SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 30.01.2014

List poisťovne pacientom by napravil zlých lekárov
(30.01.2014; Sme; s. 4; Krempaský Ján)


Kaliňák ustúpil Zvolenskej úradníkom, ESO sa osekáva
(30.01.2014; Sme; s. 7; vfo, ava)
Korumpovali a klamali. Zmenili sa?
(30.01.2014; Trend; č. 4, s. 20-22; Rifaiová Daniela)
Poisťovne ušetria na prehreškoch ľudí milióny eur
(30.01.2014; Hospodárske noviny; s. 7; Hunková Mária)

Daniari dali za pravdu Dôvere
(30.01.2014; Trend; č. 4, s. 8; xm)
Zdravotná poisťovňa Dôvera postupovala v roku 2009 správne, keď nezdanila sumu 461 miliónov eur. Išlo o rozdiel medzi predajnou cenou poisťovne po jej spojení s poisťovňou Apollo a neskorším ocenením pôvodného poistného kmeňa. K takému záveru mala dospieť daňová kontrola. Informovala o tom skupina Penta, ktorá je akcionárom poisťovne. Doručenie oficiálneho protokolu čaká v najbližších dňoch. Podnet na daňovú kontrolu dal vlani exminister Daniel Lipšic, podľa ktorého mala poisťovňa milióny zdaniť ako nepeňažné plnenie. Dôvera ich vykázala ako záporný goodwill, ktorý nepodliehal v tom čase dani.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva pod ESO nepôjdu
(29.01.2014; www.primarnykontakt.sk; s. -; ok)
VLÁDA: Dlh nemocníc voči Sociálnej poisťovni medziročne vzrástol o 37,6 mil.
(29.01.2014;
www.lekari.sk
; s. -; TASR)
Bratislava - Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu decembra 2013 na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 86,3 milióna eur. Medziročne sa tak ich pohľadávky zvýšili o viac ako 37,6 milióna eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli ku koncu decembra minulého roka takmer 55,4 milióna eur. Za mesiac tak vzrástli o vyše 4,3 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia sa eviduje pri banskobystrickej nemocnici, ako aj tých bratislavských, Národnej transfúznej službe a Psychiatrickej nemocnici Hronovce.Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej problémom sú bratislavské a banskobystrická nemocnica. Ako poznamenala, v súčasnosti sa vyhodnocuje, ako sa vlani štátnym nemocniciam darilo znižovať zadlženosť. Na základe predbežných výsledkov verí, že pôjde o viacero pozitívnych správ a následne by sa mohli začať znižovať aj dlhy spomínaných troch subjektov voči Sociálnej poisťovni.Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali 30,9 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili o vyše 1,1 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov bol zaznamenaný v ôsmich zariadeniach.Sociálna poisťovňa evidovala celkovo 22 sledovaných zdravotníckych zariadení s pohľadávkou. Z toho je šesť štátnych a 16 transformovaných zdravotníckych zariadení.
Slovensko by malo byť na pandemickú chrípku pripravené
(29.01.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)

Viac za preventívnu prehliadku dá VšZP všetkým všeobecným lekárom
(29.01.2014;
www.primarnykontakt.sk; s. -; KOPEROVÁ Eva)
Všeobecná zdravotná poisťovňa pristúpila k zmene ohodnotenia preventívnej prehliadky u všeobecných lekárov pre dospelých. Kým doteraz im za tento výkon uznávala 350 bodov, ponovom je to o 40 viac, teda 390 bodov. "Táto zmena sa týka všetkých zazmluvnených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," uviedla pre Primárny kontakt riaditeľka Sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Ing. Antónia Borovková. Podľa jej slov na túto zmenu nemá vplyv to, v akom profesnom, občianskom, či inom združení zmluvní lekári sú.
Do faktúry uveďte správnu sumu
Končiaci sa kalendárny mesiac znamená pre všeobecných lekárov podávanie mesačných výkazov. Nie všetci však dokážu v krátkom čase prestaviť svoje počítače na novú hodnotu bodu. Zaujímali sme sa preto, či VšZP vystaví lekárom opravný doklad na rozdiel vo fakturovanej sume.
"Nakoľko položka "počet bodov" v platnom dátovom rozhraní nie je povinnou položkou, systém VšZP automaticky priraďuje počet bodov podľa číselníka, čiže 390, nezávisle od toho, či poskytovateľ uvedie v dávke iný počet alebo bez počtu bodov pri danom výkone. Z tohto dôvodu nemusí poskytovateľ zabezpečovať zmenu svojho informačného systému. Na faktúre je však potrebné uvádzať správnu sumu. Pokiaľ správnu sumu nevykáže, VšZP bude od poskytovateľa žiadať opravný doklad," spresnila pre Primárny kontakt Ing. A. Borovková.

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi