SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MÁJ 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 16.05.2014

Typická nemocnica má 44 a ďalej starne
(16.05.2014; Sme; mut. , Ekonomika , s. 7; Veronika Folentová)


Nervozita pre eHealth stúpa
(15.05.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/21; Lucia Tomečková / Janette Štefánková, Viliam Stankay)
Janette Štefánková, moderátorka: "Združenie zdravotných poisťovní upozornilo, že odloženie elektronizácie zdravotníctva spomalí reformy v zdravotníctve. Poisťovne tiež čakajú, či im rezort vráti peniaze, ktoré poslali na prípravu eHealthu z peňazí určených na liečbu pacientov."
Viliam Stankay, moderátor: "Za posledné dva roky to bolo viac ako trinásť miliónov. Tento rok majú poskytnúť takmer deväť a pol milióna eur. Ministerstvo zdravotníctva im odkázalo, že projekt sa iba o rok posunul a stále pokračuje."
Lucia Tomečková, redaktorka: "Ďalšie posunutie projektu eHealth tentoraz z dôvodu námietok neúspešného kandidáta v tendri vnímajú tragicky aj lekári. Rok spustenia eHealthu 2017 nepovažujú za reálny."
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Rozsah údajov, ktoré sa majú typovať na tú kartičku, je príliš veľký. Aj počítačovo zručný lekár potrebuje sedem až desať minút na zadanie len jedného pacienta. Vynásobme krát päť aj pol milióna. Tak asi vieme, kedy reálne eHealth začne."
Lucia Tomečková: "Projekt mal okrem iného minimalizovať zbytočné, či duplicitné vyšetrenia a pacientov chrániť aj pred nežiadúcimi účinkami liekov."
Gustáv Budinský, IT asociácia Slovenska: "To je podľa mňa veľmi žalostná situácia, pretože to je niečo, čo naozaj môže občanovi pomôcť, čo môže zefektívniť nielen to jeho dochádzanie k lekárom, pre predpisy."
Viliam Čislák, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR: "My reálne robíme všetko pre to, aby sa to vedelo zrealizovať a naozaj aby tento eHealth bol pre ľudí."
Lucia Tomečková: "eHealth už má v zdravotníctve ušetriť milióny eur. Jeho výpadok sa však dotkne nielen peňazí, ale aj komfortu pacientov."
Beata Brestenská, pedagogička, Prírodovedecká fakulta UK Bratislava: "Ja mám vlastnú skúsenosť veľmi zlú zdravotnú, ktorá sa minulý rok mi stala. A skutočne bez toho eHealthu sme takí bezbranní ľudia, ktorí potrebujú lekársku veľmi efektívnu a kvalitnú pomoc, a zároveň aj servis."
Richard Raši, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo (Smer-SD): "Teraz bez ohľadu na to, ako dlho to trvá, treba vydržať a dotiahnuť ho do konca. A tým posledným krokom je to, aby prešlo verejné obstarávanie. A nemôžeme celý eHealth ohroziť preto, že urýchlime niečo."
Lucia Tomečková: "Ministerstvo financií zapracuje na žiadosť rezortu zdravotníctva národný projekt elektronickej služby zdravotníctva do nového operačného obdobia Európskej únie na roky 2014 až 2020. Rezort financií nevidí problém v tom, prečo by sme od Európskej únie opäť na projekt nemali dostať peniaze."
Slovenské nemocnice sú zastarané, treba do nich investovať
(15.05.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, 15:36, s. -; SITA)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi