SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » APRÍL 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.04.2014

Lekárom prikážu registračné pokladnice
(14.04.2014; Sme; mut. , Ekonomika , s. 8; Marianna Onuferová)


Ministerstvo zdravotníctva udelilo 74 licencií pre záchranky
(13.04.2014; www.aktualne.sk; Slovensko, 13:10, s. -; SITA)

Kredity pre lekárov vyvolávajú spory
(12.04.2014; Sme; mut. , Ekonomika , s. 7; Veronika Folentová)

Ministerstvo označilo postup Slovenskej lekárskej komory pri uznávaní kreditov lekárov za protizákonný.
BRATISLAVA. Každý lekár musí za päť rokov získať aspoň 250 kreditov. Môže ich dostať napríklad na vzdelávaní, kongresoch či za odborné práce. Kredity kontroluje Slovenská lekárska komora. Tá však podľa ministerstva zdravotníctva postupuje pri ich uznávaní protizákonne. "V smernici, ktorú komora prijala, sa uvádza, že lekárom nebudú priznané kredity, ak vzdelávacie podujatie nebude prihlásené cez registráciu komory," hovorí ministerstvo. Dodalo, že komora zároveň stanovila lekárom povinnosť, aby sa registrovali výlučne cez tento register, ktorý ako jediný môže prideľovať kredity. Ministerstvo tvrdí, že nemá veľa možností s tým niečo urobiť, môžu vraj spolu len rokovať. S komorou sa podľa ministerstva dohodli, že na májovom sneme spornú smernicu komora zmení. Snem však odložili na jeseň. "Nezákonný stav tak bude trvať rok, čo je absolútne neprípustné," tvrdí ministerstvo. Slovenská lekárska komora sa k téme nevyjadrila, odpovede prisľúbila v pondelok. Vedie ju Marian Kollár, známy najmä z organizovania hromadných výpovedí nemocničných lekárov za vlády Ivety Radičovej. Vzdelávanie lekárov môže na Slovensku zabezpečovať veľa organizácií, vrátane odborných firiem, fakúlt a nemocníc. Také "uznávanie" kreditov, aké dnes funguje, spôsobuje zmätok, tvrdí Jozef Glasa, viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorá organizuje aj vzdelávanie lekárov. "Doteraz sme mali systém, ktorý bol medzinárodne rešpektovaný a fungoval," dodal. Veronika Folentová (c)SME
Sestry alebo asistenti. Lekári si chcú vyberať
(12.04.2014; Pravda; s. 1, 6, 7; BEŇOVÁ Zlatica)

Zbytočne vzdelané?
(12.04.2014; Pravda; s. 40; KRNO Martin)
Lekársku komoru oprávnene škrie, že zdravotné poisťovne neplatia lekárom toľko, koľko by mali, aj to nie načas. Ale naši lekárski činovníci sú realisti. Namiesto toho, aby sa zamerali na privysoký cieľ v podobe poisťovní, rúbu nižšie: zdravotné sestry. Akoby nebolo dosť, keď napadli ich vyjednaný, nie vyštrajkovaný zákon o zvýšení miezd. Teraz sa ich chcú zbaviť celkom. Aspoň tí ambulantní. A tak sa sestričky, ktoré štát donútil zvyšovať si vzdelanie na vysokoškolský stupeň, odrazu dozvedajú, že sú "prekvalifikované".
To je tá situácia, keď vo firme uchádzačovi o zamestnanie oznámia, že ho nemôžu prijať, pretože je na danú prácu nadmerne vzdelaní, teda prekvalifikovaní. Preložené do slovenčiny: neprijmeme vás, lebo ste pre nás pridrahý na funkciu, na ktorú môžeme zamestnať niekoho s nižším vzdelaním, ale v porovnaní s vami bude u nás pracovať iba za pár šupov. Ide o zdravotných asistentov, sú lacnejší ako sestry a stačí im stredná škola.
Keď sa od sestier požadovalo vyššie vzdelanie, nebolo to hádam len pre parádu. Pre ne to znamená viac úkonov, ktoré môžu kvalifikovane vykonávať, v niečom i zastúpiť lekára. A keď nebodaj ide do tuhého a v praxi ambulantného lekára sa objaví krízová situácia, dobrá sestra pomôže nielen doktorovi, ale najmä pacientom.
Je nezmysel voziť sa teraz po lekároch za to, ako ich poisťovne sústavne podvyživujú, na čo potom doplácame všetci. Tento problém je reálny a nezmizol ani za súčasnej ministerky zdravotníctva. Ešte väčší nezmysel by však bolo dopustiť, aby sa lekári na to konto namiesto požadovania riešenia jadra problému vozili po zdravotných sestrách.
Ministerka Zvolenská upozorňuje na protizákonnosť postupu SLK
(11.04.2014;
www.primarnykontakt.sk; s. -; -)
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská už viac ako pol roka pravidelne rokuje so Slovenskou lekárskou komorou o Smernici Slovenskej lekárskej komory o sústavnom vzdelávaní, ktorú komora prijala nad rámec platnej legislatívy ešte minulý rok.
Ministerstvo zdravotníctva už dlhodobo upozorňuje Slovenskú lekársku komoru (SLK), že nad rámec zákona svojou smernicou o sústavnom vzdelávaní určuje hodnoty pridelených kreditov za vzdelávanie lekárov. Smernica je v platnosti bez akýchkoľvek zákonných podkladov.
Ako uviedla hovorkyňa rezortu Martina Lidinská, ministerka Zuzana Zvolenská už viackrát upozorňovala SLK na nezrovnalosti a porušovanie zákona. Predstavitelia komory prisľúbili nápravu, ktorá sa mala prerokovať na májovom sneme. Pre MZ SR je preto prekvapením, že predstavitelia komory snem zrušili a termín presunuli až na jeseň. Nezákonný stav tak bude trvať rok, čo je absolútne neprípustné.
V smernici sa uvádza, že lekárom nebudú priznané kredity, ak vzdelávacie podujatie nebude prihlásené cez registráciu SLK. Zároveň určuje lekárom povinnosť registrovať sa výlučne cez tento register, ktorý ako jediný môže prideľovať kredity.
Ministerstvo zdravotníctva preto vyzýva Slovenskú lekársku komoru, aby čo najskôr urobila nápravu, tak ako jej predstavitelia sľúbili na poslednom stretnutí so zástupcami ministerstva pred viac ako mesiacom. Komora musí upraviť svoje predpisy tak, aby boli v súlade s legislatívou SR a aby nežiadala lekárov o povinnú registráciu v jej registri vzdelávania.
SME: Únia dá milióny na lekárov
(11.04.2014;
www.teraz.sk; Zdravie, 09:27, s. -; TASR)
Bratislava 11. apríla (TASR) - Osem miliónov eur je ochotná poskytnúť Európska únia našim lekárskym fakultám, aby vyškolili medikov, ktorí pôjdu do ambulancií na slovenskom vidieku, kde je nedostatok všeobecných a detských lekárov.
Ministerstvo zdravotníctva v stredu (9.4.) vyhlásilo výzvu na čerpanie peňazí z operačného programu Vzdelávanie pre verejné a štátne vysoké školy, akreditované na vzdelávanie v odbore všeobecné lekárstvo a pediatria. Dnes bude na ministerstve informačný deň pre fakulty. Ministerstvo predpokladá, že sa do programu zapoja všetky lekárske fakulty. Dekan bratislavskej Lekárskej fakulty Peter Labaš však tvrdí, že sa nepridajú. "V Bratislave nemáme zazmluvnených obvodných lekárov, ktorí by nám robili praktickú výučbu a majú PhD.", povedal Labaš pre denník SME na strane štyri v článku "Únia dá milióny na lekárov".

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi