SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.06.2014

Poisťovne ušetrili milión eur. Na pacientoch
(10.06.2014; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Mária Hunková)


Hygiena: Na MERS nemáme peniaze
(10.06.2014; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 4; Ján Krempaský)
O víruse si len vymieňame informácie s poľským laboratóriom, ktoré vie chorobu diagnostikovať.
BRATISLAVA. Na diagnostiku blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS) nemáme peniaze, ľudí ani priestory, priznala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická. Test na vírus potreboval minulý týždeň Tomáš z Bratislavy, ktorý sa pred vyše dvomi týždňami vrátil zo Spojených arabských emirátov. Testy mu u nás nebol nikto schopný urobiť. Vyšetrenie je príliš drahé, vysvetľuje Skalická. "Zároveň ho nie je možné uskutočniť z personálnych a priestorových dôvodov." Na otázku, koľko by know-how na diagnostiku stálo, neodpovedala. O víruse s 30-percentnou úmrtnosťou si podľa Skalickej len vymieňame skúsenosti a informácie s poľským diagnostickým laboratóriom. Spoluprácu podnietilo poľské ministerstvo zdravotníctva.
Pokyny si odporujú
"Ak má pacient príznaky takéhoto vysoko nákazlivého ochorenia, mal by okamžite navštíviť špecialistu a oznámiť zdravotníckemu personálu podrobnosti svojho zdravotného stavu," radí Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Polikliniku cudzokrajných chorôb v Bratislave, Kliniku infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch či HPL laboratóriá minulý týždeň, hoci len telefonicky, kontaktoval aj Tomáš. Bezvýsledne. Povedali mu, že MERS nevedia diagnostikovať. Po záujme SME o jeho prípad hovorkyňa ministerstva potvrdila, že na klinike infektológie by mu odobrali vzorky na laboratórne vyšetrenie.
Do Prahy necestoval
Bratislavčanovi boli napokon ochotní pomôcť v Česku, v pražskom Štátnom zdravotnom ústave. Včera mal ísť na dohodnuté vyšetrenie, ale nešiel. "V nedeľu sa môj stav o dosť zlepšil a dnes som sa už zobudil s pocitom, že som zdravý," vysvetlil Tomáš. Na náhly zvrat v jeho rozhodnutí má expertka Helena Jiřincová z pražského centra, ktorá s ním hovorila, pochopenie. Nemyslí si, že sa Bratislavčan vo svojom podozrení na MERS unáhlil. "Vzhľadom na cestovateľskú a klinickú anamnézu si myslím, že bol indikovaný na vyšetrenie," tvrdí odborníčka. Tomáš podľa nej možno prekonal miernejšiu formu MERS a vírus by sa už po 14 dňoch od príchodu domov nemusel dať zachytiť. Zvyčajne vyšetrenie robia do 10 dní.
Ján Krempaský
Črtá sa na lepšie časy: U lekára už nebudeme za všetko platiť
(09.06.2014; www.aktuality.sk; Aktuality.sk, 17:50, s. -; TASR)
Union chce dostať ľudí na preventívne prehliadky, ponúka 10 eurovú poukážku
(09.06.2014; www.sme.sk; Ekonomika - Slovensko, 12:06, s. -; sita)
Ani eHealth, ani peniaze
(07.06.2014; www.etrend.sk; ZdravéZdravotníctvo, , s. -; Daniela Rifaiová)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi