SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » AUGUST 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 26.08.2014

Odchod zdravotníkov štát riešiť nebude
(26.08.2014; Pravda; mut. , správy Slovensko , s. 3; Jana Trebulová)

Jana Trebulová Bratislava
Sťahovanie slovenských zdravotníkov do Rakúska, o ktorom písala Pravda, je podľa štátu prirodzeným výsledkom voľného trhu práce. Vlastné zlyhanie si nepripúšťa. Naši lekári a sestry vraj majú dostatočné mzdy a množstvo benefitov. Otázkou, ako si kvalitných ľudí udržať, sa rezort zdravotníctva nijako špeciálne nezaoberá.
Len pred niekoľkými dňami rakúsky veľvyslanec na Slovensku Markus Wuketich povedal, že naši zamestnanci sú pilierom rakúskeho zdravotníctva. "Približne 25-tisíc z nich robí v našom zdravotníctve. Popravde, bez Slovákov by sa dostal tento segment do problémov," vyhlásil pre teraz.sk.
Ministerstvo zdravotníctva to komentuje jednoducho - každý má možnosť voľby. "Ak si absolvent nevie nájsť prácu u nás za jemu primeraných podmienok, odchádza hľadať uplatnenie inde," hovorí riaditeľka komunikačného odboru rezortu Zuzana Čižmáriková s tým, že motiváciou zdravotníkov nie je plat, ako sa ľudia často domnievajú. V Rakúsku však zarábajú dvoj- až trojnásobok.
"V súčasnosti sú platy lekárov a sestier v štátnych nemocniciach na slovenské mzdové hladiny nadpriemerné," pokračuje Čižmáriková. Mzda lekára v štátnom zdravotníckom zariadení bola v januári tohto roka od 1 000 do 6 000 eur podľa miesta, dĺžky praxe a funkcie. Sestry a pôrodné asistentky zarábali priemerne 1 022 eur. Platy ostatných zdravotníckych pracovníkov sa pohybovali na úrovni 925 eur. Tieto čísla odrážajú hrubú mzdu aj s príplatkami.
To, že peniaze nie sú hlavným dôvodom odchodu, si myslí aj analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay. "Áno, vyšší plat môže byť zaujímavý pre ľudí, ktorí pracujú v blízkom Rakúsku až po Viedeň. Ale čím ďalej idú, tým viac sa musia prispôsobovať, sťahovať svoje rodiny a žiť istým štandardom. Omnoho dôležitejšia je atmosféra na pracovisku, možnosť kariérneho postupu či priestor na sebarealizáciu," hovorí Szalay.
To všetko dostanú zdravotníci aj u nás, oponuje ministerstvo. "Majú rôzne nefinančné benefity. Môžu si flexibilne rozvrhnúť pracovný čas, súbežne vykonávať súkromnú prax alebo dostať platené voľno na vzdelávanie," objasňuje Čižmáriková. Nesúhlasí ani s tým, že by si zdravotníci museli brať nadčasy a počas služieb boli unavení a nervózni. "V priemere odpracujú vrátane všetkých typov pohotovostí a služieb zhruba toľko ako iní pracovníci v národnom hospodárstve," vraví Čižmáriková.
(c) AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ


Do zdravotníctva pribudne len 13 miliónov eur
(25.08.2014; www.mediweb.hnonline.sk; Aktuálne, 09:51, s. -; redakcia)

Všeobecná zdravotná buď informácie nemá, alebo ich nedá
(20.08.2014;
www.tyzden.sk; Blogy, s. -; Ivan Vorčák)
Už dlhšie si kladiem otázku, ako je to s počtom lekárov na Slovensku. Keď na Vás niekto vytiahne štatistiku podľa OECD, bude podľa nej na Slovensku lekárov dosť a Slovensko bude v počte lekárov na obyvateľa v spoločnosti krajín ako Austrália, Fínsko či Izrael. Už tento samotný fakt Vám ale musí byť podozrivý.
Keď sa budete rozprávať so svojimi známymi alebo žijete niekde v periférnejšom okrese, budete mať opačný pocit. Problém teda bude asi v štruktúre a rozmiestnení lekárov. Tento problém si všimol aj generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ing. Forai, keď vyhlásil, že VšZP musí vyhodnotiť, či lekára konkrétnej špecializácie v danom regióne potrebuje.
Dva citáty:
"... minimálna sieť ambulantných špecialistov je naplnená na 205 percent."
"Povedzme, že v okrese Košice máme nadbytok chirurgov. Napriek tomu, že lekár by spĺňal kritériá zazmluvnenia, v Košiciach by zmluvu nedostal, ale napríklad v Námestove by ju mohol dostať." Bohužiaľ tento uvedený citát je vzhľadom k realite iba zbožným želaním.
Rozhodol som sa teda v apríli 2014 posmelený aktivitou z najvyšších miest informovať, ako je to s obsadením ambulancií v námestovskom okrese. To som ale narazil. V námestovskom okrese, ktorý mal k 31.12.2012 60 248 obyvateľov, napr. nenájdete kardiologickú ambulanciu so sídlom v Námestove.
Existujú tu dvaja kardiológovia, ktorí do Námestova dochádzajú. Z toho jeden ordinuje raz do týždňa a ten druhý hneď dva dni v týždni.
Požiadal som teda Všeobecnú zdravotnú poisťovňu o informáciu o počte lekárskych miest a týždenného rozsahu ordinačných hodín v Žilinskom kraji pre rôzne ambulantné špecializácie. Nebudeme sa predsa na severe v Námestove porovnávať hneď s Košicami alebo Bratislavou. To je predsa už iné klimatické pásmo. V hlavnom meste ľudia predsa potrebujú onakvejšiu zdravotnú starostlivosť ako niekde na okrese.
Odpoveďou mi bolo písomné zvestovanie o nesprístupnení požadovanej informácie.
Citát VšZP: "keďže podľa zákona o slobode informácií nejde o povinne zverejňovanú informáciu."
Aha, to som už chvíľu zaváhal a v hlave mi prebehlo, že VšZP (ako de facto štátna inštitúcia) chce tajiť, že v námestovskom okrese nie je schopná zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.
Našťastie ale čitam z rozhodnutia ďalej a hneď nasledovalo uistenie, že:
"VšZP má dostatočný počet lekárskych miest tak, aby bolo dodržané Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 640/2008 Z. z. o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti."
Trochu ma to upokojilo, ale hneď ma bohužiaľ napadlo, či je teda táto sieť dobre definovaná.
Nechcelo sa mi to prepočítavať na všetky špecializácie, preto som to prepočítal na zmienenú kardiológiu.
Vo verejnej minimálnej sieti je napr. 170,4 ambulantných kardiológov na celé Slovensko (5 415 459 obyvateľov).
To je v prepočte viac ako 300 000 obyvateľov na jedného amb. kardiológa. Tak to si vravím dobre, že je sieť naplnená na 205%. Škoda ale, že nie aj na Orave v námestovskom okrese.
Ambulantný kardiológ neznamená to isté ako transplantácia srdca. Pri tej sa rozumný človek nechá odviesť nejaký ten kilometer za lekárom špecialistom. Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave alebo ten v Bystrici v tomto ohľade nie sú až tak ďaleko. Ale na Slovensku je kardiovaskulárne ochorenie najčastejším dôvodom úmrtnosti a ambulantný kardiolog v okrese nie je luxus, ale práve to minimum, ktoré by mala definovať minimálna verejná ambulantná sieť.
Napriek tomu sú tieto informácie tajné. Nepomohlo ani odvolanie, to podpísal sám generálny riaditeľ VšZP.
Ďaľší citát na ilustráciu: " Dáta, ktoré žiadateľ požaduje sprístupniť tak majú predovšetkým štatistickú informáciu, keďže ich sprístupnením by žiadateľ nezískal žiadnu informáciu, ktorá by sa relevantným spôsobom týkala nakladania s verejnými zdrojmi." To snáď ani nepotrebuje komentár.
Keď mi VšZP odmietla poskytnúť štatistické informácie, našiel som si aspoň pár grafov ohľadne obsadenosti jednotlivých štátnych ambulantných špecializácií (ŠAS). Ako vidno na mapke, obsadenosť všetkých uvedených špecializácií je v námestovskom okrese (NO) nízka (modrá farba).
Takže späť k nadpisu.
Všeobecná zdravotná informácie má, ale ich ignoruje a navyše tají.
Lenže teraz tie informácie máte aj Vy. A je na Vás, či ich budete ignorovať aj Vy a počkáte si, kým tú ktorú ambulanciu budete potrebovať sami alebo pre niekoho blízkeho.

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi