SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚL 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 30.07.2014

KRV nemocniciam stále chýba!
(30.07.2014; Pravda; mut. , Dobré zdravie , s. 7; Redakcia)

Prečo je práve hmotnosť 50 kg tou magickou hranicou, od ktorej môže človek darovať krv? Je to jednoduché: Množstvo krvi kolujúcej v tele závisí od hmotnosti človeka. Obyčajne je to 8 % jeho hmotnosti. Ľudia, ktorí menej vážia, majú aj menej krvi. Päťdesiatkilová hranica je pri odbere 450 ml krvi bezpečná pre jej darcu.
Zázračnosť ľudskej krvi, jej krásnu červenú farbu, schopnosť pomôcť chorým i jej omladzujúce účinky si ľudia všimli už v dávnej minulosti. Pochopili, že krv unikajúca z tela raneného zvieraťa alebo človeka vážne ohrozuje život. Verili v jej nadprirodzenú silu, preto Rimania pili krv svojich gladiátorov. Koncom 16. a začiatkom 17. storočia sa čachtická pani Alžbeta Báthoryová údajne "kúpala" v krvi mladých panien. Asi verila v omladzujúcu funkciu krvi plnej hormónov, čo nemuselo byť ďaleko od pravdy. Defibrináciou krvi (zbavovaním bielkovinových vlákien spôsobujúcich zrážanie krvi) sa totiž získa krvné sérum, a to je základom niektorých kozmetických výrobkov. Prvý dokázateľne podložený odber krvi sa uskutočnil v roku 1665, keď Angličan Richard Lower spojil krčné tepny dvoch psov. Prvú transfúziu krvi človeku vykonal lekár francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Jean Baptiste Denis, ktorý na to použil krv jahňaťa. Ďalšie obdobie používania zvieracej krvi bolo logicky veľmi neúspešné, preto boli koncom 17. storočia transfúzie krvi zakázané. Až o 150 rokov po prvej zvieracej transfúzii použil úspešne ľudskú krv James Blundell, ktorý zostrojil aparát uľahčujúci transfúziu krvi. Bol pôrodník a snažil sa o záchranu rodičiek po pôrode. Zázračné uzdravenia sa striedali s početnými úmrtiami po transfúziách krvi. 0 existencii krvných skupín sa totiž ešte nič nevedelo.
Trojnásobná matka, moderátorka a držiteľka mnohých diváckych ocenení Aneta Parišková sa stala ambasádorkou projektu mojakrvnaskupina.sk. Na transfúznej stanici v bratislavskom Ružinove v júli po prvýkrát darovala krv. "Začať nikdy nie je neskoro. Chcela som tak urobiť už niekoľkokrát v živote, ale zo zdravotných dôvodov som nemohla," povedala Aneta Parišková. "Darovanie krvi je pre mňa symbolom pomoci ľuďom, čo patrí ku mojej životnej filozofii." Spoločnosť na transfúznej stanici jej robil aj prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš. SČK spolupracuje s Anetou Pariškovou už niekoľko rokov. "Veľmi si vážime jej rozhodnutie," povedal. "Veríme, že jej čin bude príkladom pre tých, ktorí sa doposiaľ neodvážili prísť darovať krv."
Ako často môžem darovať krv?
- muži každé 3 mesiace (4-krát ročne)
- ženy každé 4 mesiace (3-krát ročne)
- výnimočne o mesiac skôr pri neprekročení celkového počtu odberov do roka
Darca krvi musí mať
- 18 až 60 rokov (pri pravidelnom darovaní môže darovať krv až do 65)
- minimálne 50 kg
- v danej chvíli musí byť celkom zdravý
Päťkrát poradňa
1 Peľová alergia: Darca krvi by mal byť bez ťažkostí a bez liečby - v období po peľovej sezóne.
2 Hormonálna antikoncepcia: Žena užívajúca HAK môže darovať krv.
3 Tehotenstvo a dojčenie: Budúca či dojčiaca mamička nemôžu darovať krv. Najskôr o pol roka po skončení dojčenia.
4 Herpes na ústach: Dva týždne po vymiznutí príznakov herpesu možno opäť darovať krv.
5 Operácia: Vo všeobecnosti platí, že minimálne šesť mesiacov po operácii nemožno darovať krv. Dôvod operácie a jej rozsah však môžu tento interval predĺžiť.
Najvzácnejšia je na Slovensku AB Rh negatív
A+ 35,7%
A- 6,3%
B+ 15,3%
B- 2,7%
AB+ 6,8%
AB- 1,2%
0+ 27,2%
0- 4,8%


Slovenskí lekárnici žiadajú sprístupnenie údajov o liekoch, ktoré pacient užíva
(29.07.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 6/16; Mária Galiková / Viliam Hauzer)

Viliam Hauzer, moderátor: "Slovenskí lekárnici žiadajú sprístupnenie údajov o liekoch, ktoré pacient užíva. Odlišní špecialisti mu totiž predpisujú rôzne lieky, a tak sa môže stať, že pacient v lekárni dostane liečivá, ktoré sa nesmú vzájomne kombinovať. Prehľad o liekovej histórii svojich pacientov niekedy nemajú ani samotní lekári."
Mária Galiková, redaktorka: "V zahraničí je databáza liekov pacienta pre lekárnikov bežná. U nás ju zákon nepovoľuje. Viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ."
Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory: "Napríklad v severských krajinách, ale aj v niektorých pobaltských krajinách farmaceuti z vlastnej iniciatívy vytvárajú databázy a vedia, aké lieky ten pacient užíva bez ohľadu na to, v ktorej lekárni si ich vybral, a ktorými lekármi boli predpísané."
Mária Galiková: "Ministerstvo zdravotníctva neplánuje zmeny. Problémom je podľa neho veľké množstvo lekárnikov, ktorí by mali prístup k dôverným informáciám pacientov. Hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová zdôrazňuje prioritu ochrany súkromia pacientov."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "O liečbe, predpísaných liekoch ako aj kontraindikáciách, musí pacienta informovať lekár. Ak chce niekto vytvoriť databázu, musí na to mať súhlas pacienta."
Mária Galiková: "Na chýbajúcu liekovú online knižku apelujú aj lekári. Pediatrička Katarína Šimovičová sa vo väčšine prípadov v ambulancii stretáva s rodičmi, ktorí nevedia ani len vymenovať lieky, ktoré svojmu dieťaťu dali za posledných 48 hodín."
Katarína Šimovičová, pediatrička: "Vediem zdravotnú dokumentáciu elektronicky už viac ako 12 rokov, takže nejako sa horko-ťažko dohodneme."
Mária Galiková: "Na potrebu liekovej databázy pacienta aj v pohotovostných ambulanciách poukazuje prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Ťažké a urgentné prípady si vyžadujú správnu diagnostiku."
Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska: "Je úplne bežné, že nevedia, aké lieky berú. Vedia, že berú biele tabletky, modré, ale nevedia názvy. Systém by výrazne mohol chrániť aj pacientov, ale aj lekárov, ktorí ich ošetrujú."
Mária Galiková: "Online liekovú knižku svojich klientov spúšťa pre lekárov od októbra zdravotná poisťovňa Dôvera. Všeobecná zdravotná poisťovňa podobnú službu v súčasnosti nechystá. Poistenci však majú na internete k dispozícii prehľad užívaných liekov. Union zdravotná poisťovňa už šesť rokov oznamuje klientom pravidelne každých 6 mesiacov údaje o liekoch, ktoré sa nesmú vzájomne užívať. Lekár má tiež elektronický prístup k zoznamu liekov poistenca."
BOJNICE: Odbory s vedením nemocnice podpísali novú kolektívnu zmluvu
(29.07.2014; www.teraz.sk; , 18:00, s. -; TASR)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi