SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 17.10.2014

Zdravotníctvu chýba efektivita, zhodujú sa ministerstvo i poisťovne
(17.10.2014; www.primarnykontakt.sk; s. -; TASR)


Extrémna epidémia eboly na Západe nehrozí
(17.10.2014; Korzár; č. 240, ZAHRANIČIE , s. 7; DOMINIK HOLIČ)


KDH kritizuje vládu za rozpočet pre zdravotníctvo
(16.10.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)


V. ČISLÁK: Skríning na ebolu bude prebiehať na letiskách v afrických krajinách
(16.10.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)


Budúcotýždňové cvičenie vo Vyšnom Nemeckom preverí pripravenosť Slovenska na možný výskyt eboly v našom regióne
(16.10.2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 5/15; Tonka Dešková /)

Tonka Dešková, redaktorka RTVS: "Pripravenosť Slovenska na možný výskyt eboly v našom regióne preverí na budúci týždeň cvičenie vo Vyšnom Nemecko. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská."
Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva: "Je pripravované veľké cvičenie, ktoré hovorí o prenose biologickej nákazy, medzi ktoré ebola patrí. Bude to naozaj cvičenie, ktoré prakticky toto vyskúša."
Tonka Dešková: "Podľa ministerky sa v súčasnosti preventívne preváža na infektológiu každý, kto má teplotu a bol v kontakte s africkým kontinentom."

EÚ: Rokovanie ministrov zdravotníctva
(16.10.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 4/12; Peter Majer / Elena Koritšánska)

Elena Koritšánska, moderátorka: "Európska únia chce africkým štátom, kde zúri ebola, pomôcť pri prehliadkach pasažierov na ich letiskách. Tie údajne často nie sú efektívne. Plánuje aj sprísniť udeľovanie víz Afričanom pri ich vstupe do Únie a viac sa ich pýtať na možnosti nakazenia. Dohodli sa na tom európski ministri zdravotníctva na mimoriadnom stretnutí v Bruseli."
Peter Majer, redaktor: "Ebola v západnej Afrike vypukla najmä pre katastrofálne zdravotníctvo a hygienické podmienky. Napríklad celá Libéria má iba štyridsiatich vhodných lekárov, ktorí s ňou dokážu bojovať. Európska únia preto do štátov posiela stoosemdesiat miliónov eur na skvalitnenie prehliadok na letiskách a boj s chorobou. O ebole v Bruseli mimoriadne diskutovali aj európski ministri zdravotníctva. Jeden z návrhov bol zaviesť kontroly na všetkých európskych letiskách. Ten však neprešiel. Únia však bude africkým štátom pomáhať pri prehliadkach cestujúcich, rovnako aj v teréne, aby zastavili nárast ochorení. Na možný príchod eboly sa pripravuje aj Slovensko. Viliam Čislák, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva."
Viliam Čislák, štátny tajomník ministerstva zdravotníctvaMomentálne disponujeme dvomi špeciálnymi záchrankami, kde sú biovaky, samozrejme aj špeciálne oblečenie."
Peter Majer: "Bratislavské letisko navyše dostalo špeciálnu izolačku. Opäť Viliam Čislák."
Viliam Čislák: "V prípade potreby už vieme pacienta umiestniť do tejto izolačnej miestnosti. A samozrejme do budúcna sa ráta aj s tým, že sa zakúpi termokamera."
Peter Majer: "Európski ministri zdravotníctva sa majú opäť stretnúť štvrtého novembra. Dovtedy budú členské štáty sledovať, aké účinné sú aktuálne opatrenia."
Elena Koritšánska: "Spojené štáty požiadali vládu v Madride, aby mohli využívať americké letecké základne v Španielsku na operáciu boja proti epidémii eboly v Afrike. Základne poslúžia ako tranzitný bod pre logistiku a technikov budujúcich poľné nemocnice v Libérii a Sierre Leone. Medzitým na madridskom letisku dočasne izolovali lietadlo spoločnosti Air France pre možný výskyt eboly. Pasažier cestujúci z Nigérie vykazoval známky horúčky a silnej triašky. Ebole sa bude venovať aj Michal Katuška v relácii K veci po Rádiožurnále, kde rozoberie to, ako sme pripravení na možnú hrozbu zavlečenia tohto vírusu na Slovensko."

Česká republika pripravuje preventívne opatrenia proti zavlečeniu vírusu ebola do krajiny. Aká je pripravenosť našich úradov?
(16.10.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18.18; por. 2/4; - / Michal Katuška)

Michal Katuška, moderátor: "Bezpečnostná rada Českej republiky schválila od pondelka zavedenie kontrol na letisku v Prahe zameraných na potenciálnych nakazených ebolou. Taktiež aktivovali armádne zdravotnícke zariadenie v Techoníne, ktoré bude k dispozícii pre osem prípadných pacientov. U našich najblžších susedov zaznamenali už tri podozrenia, kedy ľudia mohli byť nakazení ebolou. Žiaden z nich sa nepotvrdil. Aký rozsah kontrol zavádzajú a ktorých dopravných brán do krajiny sa týka, na to odpovie hlavný hygienik Českej republiky Vladimír Valenta."
Vladimír Valenta, hlavný hygienik Českej republiky, (preklad z češtiny, telefonát): "Tak ja by som predovšetkým povedal, že vlastne celý systém kontroly proti zavlečeniu vysokonebezpečných... do Českej republiky je nastavený v smerniciach, ktoré upravujú postupy príslušných orgánov a zdravotníckych zariadení, takže my vlastne vychádzame z týchto prijatých pravidiel, kedy dochádza k uplatňovaniu jednotlivých úrovní týchto postupov. Jedným z nich teraz, a na to sa zrejme pýtate, je aktuálne vyhlásenie teda vstupného screeningu na letiskách v Českej republike, na Letisku Václava Havla v Prahe, ale aj na ďalších medzinárodných letiskách."
Michal Katuška: "Pán Valenta, akých konkrétnych opatrení sa týka ten screening? Budete merať teplotu cestujúcim?"
Vladimír Valenta: "Miera toho screeningu je odlišná na Letisku Václava Havla v Prahe a na tých ostaných. Čo majú spoločné na tom screeningu, je to, že na všetkých letiskách bude povinnosť vyplniť príletové karty, ktoré budú obsahovať základné údaje o tom človeku, odkiaľ priletel, kontaktné údaje, meno, priezvisko, telefón, kde sa bude pohybovať, a hlavne, či... predchádzajúcich 42 dňoch pred príletom do Českej republiky z tých postihnutých krajín, resp. tých troch hlavných, to znamená Sierra Leone, Libéria a Guinea.
Michal Katuška: "Tých 42 dní, to je dvojnásobok inkubačnej doby, ak sa nemýlim."
Vladimír Valenta: "Je to dvojnásobok inkubačnej doby, kde by mala byť zaistená pomerne vysoká miera predbežnej opatrnosti. Na Letisku v Prahe je navyše povinnosť tých ľudí, ktorí boli v tom inkriminovanom čase v tých troch krajinách, tak sa musia podrobiť vyšetreniu epidemiologickému a meraniu teploty na zvlášť na tento účel vytvorenom pracovisku hygienickej služby orgánu ochrany verejného zdravia, ktoré zriaďujeme na Letisku v Prahe. Tam je ten človek vyspovedaný, z hľadiska teda jeho cestovateľskej anamnézy, kde bol, ako sa tam správal, s kým bol v kontakte, čiže to bude jedna forma vlastne posúdenia rizika. A druhá už bude bezkontaktné meranie teploty."
Michal Katuška: "Pán Valenta, čo v prípade, že podozrivý na ochorenie príde inými cestami, teda povedzme, že bude dovezený z nejakej metropoly autobusom, aké možnosti máte na ich odhalenie v takejto situácii?"
Vladimír Valenta: "Európa prijíma opatrenia ako v rámci jednotlivých štátov, tak niektoré celkové, hoci celkovo v Európskej únii nie je vyhlásený ten vstupný screening, teda hromadne, viete, že sa to vlastne uplatňuje len zo strany niektorých štátov. Česká republika je teda jedným z tých štátov, ktoré sa vlastne na túto úlohu podujali."
Michal Katuška: "Na tlačovej konferencii predstavitelia Českej republiky, myslím, že ste tam boli aj vy, hovorili o aktivácii vojenského zdravotníckeho zariadenia. Moja otázka, je to znakom, že očakávate nejaké zhoršenie situácie, ako naznačuje to nejaký stupeň hrozby, alebo ide o štandardný krok z nejakého bezpečnostného scenára?"
Vladimír Valenta: "Je to oboje, pretože ako som spomenul na začiatku tie nastavené postupy, aj to je súčasťou vlastne týchto plánovaných opatrení, a my v závislosti od toho, ako sa zvyšuje tá miera rizika aj pre Európu, tým, že v Európe máme prvý prípad ochorenia získaného teda v Európe, tým, ako pribúda aj vlastne počet repatriovaných ľudí, alebo tých ľudí, ktorí sú sem dopravení za účelom liečby, ten prípad v Španielsku ukazuje, že napriek všetkým opatreniam k tomu zlyhaniu tam môže dôjsť a môže dôjsť k tomu sekundárnemu prenosu. Tak samozrejme to všetko riziko je týmto navýšené, spolu s tým vývojom, zatiaľ stále teda zvládnutým, v tých troch krajinách. Takže to je samozrejme navýšenie miery rizika a my sme sa rozhodli aktivovať aj záložné zariadenie v Těchoníne, ktoré je vyčlenené na ten účel, v okamihu, kedy bude v Nemocnici Na Bulovke, ktorá je primárnym zariadením pre liečbu, ak tam budeme mať obsadené jedno lôžko s potvrdeným prípadom eboly, potom už nebudeme čakať, až na naplnia tie ďalšie, aktivujeme záložné zariadenie v Těchoníne."
Michal Katuška: "Ďakujem veľmi pekne Vladimírovi Valentovi, hlavnému hygienikovi Českej republiky. Ďakujeme pekne, všetko dobré a dopočutia."
Vladimír Valenta: "Ďakujem a dovidenia."
Michal Katuška: "A v diskusii budeme pokračovať so slovenským náprotivkom Vladimíra Valentu hlavným slovenským hygienikom Ivanom Rovný."
Ivan Rovný, hlavný hygienik Slovenskej republiky, (telefonát): "No, čo sa týka Slovenskej republiky, tak napriek tomu, že Slovenská republika nemá napríklad priame letecké spojenie s krajinami, v ktorých sa vyskytuje vírus ebola, predpokladá sa jednak využiť už vyčlenené dve izolačné miestnosti pre tento účel, a využitie termokamery na Letisku Milana Rastislava Štefánika s tým, že už zajtra je naplánovaná vedúcim hygienikom ministerstva dopravy inštruktáž termovízneho scanovania za prítomnosti zástupcov ministerstva vnútra, ministerstva zdravotníctva a ministerstva dopravy. Ministerstvo zdravotníctva zastupuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva hlavného mesta. Podobne je to aj pri dopravnom uzle Čierna nad Tisou, kde máme preškolených pracovníkov rušňového depa, Carga, pracovníkov železnice, železničnej stanice a máme vyčlenenú jednu miestnosť. A čo sa týka ešte cvičení, rád by som povedal, že 23.10. sa uskutoční po Medzinárodnej konferencii Medicíny katastrof dlho plánované cvičenie s cieľom precvičenia koordinácie činnosti zainteresovaných zložiek Integrovaného záchranného systému."
Michal Katuška: "Ako si to máme vysvetliť, že v Českej republike postupujú podľa bezpečnostného scenára a už aktivujú napríklad vojenské zdravotnícke zariadenie, zatiaľ čo u nás ešte len dochádza k cvičeniam?"
Ivan Rovný: "No my sme mali v minulosti, nedávno sme mali, pokiaľ si pamätáte, keď bola chrípka, pandémia chrípky keď bola, keď bola vtáčia, prasacia chrípka, tak sme mali cvičenie..., tie cvičenia sa striedajú, teraz Medicína katastrof bola u nás, vo Vysokých Tatrách, predtým bola v Českej republike."
Michal Katuška: "Prepáčte, toto sú cvičenia, ale máme už teda aktivovanú aj my podľa toho českého vzoru?"
Ivan Rovný: "My podľa českého vzoru nie, ale mali sme pracovné koordinačné stretnutie v súvislosti s epidémiou eboly, na ktoré boli pozvaní aj hygienici rezortov ministerstva dopravy, ministerstva obrany, ministerstva vnútra, ktorí... kde sme si koordinovali činnosti, pripravenosti orgánov verejného zdravotníctva mimo rezort zdravotníctva, s rezortom zdravotníctva."
Michal Katuška: "Znamená to, že keby v pondelok pristál pacient na niektorom z letísk, a bol by podozrivý, že má ebolu, prípadne by prišiel nejakým iným spôsobom cez tie brány na Slovensko, napríklad na Hlavnú bratislavskú stanicu, vedeli by ste ho odhaliť?"
Ivan Rovný: "Vedelo by sa to odhaliť, áno, je to v spolupráci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva hlavného meste a vedúceho hygienika ministerstva dopravy."
Michal Katuška: "Znamená to, že aj na Slovensku existuje tzv. screening týchto cestujúcich?"
Ivan Rovný: "Áno."
Michal Katuška: "V ktorých uzloch? Hovorili ste o bratislavskom letisku, hovorili ste o hraničnom priechode, ktoré ďalšie?"
Ivan Rovný: "No, máme vlastne ešte vstupy vo Vyšnom Nemeckom, čiže čo sa týka Vyšného Nemeckého, tam sa pripravuje to cvičenie. Máme v Čiernej nad Tisou, v Bratislave..."
Michal Katuška: "Tam sa pripravuje cvičenie, ale znamená to, že tie zložky sú aktivované?"
Ivan Rovný: "Sú tam vyčlenené izolačné miestnosti, všetko je pripravené na to, aby sa to robilo."
Michal Katuška: "Česi takisto, ako som už spomenul, rozdávajú svojim cestujúcim dotazníky, aby bolo možné monitorovať ich pôsobenie na..., v prípade, že by sa na základe aj tých screeningov odhalilo, že by mohlo vzniknúť podozrenie, že sú chorí na tú nebezpečnú chorobu, čosi podobné sa deje aj u nás?"
Ivan Rovný: "My na Slovensku neplánujeme, že by.. alebo ministerstvo vnútra podľa našich informácií neplánuje vypĺňať dotazníky."
Michal Katuška: "Ako sa dozviete, že pacient bol v posledných dňoch v jednej z tých troch krajín, kde je teraz najviac vypuknutá pandémia eboly?"
Ivan Rovný: Na základe cestovateľskej anamnézy."
Michal Katuška: "Keď takýto človek príde na Slovensko a podniká tu nejaké aktivity, vy viete aj spätne vypátrať? Teraz narážam na ten prípad zo Spojených štátov, keď hľadajú približne 130 pasažierov lietadla, na ktorého palube bola teda aj osoba chorá na ebolu, a teraz sa ich spätne snažia vypátrať, kde sú, či takisto nie sú infikovaní. Je takáto možnosť pátrania možno aj na Slovensku?"
Ivan Rovný: "Áno, je takáto možnosť pátrania aj na Slovensku. Regionálni hygienici, je ich povinnosťou, aby zisťovali tie kontakty."
Michal Katuška: "Pán Rovný, ešte posledná otázka, teda keby sme to na záver zhrnuli a porovnali tú prípravu nás s tým, v akom stupni je Česká republika, znamená to, že tá hrozba podľa toho, čo som sa dozvedel, je z českej strany vyššia ako u nás, keby bol potenciálne prítomný pacient s ebolou?"
Ivan Rovný: "Nemožno to vylúčiť, áno, ale dá sa povedať, že aj z úst odborníkov, aj z úst, či to bola Televízia, či to bol Slovenský rozhlas, alebo tak, ako som povedal, odborníci, áno, je malá pravdepodobnosť, že by bol vírus eboly zavlečený na Slovensko. Ale treba povedať aj to, že infekčné ochorenia nepoznajú hranice, takže by som povedal, nerobiť paniku, byť pripravený a naozaj tak, pokiaľ by aj ten vírus prišiel, aby sme ho včas zachytili."
Michal Katuška: "To bol hlavný hygienik Slovenskej republiky z Úradu verejného zdravotníctva Ivan Rovný. Ďakujeme pekne, že ste si našli čas."

Európska únia pomôže Afrike s ebolou
(16.10.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 8/24; Peter Majer / Janette Štefánková)

Čína poslala do Afriky experimentálny liek proti ebole
(16.10.2014; www.teraz.sk; , 12:56, s. -; TASR)

Slovensko sa zapája do európskej aktivity za záchranu života pri zástave srdca
(16.10.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)


Unikát v nemocnici: Na chirurgii zaviedli novú operačnú metódu ako prví v SR!
(16.10.2014; www.lucenec.dnes24.sk; Lučenec, , s. -; Redakcia)

Kraj vytvorí zdravotnícke centrá
(16.10.2014; www.sme.sk; Spravodajstvo, 11:27, s. -; sita)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi