SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.01.2014

Veľká zmena u praktických lekárov sa začína
(14.01.2014; Pravda; s. 1 - 3; Beňová Zlatica)


Poisťovňa si prenajme budovu, aj keď má vlastnú
(14.01.2014; Hospodárske noviny; s. 6; Hunková Mária)
Hospodárenie. Všeobecná chce presťahovať celé riaditeľstvo pod jednu strechu.
Bratislava - Majú vlastnú budovu, ktorú sa snažia tri roky neúspešne predať, no aj tak si plánujú prenajať ďalšiu.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa tam chce presťahovať svoje generálne riaditeľstvo. Vytypované už má aj tri lokality, kde hľadá nové priestory - Petržalka, Ružinov a Staré Mesto.
Radšej svoje než prenajaté
Poisťovňa sťahovanie argumentuje zmenou organizačnej štruktúry. "Všeobecná zdravotná poisťovňa hľadá budovu, do ktorej by bolo možné presťahovať celé generálne riaditeľstvo, ktoré je v súčasnosti rozdelené v dvoch budovách," dodala hovorkyňa Dana Gašparíková. To dnes sídli vo vlastných priestoroch v Petržalke.
Rovnako však aj bratislavské krajské pobočky momentálne sídlia v dvoch budovách a majú byť už len v jednej. Okrem toho ministerstvo vnútra HN potvrdilo, že zdravotná poisťovňa má byť súčasťou reformy ESO. V rámci nej sa má dosiahnuť, aby štátne inštitúcie sídlili vo svojich, a nie v prenajatých priestoroch.
"V rámci reformy ESO plánujeme v budúcnosti integrovať agendy súvisiace so životnými situáciami občanov vrátane zdravotného poistenia," povedala Dana Pohlodová z komunikačného odboru rezortu. Poisťovňa vlastní budovu v Starom Meste na Ferienčíkovej ulici, ktorú prenajíma ministerstvu zdravotníctva. Je však medzi nimi dohoda, že iba dovtedy, kým si nenájdu kupcu. "Kým ju nepredá, máme tam celú sekciu eurofondov a nový protidrogový odbor, ktorý prešiel z Úradu vlády pod nás," dodala Zuzana Čižmáriková z ministerstva.
"Luxusná dohoda"
Ctiborovi Košťálovi z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť to "zaváňa neefektívnosťou". "Vyzerá to, že to využívajú len z nejakého luxusu, že je niečo voľné." Koľko plánujú do prenájmu investovať, poisťovňa nepovedala. "Je to vec dohody medzi nami a prenajímateľom," uviedla Gašparíková. Gabriel Šípoš z TIS plánovaný prenájom hodnotí neutrálne. Celé to podľa neho závisí od toho, ako dobre sa poisťovni podarí svoju budovu predať a nové priestory prenajať.
S predajom vyše trojmiliónovej budovy má Všeobecná zdravotná problém už zhruba tri roky. "Je otázkou, akých majú realitných poradcov, keď sa im to nedarí dlhodobo predať. Mali by najskôr toto vyriešiť a potom hľadať nové priestory," konštatuje Košťál.
Budovy štátnej poisťovne
- Všeobecná zdravotná poisťovňa hľadá nové sídlo kvôli zmene organizačnej štruktúry
- v súčasnosti generálne riaditeľstvo poisťovne sídli v dvoch vlastných budovách v rámci Bratislavy, v ďalších dvoch prenajatých budovách je jej krajská pobočka Bratislava
- po novom má byť vo vlastných budovách centrum spracovania faktúr, v druhej bratislavská krajská pobočka
- generálne riaditeľstvo sa presťahuje do jednej novoprenajatej budovy buď v Starom Meste, Ružinove alebo v Petržalke
- poisťovňa jednu budovu v Starom Meste na Ferienčíkovej ulici pritom vlastní a roky sa ju snaží predať. Kým sa jej to podarí, má ju v nájme ministerstvo zdravotníctva
Kupovať od nemocníc chce viac firiem
(14.01.2014; Sme; s. 6; vfo)
Zamestnanci štátnych nemocníc dostanú vyššie mzdy
(13.01.2014; www.primarnykontakt.sk; s. -; ok)
V štátnych nemocniciach sa budú valorizovať platy
(13.01.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)
MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA ZAZNAMENALO LEN ZOPÁR PODNETOV OBČANOV, TÝKAJÚCICH SA KORUPCIE
(13.01.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 3/12; POTOCKÝ Erik)

Anna ŠÍPOŠOVÁ, moderátorka: "Korupciu v zdravotníctve vníma verejnosť ako veľmi rozšírenú. Napriek tomu však ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo na svojej adrese za posledný rok len zopár podnetov od občanov. Aj zdravotníci, ktorí sa za korupciu dostanú pred súd, skončia väčšinou iba s podmienkou a pokutou, či nanajvýš niekoľkoročným zákazom činnosti."
E. POTOCKÝ, redaktor: "Od zriadenia emailovej schránky na nahlasovanie korupcie v novembri 2011 do konca uplynulého roka zaznamenalo ministerstvo zdravotníctva 11 emailov, ktoré sa priamo týkali korupcie. Dva z nich rezort odstúpil polícii, štyri putovali na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a jeden priamo do zdravotníckeho zariadenia, v ktorom sa korupcia podľa oznámenia mala odohrať. Pokračuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina LIDINSKÁ."
Martina LIDINSKÁ: "Okrem týchto emailov boli v roku 2013 doručené ministerstvu zdravotníctva fyzickou poštou aj štyri podania. Tri podania sa týkali lekárov a jedno podanie sa týkalo iného zdravotníckeho pracovníka. Tri podania boli postúpené orgánom činným v trestnom konaní."
E. POTOCKÝ: "Tieto počty oznámení podľa ministerstva nezodpovedajú vnímaniu korupcie vo viacerých prieskumoch. V nich sa korupcia v zdravotníctve umiestňuje na popredných miestach. Ministerstvo však upozorňuje, že aj nenahlásenie korupcie je trestným činom. Odborníci nízky počet hlásení vysvetľujú aj tým, že sa mnohí pacienti na korupcii v zdravotníctve sami podieľajú. Vyplýva to napr. aj z analýzy Health Policy Institute z konca minulého roka o tzv. neformálnych platbách v zdravotníctve. Analytik HPI Roman MUŽIK."
Roman MUŽIK: "Podľa nášho prieskumu až 71 percent respondentov uviedlo, že niekedy v živote dalo nejakú neformálnu platbu, približne 19 percent vyžiadaná korupcia, ktorú lekár vyžadoval od pacienta, značnú časť (takmer 30 percent) tvorila nevyžiadaná korupcia, to zn. že pacient dával za určitým úmyslom a dôvodom a zvyšných 23,5 percenta tvorilo tzv. prepitné alebo ďakovné platby."
E. POTOCKÝ: "Aj zdravotníci, ktorí sa za korupciu dostanú pred súd, končia zvyčajne len s podmienečnými trestami. Špecializovaný trestný súd v ostatnom prípade zo 7. januára udelil posudkovej lekárke Úradu práce v Topoľčanoch dvojročnú podmienku a dvetisíc eur pokuty. Úplatky brala opakovane v sume po 50 eur."

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi