SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 19.06.2014

Pozrite si, za čo by mali pacienti podľa lekárov platiť (zoznam)
(18.06.2014; www.sme.sk; Ekonomika - Slovensko, 13:32, s. -; Ján Krempaský) 


Lekári bojujú za poplatky
(18.06.2014; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 11/15; Jozef Šivák / Zuzana Straková Wenzlová)
Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Súkromní lekári nechcú, aby im cenníky schvaľovali vyššie územné celky, tak ako im to navrhuje ministerstvo zdravotníctva. Asociácia súkromných lekárov argumentuje s tým, že to župy nebudú stíhať."
Jozef Šivák, reportér TA 3: "Zuzana Zvolenská si chce posvietiť na lekárov, ktorí vyberajú od pacientov poplatky aj za tie výkony, ktoré im preplácajú zdravotné poisťovne. Ministerstvo zdravotníctva preto navrhuje, aby cenníky všetkým ambulantným lekárom schvaľovali vyššie územné celky, ktoré im vydávajú aj povolenia."
(začiatok archívneho záznamu z 5.6.2014):
Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva: "Na základe ústavy a potom v zmysle zákona, sú súčasťou platby, ktorú dostáva lekár z verejného zdravotného poistenia a nemôže pýtať za to poplatky."
Marián Šóth, 1. viceprezident Asociácie súkromných lekárov: "Do určitej miery to vnesie poriadok medzi aj lekárov aj primárnu sféru."
(koniec archívneho záznamu z 5.6.2014):
Jozef Šivák: "Asociácia súkromných lekárov ale teraz zmenila názor, chce vypracovať zoznam výkonov, za ktoré si lekári môžu pýtať peniaze a okrem toho si chce cenníky aj sama schvaľovať."
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Podľa nás je nemysliteľné, aby túto úlohu zvládli VÚC alebo aj ministerskí úradníci."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Ak asociácia súkromných lekárov chce vypracovať nejakú metodiku pre svojich členov, samozrejme do tohto ministerstvo zdravotníctva nevstupuje. Ale to pravidlo, že tieto cenníky budú schvaľovať, respektíve ich obsah, nie výšku cien, budú schvaľovať vyššie územné celky, toto pravidlo musí platiť pre všetkých v danom sektore."
Jozef Šivák: "Kým ministerka chce novelou zákona obmedziť vyberanie nezmyselných poplatkov, asociácia ich chce zaradiť do cenníkov."
Ladislav Pásztor: "Ak niekto chce zaplatiť za to, že má prístup k wi-fi, tak ako nech zaplatí, ale nesmieme k tomu nútiť všetkých."
Jozef Šivák: "Súkromným lekárom sa nepáči ani výška pokút, ktoré by mali vyberať vyššie územné celky."
Ladislav Pásztor: "V žiadnom odvetví takéto obrovské pokuty neexistujú."
Martina Šoltésová: "Tak ako je stanovená v súčasnosti, tak presne v takejto výške sme ju ponechali aj naďalej."
Jozef Šivák: "Podľa našich informácií však doteraz nedostal sankciu za vyberanie nezmyselných poplatkov ani jeden ambulantný lekár. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že pripravovaný zákon vstúpi do platnosti na jeseň."
Lekári si chcú schvaľovať cenníky sami
(18.06.2014; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 16:00; por. 12/15; Iveta Gombošová / Simona Simanová)
Simona Simanová, moderátorka: "Súkromní lekári si chcú poplatky schvaľovať sami. Po novom už nesúhlasia s tým, aby o cenníkoch v ambulanciách rozhodovali vyššie územné celky. Zdôvodňujú to tým, že vedia lepšie ako úradníci posúdiť výšku nákladov."
Iveta Gombošová, redaktorka: "Len nedávno prezentovalo ministerstvo zdravotníctva návrh, ktorý má urobiť poriadok v poplatkoch u lekárov. Jeho súčasťou je aj presný zoznam výkonov, ktoré nehradí poisťovňa. Za ostatné úkony si môže lekár pýtať poplatok. So zmenami vtedy súhlasili aj zástupcovia pacientov a lekárov. Dnes je všetko inak."
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Sú tam sporné výkony, ktoré v zozname nie sú."
Iveta Gombošová: "Lekári navrhujú zoznamy zdravotníckych úkonov prehodnotiť a doplniť. Výšku platieb za výkony, ktoré neprepláca poisťovňa, by určila ich asociácia. Nie kraj, ako navrhuje ministerstvo. Kraj by ich dostal iba na vedomie."
Ladislav Pásztor: "Na základe čoho bude akýkoľvek úradník na VÚC-ke posudzovať moju kalkuláciu ceny? Aké má kompetencie? No žiadne. Takže preto my sme navrhli, že áno, nech lekár VÚC-ky dostane na vedomie ten zoznam, že či tam náhodou nie je poplatok, ktorý nie je v súlade, ale čo sa týka cenníku, tak do toho by už VÚC-ka zasahovať nemala."
Iveta Gombošová: "Ministerstvo zdravotníctva je prekvapené, že lekári zmenili postoj k pripravovanému návrhu zákona. Zároveň sa vyjadrilo, že ich pripomienky nemôže rezort akceptovať."
Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Sami seba kontrolovať nemôžu, vždy musí byť nejaký orgán, samozrejme štátny orgán. Asociácia súkromných lekárov je združenie, nie je to štát, nie je to kontrolný orgán, kontrolný mechanizmus."
Iveta Gombošová: "Zmeny v poplatkoch by mali platiť už na jeseň. Po novom by si pacienti nemali platiť napríklad za poskytnutie mobilného čísla svojho lekára, alebo za klimatizáciu v čakárni."
Lekári chcú poplatky v ambulanciách upraviť zoznamom
(18.06.2014; www.teraz.sk; teraz.sk, 17:32, s. -; TASR)
Lekárnici chcú databázu liekovej histórie pacientov
(18.06.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, 06:51, s. -; SITA)

Z. ZVOLENSKÁ: Je dôležité, aby mal štát v novej nemocnici silnú pozíciu
(18.06.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi