SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » AUGUST 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 20.08.2014

Rozpočet zdravotníctva
(19.08.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 2/11; Erik Potocký / Viliam Hauzer)
Viliam Hauzer, moderátor: "Rovnako ako celá štátna kasa, aj rozpočet zdravotníctva bude v nasledujúcom roku závislý od vývoja ekonomiky. Viac peňazí z poistného má totiž pochádzať od pracujúcich a zamestnávateľov. Menej pravdepodobne zaplatí štát za svojich poistencov."
Erik Potocký, redaktor: "Oproti tomuto roku počíta prvý návrh štátneho rozpočtu so sumou menšou o zhruba šestnásť miliónov eur. Plat za poistencov štátu nateraz zostáva na zákonnom minime štyroch percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová."
Martina Šoltésová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Pri tvrdých rozpočtových opatreniach a v období konsolidácie verejných financií bude mať ministerstvo zdravotníctva snahu vybojovať viac zdrojov."
Erik Potocký: "Rezort financií vychádza z optimistických predpokladov vývoja ekonomiky. Spolu so zvýšením odvodov tak podľa Dušana Zachara z Inštitútu INEKO od zamestnancov a podnikateľov má prísť do rozpočtu viac ako dve miliardy osemsto miliónov eur. Rozpočet je však podľa neho triezvy."
Dušan Zachar, Inštitút INEKO: "V rezorte zdravotníctva je potrebné urobiť mnoho reformných opatrení, aby peniaze z rozpočtu nemizli, preto by bolo akékoľvek výrazné navýšenie rozpočtu do zdravotníctva momentálne mrhaním peňazí."
Erik Potocký: "Opakuje sa tradičný scenár. Prvý návrh je vždy nižší ako sa nakoniec v parlamente schváli. Hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Zákonodarcov však vyzýva na opatrnosť."
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Nemali by sme zopakovať takú chybu, ako keď pri povinnej generickej preskripcii sa predpokladali úspory až vo výške stoosemdesiat miliónov eur a z toho sa potom mali navýšiť platy sestier."


Štát hľadá strategického investora pre Kúpele Sliač
(19.08.2014;
www.pluska.sk; , , s. -; Ľudmila Lacková)
S kúpeľmi v Sliači to ide dolu vodou už od čias, ako sa ich zmocnil Mečiarov minister zdravotníctva Viliam Soboňa.
Keď chcel Karol Konárik v minulosti ovládnuť Kúpele Sliač, získať v nich majoritný podiel, Fond národného majetku povedal - nie. Keď chcel Konárik pred rokom z kúpeľov vycúvať a predať svojich trinásť percent štátu, Fond národného majetku sa ohradil, že jedine za cenu, ktorú určí on.
Konárik nečakane súhlasil. Písomne fondu oznámil, že so stanovenou cenou súhlasí. A Fond národného majetku zase povedal - nie.
Lacná korisť
S kúpeľmi v Sliači to ide dolu vodou už od čias, ako sa ich zmocnil Mečiarov minister zdravotníctva Viliam Soboňa. Ten si priamo v kúpeľoch dal prerobiť tri služobné byty na luxusné bývanie, uchmatol si aj kúpeľné koncertné krídlo, aby dcérenka mala na čom cvičiť stupnice, z výletu do Nepálu si urobil služobnú cestu a peniaze kúpeľov si "požičiaval" v miliónových sumách.
Pre neplnenie zmluvných podmienok sa Soboňu podarilo z kúpeľov vyšachovať a úlohu majoritného majiteľa si ponechal štát. Vedenie kúpeľov sa potom menilo v závislosti od aktuálnej vládnej moci, teda príliš často na to, aby sa niekto mohol seriózne venovať zveľadeniu spoločnosti.
Navyše, v hre stále bola možnosť, že kúpele prejdú do súkromných rúk nejakej spriaznenej osoby, a preto ani nebol skutočný záujem spraviť z nich prosperujúcu spoločnosť, ale skôr lacnú korisť. Prekážkou týchto politických hier sa stal podnikateľ Karol Konárik.
Niežeby on bol práve bojovník za zveľaďovanie štátneho majetku. Do tejto pozície sa dostal v podstate nechtiac. Kedysi kúpil trinásť percent akcií Kúpeľov Sliač s úmyslom, že na tejto transakcii zarobí.
Sníval o tom, že prepojí aktivity kúpeľov v Sliači so svojím hotelom Kaskády v susednej Sielnici. Precitnutie do reality bolo bolestivé.
Karolovi nie
Kým Konárika - jedinú reálnu osobu, ktorá do kúpeľov vrazila aj reálne peniaze - privádzal do zúrivosti každý pokles hodnoty akcií, driemajúcich, apatických nominantov štátu v dozornej rade zaujímalo akurát to, čo dostanú na zasadnutí v kúpeľoch na obed. Či kúpele prosperujú, alebo nie, sa ich osobných životov nijako netýkalo.
"Do kúpeľov bolo treba investovať. My sme boli ochotní peniaze požičať pod podmienkou, že budeme mať v spoločnosti aj reálny vplyv. S tým Fond národného majetku nesúhlasil," vysvetľoval už pred rokmi Konárik. "Bez možnosti ovplyvňovať, aby sa požičané peniaze investovali rozumne, sme zase my do toho ísť nechceli. Ja predsa nie som hlupák!"
Úpadok Kúpeľov Sliač chcel výkonný výbor Fondu národného majetku v roku 2011 zastaviť predajom 67 percent ich základného imania v medzinárodnom výberovom konaní. Lenže tu zase hrozilo, že Kúpele ovládne Konárik, pretože on mal na akcie predkupné právo. Výberové konanie sa teda vôbec nekonalo. Zato v šafárení sa veselo pokračovalo.
Ples za štátne a Konárikove
Vlani sme písali o tom, ako Kúpele Sliač organizovali ples, na ktorý zadarmo rozdali lístky tristo vybraným hosťom. Medzi pozvanými nechýbali ani vplyvné osobnosti z politiky. Podľa očitých svedkov sa na plese podávali drahé francúzske vína, pochúťky od výmyslu sveta a v rámci programu vystúpila speváčka Helena Vondráčková.
Konárik ples komentoval takto: "Ja som na plese vôbec nebol a neviem, kto ho financoval. Samozrejme, že ako akcionár som na to obzvlášť zvedavý. Kúpele sú v obrovskej strate a hostiť v tejto situácii vyše tristo hostí sa mi nezdá rozumné."
Možno práve spomínaný ples dopomohol k tomu, že Konárikova trpezlivosť pretiekla. Uvedomil si, že najlepšie, čo môže spraviť, je rýchlo predať svoje akcie v Kúpeľoch Sliač, kým ešte majú akú-takú cenu.
Ťahali ich za nos
"S Kúpeľmi Sliač už nechcem mať nič spoločné. Moje návrhy zástupcovia fondu vždy prehlasujú, takže pre mňa to stratilo akýkoľvek zmysel. Svoje akcie som Fondu národného majetku ponúkol už pred rokom. Mnou požadovaná suma sa im nepáčila, poslali mi vlastnú cenovú ponuku. Akceptoval som ju. No a odvtedy je ticho."
Rovnako ako Konárik aj ďalší menšinový akcionár - Všeobecná zdravotná poisťovňa - sa vlani rozhodol z Kúpeľov Sliač vycúvať. Ani jeho akcie FNM doposiaľ neodkúpil. Hovorkyňa FNM Miriam Žiaková k tomu uvádza: "V priebehu roku 2013 Fond národného majetku Slovenskej republiky komunikoval s oboma akcionármi o odkúpení majetkových častí."
"Z dôvodu zvýšenia základného imania v spoločnosti Kúpele Sliač o jeden milión eur, na ktorom sa FNM podieľal ako jediný z troch akcionárov, a tiež z dôvodu postupného útlmu činnosti FNM v súčasnosti disponuje fond obmedzeným objemom finančných prostriedkov vyčlenených pre Kúpele Sliač."
Už ich kašle
Čo teda bude s Kúpeľmi Sliač ďalej? Aký úmysel má s nimi FNM? "Vzhľadom na skutočnosť, že ostatní spoluakcionári neprejavujú záujem riešiť situáciu v spoločnosti Kúpele Sliač, FNM hľadá strategického partnera, ktorý by do spoločnosti vstúpil formou dlhodobého prenájmu.
V závislosti od tohto partnera a jeho požiadaviek by sa FNM zaoberal otázkou prípadného odkúpenia majetkových podielov od ostatných akcionárov spoločnosti," odpovedá hovorkyňa Žiaková a z vlastnej iniciatívy dodáva výstižnú vetu: "FNM má v súčasnosti v spoločnosti majoritný podiel a na prijatie rozhodnutia na valnom zhromaždení nepotrebuje súhlas ostatných akcionárov."
Konárika vysvetlenie fondu iba rozosmialo: "Hľadajú investora? Prosím vás pekne! My sme chceli investovať, ale záujem nebol. Prečo som ja nemohol byť strategickým investorom? Prečo? Asi majú nejakého iného. Len potrebujú dostať kúpele do takej situácie, aby ich dotyčný dostal lacno. To je celé. Ale už ich kašlem! Nech si robia, čo chcú. Ja potom súdnou cestou napadnem štát."
Výpredaj kúpeľov
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa chystá predať svoje akcionárske podiely vo všetkých kúpeľoch Slovenska. Podľa hovorkyne Evy Ravingerovej došlo k tomuto rozhodnutiu preto, lebo "ide o nadbytočný majetok neprinášajúci historicky žiadnu pridanú hodnotu v podobe dividend".
Zároveň tak chce poisťovňa vyriešiť možnú kolíziu VsŽP s majoritnými akcionármi kúpeľov. V hre sú Kúpele Štós, Nový Smokovec, Vyšné Ružbachy, Nimnica, Štrbské Pleso, Lúčky, Dudince, Trenčianske Teplice, Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice, Prírodné jódové kúpele Číž, Liečebné termálne kúpele v Sklených Tepliciach a Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice.
Ľudmila Lacková 
Košickí vedci bojujú proti nádorom aj probiotikami
(19.08.2014; www.mediweb.hnonline.sk; Aktuálne, 11:15, s. -; redakcia)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi