SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MÁJ 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 21.05.2014

Lekári pokladnice odmietajú
(21.05.2014; Sme; mut. , Ekonomika , s. 6; Marianna Onuferová)
Lekári neveria odhadom, koľko priamych platieb od pacientov nepriznávajú štátu
Súkromní lekári majú od januára vydávať pacientom bločky z pokladníc.
BRATISLAVA. Lekárom sa nepáči nápad ministerstva financií, aby od januára povinne vydávali pacientom bločky z pokladníc. Dnes stačí, ak pacientom za poplatky, ktoré od nich vyberú, vydajú príjmový doklad. "Nechceme, aby sa zo všetkých nás stali podnikatelia. My nerobíme s tovarmi, my robíme s ľuďmi," povedal šéf Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič.
Neveria odhadom
Ministerstvo financií si myslí, že lekári nepriznávajú štátu všetky príjmy od pacientov. Pomáha si porovnaním, o koľko výdavky domácností za zdravotné služby podľa prieskumov Štatistického úradu prevýšili v roku 2011 priznané tržby ambulancií. Rozdiel bol vyše dvesto miliónov eur. Ministerstvo si od zavedenia pokladníc pre lekárov sľubuje na dani z príjmov viac o jedenásť miliónov eur ročne. "Nerozumieme tým číslam. Pre nás sú nedôveryhodné," hovorí šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. "Ak by sme mali ročne príjmy z priamych platieb od pacientov viac ako 200 miliónov eur, tak možno ani nepotrebujeme zdravotné poisťovne," dodal. Tvrdí, že vo vidieckych ambulanciách sa poplatky takmer vôbec nevyberajú. Ak aj, spravidla je to niekoľko poplatkov do roka napríklad za lekárske vyšetrenie na vodičský preukaz. Vlastné odhady o priamych platbách podľa regiónov nemajú. Rovnako ani ministerstvo financií. Inštitút INEKO v roku 2011 vypočítal, že príjmy lekárov mimo zdravotných poisťovní môžu dosahovať do 500 eur mesačne. Pri odhade vychádzal z výpovedí troch lekárov. Ako príklad uviedol, že niektorí lekári si účtujú päť eur za prednostné vyšetrenie, na ktoré majú vyhradené zvyčajne jednu až dve hodiny denne.
Zvýšené náklady
Počiatočné náklady na zavedenie pokladníc sa hýbu od 300 do 500 eur. Lekári však tvrdia, že okrem tých počiatočných budú mať aj náklady na prevádzku. "Každý deň bude robiť uzávierku, hoci si lekár neúčtoval žiadne poplatky," vysvetľuje Pásztor. Daňový poradca Roman Konrád hovorí, že uzávierka pokladnice sa robí raz za deň: "Nie je to nič náročné, zaberie to možno minútu," tvrdí Konrád. Pripúšťa, že administratívna náročnosť sa lekárom po zavedení pokladníc zvýši, no nemyslí si, že výrazne. Raz za dvanásť mesiacov sa robí servis pokladníc, náklady na to sú od 30 eur vyššie podľa regiónu.
Nezodpovedané otázky
Lekári sa pýtajú aj to, či bločky budú z pokladníc vydávať iba neštátni lekári alebo aj štátne zdravotnícke zariadenia. Ministerstvo financií hovorí, že sa to bude týkať iba súkromných zariadení. Lekári hovoria, že dnes sa s pacientom dokážu dohodnúť aj na splátkach. Ministerstvo financií odkazuje, že zákon o elektronických pokladniciach uplatňovanie splátkových platieb nezakazuje ani dnes. No jasné nie je ani to, za čo všetko si môžu lekári od pacientov účtovať poplatky. Urobiť poriadok s poplatkami je úlohou ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej. Tá odkazuje, že návrh je už takmer hotový. "Počas rokovaní s odbornou aj laickou verejnosťou sme zistili, že poplatkov, ktoré lekári vyberajú od pacientov, je niekoľko stoviek," povedala hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová. Uviedla napríklad, že lekár požadoval od pacienta poplatok za prednostné podanie onkologickej liečby. Iný zase v priestoroch ambulancie umiestnil "nástenku hanby", ktorá uvádzala mená tých pacientov, ktorí odmietli zaplatiť poplatok za výkon, o ktorom sú presvedčení, že je hradený z verejného zdravotného poistenia.
Nikde na svete
Lekári argumentujú aj tým, že lekári v žiadnej inej krajine na svete nemusia mať pokladnice. Ministerstvo financií odpovedá, že je v záujme každého štátu evidovať zdroj príjmov pre zdanenie. Registračné pokladnice dnes nepoužívajú ani notári, hotelieri, taxikári, daňoví poradcovia či advokáti. Aj pre nich dnes platí výnimka zo zákona. Komu štát zruší výnimku, ministerstvo financií včera nepovedalo. Marianna Onuferová
Fakty
Čo platí dnes
- Lekári si nemôžu účtovať poplatky za výkony hradené z verejného zdravotného poistenia.
- Poplatky, ktoré si účtujú, musia zverejniť v cenníku. Za poplatky musia vystaviť príjmový doklad.
- Zubní lekári sú povinní vydať pacientovi aj rovnopis poskytnutých výkonov.


Nie pokladniciam!
(21.05.2014; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 3; tasr)
Ambulantní aj zubní lekári odmietajú plán ministerstva financií zaviesť do ambulancií registračné pokladnice. Slovenská komora zubných lekárov aj Asociácia súkromných lekárov SR s ich povinným zavedením "zásadne" nesúhlasia. "Sme síce v úvodzovkách podnikatelia, ale podnikáme podľa osobitných zdravotníckych zákonov," povedal šéf ASL SR Ladislav Pásztor. (tasr)
ZDRAVIE: Ambulantní aj zubní lekári odmietajú povinné registračné pokladnice
(20.05.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)
Lekári sú proti zavedeniu pokladníc v ambulanciách
(20.05.2014; Rozhlasová stanica Viva Metropol; Správy; 15:00; por. 15/30; / Miro Škrha)
Miro Škrha, moderátor: "Lekári odmietajú povinné zavedenie registračných pokladníc v ambulanciách. Odhad ministerstva financií o desiatkach miliónov eur nepriznaných príjmov považujú za prehnaný. Lekári vydávajú riadny daňový doklad o priamej platbe. Tieto príjmy evidujú a odvádzajú z nich dane, argumentujú lekárske komory. Zavedenie registračných pokladníc podľa nich spôsobí zbytočné náklady najmä lekárom na vidieku, ktorí vyberajú na poplatkoch nízke sumy."
Najviac pochybení spravili chirurgovia a všeobecní lekári
(20.05.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, 11:13, s. -; SITA)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi