SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 06.02.2014

Najviac licencii má opäť Falck Záchranná
(06.02.2014; Pravda; s. 3; sita)

V druhom kole tendra na licencie pre záchranky bola opäť najúspešnejšia Falck Záchranná, a.s., Košice, ktorá by mala najbližších šesť rokov prevádzkovať ďalších 46 staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby. Vyplýva to z výsledkov výberového konania. Rezort zdravotníctva tentoraz rozhodoval o 124 povoleniach na prevádzkovanie ambulancií ZZS. Po Falck Košice sa najviac povolení ušlo Záchrannej zdravotnej službe Bratislava, konkrétne 28. Ďalších 23 získala Záchranná služba Košice. Pri desiatich staniciach rozhodlo MZ v prospech spoločnosti ZaMED, s.r.o., Komárno.


Pretekár
(06.02.2014; Plus 7 dní; č. 6, s. 34, 35; Milan Lukáš)

Pacienti si musia nosiť toaletný papier a riaditeľ zadlženej košickej nemocnice kupuje limuzínu ako český prezident
Buď je riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislav Rosocha obdivovateľom Miloša Zemana, alebo sa chystá s novým služobným autom pretekať do vrchu s Ivanom Gašparovičom. Nemocnica vypísala súťaž na nákup nového auta s jasnými požiadavkami - štvorkolka, benzínový motor, automatická prevodovka, výkon minimálne 190 kW a cena 37-tisíc eur. Takto postavené podmienky spĺňa jedine Škoda Superb so šesťvalcovým motorom 3,6 FSI a s výkonom 191 kW. A presne na takej limuzíne sa vozí český prezident. Ostatní riaditelia nemocníc sa pritom musia uspokojiť najčastejšie s Volkswagenom Passat s bežným dvojlitrovým motorom. Nákup luxusnej limuzíny s monštruóznym benzínovým motorom schválila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Ide o bezpečnosť: Prečo nominant Smeru a gynekológ Rosocha potrebuje na svoju riaditeľskú prácu v zadlženom zdravotníctve, keď pacienti si musia nosiť do nemocnice toaletný papier, vlastné lieky a nie sú peniaze na zákroky, limuzínu s pretekárskym motorom, vedenie vysvetľuje bezpečnosťou. "Vozidlo je určené pre vedenie nemocnice, ktoré často absolvuje služobné cesty po celom Slovensku medzi nemocnicami a časté sú jazdy na trase Košice - Bratislava. Vedenie druhej najväčšej nemocnice potrebuje kvalitnejšie auto v rámci bezpečnosti," tvrdí hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.
Ako dodáva, auto nekupujú hneď, ale pre prípad, že desaťročný starý Superb vypovie službu. Prečo nemocnica potrebuje auto s obrovským motorom a nestačí mu bežný dvojliter alebo 1,8-litrový, ktoré sú o polovicu lacnejšie? "Cesty do Bratislavy sa uskutočňujú južnou trasou cez Zvolen, kde z Košíc nie sú rýchlostné cesty. Vedenie nemocnice rozhodlo, že je potrebné vozidlo s dostatočným výkonom, pohonom a jazdným komfortom v primeranej cenovej relácii," dodáva Šustová. Auto s výkonom 260 koní, so silným krútiacim momentom a zrýchlením na stovku za 6,5 sekundy bude ozaj super na predbiehanie. Aj na spotrebu. Papierovo ju má 10,1 litra na sto kilometrov.
S požehnaním Zvolenskej: Ministerstvo zdravotníctva nemá s nákupom limuzíny takmer za 40-tisíc eur pre riaditeľa nemocnice problém. "Ministerstvo schválilo proces obstarania vozidla vzhľadom na technický stav súčasne používaného, opotrebovaného automobilu Škoda Superb," uviedla šéfka komunikačného odboru ministerstva Zuzana Čižmáriková. Ministerka Zvolenská, ktorá nákup schválila, má pochopenie pre bezpečnosť a komfort svojho nominanta v košickej nemocnici. Rezort zadlženého zdravotníctva pritom riaditeľov pri nákupe limuzín do nemocníc nijako neobmedzuje. "Riaditelia nemocníc sú viazaní iba dodržiavaním pravidiel efektívneho hospodárenia," uviedla Čižmáriková z ministerstva zdravotníctva na margo športovej limuzíny. Ako ďalej dodáva, keďže nebudú kupovať auto hneď, tak "takto formulovaná zákazka je prejavom obozretného a zodpovedného prístupu vedenia", uzavrela Čižmáriková.
Ako Zeman: Rovnaké auto v mierne lepšej výbave používa aj český prezident Miloš Zeman. Ako patriot si vybral české auto s nemeckým motorom. Má ho v najvyššej možnej exkluzívnej výbave Laurin & Klement. Rosocha so šoférom by sa mali voziť v mierne nižšej výbave, ale stále je to top pri bežnom predaji. Okrem iného by malo mať dvojzónovú klimatizáciu, luxusné poťahy, 17-palcové disky a nízkoprofilové pneumatiky - znalci poznajú ich "komfort" na výtlkoch -, vyhrievané sedadlá, rádio s meničom na šesť CD na dlhé cesty do Bratislavy a späť.
Prišli o rozum?: Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík sa pred štyrmi rokmi prostredníctvom referenda snažil obmedziť nákup vládnych limuzín v cene maximálne 40-tisíc eur. Zároveň by sa určili aj limity pre nižšie postavených funkcionárov. Nad záležitosťou košickej nemocnice iba krúti hlavou. "Ani v tomto prípade neplatí, že s funkciou prichádza rozum. Naopak, prichádza s ňou úplná strata súdnosti. Zdravotníctvo sa topí v dlhoch, pacienti i zdravotníci sú z týchto otrasných pomerov frustrovaní, ale papaláši sa chcú voziť v luxusných autách. Nechutné!" hovorí Sulík, ktorý je členom zdravotníckeho parlamentného výboru. Aj exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH si myslí, že by sa Rosocha mal uspokojiť s lacnejším variantom. "Riaditeľ nemocnice by mal mať auto primerané finančnej kondícii inštitúcie, ktorú manažuje. Vzhľadom na hospodársky stav by riaditeľovi určite stačilo auto v nižšej výbave za primeranú sumu," dodal Uhliarik.
V strate: Hospodárske čísla slovenských nemocníc nevyzerajú ružovo. Sú skôr sýtočervené. Posledné aktuálne čísla má ministerstvo zdravotníctva iba za prvý polrok 2013. Celý rok budú mať k dispozícii až v priebehu februára. Aj tak, košická nemocnica za šesť mesiacov roka 2013 urobila sekeru mínus 3,2 milióna eur. Celoročne to vychádza na stratu okolo šiestich miliónov eur. Pravda, štyridsaťtisíc eur za športovú limuzínu sa v tom mínuse stratí.
Na mieru?: Vypísaná súťaž na auto má okrem vopred jasného jediného možného auta - Škoda Superb - aj iné zádrhy. Jeden z dovozcov sa snažil vyžiadať podrobné súťažné podklady e-mailom, aby mohol pripraviť cenovú ponuku. Branislav Paška (zhoda mien s Košičanom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom podľa informácií PLUS 7 DNÍ nie je náhoda), zodpovedný za tender, odpísal, že nepošle nič, kým mu písomne, teda poštou, nepošlú žiadosť o podklady. "Toto je v rozpore so zákonom, lebo podľa zákona je aj e-mailová komunikácia braná ako písomná forma, teda nemali právo neposlať súťažné podklady, ak o ne požiadali. Je to typická obštrukcia a sťaženie prístupu do súťaže," tvrdí odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyi. Navyše súťaž nebudú vyhodnocovať elektronickou anonymnou aukciou, ktorá znižuje ceny v tendroch o desiatky percent. "Bez elektronickej aukcie? Veď auto je voľne obchodovateľný tovar. Alebo idú kupovať auto vyrobené na mieru?" čuduje sa Polónyi.
Výkonní východniari
Riaditeľ košickej nemocnice Ladislav Rosocha sa bude voziť na novej Škode Superb so silným 3,6-litrovým motorom. Rovnaké pretekárske auto má aj riaditeľ prešovskej fakultnej nemocnice. Východniari si evidentne potrpia na výkon. Auta. Ostatní riaditelia majú k dispozícii síce ekvivalentný Volkswagen Passat, ale s menším motorom a nižším komfortom. Prinášame zoznam riaditeľských vozidiel slovenských nemocníc.
Nemocnica auto, výkon, rok výroby
UN Bratislava VW Passat, 184 kW, 2006
UN Martin VW Passat, 140 kW, 2003
FN Banská Bystrica BMW 735 iL, 173 kW, 1997
FN Prešov Škoda Superb, 191 kW, 2010
FN Trnava VW Passat, 125 kW, 2001
FN Trenčín VW Passat, 142 kW, 2003
FN Žilina VW Passat, 110 kW, 2006
Odbory: Rosocha manažérsky zlyhal
(06.02.2014; Korzár; Denník Košického kraja, s. 2; GÉCZIOVÁ Katarína)
NEMOCNICA: ZAVÁDZAJÚ A NAPÁDAJÚ
Proti riaditeľovi košickej nemocnice vytiahli odborári drahú elektrinu a auto.
KOŠICE. Na šéfa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ladislava Rosochu padá kritika Lekárskeho odborového združenia. Vyčíta mu, že z veľkých štátnych nemocníc nakupovala najdrahšiu elektrinu, za kilowatthodinu platila asi 67 eur. Zistil to Transparency International Slovensko.
Odbory nesúhlasia ani so zámerom nemocnice kúpiť pre vedenie auto, potom ako doslúži desaťročná služobná Škoda Superb. Za nové vozidlo s výkonom 260 koní a pohonom 4x4 chce zaplatiť najviac 38-tisíc eur.
"Asi každému pracujúcemu občanovi napadne myšlienka, aký automobil by asi schválil svojmu riaditeľovi majiteľ bežnej firmy, ak by mu tento riaditeľ pri kúpe elektriny prerobil?," pýta sa odborový predseda Peter Visolajský.
Zaujímajú ich platy
Odbory, ktoré zastupujú vyše polovicu lekárov z nemocnice, sa v oficiálnom stanovisku sťažujú i na platy. Prekáža im, že tretie zvyšovanie miezd od januára tohto roka nemajú zahrnuté v pracovných zmluvách, pretože na ich výzvy riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha nereaguje.
Univerzitná nemocnica nedávno informovala, že zvyšovanie sa v tomto roku dotkne 60 percent lekárov. Mesačné náklady odhadla na zhruba 65-tisíc eur.
Podľa Visolajského Rosocha manažérsky zlyhal. "Je na miesteotázka, či ide o správneho človeka na správnom mieste." Odborári žiadajú, aby ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská začala voči riaditeľom nemocníc za chyby v nákupoch vyvodzovať personálnu zodpovednosť.
Náročná pozícia
Nemocnica považuje kritiku odborov za zavádzajúce a napádajúce štatutára. Vozidlo si vedenie podľa jeho hovorkyne Ladislavy Šustovej neobstaráva za odmenu, ale z bezpečnostných dôvodov. "Veríme, že konečná cena, za ktorú nové auto kúpime, bude čo najnižšia oproti predpokladanej maximálnej hodnote."
Uvádza, že nižšie ceny za elektrinu nemohli vyjednať, pretože zmluvu podpísal v novembri 2011 bývalý riaditeľ. "Vzhľadom na omeškané platby za dodávky bola vyjednávacia pozícia súčasného vedenia náročná a pristúpila k dodatku pôvodnej zmluvy."
Aby znížila cenu za dodávku, vyhlásila Univerzitná nemocnica koncom vlaňajšieho roka verejné obstarávanie na nového dodávateľa.
Nižšie náklady
Zdravotnícke zariadenie hovorí, že zlepšuje hospodárenie. "Celkové náklady boli v roku 2013 o 3,2 milióna eur nižšie, ako v roku 2012."
Rezort zdravotníctva reagoval len na pracovné zmluvy lekárov. Podľa Martiny Lidinskej z jeho komunikačného oddelenia spôsob úpravy nových dohôd o mzdách zamestnancov odsúhlasili aj zástupcovia zamestnancov v rámci kolektívneho vyjednávania.
ZDRAVOTNÉ SESTRY VYZÝVAJÚ PREMIÉRA FICA NA SPLNENIE SVOJHO SĽUBU
(05.02.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 2/12; POTOCKÝ Erik)
Nina KRAJČOVIČOVÁ, moderátorka: "Pán premiér, skúste si ľudí získať skutkami, nielen sľubmi - takýmto heslom na bilbordoch vyzývajú zdravotné sestry premiéra Roberta FICA na splnenie svojho sľubu, aby sa zasadil za riešenie odmeňovania sestier aspoň v nemocniciach, ktoré patria mestám a vyšším územným celkom. Tieto prísľuby dal premiér sestrám ešte po ich jesennej protestnej stanovačke pred Úradom vlády."
E. POTOCKÝ, redaktor: "Predsedníčka odborového združenia sestier, Monika KAVECKÁ k výzve premiérovi dodáva, že sestry sú najväčšia skupina zdravotníkov a napriek tomu sále nemajú vlastný zákon o odmeňovaní."
Monika KAVECKÁ: "Pánovi premiérovi sme poslali list 9. decembra. Doteraz sme nedostali odpoveď. Poslali sme návrh zákona, pripomienkovali sme, žiadali sme vlastne automaticky, že budeme pozvaní na pracovné stretnutie k zákonu. Opäť nič. Je to smutné, že sa musíme dožadovať, proste, aby sme rokovali, riešili, aby sme sa my snažili. Tá snaha by mala ísť z rezortu. Rezort a priori sa má snažiť, aby sme my mali normu o odmeňovaní."
E. POTOCKÝ: "Ministerstvo zdravotníctva považuje aktivitu sestier v súčasnom období za viac politickú ako odbornú. Rezort totiž pripravuje zákon, ktorý bude spoločne riešiť odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, Martina LIDINSKÁ."
Martina LIDINSKÁ: "Je zvláštne, že túto pripravenú kampaň sestry spustili dnes, najmä ak berieme do úvahy, že svoj návrh zákona o platoch nám sestry zaslali 31. januára 2014. S návrhom sa okrem ministerstva zdravotníctva musia oboznámiť, a tiež sa k nemu vyjadriť, aj ostatné strany odbornej diskusie. Naozaj nie je reálne, aby sme v priebehu 24 hodín pripravili adekvátne stanovisko k návrhu zákona."
E. POTOCKÝ: "Úrad vlády postupu sestier nerozumie. Tvrdí, že postupuje v zmysle dohody, ktorá vznikla po protestnej stanovačke sestier na jeseň minulého roku. Hovorkyňa predsedu vlády Beatrice SZABÓOVÁ."
Beatrice SZABÓOVÁ: "Pripraveným návrhom zákona chceme upraviť platy sestier a iných zdravotníckych pracovníkov v štátnych zariadeniach a v spolupráci so županmi zabezpečiť rovnaké podmienky aj v zariadeniach v pôsobnosti vyšších územných celkov. Je nám ľúto, ale tak ako sme povedali už na jeseň, vláda nemá páky na rovnaké kroky v prípade súkromných zariadení."

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi