SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MÁJ 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 26.05.2014

Lekári by mali zaviesť registračné pokladnice
(25.05.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/21; Lucia Tomečková / Janette Štefánková)
Janette Štefánková, moderátorka: "Ministerstvo financií chce mať lepší prehľad o peniazoch, ktoré platia pacienti v ambulanciách. Podľa rezortu by lekári, či veterinári mali mať povinne registračnú pokladnicu. Lekárov to uráža. Tvrdia, že investície do pokladníc prenesú na pacienta."
Lucia Tomečková, redaktorka: "Dvadsať rokov fungujú ambulancie na výnimku bez registračných pokladníc. Za ten čas si lekári vymysleli toľko poplatkov, že znervóznelo už aj ministerstvo financií."
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Kde ešte ministerstvo financií chce nájsť nejaké zablúdilé centy."
Lucia Tomečková: "Ministerstvo financií je presvedčené, že pokladne za dverami ambulancií sprehľadnia financie, čím získa niekoľko desiatok miliónov eur a lekárom uľahčí prácu."
Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií: "Doklad z registračnej pokladnice nahrádza akýkoľvek iný doklad, tak zdravotníci nebudú musieť vydávať už príjmové doklady."
Ladislav Pásztor: "My nie sme trhovníci. Kúpim si kilo jabĺk a dostanem bloček. Žiadna krajina na svete v zdravotníctve povinné registračné pokladne nezaviedla."
Lucia Tomečková: "Poisťovne bežne takto preplácajú ošetrenie v Poľsku."
Katarína Kafková, prezidentka Združenia zdravotných poisťovní: "Na základe účtovných dokladov, ktorým je buď faktúra alebo aj pokladničný blok zo Švédska alebo z Poľska. Refundujú zdravotnú starostlivosť."
Eva Ravingerová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne: "Je to štandardný doklad slúžiaci k refundácii."
Lucia Tomečková: "Ministerstvo zdravotníctva už analyzuje, za čo všetko lekári žiadajú poplatky. Aj za onkologické prednostné vyšetrenie. Riešia aj prípad, keď lekárovi pacient odmietol zaplatiť, tak jeho meno vyvesil v čakárni na tabuľu hanby. Lekári odmietajú, že za povinné pokladne si môžu sami."
Ján Gašič, prezident Slovenskej komory zubných lekárov: "Prosím vás pekne. Je Slovensko celé tak morálne, aby dodržiavalo zákony?"
Lucia Tomečková: "Ak budú musieť kúpiť pokladne, zdvihnú poplatky."
Ladislav Pásztor: "Ak teraz stál výkon nejaký priamy päť eur, tak teraz bude stáť šesť."
Lucia Tomečková: "Rezort zdravotníctva pravidlá pripravuje už viac ako rok."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Poplatky rátame na niekoľko stoviek. Príprava legislatívy je naozaj nie ľahký proces. Ten návrh máme pripravený a určite ho budeme prezentovať."
Lucia Tomečková: "Poplatky lekárov už sleduje aj Finančná správa. Ich daňové priznania porovná so zistenými údajmi z ambulancií. Ak ambulantní lekári a stomatológovia nenájdu ďalšie relevantné dôkazy o tom a nepresvedčia ministerstvo financií, že pokladnice sú v ambulanciách absolútne zbytočné, tak nové pravidlá hry by mali začať platiť od nového roka."


Lekári ordinujú cez web
(25.05.2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 11/18; Jozef Šivák / Zuzana Wenzlová, Jozef Dúbravský)
Jozef Dúbravský, moderátor: "Čoraz viac Slovákov konzultuje svoj zdravotný stav so špecialistami cez internet, musia si však za to zaplatiť. Ministerstvo zdravotníctva pacientov upozorňuje na to, že ide o doplnkovú službu súkromných firiem a v konečnom dôsledku aj tak budú musieť navštíviť lekára v ambulancii."
Jozef Šivák, reportér TA 3: "Máte zdravotný problém a nechce sa vám ísť za lekárom? Kliknete preto na webovú stránku, vyberiete si špecialistu, opíšete mu svoje symptómy a on vám za poplatok poradí. Takto to funguje v praxi."
Andrej Blanár, zakladateľ internetovej kliniky: "Lekár si stanovuje na každý typ konzultácie svoju rýchlosť."
Jozef Šivák: "Pacienti konzultujú svoj zdravotný stav s lekármi cez internet vraj z viacerých dôvodov, nemusia čakať v čakárni a o radu môžu požiadať viacerých špecialistov."
Iveta Plšeková, všeobecná lekárka pre dospelých: "Neriešim to počas bežnej prevádzky, vtedy naozaj vybavujem mojich pacientov. Tá klinika má v podstate isté pravidlá, my máme ako lekári čas 48 hodín na odpoveď, ja väčšinou v ten istý deň odpoviem."
Jozef Šivák: "Ministerstvo zdravotníctva ale upozorňuje pacientov, že ide len o doplnkovú službu súkromných spoločností. Aj keď lekárovi za službu zaplatíte, zrejme tak či tak budete musieť navštíviť špecialistu."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Stretli sme sa však aj s prípadom, kedy pacient sa rozhodol využiť túto službu, avšak na konci konzultácie mu aj tak bolo odporúčané navštíviť ambulanciu."
Andrej Blanár: "Určite je to doplnok, nie samotná, samotné vyšetrenie."
Jozef Šivák: "Služby internetových lekárov mesačne využíva vraj až 20-tisíc Slovákov. Podobné webové stránky nájdete takmer v každej krajine, niektoré majú v databáze špičkových špecialistov z rôznych častí sveta. V niektorých prípadoch ale za jednu konzultáciu môžete zaplatiť aj stovky eur."
Raši: Na dohodu treba dvoch
(24.05.2014; Pravda; s. 6; -)

Každá firma, ktorá sa rozhodne podnikať v oblasti, ktorá je viazaná na verejné peniaze, musí počítať s reguláciou štátu. Takýto odkaz podľa Richarda Rašiho priniesol výsledok arbitrážneho sporu. Raši je poslancom za stranu Smer, v rokoch 2008 až 2010 počas prvej vlády Roberta Fica bol ministrom zdravotníctva.
Beriete rozhodnutie arbitrážneho tribunálu ako zadosťučinenie za to, že kritika projektu jednej zdravotnej poisťovne bola neoprávnená?
Som rád, že takto rozhodol súd. Minimálne povedal to, že štát má kompetenciu usporiadavať si svoj zdravotný systém podľa takého modelu, ktorý bude považovať pre svojich poistencov za najoptimálnejší.
Ovplyvní rozsudok arbitrážneho tribunálu nejakým spôsobom aj pripravovaný transformačný zákon, ktorý rieši unitarizáciu?
Toto by mali povedať právnici. V každom prípade rozsudok má, podľa môjho názoru, jeden základný odkaz. Štát má istú mieru kompetencií a rozhodovacej právomoci v systéme, ktorý vyžaduje intervenciu štátu, či už je to sociálny, alebo v tomto prípade zdravotný, a jeho rozhodnutia môžu ísť až do takej úrovne, že sa môžu dotýkať možno aj privátnych subjektov, ktoré sa v danom segmente pohybujú. To znamená, že ak akýkoľvek subjekt vniká do segmentu, ktorý je viazaný na verejné zdroje, mal by si zvážiť to, že regulácia štátu môže jeho biznisplán zmeniť.
Stále sú v projekte zavedenia jednej zdravotnej poisťovne v hre dve možnosti - odkúpenie alebo vyvlastnenie? Alebo sa uvažuje už len o vyvlastnení?
Som za hľadanie riešení, ktoré by viedli k dohode, pretože do budúcnosti to znamená, že nemôže vzniknúť potenciálne nijaký problém. Pokiaľ by bolo riešenie dohodou, je to z môjho pohľadu komfortnejšie aj menej rizikové. Samozrejme, pokiaľ jedna strana nebude chcieť dohodu nájsť, a v tomto prípade si myslím, že akcionár zdravotnej poisťovne Union od začiatku dohodu nehľadal a nechcel nájsť. A na dohodu treba dvoch.
Stihne táto vláda zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu?
Podľa mňa sú tam dva základné problémy a tými sú suma, za ktorú by sa to celé udialo, a druhým je eliminácia rizík pre budúcnosť. Myslím si, že vláda pôjde do dokončenia unitárneho systému vtedy, keď bude vedieť, že má riziká minimalizované na najmenšiu možnú mieru. Pokiaľ sa taký model pripraví, tak stihnúť by sa to po formálnej stránke dalo. Som toho názoru, aby sa do projektu išlo len vtedy, keď budú riziká minimálne.
Hyperaktívny Union
(24.05.2014; Sme; mut. , Názory , s. 10; František Múčka)
Keď to chvíľu vyzeralo, že by vláda mohla byť schopná zrealizovať vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, začal Union preventívne arbitráž. Chcel, aby medzinárodná autorita povedala, že plánované vyvlastnenie ho poškodí. Vláda vtedy ani netušila, ako by to spravila (aká by bola kompenzácia za vyvlastnenie, aké by bolo zdôvodnenie pred ústavou atď.). Tak to aj dopadlo. Arbitrážny súd povedal, že zamýšľané politické opatrenia a ich vplyv dopredu posudzovať nevie, respektíve to nie je jeho kompetencia. V ťažko zrozumiteľnej spleti všetkých sporov medzi poisťovňami a štátom to vyzerá, akoby došlo k zásadnému zlomu, ktorý vec posúva ďalej. V skutočnosti sa nič nemení. Vláda na vyvlastnenie poisťovní nemá a aj keby k nemu došlo, šanca poisťovní uspieť v arbitrážach sa týmto nijako nezmenila. Ak by sa na predaji nedohodli podobrotky, prípadne, ak by ich štát nevyvlastnil za dostatočné peniaze, boli by oprávnene považované za poškodené. Neprekvapí, že ministerstvo zdravotníctva využilo fiasko arbitrážneho pokusu Unionu vo svoj prospech a celý ho prezentuje ako právny dôkaz, že myšlienka vyvlastnenia súkromných zdravotných poisťovní je v poriadku. Taktiež neprekvapí, že Union sa tvári, že vďaka tomuto podaniu vznikla atmosféra, v ktorej vláda ustúpila od svojho zámeru. Ani toto nie je pravda. Vláda od zámeru ustúpila, lebo na to nakoniec nemala dosť guráže ani peňazí. Kvalita nášho zdravotníctva nie je naviazaná na počet zdravotných poisťovní ani na to, či systém so zdravotnými poisťovňami počíta, alebo nie. Preto je škoda, že sme touto neproduktívnou témou zabili na toto volebné obdobie možnosť niečo pre zdravotníctvo urobiť. František Múčka (c)SME
Zámer vytvoriť jednu poisťovňu je podľa Fica legitímny
(24.05.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, 06:00, s. -; SITA)
I. Uhliarik: Zdravotníctvo nikdy nebolo v horšom stave, ako je dnes
(23.05.2014; www.teraz.sk; teraz.sk, 14:13, s. -; TASR)
MZ SR: I. Uhliarik asi zabudol, v akom stave zanechal zdravotníctvo
(23.05.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)

 

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi