SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 26.02.2014

Vybrať si len jeden úväzok? Lekári o tom nechcú hovoriť
(26.02.2014; Pravda; s. 4; Beňová Zlatica)
Najprv špecialisti a potom prídu na rad gynekológovia. Najväčšia poisťovňa, Všeobecná zdravotná, bude od apríla ponúkať zmluvy len na plné úväzky, nie na čiastočné. Skomplikuje tak situáciu lekárom, ktorí pracujú vo dvoch ambulanciách, a súkromným klinikám, ktoré zamestnávajú aj doktorov zo štátnych nemocníc.
Lekár, ktorý predpoludním pracuje v štátnej nemocnici a popoludní aj v súkromnej ambulancii, sa bude musieť rozhodnúť iba pre jedného zamestnávateľa. Súkromné nemocnice aj polikliniky budú musieť prehodnotiť personálne otázky. Ak budú chcieť zamestnať odborníkov, bude ich to stáť viac peňazí. Aj takýto dosah budú mať nové kritériá štátnej poisťovne. Tá bude dávať zmluvu iba tomu, kto odpracuje v jednej ambulancii šesť hodín denne. Názory na tento krok sú medzi zdravotníkmi rôzne.
Viceprezidentka Asociácie súkromných lekárov Marianna Šestinová uvádza, že v prvej fáze chce Všeobecná zdravotná poisťovňa riešiť hlavne špecialistov, v ďalšej aj gynekológov. "Jednou z podmienok je to, aby zazmluvňovala lekárov, ktorí pracujú na plné úväzky. Lekári, čo pracujú v štátnych aj neštátnych zariadeniach, ošetrujú pacientov v štátnom zariadení a vykazujú si výkony v súkromnej ambulancii," povedala Šestinová. Dodala, že cieľom týchto zmien nie je znevažovať prácu iných. Podľa nej by však mal mať každý lekár vymedzené pole pôsobnosti.
Denník Pravda oslovil šesť súkromných prevádzkovateľov s otázkou, ako ich zasiahnu nové kritériá poisťovne. Firma Novamed, sieť Agel, pôrodnícka nemocnica Koch a ProCare neodpovedali. Dve súkromné zariadenia Svet zdravia a Medissimo priznali, že ak im chýba lekár s určitou špecializáciou, využívajú lekárov aj z iných nemocníc. Ako však budú postupovať, ak najväčšia štátna zdravotná poisťovňa zmení podmienky v zmluvách, nespresnili. "Ďalšie informácie neposkytneme, pretože zasahujú do našej vnútornej štruktúry," vysvetlila PR manažérka nemocnice s poliklinikou Medissimo Eva Brezovská.
Lekár gynekológ, ktorý pracuje v štátnej nemocnici a poobede vo vlastnej súkromnej ambulancii, tvrdí, že ak by nedostal zmluvu so zdravotnou poisťovňou, bude nútený vo svojej ambulancii od pacientok vyberať za vyšetrenie peniaze v hotovosti. "Lekár musí platiť réžiu, mesačná platba za prístroje je 400 až 600 eur, plus k tomu plat sestričky, z čoho by som to platil?" pýta sa lekár a dodáva, že takto by sa suma za jedno vyšetrenie vyšplhala aj do 100 eur. Nevie odhadnúť, koľko pacientok bude ochotných platiť, väčšina ľudí sa chce podľa neho liečiť zadarmo. Tiež si nevie predstaviť, kam pôjdu pacientky, ak zruší ordináciu.
Všeobecná zdravotná poisťovňa vysvetľuje, že nové kritériá, ktoré chce dať do zmlúv, pomôžu pacientom. Postupne od apríla bude ponúkať zmluvu len takému lekárovi, ktorý v ambulancii odpracuje napríklad šesť hodín denne, je dostupný pre pacienta a investuje aj do vybavenia ambulancie. Nové podmienky pre špecialistov sa stále dolaďujú. Poisťovňa vedie rokovania so Slovenskou lekárskou komorou a s Asociáciou súkromných lekárov.


Kam smeruje vakcinológia v posledných desiatich rokoch?
(25.02.2014; www.primarnykontakt.sk; s. -; Prof. MUDr. PRYMULA Roman CSc., Ph.D.)
Asociácia nemocníc chce vytvoriť štandardy pre zdravotnú starostlivosť
(25.02.2014; www.teraz.sk; Regióny, s. -; TASR)
DEKAN LF UK NAHNEVANÝ, SESTRY URAZENÉ
(25.02.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 18/27; TOMEČKOVÁ Lucia)
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: "Sestry trvajú na tom, aby zarábali ako lekári. Návrh pred časom predložili ministerstvu zdravotníctva. Predstava sestier je, aby sa ich základné platy podľa vzdelania či veku pohybovali do takmer 2800 eur. Práve diskusia o platoch spustila aj polemiku o kvalite vzdelávania sestier."
Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka: "Priemerný plat sestier v štátnych zariadeniach bol podľa rezortu zdravotníctva v januári viac ako 1020 eur, maximálna priemerná mzda takmer 1750 a minimálna viac ako 700. Najlepšia sestra si zarobila takmer 3000 eur. Sestry napriek tomu chcú zarábať takmer toľko ako lekári. Zo stoličky to postavilo dekana lekárskej fakulty."
Peter LABAŠ, dekan Lekárskej fakulty UK Bratislava: "Lekár berie kompletne zodpovednosť za diagnostiku a terapiu a sestra bola, je a bude iba pomocníkom lekára. S plnou zodpovednosťou konštatujem, že nikdy nebolo lepších zdravotných sestier, ktoré vyšli zo stredných zdravotníckych škôl. Žiaľ, čo musím konštatovať, drvivá väčšina z nich je totálne nepoužiteľná u lôžka pacienta."
L. TOMEČKOVÁ: "Komoru sestier toto vyjadrenie pobúrilo natoľko, že napísala otvorený list, ktorý podpísali aj akreditované fakulty s odbormi ošetrovateľstvo a pôrodná asistentka."
Iveta LAZOROVÁ, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôr. asistentiek: "Pán profesor zrejme sa pohybuje v minulom storočí, kedy sestra možnože mala postavenie iba pomocníčky. Sestra to, na čo má kompetencie, za to aj zodpovedá. A nie je to pravda, že za všetko zodpovedá lekár."
L. TOMEČKOVÁ: "Otvorený list podpísalo 6 fakúlt."
Anna ELIAŠOVÁ, fakulta zdravotníckych odborov, Prešov. Univerzita: "Pána profesora LABAŠA si vysoko vážime, ale dehonestovanie vzdelania a povolania sestry nás vyslovene uráža. Lekár je zodpovedný za diagnostiku a terapiu, zabudol však uviesť, že sestra zodpovedá za poskytovanie zdravotnej starostlivosti."
Gabriela VŐRŐSOVÁ, Fakulta soc. vied a zdravotníctva, UKF Nitra: "Vzdelávanie sestier na Slovensku spĺňa prísne medzinárodné kritériá. Sestra je preto spolupracovníkom a v žiadnom prípade nie iba pomocníkom lekára."
L. TOMEČKOVÁ: "Dekan si za vyjadreniami stojí."
P. LABAŠ: "Sestry, som plne za to, môžu mať vysokoškolské vzdelanie, ale radová sestra absolútne nepotrebuje takéto vzdelanie."
I. LAZOROVÁ: "V medicíne má svoje miesto tak, ako má svoje miesto ošetrovateľstvo. Jedno dopĺňa druhé."
P. LABAŠ: "Ak štát je ochotný platiť 11 zdravotníckych fakúlt na vysokoškolsky vzdelané sestry, je to neuveriteľný luxus. Toto si nemôžu dovoliť ani bohaté štáty s ropným priemyslom."
Michal KALIŇÁK, hovorca Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: "Ak by sme to porovnali s Českou republikou, kde ich je 20 alebo s Poľskom, kde ich je 73, tak musíme konštatovať, že ich je málo. Na druhej strane nie je kľúčový ich počet, kvantita, ale skôr kvalita a preto očakávame aj komplexné akreditácie vysokých škôl, aby sa jasne stanovili podmienky, ktorá fakulta má aké parametre."
L. TOMEČKOVÁ: "Koľko teda ostane akreditovaných fakúlt s odborom ošetrovateľstvo na Slovensku, či ich bude viac alebo menej a aké budú mať presne kritériá na kvalitu vzdelávania, sa dozvieme o rok v lete. Lucia TOMEČKOVÁ, RTVS."
Hnutie Obyčajní ľudia ocení lekárku, ktorá upozornila na bielenie chorobopisu v Nitre
(25.02.2014; www.aktualne.sk; Slovensko, 08.50, s. -; SITA)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi