SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 13.10.2014

Vieme ako udržať lekárov
(13.10.2014; Sme; mut. , Ekonomika , s. 8; Vladimír Šnídl, Konštantín Čikovský)


Užívanie antibiotík mení váhu detí
(13.10.2014; Sme; mut. , Veda a technika , s. 18; bal)


Ľudia zlomili rekord. V zmene poisťovne
(13.10.2014; Hospodárske noviny; mut. , EKONOMIKA , s. 4; Mária Hunková)

Politické reči a štátna regulácia zasiahli trh. Výrazne klesol pohyb klientov medzi spoločnosťami.
Poistenci v tomto roku prelomili historický rekord. Ešte nikdy doteraz nemenilo poisťovňu tak málo ľudí ako práve v septembri. Iba počas tohto mesiaca pritom môžu klienti vystaviť poisťovni vysvedčenie. A to tak, že buď v nej zostanú, alebo prejdú ku konkurencii. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prešlo v tomto roku k inej firme len necelých 50-tisíc poistencov. Vlani pritom menilo poisťovňu 120-tisíc klientov. Poisťovňa Union už odpoveď na otázku, prečo bol minulý rok oveľa väčší záujem o prepoisťovanie, pozná. Narážala pritom na vyhlásenia premiéra Roberta Fica o zavedení jednej štátnej zdravotnej poisťovne a vyvlastňovaní súkromných poisťovní. "Určite to (slabší pohyb na trhu, pozn. red.) významne ovplyvnili politické aktivity," potvrdila hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.

Slabšia kampaň
Zatiaľ čo vlani zdravotné poisťovne investovali veľa peňazí do kampane proti jednej zdravotnej poisťovni, v tomto roku odpor klesol. Téma totiž pomaly odišla do zabudnutia. Union a Dôvera, ktoré konkurujú štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, sa tak podľa Dušana Zachara z INEKO pravdepodobne na vlaňajších nákladných marketingových aktivitách "vystrieľali". Podľa Smatanovej napríklad Union doplatil aj na aktivity štátnych nemocníc, ktoré práve počas vrcholiacej prepoisťovacej kampane vypovedali poisťovni zmluvy. Analytička Health Policy Institute Mária Pourová vidí dôvod aj v nastavení zdravotného trhu. Ten je u nás prísne regulovaný štátom. Zdravotné poisťovne musia klientom uhradiť celú zdravotnú starostlivosť a nemajú tak možnosť sa od seba odlíšiť. "Bežný človek nevidí medzi zdravotnými poisťovňami rozdiely a nie je nijako motivovaný na to, aby sa o ne sám aktívne zaujímal," dodala na konferencii HPI.

Ponúkajú benefity
Koľko ktorá poisťovňa stratila či nabrala klientov, úrad jednotlivo povedať nevedel. Definitívne čísla majú byť totiž k dispozícii až na konci roka, keď sa k nim prirátajú aj novorodenci a Slováci, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Výsledky prepoisťovania tak nateraz neuvádzajú ani poisťovne. Dôvera však potvrdila, že ochota zmeniť zdravotnú poisťovňu je u ľudí menšia ako v minulých rokoch. Historicky najviac poistencov, vyše 716-tisíc, menilo zdravotnú poisťovňu v roku 2006. Odvtedy pohyb na klientov na trhu výrazne klesol. Všeobecná zdravotná poisťovňa pritom hovorí, že sa snaží získať priazeň svojich poistencov počas celého roka. Dôvera sa nových poistencov snažila nalákať rozšírením nadštandardných služieb a zvýšením komfortu poistencov pri komunikácii s poisťovňou. "V Union ZP dlhoročne ,bojujeme` o poistencov zabezpečovaním kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti, našimi benefitmi a službami, ktoré poistencom poskytujeme," dodáva Smatanová.

Počty poistencov, ktorí zmenili zdravotnú poisťovňu
2005  50 158
2006 716 467
2007 232 145
2008 178 916
2009 125 723
2010 81 108
2011 157 331
2012 177 160
2013 120 017
2014 49 885
(Zdroj - HPI, UDZS)

Aké benefity ponúkali poisťovne vlani a tento rok
(13.10.2014; Hospodárske noviny; mut. , EKONOMIKA , s. 4; redakcia)

Časť benefitov, na ktoré lákali zdravotné poisťovne

Rok 2013
Všeobecná zdravotná poisťovňa
úhrada očkovacích látok všetkým poistencom
preventívne mamografické vyšetrenie do 15
zľavy v cestovných kanceláriách, ubytovacích zariadeniach a na športoviskách

Dôvera
matkám a deťom do dvoch rokov nad rámec zákona prepláca doplatky za lieky viazané na lekársky predpis do sto eur
zrýchlené preventívne vyšetrenie mamografom do 10 dní
jednoduchšia komunikácia s poisťovňou cez elektronickú pobočku
služba Bezpečné lieky

Union ZP
pôrodná asistencia matkám počas tehotenstva a po pôrode
bezplatné zapožičanie prístroja na monitorovanie dychu a pohybu dieťaťa do 6 mesiacov
nad rámec zákona hradia preventívne vyšetrenie rakoviny krčka maternice pre ženy už od 18. roku veku, hrubého čreva a konečníka už od 40. roku veku a prostaty už od 40. roku raz za dva roky

Rok 2014
Všeobecná zdravotná poisťovňa
podpora projektu Eurokľúč - univerzálny kľúč od sociálnych zariadení, výťahov, plošín pre imobilných, šatní či špeciálne zabezpečených vchodov určených pre ľudí so zdravotným postihnutím alebo matky s deťmi do troch rokov
rozšírenie elektronických služieb pre poistencov aj zamestnávateľov

Dôvera
mobilná aplikácia, vďaka ktorej má poistenec prehľad o zdraví, liekoch a liečbe nielen vlastnej, ale aj svojho dieťaťa
na webe zverejňuje prehľad čakacích lehôt na výkony v jednotlivých nemocniciach

Union ZP
nad rámec zákona hradí očkovanie proti infekcii HPV, ktorá spôsobuje rakovinu krčka maternice, proti pneumokokom a vyšetrenie potravinovej intolerancie
aplikácia domáci doktor, ktorá identifikuje zdravotný problém a poradí, ako ho liečiť
odmeny za absolvovanie všetkých preventívnych prehliadok
Zdroj - zdravotné poisťovne

Fico verzus Penta
(13.10.2014; Hospodárske noviny; mut. , NÁZORY A ANALÝZY , s. 12; Dag Daniš)

Keby Fico zvykol plniť sľuby, Penta by už nemala zdravotnú poisťovňu Dôvera. Od roku 2014 by sme tu mali jednu štátnu poisťovňu. Lenže Fico sľuby nesplnil a všetko funguje po starom. Trh s poistencami je stabilizovaný, Penta si užíva 46-miliónový zisk z verejného poistenia, súkromné poisťovne sú spokojné. A vláda je bezradná. Prognóza vyzerá tak, že v najbližších rokoch sa nič meniť nebude. Dôvodom nie sú len peniaze, na čo sa rada vyhovára vláda. Hlavným dôvodom je úplná neschopnosť Ficových ľudí. Figúry Smeru nevedia pracovať na projektoch. A nevedia ich doťahovať do konca. Jednoducho: veľkopodnikatelia a finančné skupiny sú silnejšie a aktívnejšie ako Ficova vláda. Fico pri projekte jednej štátnej poisťovne doplatil na to, že Smer nemá šikovných ľudí. A ak aj nejakých má, tak to nie sú socialisti, ale ľudia z opačného brehu - z biznisu. Preto sa Ficov projekt už na začiatku rozpadol. Dodnes nikto nebol schopný postaviť pracovný tím a vypočítať základné veci - aká je cena súkromných poisťovní, aké budú náklady štátu a z čoho sa to zaplatí. Vieme len to, že vláda chce predať podiely v Telekome za miliardu eur. A potom vieme to, že minister financií chce výnos použiť na splácanie štátneho dlhu. Minister hospodárstva na ovládnutie Slovenských elektrární. A ministerka zdravotníctva... Tá nechce nič. Penta v tejto hre zjavne nemá súpera. Zato má v pozadí Smeru užitočného partnera. Dôveru nevlastní len Penta, ale aj druhý, trochu záhadný akcionár registrovaný na Cypre Prefto Holding. Podľa informácií z prostredia Dôvery mal za Preftom stáť podnikateľ Široký (hoci to vždy odmietal potvrdiť). A ako nominant spoločnosti Prefto pôsobila v predstavenstve Dôvery aj Zvolenská. Tá istá Zvolenská, ktorá sa neskôr stala ministerkou zdravotníctva. Premiér v tomto boji nikdy nebol najdôležitejším hráčom. Presadil sa len ako rečník.

Na ebolu je Slovensko pripravené
(13.10.2014; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 2; sita, tasr)

Ministerka Zvolenská upokojovala divákov v diskusnej relácii
Slovensko je na situáciu s ebolou pripravené. Uviedla to ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) v diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť. "Riziko prenosu tohto ochorenia do Európy aj na územie Slovenska je naozaj nízke, ale nepodceňuje sa," povedala Zvolenská.
Ministerka vymenovala opatrenia, ktoré prijalo Slovensko. V Košiciach a Bratislave sú k dispozícii priestory, kam by umiestnili pacienta s ebolou. V tejto chvíli majú dve lôžka, no môžu sa vybaviť obe aj štyrmi lôžkami. "Ale takisto sa dá v nejakom extrémnom prípade vyčleniť celé poschodie," dodala ministerka. Na webe Úradu verejného zdravotníctva SR (uvzsr.sk) môžu občania nájsť informácie o ochorení, odporúčania pre cestovateľov aj informácie o preventívnych opatreniach. V úradoch verejného zdravotníctva funguje 24-hodinová služba, aby sa mali lekári na koho obrátiť. Ako potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí, v krajinách západnej Afriky, ktoré bojujú s epidémiou smrtiacej eboly, sa pravdepodobne nenachádzajú žiadni Slováci vrátane humanitárnych pracovníkov. Nezaregistroval sa žiadny Slovák, ktorý by ako cieľ svojej cesty uviedol Libériu, Sierru Leone či Guineu. Mimoriadne opatrenia v súvislosti s podozreniami na výskyt eboly v Európe zatiaľ neprijalo bratislavské Letisko M. R. Štefánika. Slovensko nemá priame letecké spojenie s krajinami, v ktorých je ebola najviac rozšírená. "Postupy a opatrenia z pohotovostného plánu začneme realizovať až vyhlásením mimoriadnej udalosti," povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Bratislavské letisko má k dispozícii izolačné pracovisko na letiskovej ploche, v ktorom je možné izolovať pasažiera podozrivého z nebezpečnej prenosnej choroby. (sita, tasr)

Babiš kúpil slovenské kliniky na asistovanú reprodukciu
(12.10.2014; www.webnoviny.sk; Podnikám, 11:43, s. -; Redakcia)


Dôvera už uhrádza všeobecným lekárom "predoperačné vyšetrenia"
(12.10.2014; www.primarnykontakt.sk; s. -; poly)


Projekt jednej zdravotnej poisťovne
(12.10.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 2/10; Marek Zgalinovič / Oto Görner)

Oto Görner, moderátor: "Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa myšlienky jednej zdravotnej poisťovne nevzdáva a to napriek tomu, že šéf rezortu hospodárstva Pavol Pavlis pre RTVS pred dvoma týždňami povedal, že peniaze z predaja by mali ísť na kúpu Slovenských elektrární. Zuzana Zvolenská chce o ne zabojovať. Podľa poslanca Viliama Novotného z SDKÚ-DS je projekt jednej zdravotnej poisťovne mŕtvy. Zhováral sa s nimi Marek Zgalinovič."
Marek Zgalinovič, redaktor: "Našli ste už s ministrom financií nejaké zdroje, s ktorými by sa dalo počítať?"
Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva SR (nom. Smeru-SD): "Ale toto je v tejto chvíli naozaj otázka viac na ministerstvo financií. Z našej strany tento projekt je absolútne dokončený, legislatíva je pripravená."
Marek Zgalinovič: "Pôvodne to mali byť peniaze z predaja Telekomu, ale s tými počíta aj minister hospodárstva pri kúpe Slovenských elektrární, čiže pôjdu peniaze z Telekomu ku vám, či ku nemu?"
Zuzana Zvolenská: "Sledujem, že s týmito peniazmi, ktoré ešte nemáme, počíta kdekto, takže určite sa o ne budeme uchádzať."
Marek Zgalinovič: "Ako vnímate tento projekt? Dlhodobo o ňom Smer hovorí, že ho chce a teraz ako keby nejako uviazol v časopriestore, čiže podľa vás bude - nebude? Ako vnímate to, ako sa odsúva ako keby?"
Viliam Novotný, poslanec Národnej rady SR (SDKÚ-DS): "Osobne si myslím, že projekt jednej zdravotnej poisťovne je mŕtvy."
Marek Zgalinovič: "Ako vnímate, že ministerka chcela kompenzovať súkromným vlastníkom cez predaj Telekomu, ale tie peniaze chce aj minister financií na znižovanie dlhu, minister hospodárstva na kúpu Slovenských elektrární, čiže tie peniaze ako keby ani neboli na to vlastne?"
Viliam Novotný: "Myslí si, že najdôležitejší údaj máme tuším z februára tohto roku, keď ministerka zdravotníctva povedala, že nebude pokračovať v prípade projektu jednej zdravotnej poisťovne, kým vláda nedeklaruje, že na to má finančné prostriedky. Nikto to odvtedy nedeklaroval. Myslím si, že minister financií má úplne iné starosti ako hľadať stovky miliónov eur na vyplácanie súkromných vlastníkov súkromných zdravotných poisťovní."

Z. Zvolenská: Projekt novej nemocnice v Bratislave ide veľmi dobre
(12.10.2014; www.teraz.sk; , 14:29, s. -; TASR)

Pripravenosť SR na ebolu; Výstavba novej univerzitnej nemocnice v Bratislave; Platy zdravotníckych pracovníkov
(12.10.2014; Televízna stanica STV 1; O 5 minút dvanásť; 11:55; por. 1/1; Martin Strižinec / Martin Strižinec)


Kde sú naše zdravotné sestry?
(12.10.2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 2/18; Mária Ölvedyová / Ján Mečiar, Lucia Barmošová)

Ján Mečiar, moderátor: "Za ostatných päť rokov zavesilo svoju robotu aj to bielo-modré oblečenie na klinec viac než sedemtisíc zdravotných sestier, teda tu na Slovensku."
Lucia Barmošová, moderátorka: "Z ošarpaných nemocníc sa presunuli do moderných a pekných v zahraničí. Otázkou však je, kto ostane ošetrovať nás Slovákov."
Redaktor (text v obraze): "Švajčiarsko plný úväzok. Nástupný plat päť až šesťtisíc eur."
Redaktorka (text v obraze): "Nórsko, dvetisíc päťsto eur. Ubytovanie zdarma."
Redaktor (text v obraze): "Nemecko, dvetisíc tristo eur."
Redaktorka (text v obraze): "Anglicko, dvetisíc eur, plus letenka zdarma."
Milan Laurinc, Slovenská komora sestier a zdravotných asistentiek: "Sedemtisíc je predpoklad, že odišlo úplne."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "Tisíce sestier si za posledných päť rokov zbalilo svoje kufre a odišlo aj so svojím vzdelaním a schopnosťami do zahraničia. Isto je každému jasné, prečo tak urobili"
Dušan Zachar, analytik INEKO: "Nízke platové ohodnotenie a zlé pracovné podmienky na pracovisku a veľká vyťaženosť."
Mária Ölvedyová: "Zdravotným sestrám sa niet čo čudovať. Keď si totiž kliknete na stránky, ktoré ponúkajú prácu v zahraničí, zistíte, že im ponúkajú dve až šesťtisíc eur mesačne. Kým Slovenské nemocnice pri svojich ponukách o plate taktne mlčia."
Marcela Glevická, hovorkyňa profesia.sk: "Keby sme sa pozreli cez platový prieskum, aké platy ponúkajú sestrám na Slovensku, tak sa pohybujeme v rozmedzí od šesťstotridsať do sedemstodesať eur mesačne, kdežto pri pracovných ponukách pre sestru do zahraničia žiadna z ponúk neklesá pod niekoľko tisíc eur."
Milan Laurinc: "Mnoho z mojich známych odišlo pracovať do zahraničia, do lukratívnych nemocníc a viem, že sa dobre uchytili."
Mária Ölvedyová: "Že je sestier málo, potvrdí nielen každý pacient, ale aj analytici. Tí však tiež hovoria, že problém je aj ich zlý manažment."
Tomáš Szalay, analytik HPI: "Príliš kvalifikovaným ľuďom dáva robiť robotu, ktorú by mohol robiť aj niekto s nižšou kvalifikáciou. To znamená, lekári a sestry trávia čas pri počítači namiesto toho, aby ho trávili pri pacientoch, namiesto toho, aby sa najal za, možno polovičný alebo tretinový plat niekto, kto by tú dokumentáciu mohol viesť."
Mária Ölvedyová: "To znamená, že nám chýba stredný zdravotnícky personál, tak?"
Tomáš Szalay: "Presne tak. Používame na to extrémne kvalifikovanú silu, ktorej je škoda na takýto typ práce. Ako keby sme plytvali tými zdravotníckymi pracovníkmi, ktorých v tých nemocniciach ešte stále máme."
Dušan Zachar: "Za ostatnú dekádu zdravotné sestry spolu s Litvou najviac poklesli v počtoch."
Mária Ölvedyová: "Pričom práve u nás bol zaznamenaný najväčší prepad a to o dvadsať percent. Takýmto tempom nás o dvadsať rokov nebude mať kto ošetrovať v našich nemocniciach."
Martina Šoltésová, hovorkyňa MZ SR: "O niekoľko rokov by v celej Európe mohlo chýbať až jeden milión zdravotníkov. My, samozrejme, neberieme túto tému na ľahkú váhu a zaoberáme sa ňou. Snažíme sa všetky zdravotnícke povolania, rovnako aj povolanie sestry stabilizovať."
Milan Laurinc: "Vláda má loptičku na svojej strane. My tu nie sme tí, ktorí by sme mali radiť."

ZLATÉ MORAVCE/LEVICE: V okrese sa rozšírila akútna vírusová hepatitída typu A
(11.10.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)


R. Zajac: V zdravotníctve je dosť peňazí, len sú zle využité
(11.10.2014; www.webnoviny.sk; Ekonomika, 00:56, s. -; Jana Čunderlíková)


Ebola kosí. Počet obetí už prekročil 4 000
(11.10.2014; www.etrend.sk; eTREND, , s. -; ČTK)


Nemocnice brzdia limity
(11.10.2014; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 5; jkr)

Lekári vedú spor o psychiatrických pacientov najmä so súkromnými poisťovňami.
Ak má pacient schizofréniu alebo iné psychiatrické ochorenie a je poistencom súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union, do nemocnice sa nemusí dostať. "Má smolu," hovorí Ludvík Nábělek, šéf psychiatrie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Problém je, keď potrebujú pacienta preložiť do nemocnice v Kremnici, Veľkom Záluží či v Hronovciach. Nábělek vysvetľuje, že pacientov súkromných poisťovní nechcú nemocnice prijímať najmä pre limity na hospitalizácie, ktoré od nich majú. Šéf nemocnice v Hronovciach Marek Zelman pripúšťa, že preto neprijímajú najmä pacientov zo vzdialenejších regiónov. Riaditelia viacerých psychiatrických nemocníc sa pritom zhodli, že si strážia, aby neprekročili limity poisťovní na psychiatrické hospitalizácie, lebo za nadlimitné od nich majú problém získať platby. "Rozsah starostlivosti, ktorý s nemocnicami každoročne dohadujeme, vychádza z predpokladov a očakávaní hospitalizácií predošlých období, zohľadňuje potreby pacientov v danom regióne a finančné možnosti zdravotnej poisťovne," vraví Monika Šimunová, hovorkyňa Dôvery. "Union uhrádza v psychiatrických nemocniciach všetku aj "nadobjemovú" poskytnutú zdravotnú starostlivosť," povedala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.

Trimepranol už nekúpite
(11.10.2014; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 11/18; Jozef Šivák / Norbert Dolinský)

Norbert Dolinský, moderátor: "Liek Trimepranol, ktorý užívajú najmä srdciari, už nekúpite v takmer žiadnej lekárni, pacienti po zverejnení tejto informácie začali nakupovať balenia dokonca do zásoby. Tie im ale bez ohľadu na množstvo dlho nevydržia. Koncom mesiaca totiž vyprší exprirácia tohoto liečiva."
Jozef Šivák, reportér TA 3: "Srdciari a ľudia s vysokým krvným tlakom riešia v týchto dňoch veľký problém, liek, ktorý im desiatky rokov pomáhal, v lekárni nenájdu. Dôvod? Jeho účinná látka sa už nevyrába a ani nebude."
Jana Širková, zástupkyňa výrobcu na Slovensku, (text v obraze): "Podľa našich informácií iný výrobca tohto liečiva potrebného pre výrobu tabliet nie je dostupný."
Katarína Brogyányiová, lekárnička: "Starší ľudia sú naňho navyknutí, je aj plno náhrad, ale neúčinkuje tak dobre ako ten trimepranol."
Jozef Šivák: "Výrobca požiadal o vyradenie lieku z predaja, ministerstvo zdravotníctva s tým zatiaľ nesúhlasilo a k žiadosti sa vyjadrí na budúci týždeň."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Hlavný odborník pre endokrinológiu nám potvrdil, že komplikovanejšie môže byť nájsť náhradu pre endokrinologických pacientov."
Magistra: "Pozrieme, že či ešte niekde na sklade, niekde tu v okolí, pozerám, že v Bratislave ho už nevidím nikde, ale ešte v Skalici mi ukazuje počítač, že by tam mohli mať, ale je to také otázne."
Jozef Šivák: "Aj keď sa niektorým pacientom podarilo získať Trimepranol, tešiť sa môžu len dočasne, jeho expirácia totiž vyprší 31. októbra, po tomto termíne lekári a ani výrobca neodporúčajú pacientom tento liek užívať."
Katarína Brogyányiová: "Reakcia ľudí je presne taká istá, rovnaká, že všetko dobré raz skončí."

Aby sa brat neoženil so sestrou
(11.10.2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 10/23; Petra Dišková / Ján Mečiar)

Ján Mečiar, moderátor: "Umelých oplodnení na Slovensku z roka na rok pribúda. Nikto však nemá prehľad o tom, koľko geneticky príbuzných detí sa u nás rodí. Chýba nám totiž centrálny register darcov spermií a vajíčok, a to je problém. O niekoľko rokov sa totiž môže stať, že brat si vezme za manželku svoju sestru a ani o tom nebude tušiť.
Petra Dišková, redaktorka: "Toto sú spermie od pána X, ktoré daroval v centre asistovanej reprodukcie. Vďaka nim otehotneli dve ženy. Otázka však znie - naozaj iba dve? V dnešnej dobe totižto nikto nemá prehľad o tom, či darca alebo darkyňa neboli náhodou aj v inom centre. A teda či za ich pomoci neprišlo na svet viac detí, inými slovami nevlastných súrodencov. Sprehľadniť a obmedziť počet tehotenstiev od jedného darcu by mohol centrálny register darcov."
MUDr. Michaela Grossová, centrum asistovanej reprodukcie: "Aby nedošlo potom k náhodnému styku alebo sobášu ľudí, ktorí geneticky sú si príbuzní a nemusia o tom vedieť."
Petra Dišková: "Ministerstvo zdravotníctva už v minulosti pripustilo, že je potrebné takýto register založiť, keďže počet umelých oplodnení z roka na rok stúpa."
(začiatok archívneho záznamu, 25.10.2009) Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa MZ SR: "Chceme, aby takýto register existoval, pracuje sa na ňom." (koniec archívneho záznamu, 25.10.2009)
Petra Dišková: "Prešlo päť dlhých rokov, ale register darcov na Slovensku stále nemáme."
Martina Lidinská, hovorkyňa MZ SR: "V súčasnosti prebieha na túto tému odborná diskusia. Preto je naozaj predčasné vyjadriť sa, či takýto register na Slovensku bude alebo nie."
Petra Dišková: "Centrám asistovanej reprodukcie teda zatiaľ nezostáva nič iné ako fungovať v akomsi núdzovom režime."
MUDr. Michaela Grossová: Riadime sa tým, že ak má darca alebo darkyňa jednu alebo dve gravidity, tak ho vyraďujeme z našej evidencie."
Petra Dišková: "No a generácii detí z asistovanej reprodukcie zostáva len dúfať, že raz pred oltárom nepovedia áno svojmu bratovi alebo sestre."

V okresoch Levice a Z. Moravce sa rozšírila akútna žltačka typu A
(11.10.2014; www.teraz.sk; , 12:36, s. -; TASR)


V Pinelovej nemocnici pôvodne liečili najmä schizofréniu
(11.10.2014; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 5; jkr)


Učitelia, sestry či úradníci chcú navyše 50 eur mesačne
(11.10.2014; Pravda; mut. , Titulná strana , s. 1,8,9; Branislav Toma)


Petícia, ktorú iniciovali v bojnickej nemocnici, pokračuje
(11.10.2014; www.sme.sk; Spravodajstvo, 21:35, s. -; tasr)


Ovocie eurofóbie
(11.10.2014; Pravda; mut. , Názory , s. 38; Redakcia)

Budúcich medikov lákajú do pitevne
(11.10.2014; Nový Čas; Východ , s. 9; Eva Eperješiová)

Riziko rozšírenia eboly na Slovensku je málo pravdepodobné
(10.10.2014; www.teraz.sk; , 10:59, s. -; TASR)


MZV SR: V krajinách postihnutých ebolou neeviduje žiadneho Slováka
(10.10.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)

Niektoré psychiatrické nemocnice na strednom Slovensku nemôžu prijať všetkých pacientov, ktorí na to majú nárok
(10.10.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 6/17; Elena Koritšánska, Slávka Šindelářová / Oto Görner)

Oto Görner, moderátor: "Niektoré psychiatrické nemocnice na strednom Slovensku nemôžu prijať všetkých pacientov, ktorí na to majú nárok. Informáciu priniesol denník Pravda. Nemocnica v Kremnici nám potvrdila, že má problém s poistencami Unionu. Poisťovňa tvrdí, že sa o tom dozvedela až z médií a sľubuje riešenie. Zatiaľ však stále platí, že pacientov s menej vážnymi stavmi musela kremnická nemocnica preobjednať až na budúci rok. Čakať tak musia pacienti s depresiami alebo tí, ktorí chcú dobrovoľne podstúpiť protialkoholickú liečbu."
Elena Koritšánska, redaktorka: "Psychiatrická nemocnica v Kremnici sa dostala do problémov po tom, ako prekročila stanovený finančný limit pre pacientov poistených v Unione. Potvrdil nám to riaditeľ nemocnice Tibor Ďurian. Za každého prípadného nového pacienta z Unionu, im podľa neho poisťovňa uhradí o 60 percent nižšiu platbu alebo žiadnu."
Tibor Ďurian, riaditeľ, Psychiatrická nemocnica Profesora Matulaya v Kremnici: "Prijímame akurát tie akútne stavy alebo potom také stavy, čo sú nariadené. Ale nejaké také liečby, ktoré by boli dobrovoľné alebo ľahšie stavy, tie musíme preobjednávať."
Elena Koritšánska: "Medzi menej vážne stavy sa zaraďujú napríklad pacienti s depresiami alebo tí, ktorí sa prihlásili na dobrovoľné protialkoholické liečenie. Tých preobjednali až na budúci rok. Dnes sme sa od riaditeľa kremnickej nemocnice dozvedeli, že po tom, ako informácie prenikli na verejnosť, im poisťovňa Union už prisľúbila riešenie. Hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová zdôrazňuje, že o problémoch nemocnice sa dozvedeli až z médií."
Judita Smatanová, hovorkyňa poisťovne Union: "Až včera vo večerných hodinách nás riaditeľ kremnickej nemocnice informoval o zvýšených potrebách našich poistencov a vzájomne sme sa dohodli, že sa k tejto téme vrátime a situáciu budeme riešiť po 20. októbri."
Elena Koritšánska: "Podľa medializovaných informácií je v niektorých zariadeniach podobná situácia aj s poisťovňou Dôvera. Jej hovorkyňa Monika Šimunová nám to ani nepotvrdila a ani nevyvrátila. Podľa jej slov by ale psychiatrické liečebne mali plánovať príjem menej akútnych stavov práve preto, aby neprekročili dohodnutý rozsah zdrojov. Ministerstvo zdravotníctva o žiadnych problémoch s prijímaním psychiatrických pacientov nevie. Hovorkyňa Martina Šoltésová."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Samozrejme, ak má ktorýkoľvek ošetrujúci lekár informácie, mal by ihneď kontaktovať zdravotnú poisťovňu. Je povinnosťou zdravotnej poisťovne, aby pre svojich pacientov zabezpečila adekvátnu zdravotnú starostlivosť."
Elena Koritšánska: "Potvrdila, že nemocnica nesmie odmietnuť akútny stav a menej vážny môže preobjednať na neskôr. Všetko však závisí od dohody nemocnice a poisťovne."

Jedna poisťovňa tak skoro nebude
(10.10.2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 10/20; Mária Ölvedyová / Ján Mečiar, Andrea Pálffy Belányi)

Ján Mečiar, moderátor: "Silné reči o jednej zdravotnej poisťovni sa realitou v dohľadnej dobe jednoducho nestanú."
Andrea Pálffy Belányi, moderátorka: "Aj keby sa zdalo, že Slovensko tak o nič neprišlo, opak je pravdou. Slovenskí pacienti prišli pravdepodobne o možnosť vybrať si z nových poisťovní."
Ján Mečiar: "Analytici tvrdia, že by nás to malo mrzieť."
Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej zdravotnej poisťovne."
(začiatok archívneho záznamu, Noviny 12.02.2014) Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "Na čom stojíme, sú peniaze." (koniec archívneho záznamu, Noviny 12.02.2014)
Robert Fico: "Projekt jednej zdravotnej poisťovne vôbec nie je mŕtvy."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "Úrad vlády ani po dva a pol roku nechce priznať, že by tento projekt jednoducho zakapal. Tvrdí, že peniaze zoženie."
Beatrice Sabóová, hovorkyňa Vlády SR (telefonát, správne Beatrice Szabóová): "Projekt jednotnej zdravotnej poisťovne je stále otvorený a živý. Štát sa vzdá určitých aktív v podnikoch s menšinovou účasťou štátu, ktorá mu nič neprináša a využije ich na posilnenie štátu v iných dôležitých oblastiach ako je napríklad jednotná zdravotná poisťovňa."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "Štát plánoval dať peniaze na jednu zdravotnú poisťovňu z predaja Telekomu. Tieto peniaze však použije minister Kažimír nakoniec na zníženie dlhu. Či sú v hre aj iné podniky, úrad vlády nespresnil. Slovensko však pravdepodobne pre tento zámer prišlo o ďalších investorov. Odlákala z nášho trhu prípadné ďalšie zahraničné poisťovne?"
Dušan Zachar, analytik INEKO: "Je to takmer isté, nakoľko vieme minimálne o dvoch medializovaných prípadoch."
Tomáš Szalay, analytik HPI: "Tak nevylučujem túto skutočnosť, lebo samozrejme v prostredí, ktoré nie je stabilné, ktoré nie je predvídateľné pre investora, investor ani do tej krajiny nepríde."
Dušan Zachar: "Takisto ďalšie rozmýšľali o založení súkromnej zdravotnej poisťovne na Slovensku, takže tento krok určite odlákal týchto potencionálnych investorov."
Martina Šoltésová, hovorkyňa MZ SR: "Ministerstvo zdravotníctva tieto informácie nemá."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "My sme sa tieto poisťovne snažili osloviť. Svoj terajší nezáujem o biznis v systéme zdravotného poistenia nepopreli."
Artur Šturmankin, hovorca Allianz Slovensko: "Allianz - Slovenská poisťovňa momentálne ani v blízkej dobe neuvažuje o pôsobení na trhu verejného zdravotného poistenia."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "V minulosti ste túto možnosť zvažovali?"
Artur Šturmankin: "Naša poisťovňa nemá žiadne aktivity, ktoré by súviseli so vstupom na trh verejného zdravotného poistenia."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "O svojich bývalých plánoch rovnako taktne pomlčali aj ostatné poisťovne."
Lucia Makayová, hovorkyňa poisťovne Generali (text v obraze): "Poisťovňa Generali momentálne nad vstupom na trh verejného zdravotného poistenia neuvažuje."
Matej Kubinec, hovorca AXA Services (text v obraze): "Spoločnosť AXA vstup do systému verejného zdravotného poistenia nezvažovala, nie je to v našom strategickom záujme."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "Analytici postoj poisťovní chápu. Tak ako by záhradkár nešiel sadiť zeleninu na mínové pole, tak ísť poisťovať ľudí na Slovensko môže byť neistý biznis. Je to pre slovenského pacienta dobré, že neprišli alebo zle?"
Dušan Zachar: "Myslíme si, že je zlé, že neprišli noví hráči na tento trh."
Tomáš Szalay: "My dlhodobo v HPI hovoríme, že by možno správnym riešením bolo rozdeliť Všeobecnú zdravotnú poisťovňu na tri-štyri menšie poisťovne a tie ponúknuť v medzinárodnej aukcií veľkým poistným domom."
Mária Ölvedyová, redaktorka: "Veľkú stopku dostal projekt jednej zdravotnej poisťovne aj vo Švajčiarsku. Tam ho v referende odmietli občania už po niekoľkýkrát. Jednoznačne tvrdia, že šesťdesiatjeden súkromných zdravotných poisťovní má pre ich život väčší prínos ako jedna štátna."

Štedrá poisťovňa so starou sekerou
(10.10.2014; www.etrend.sk; eTREND, , s. -; Daniela Rifaiová)


"Urgent" na Slovenský obraz
(10.10.2014; www.sme.sk; Blogy, 10.25, upravené 10.10.2014 o 11:30, s. -; Kočanová Ľubica)


Ebola si už vyžiadala vyše 4000 životov, EÚ bude mimoriadne rokovať
(10.10.2014; www.teraz.sk; , 20:03, s. -; TASR)


Podozrenie na nákazu vírusom ebola sa u českého pacienta nepotvrdilo
(10.10.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 10/17; Nina Krajčovičová/Oto Görner)
Oto Görner, moderátor: "Podozrenie na nákazu vírusom ebola sa u českého pacienta nepotvrdilo. Naopak stav španielskej zdravotnej sestry sa rapídne zhoršil. Svetová zdravotnícka organizácia pritom varuje, že ebola sa už v západnej Afrike zakorenila a situácia je vraj dnes omnoho horšia ako pred dvanástimi dňami."
Nina Krajčovičová, redaktorka: "Český podnikateľ, ktorý sa pred troma týždňami vrátil z Libérie ebolu nemá. Potvrdilo to české ministerstvo zdravotníctva. Sestričke z madridskej nemocnice, ktorá sa nakazila od pacienta však začali zlyhávať orgány. Riaditeľka nemocnice Jolanda Fuentes."
Jolanda Fuentes, riaditeľka madridskej nemocnice: "Jej stav sa zhoršil, ale nateraz nemôžem poskytnúť bližšie informácie, pretože samotná pacientka si to neželá."
Nina Krajčovičová: "Na nohách sú aj v Macedónsku, v Skopje zomrel muž z Británie, ktorý vracal, mal horúčku a vnútorné krvácanie, teda príznaky eboly. Hotel, v ktorom býval už uzavreli. V Západnej Afrike zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by sa šírenie vírusu dostávalo pod kontrolu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vírus napreduje vo všetkých smeroch. Každá dvadsiata obeť je lekár alebo zdravotná sestra. Virológ Guido van der Groen bol člen belgického tímu, ktorý ebolu pred takmer 40 rokmi objavil. V rozhovore pre RTVS povedal, že to čo sa dnes deje v Afrike si vtedy nikto z nich nevedel predstaviť."
Guido van der Groen, virológ: "Ebola je obor. Prirovnávam ho k matchovi. Veľký, silný a hlúpy chlap. Ľudí, ktorých potrebuje k životu zabíja príliš rýchlo. Napríklad vírus HIV je oveľa inteligentnejší."
Nina Krajčovičová: "Šéf amerického verejného zdravotníctva však ebolu s obavami prirovnáva práve k epidémii AIDS. Thomas Frieden."
Thomas Frieden, šéf amerického verejného zdravotníctva: "Jediná podobná vec, ktorú som zažil za posledných 30 rokov, bol vírus HIV. Snažme sa, aby sa z eboly nestala ďalšia podobná epidémia. Rozhodujúca je teraz rýchlosť s akou zasiahneme."
Nina Krajčovičová: "Práve rýchlosť je však v postihnutých afrických krajinách slabším článkom. Mnohé humanitárne organizácie sa sťažujú, že pomoc zo zahraničia prichádza pomaly a neskoro a mešká aj distribúcia na mieste. V prístave v Sierra Leone už dva mesiace stojí prepravný kontajner s liekmi, rukavicami a nosidlami. Pre byrokratickú mašinériu sa však ešte stále nedostal k ľuďom nakazeným ebolou."
Oto Görner: "Naše ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že riziko rozšírenia eboly na Slovensku je málo pravdepodobné, pretože na tri najhoršie možné scenáre sme pripravení."

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi