SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 07.03.2014

ČÍSLO DŇA
(07.03.2014; Hospodárske noviny; s. 4; -)

720 -tisíc bez DPH bude stáť štúdia o uskutočniteľnosti k novej bratislavskej nemocnici. Pripraviť ju má konzorcium firiem Ernst & Young a Ružička Csekes, s ktorými má rezort zdravotníctva podpísať zmluvu. Na odbornej konferencii Nemocnice novej generácie to povedal šéf Inštitútu zdravotnej politiky na MZ Ivan Poprocký. Ak by pritom rezort využil aj dodatočné služby, konzorciu zaplatí asi milión eur.


Ministerstvo vybralo poradcu pre novú nemocnicu
(07.03.2014; Pravda; s. 7; SITA)

Koncept novej bratislavskej univerzitnej nemocnice vypracuje konzorcium dvoch firiem Ernst & Young Financial Advisory a Ružička Csekes. Za štúdiu uskutočniteľnosti výstavby dostane konzorcium vyše 800-tisíc eur. Ak by ministerstvo zdravotníctva potrebovalo dodatočné služby nad rámec tejto štúdie, stálo by ho to ďalších približne 140-tisíc eur. Ako uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva Ivan Poprocký, zmluvu s konzorciom podpíšu v piatok. Nemocnica je plánovaná ako pilotný projekt verejno-súkromného partnerstva. Vznikne v areáli Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Podľa prepočtov by mala stáť približne 250 mil. eur. Postaviť a prevádzkovať ju má súkromný partner, jej vlastníkom by však mal byť štát, ktorý bude garantovať dlhodobú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.
Nemocnica sa s lekárskou fakultou dohodla
(07.03.2014; Pravda; s. 6; BEŇOVÁ Zlatica)
K VECI
(06.03.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18.18; 30 min.; LIŠTIAKOVÁ Tamara)
LEKÁRI CHCÚ POZNAŤ ŠTANDARDNÉ POSTUPY LIEČBY
Asociácia nemocníc Slovenska žiada stanoviť štandardné postupy pri určovaní diagnózy a aj zdravotnej starostlivosti. Lekári by tak vedeli aké postupy by mali pri diagnostike a liečbe dodržiavať. Ministerstvo zdravotníctvo vyhlásilo, že vypracuje prvých dvadsať postupov pri najčastejších diagnózach.
Ako povedal prezident asociácie M. PETKO, takéto základné štandardy sú súčasťou zdravotných postupov vo všetkých vyspelých krajinách a slovenskí lekári žiadajú ich vypracovanie už pätnásť rokov. Boli by prínosom pre všetkých - nemocnice, pacientov, lekárov, poisťovne aj pre ministerstvo. Navyše ak sa má aj na Slovensku prejsť na DRG systém, musia byť takéto štandardy jeho súčasťou.
Podľa poradcu prezidenta Slovenskej lekárskej komory V. BALOGHA je iniciatíva lekárov jasná. Súhlasí s tým, že tieto štandardy môžu pomôcť pri liečbe pacienta, lebo dajú istý návod na základné postupy pri diagnóze aj liečbe. Nejde pritom o spochybňovanie o odbornosti lekárov, ale o zachovanie istých princípov pri liečbe. Lekár však musí mať voľnosť reagovať aj na to, aké má výsledky liečby toho ktorého pacienta a tomu prispôsobovať aj ďalšie postupy. Nemôže to byť kuchársky návod, podľa ktorého musí lekár striktne postupovať. Podľa V. BALOGHA to nemôže znamenať ani to, že zdravotné poisťovne budú preplácať poskytovateľom výkony len podľa týchto štandardov.
Zvolenská podpíše zmluvu. Na štúdiu k novej bratislavskej nemocnici
(06.03.2014; www.hnonline.sk; 16.42, s. -; TASR)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi