SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 31.10.2014

Tender rozhodli stotiny percenta
(31.10.2014; Sme; mut. , Ekonomika , s. 7; Veronika Folentová)

Nemocnica zrušila súťaž, potom kupovala drahšie
Prvú súťaž na CT piešťanská nemocnica zrušila. V druhej sa cena zvýšila o viac ako pol milióna eur.
Šesťstotisíc eur je rozdiel medzi cenou, za ktorú mohla kúpiť piešťanská nemocnica Alexandra Wintera CT prístroj na konci roka 2012 a cenou, ktorú napokon zaplatila. Bývalé vedenie nemocnice vysúťažilo cenu niečo vyše milióna eur, no z obchodu napokon nič nebolo. Kontrolu nad nemocnicou po voľbách prebral Smer. Do dozornej rady poslal napríklad aj speváka populárnych piesní Michala Straku známeho pod raperským menom Ego a hitom Žijeme len raz. Predsedníčkou dozornej rady sa stala Renáta Zmajkovičová, ktorá si so sebou do tohto orgánu zobrala aj svoju poslaneckú asistentku Adrianu Herdovú. Nové vedenie nemocnice vyhlásilo novú súťaž, kde už žiadali lepší prístroj. S tým rástla aj cena. Prístroj napokon dodá košická spoločnosť Medical Group SK takmer za 1,6 milióna eur. Tú k Smeru viaže meno Pavla Pašku, ktorý v nej pôsobil, keď ešte podnikal v zdravotníctve oficiálne.

Len dvaja súťažiaci
Súťažila s ňou len jedna firma - Meditecon z Nitry, ktorá ponúkla o 300 eur vyššiu cenu. Rozdiel bol teda približne dve stotiny percenta víťaznej ceny. Riaditeľ víťaznej košickej firmy Daniel Chovan hovorí, že to nevie vysvetliť, lebo nevie, podľa čoho sa rozhodoval ich konkurent. Patrícia Švelanová z Mediteconu vysvetľuje, že s cenou išli na minimum, ktoré si mohli dovoliť. Tvrdí, že "predpokladaná hodnota zákazky bola až za hranicou realizovateľnosti". Cenu vyššiu o 600-tisíc eur vysvetľuje nemocnica tým, že kúpila prístroj vyššej triedy, ako sa pôvodne plánovalo, a tým, že ho dostala na splátky. Lepší prístroj jej podľa riaditeľky nemocnice Márie Domčekovej treba preto, aby mohli robiť nové výkony. Riaditeľka považuje postupné splácanie za výhodu, pretože v pôvodnom tendri nič také dohodnuté nebolo. Prečo vlastne nemocnica pôvodnú súťaž z roku 2012 zrušila, riaditeľka nepovedala. "Toho času som v nemocnici nepôsobila ani ja ako štatutárny zástupca a ani zostávajúci členovia riadiaceho a výkonného manažmentu," odôvodnila. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že o súťaži nemali informácie a keďže ide o neziskovú organizáciu, ani mať nemuseli.

Dodávali lieky
Bývalá Paškova firma Medical Group nie je tradičným dodávateľom zdravotníckych prístrojov, ale liekov. Aj preto v skutočnosti pre Piešťancov len sprostredkovala obchod s firmou S&T Slovakia, ktorá CT prístroje predáva bežne. Jej manažér predaja Vladimír Husár dôvod tohto postupu nevysvetlil, len potvrdil, že Medical Group je ich zmluvným partnerom. V súťaži v roku 2012 spoločnosť S&T podľa blogu Transparency International Slovensko išla do súťaže na dodávateľa CT pre nemocnicu v Piešťanoch sama. V blogu Transparency uvádza, že S&T vtedy dalo ponuku na 757-tisíc bez DPH.

Fakty
Výber a kúpa CT prístroja
- V roku 2012 chcela kúpiť nemocnica v Piešťanoch CT Somatom Definition AS, ktorý vyrobila firma Siemens za vyše milióna eur s DPH. Súťaž zastavili.
- V roku 2014 nemocnica s novým vedením vysúťažila CT prístroj Philips Ingenuity Core 128 za 1,6 milióna eur. Čo vplývalo na cenu:
- splácanie prístroja počas štyroch rokov,
- doprava na miesto dodania,
- inštalácia a uvedenie do prevádzky,
- zaškolenie zamestnancov,
- demontáž a odborné zabalenie starého CT,
- spracovanie technologického projektu vrátane stavebných prác, klimatizácie a úprav,
- stavebno-inštalačné práce,
- záruka dva roky.


Zdá sa vám, že v zdravotníctve chýbajú peniaze? Teraz vám ukážeme, prečo
(30.10.2014; www.tvnoviny.sk; TVnoviny, 19:01, s. -; BRATISLAVA/ PIEŠŤANY/ TV Markíza)


Online služba Diagnose.me má prvého odborníka zo Slovenska
(30.10.2014; www.webnoviny.sk; Zdravie a krása, 08:00, s. -; WBN/PR)


Vzorky na ebolu by mohlo Slovensko testovať aj v Maďarsku a Poľsku
(30.10.2014; www.teraz.sk; , 19:10, s. -; TASR)


O ebole aj na rokovaní V4
(30.10.2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/16; Lucia Lukošová / Gabriela Marchevská, Tomáš Novotný)

Tomáš Novotný, moderátor: "Smrteľná nákaza ebola postavila do pozoru mnohé krajiny sveta, téma rezonovala aj na spoločnom rokovaní ministrov zdravotníctva Vyšehradskej skupiny, Rakúskach, Chorvátska a Slovinska v Bratislave. Šéfovia rezortov sa zhodli, že krajiny sú v boji s vírusom pripravené navzájom si pomáhať."
Lucia Lukošová, reportérka TA 3: "Najviac postihnutými štátmi sú Libéria, Sierra Leone a Guinea. Hoci šanca nákazu vírusom na Slovensku a v krajinách Vyšehradskej štvorky je minimálna, riziko netreba podceňovať."
Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva: "Dôležité sú cvičenia, ktoré prebehli aj u nás, cvičenia, školenia pretože naozaj tu nejde len o ebolu."
Lucia Lukošová: "V prípade, ak by sa ochorenie u nás vyskytlo, chorý by bol hospitalizovaný na špecializovanom pracovisku. Slovensko má už dohodnutú spoluprácu s nemeckým laboratóriom, kde by zaslané vzorky vyšetrili. Zástupcovia Poľska a Maďarska ministerke ponúkli pomoc."
Atila Beneda, maďarské ministerstvo zdravotníctva: "V Budapešti sa nachádza laboratórium štvrtého stupňa bezpečnosti a pre krajiny Vyšehradskej štvorky by to mohla byť dobrá možnosť v prípade, že by takáto situácia nastala."
Lucia Lukošová: "Susedná Česká republika po opakovaných falošných poplachoch zaviedla aj vstupný skríning pre všetkých pasažierov na letiskách, ktorí prichádzajú do krajiny. Už na palube musia vyplniť dotazník, či sa za posledné dni nachádzali na území západnej Afriky."
Svatopluk Nemeček, český minister zdravotníctva, (preklad z češtiny): "Pokiaľ takto kladne odpovie, že tam niekto z týchto pasažierov bol, tak je vyzvaný, aby sa dostavil na špeciálny bod na letisku, kde sú epidemiológovia."
Lucia Lukošová: "Bratislavské letisko zatiaľ podobné opatrenia nechystá, Slovensko totiž nemá priame letecké spojenie s krajinami, v ktorých ebola najviac vyčíňa. Situáciu v súvislosti s epidémiou eboly u nás priebežne monitoruje úrad verejného zdravotníctva. Proti vírusu zatiaľ neexistuje žiaden schválený liek ani vakcína, preto úmrtnosť na nákazu je vysoká."

Farmaceutické spoločnosti by mali preukazovať, že vyššie ceny, za ktoré ponúkajú nové lieky, majú opodstatnenie
(30.10.2014; Rozhlasová stanica FM; Správy; 17.00; por. 3/5; - / Viera Polešovská)

Viera Polešovská, moderátorka: "Farmaceutické spoločnosti by mali preukazovať, že vyššie ceny, za ktoré ponúkajú nové lieky, majú opodstatnenie, teda že prinášajú vyššiu účinnosť liečby, majú menej nežiadúcich účinkov, či liečbu v konečnom dôsledku zlacnia. Zhodli sa na tom ministri zdravotníctva V-4 a Rakúska, Slovinska a Chorvátska. O spoločnej liekovej politike sa bude rokovať aj na úrovni Európskej komisie. Podľa ministerky Zuzany Zvolenskej by výrobcovia pri stanovení ceny mali prihliadať aj na ekonomickú vyspelosť jednotlivých krajín."
Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva: "My napríklad v tejto chvíli sme podporili ako Slovenská republika iniciatívu Francúzska, kde pri jednotlivých liekoch žiadame hlavne výrobcov a snažíme sa, aby výrobcovia stanovovali ceny, ktoré sú dostupné pre našich pacientov, aby sme dodržali to, čo máme, a to je skutočne veľká dostupnosť najmodernejšej liečby."

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi