SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » NOVEMBER 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.11.2014

Naše poisťovne zadotuje štát
(14.11.2014; Hospodárske noviny; mut. , EKONOMIKA , s. 6; MKU)

Nižšie či žiadne zdravotné odvody od pol milióna Slovákov. Táto zmena robila vrásky zdravotným poisťovniam. Podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií ročný výpadok poisťovní vyšiel na viac ako 150 miliónov eur. Vláda sa rozhodla, že im túto stratu vykompenzuje. "A to cez zvýšený odvod za poistencov štátu," tvrdí v tlačovej správe IFP. Za "zamestnancov štátu" nebude poisťovniam platiť odvody vo výške 4 percent, ale 4,16 percenta. Ide o nezamestnaných, dôchodcov či nezaopatrené deti. Podľa analytika INESS Jána Dingu vyššie odvody poisťovniam prinesú len 50 miliónov eur. "Návrh prenáša náklady zavedenia odvodovej úľavy na zdravotné poisťovne poklesom ich príjmov," dodáva Dinga.


Prešovu chýbajú detskí lekári
(14.11.2014; Plus jeden deň; SLOVENSKO , s. 8; tim)

Hrozí zatvorenie oddelenia JIS
V prešovskej nemocnici zúfalo zháňajú pediatrov. Inak bude zariadenie od decembra bez jednotky intenzívnej starostlivosti na detskom oddelení.
Detské oddelenie prešovskej nemocnice nemá odborne spôsobilý personál na garantovanie chodu jednotky intenzívnej starostlivosti. Štvrtina pediatrov je totiž dlhodobo práceneschopná. Nemocnica hľadá nových lekárov. No nedarí sa im. Odborníkov s touto špecializáciou je na východe republiky nedostatok. Ohrozená je od decembra nielen intenzívna starostlivosť o detských pacientov, ktorú budú musieť zrušiť, ale tiež ústavná pohotovostná služba. "Nie je možné zabezpečiť prevádzku oddelenia pediatrie v plnom rozsahu s ohľadom na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacienta," uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková. Podľa jej slov sa nemocnica však snaží situáciu riešiť. Do úvahy pripadá aj redukcia lôžok na oddelení na polovicu. "Vzniknutá situácia je len dočasná. Len čo sa stabilizuje, obnovíme pôvodný počet lôžok a aj chod oddelenia v plnom rozsahu," dodala Cenková. Krízové kroky neohrozia poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti na oddelení pediatrie ani počet zamestnancov. Do problémov sa však dostanú rodičia vážne chorých detí, ktorí budú musieť cestovať do viac ako 50 kilometrov vzdialených Košíc či 80 kilometrov vzdialeného Popradu. "Nepáči sa nám to. Zabezpečenie lekárov pre deti by malo byť samozrejmé, aby sme nemuseli cestovať do iného kraja," sťažujú sa rodičia. Prešovská nemocnica už kontaktovala okolité nemocnice a pripravila ich na možný presun detských pacientov na ich pracoviská.

Vytvárajú podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti
(14.11.2014; Pravda; mut. , Komunálne voľby 2014 , s. 6,7; ben)

Chýbajúci lekár či zabezpečenie pohotovosti v regióne? Tieto kompetencie tiež majú vo svojej pôsobnosti obce a mestá. Hoci je dnes zabezpečiť praktického lekára či zubára do dediny alebo do odľahlého regiónu veľký problém, mnohé obecné samosprávy tento stav začali riešiť rôznymi spôsobmi. Napríklad ponúkajú lekárom byty či lacnejšie priestory na ambulancie.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor tvrdí, že mnohé problémy s nedostatkom lekárov v regiónoch vyrieši rezidentský program, ktorý tento rok zaviedlo ministerstvo zdravotníctva, ale na vidiek mladých lekárov neprivedie. "Miestne samosprávy majú najvyšší čas na prebudenie a voliči v nastávajúcich voľbách do miestnych samospráv by sa mali informovať u kandidátov na primátorov, starostov a poslancov, aký majú recept na tieto akútne problémy primárnej zdravotnej starostlivosti vo svojom meste či v obci," tvrdí Pásztor.
"Mestá a obce pri výkone samosprávy vytvárajú v súlade so zákonom o obecnom zriadení podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, no majú aj ďalšie kompetencie v oblasti ochrany zdravia a života, ktoré im plynú z iných zákonov," uvádza hovorkyňa ZMOS Marta Bujňáková. To, čo obce a mestá smú či môžu, zákon presne definuje a vymedzuje. Môžu napríklad zriaďovať ambulancie, spádové nemocnice, ale aj plniť úlohy súvisiace so zdravotnou prevenciou, ochranou životného prostredia a podobne.
Ako ďalej uvádza, miestne samosprávy pristupujú k neštátnym ambulantným lekárom veľmi rozdielne. "V lepšom prípade im nebytové priestory, ktoré vlastnia, prenajímajú za minimálne ceny, niekde však aj za trhové. Najmä vidiecke samosprávy budú musieť podstatne zmeniť prístup k všeobecným lekárom pre dospelých a pre deti a dorast, ak chcú udržať funkčné ambulancie pre svojich občanov," zdôrazňuje Pásztor. Inak tam podľa neho nikto nepríde pracovať. Už doteraz mnohé ambulancie z týchto dôvodov zanikli.
Mnohé menšie obce však už lekárov lákajú na viaceré sociálne výhody. Napríklad v hornooravskej obci Oravské Veselé zrekonštruovali zdravotné stredisko, pripravili služobný byt, napriek tomu im trvalo dva roky, kým do obce zabezpečili zubára.
V roku 2002 v rámci decentralizácie prešli desiatky nemocníc zo štátu na samosprávne kraje. Niektoré však prevádzkujú aj mestá, napríklad v Piešťanoch, Zlatých Moravciach a inde. V nemocnici "novej generácie" v Michalovciach, ktorej prenajímateľom je sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia, sú strategickými partnermi Košický samosprávny kraj aj samotné mesto Michalovce.
"Mestské nemocnice často zápasia s nedôverou lokálnej verejnosti. Je to, žiaľ, dôsledok dlhodobo neefektívneho riadenia a podinvestovania. Keďže menšie nemocnice sú odkázané na pacientov zo svojej spádovej oblasti, predstavitelia kraja a najmä miest môžu komunikačne výrazne pomáhať prinavrátiť túto dôveru," mieni hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ.

Právomoci obcí v zdravotnej starostlivosti
- kompetencie upravuje zákon o obecnom zariadení
- mestá a obce pri výkone samosprávy vytvárajú podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti
- môžu zriaďovať ambulancie vrátane staníc lekárskej služby prvej pomoci a ambulancie v zariadeniach sociálnych služieb, špecializované zariadenia ambulantnej starostlivosti, polikliniky, nemocnice 1. typu (poskytujú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť asi 50-tisíc ľudí) a nemocnice s poliklinikou 1. typu, ale aj agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
- poskytujú súčinnosť pri preventívnych programoch
- plnia úlohy súvisiace s ochranou života a zdravia obyvateľov, ktoré sa týkajú pohrebníctva, kúpania v prírodných a umelých kúpaliskách, ochrany pred hlukom, alkoholizmom, fajčením, prevádzkovania prírodných liečebných kúpeľov alebo kúpeľných liečební, úzko pritom spolupracujú s Úradom verejného zdravotníctva
- vytvárajú a chránia zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce svojich obyvateľov, chránia životné prostredie

Afričania otestujú lieky proti ebole
(14.11.2014; Sme; mut. , Zahraničie , s. 10; Dominik Holič)


O šafárení už dávno vedeli
(14.11.2014; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 5; vip, r)

Najvyšší kontrolný úrad upozornil na predražené CT pred dvoma rokmi
Vláda Roberta Fica o predražených nákupoch vedela už dlhší čas. Televízia Markíza totiž zistila, že nevýhodné nákupy v nemocniciach skúmal a potvrdil pred dvoma rokmi Najvyšší kontrolný úrad, ktorému šéfuje nominant vládnej strany Jasovský. Napriek tomu, že dokumenty boli k dispozícii taký dlhý čas, nikto z vlády ani úradu na to neupozornil.
Správu o šafárení v nemocniciach vydal Najvyšší kontrolný úrad pred dvoma rokmi a upozornil v nej menovite na nevýhodné kúpy CT prístrojov.
Zistil napríklad, že trenčianska fakultná nemocnica kúpila CT prístroj za 2 milióny eur, pričom taký istý prístroj kúpila súkromná firma za 1 milión eur. V závere správy dokonca NKÚ odporúča nemocniciam, čo robiť, aby sa vyhli predraženým nákupom. Prečo ministerstvo zdravotníctva a NKÚ na vec neupozornili, ostáva zahalené rúškom tajomna. Televízii Markíza totiž neodpovedali. Podnet od úradu nedostala dokonca ani Generálna prokuratúra. Celá kauza prepukla až potom, keď sa začalo hovoriť o predraženom nákupe CT prístroja v piešťanskej nemocnici a keď pre túto skutočnosť prišla Zuzana Zvolenská o funkciu ministerky zdravotníctva.

Porušenie zákona omerty
(14.11.2014; Sme; mut. , Názory , s. 12; Peter Schutz)

Do análov "kleptografie" slovenskej politiky má piešťanské cétečko našliapnuté podobne ako emisie či pre vyváženosť Kresánkov list. Vyzerá to tak, akoby si všetky machinácie a zlodejstvá, ktoré na seba vedia, Smer a opozícia šetrili na túto chvíľu, aby, ako by povedali Angličania, prevrhli na seba celý drez. Aká náhoda, že v Smere zrátali Uhliarikovi údajne predražené nájmy takpovediac v tej sekunde, čo sa exminister obul do magnetickej rezonancie na košickej fakulte. Rýchlosť, s akou Čislák s Ficom objavili deväť pochybných zmlúv s Uhliarikovou politickou zodpovednosťou, vzbudzuje ozaj rešpekt. Snažili sa, chlapci. Predsa len, nikto si nemyslí, že predraženia v rádovo státisícoch eur - dokopy miliónov - by zo Smeru nevyzvonili, keby o nich skôr vedeli... Nevedeli, kdeže. Presne tak ako KDH, ktorému až včera či predvčerom docvaklo, že pri stavbe tunela Žilina sa vraj trojnásobne predražovalo. A tiež to, že koľajnice sa vraj zvárajú za Smeru za cenu o tridsať percent vyššiu, než keď Figeľ vládol nad železnicou. Niežeby agendou KDH doteraz nebolo, že v rezorte dopravy boli lacnejší od Počiatka. Ale čo tak zrazu ten kobercový nálet? Že by výzva Uhliarikovi, aby odišiel z parlamentu, mala podloženú "dôvodovú správu"? Ešte aj keď ju predniesol Fico? Ak už raz sú zmluvy verejné a strany - a zvlášť vláda - majú odborníkov na cenové hladiny (cenotvorbu), o všetkých čiernych dierach v zdravotníctve, doprave či inde, ktorými sa ohadzujú, sa dala a mala otvoriť debata už dávno. To, že vychádzajú na svetlo až pri zúrivej polarizácii scény a rétoriky, je nepriamou indíciou, že v kódexe spolunažívania politickej triedy je pravidlo "omerty" na poprednom mieste. Alebo, ak chcete, je súčasťou toho "systémového nastavenia", o ktorom rozpráva Figeľ v súvislosti len so Smerom. Ak cétečko prevrhlo stôl s figúrkami (kódexom), chváľme ho. Avšak jedna výnimočná situácia, povedzme, raz za volebné obdobie, ešte nerobí lastovičku, ktorá zvestuje, že politici vylúčia zo stavovskej solidarity kradnutie a pôjdu po sebe tak, ako vyžaduje ideál demokratickej kontroly, bŕzd a protiváh.

Postarala sa o priateľa?
(14.11.2014; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 2; VERONIKA PITTNEROVÁ)


Firma z CT kauzy sa Paškovi nevzdialila
(14.11.2014; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 2; Matúš Burčík)


Lekárskym odborárom prekáža ďalší Košičan na ministerstve, žiadajú jeho odvolanie
(13.11.2014; www.aktuality.sk; Aktuality.sk, 07:00, s. -; Aktuality.sk, SITA)

O drahých nákupoch vedeli
(13.11.2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 1/27; Barbora Demešová / Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: "Od prepuknutia škandálu v Piešťanoch sa každý deň objavujú zistenia o predražených prístrojoch. Na štátnych nemocniciach zarobili súkromné firmy desiatky miliónov."
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Markíza zistila, že vláda o probléme vedela už dávno. Nezrovnalosti už pred dvoma rokmi odhalil Najvyšší kontrolný úrad. O jeho zisteniach ale štát celú dobu mlčal."
Barbora Demešová, redaktorka: "Drahé stroje v nemocniciach ministerku prekvapili. Aspoň sa tak tvárila."
Zuzana Zvolenská: "My naozaj nemáme zatiaľ výsledky vôbec žiadneho vyšetrovania."
Viliam Čislák, minister zdravotníctva (nom. Smer-SD): "Nechajme to tak, nech sa došetrí a potom sa k tomu vyjadríme."
Barbora Demešová: "Tvrdí jej nástupca, ktorý na ministerstve sedel s ňou. Niečo tu však nesedí. Markíza má dokument, ktorý ukazuje, že štát o predražených nákupoch dobre vie. Pred dvoma rokmi nemocnice preklepol Najvyšší kontrolný úrad. No a zistil, že zákony sa tu porušujú úplne bežne. V záverečnej správe úrad píše, že trenčianska fakultná nemocnica kúpila CT-čko za dva milióny eur. Úrad ho porovnal s rovnakým strojom v súkromnej nemocnici. Výsledok?"
Redaktor: "Cena bola takmer o polovicu nižšia."
Barbora Demešová: "Poďme ďalej. CT-čko za milión osemstotisíc kúpila nemocnica v Nových Zámkoch. Kvalitu však nepriniesol. NKÚ zistil, že nemocnica za opravy vysolila ďalšieho pol milióna."
Redaktor: "Náklady na opravy činili štyridsať celých dve percenta z obstarávacej ceny prístroja."
Barbora Demešová: "Do tretice Fakultná nemocnica v Trnave. Kúpila stroje, ktoré nepotrebovala. Technika za milión šesťstotisíc eur stála tri roky zabalená v kúte."
Redaktor: "Zmluvne dohodnutá záručná doba plynula márne."
Barbora Demešová: "V závere dokumentu NKÚ odporúča ministerstvu zdravotníctva, čo robiť, aby sa nevýhodným nákupom vyhlo. Pýtali sme sa rezortu, ako s radami naložil. Hovorkyňa požiadala o viac čas na odpoveď. NKÚ teda urobil kus záslužnej roboty. Výsledkom je však len táto slohová práca. Potrestaný nebol nik. Generálna prokuratúra vraví, že od úradu žiaden podnet nedostala."
Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry:"Prokurátori tak v súčasnosti musia konať ex offo, teda len na základe medializovaných informácií."
Barbora Demešová: "Spýtali sme sa teda NKÚ, prečo o svojich zisteniach mlčal, odpoveď žiadna."

Českí pacienti si môžu kúpiť konope
(13.11.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/22; Dominika Kusá / Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník)

Janette Štefánková, moderátorka: "V Česku si pacienti môžu v lekárňach kúpiť konope. Má im pomôcť pri zmiernení bolesti alebo pri liečbe nádorových ochorení, atopických ekzémoch, či roztrúsenej skleróze."
Ľubomír Bajaník, moderátor: "Rastlinu s účinnou látkou THC majú iba v dvoch lekárňach - v Prahe a Uherskom Hradišti. Pacienti majú o sušenú rastlinu veľký záujem, no podľa niektorých je táto forma liečby drahá. Mesačne vyjde na tristo eur a poisťovne ju neuhrádzajú."
Dominika Kusá, redaktorka: "Lekáreň v Uherskom Hradišti skladuje liečebné konope v špeciálnom trezore so stálou teplotou. Lekárnik ho však vydá iba pacientom, ktorí prídu s receptom od onkológa, neurológa, či psychiatra. Lekári, ktorí chcú pacientom konope predpisovať, musia splniť prísne podmienky."
Eva Dokoupilová, reumatologička (preklad z češtiny): "Musí sa poslať žiadosť do Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorá musí byť podložená licenciou a odbornou spôsobilosťou, takže toto martýrium sme zatiaľ asi jediní v Českej republike prekonali."
Dominika Kusá: "Ambulancia lekára predpisujúceho konope musí byť schopná vydať recept v elektronickej podobe, a aby to malo zmysel, musí byť v jej blízkosti lekáreň, ktorá vie takýto recept prijať. Tieto podmienky sa skĺbili práve v Uherskom Hradišti. Každý recept sa viaže na určité množstvo konope."
Ivan Dokoupil, spolumajiteľ lekárne (preklad z češtiny): "Lekárnik načíta tento kód a vydá ten liek, ktorý je prepísaný, teda je to konope. V tomto čiarovom kóde je obsiahnuté meno pacienta, priezvisko, rodné číslo, liečivo, ktoré lekár predpísal."
Dominika Kusá: "Jedinečný kód už neplatí v žiadnej ďalšej lekárni. Ide o poistku, aby sa k marihuane nedostal ten, komu nebola predpísaná. Českí pacienti majú zatiaľ k dispozícii balenie po piatich gramoch. Najviac im lekár môže predpísať tridsať gramov konope na mesiac, pričom jeden gram stojí približne desať eur. Pacienti síce majú o liečbu záujem, no suma tristo eur na mesiac sa im zdá privysoká."
Jarmila Otová, obyvateľka Uherského Hradišťa (preklad z češtiny): "Asi by som to skôr našla na čiernom trhu. Súhlasím s tým úplne, lebo viem sama osobne, že mám bolesti s kĺbmi, a že už mi lieky nezaberajú, že už som na ne alergická."
Dominika Kusá: "Certifikovaný holandský distribútor liečebného konope garantuje vo svojich výrobkoch silné zastúpenie účinných látok, ktoré je až desaťkrát silnejšie ako už bežne vypestovaného konope. V lekárni dokonca pacientov poučia ako marihuanu správne užívať. Fajčenie neodporúčajú."
Ivan Dokoupil: "Odporúča sa inhalácia. Tento spôsob aplikácie je údajne najúčinnejší. Potom existujú také ľudové, že sa to zapečie do buchiet, rozpustí vo smotane, v masle."
Dominika Kusá: "Na Slovensku majú o alternatívne prostriedky na tlmenie bolesti záujem najmä onkologickí pacienti. Zatiaľ však musia čakať."
Ministerstvo zdravotníctva SR (text v obraze): "Marihuana nie je u nás považovaná za liek, z čoho vyplýva, že ju nemôže predpísať lekár."
Dominika Kusá: "Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ o žiadnej forme legalizácie marihuany na liečebné účely neuvažuje. Slováci však môžu použiť jeden liek s obsahom THC, ten ale nie je hradený zo zdravotného poistenia."

Minister z Penty a košickej záchranky
(13.11.2014; Trend; č. 45, Slovensko , s. 8; dar)

Novým ministrom zdravotníctva sa stal Viliam Čislák, ktorý doteraz pôsobil na ministerstve ako štátny tajomník. Vymenoval ho prezident Andrej Kiska po demisii Zuzany Zvolenskej. Nový minister bol v minulosti riaditeľom Záchrannej služby Košice, pracoval aj ako manažér pre zdravotnú starostlivosť v spoločnosti Svet zdravia patriacej k skupine Penta. Z. Zvolenská sa vzdala funkcie po medializovaných informáciách o nevýhodnej kúpe CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Odísť musela aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá bola v dozornej rade nemocnice. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková si však zatiaľ post udržala. Na miesto štátneho tajomníka prichádza doterajší šéf prešovskej nemocnice Radoslav Čuha, ktorý už tiež má za sebou medializovanú kauzu. Je poslancom Smeru v prešovskom krajskom zastupiteľstve a pôsobil pár mesiacov ako medicínsky riaditeľ vo Svete zdravia.

Antibiotiká pri vírusových ochoreniach nepomôžu
(13.11.2014; www.teraz.sk; , 15:59, s. -; TASR)

ZDRAVIE: Slováci pomohli v EP založiť platformu o karcinóme pankreasu
(13.11.2014; www.lekari.sk; s. -; TASR)

Zvláštne zápaly pľúc
(13.11.2014; Televízna stanica JOJ; Noviny o 12:00; 12:00; por. 13/25; Petra Dišková / Dana Strculová)

Dana Strculová, moderátorka:"Už viac ako dva mesiace prijímajú v detskej fakultnej nemocnici v Bratislave stále viac detí so zápalom pľúc. Podľa informácií, ktoré získala reportérka Petra Dišková, však nejde o bežné ochorenie. Tento zápal nemá typické príznaky. Odhalí ho až vyšetrenie RTG."
Petra Dišková, redaktorka: "S atypickým zápalom pľúc končí v detskej fakultnej nemocnici až desať detí týždenne. Priebeh tohto ochorenia sa pritom v ničom zo začiatku neodlišuje od bežného ochorenia dýchacích ciest. Dieťa má nádchu, kašeľ, bolesti hrdla a teploty do štyridsať stupňov. Po niekoľkých dňoch sa stav malého pacienta zlepší, ale náhle v priebehu nasledujúcich dní sa opäť zhorší, pričom dýchanie dieťaťa je stále čisté, ale na röntgenových snímkach je už viditeľný zápal pľúc. Toto ochorenie najčastejšie spôsobuje patogén s názvom mykoplazma pneumónie. Vzhľadom na diagnózu kašeľ u detí ustúpi po niekoľkých týždňoch, až dokonca niekoľkých mesiacoch, pretože dýchacím cestám trvá dlhšie kým sa dostanú do pôvodnej kondície. Lekári preto pediatrov vyzývajú k dôslednosti. V prípade, ak kašeľ neustupuje, mali by využiť röntgenové vyšetrenie, aby tak predišli vážnym komplikáciám zápalu pľúc, kedy dieťa môže skončiť až na umelej ventilácii."

Figeľ, ani Uhliarik sa nechystajú vzdať svojich pozícií
(13.11.2014; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 17.00; por. 1/3; - / Oľga Džupinková)

Oľga Džupinková, moderátorka: "Uhliarik sa nechystá vzdať poslaneckého mandátu, čo zopakoval aj dnes. Podpísanie zmlúv, na ktoré upozornil premiér Robert Fico, bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH obhajoval tým, že boli pripravované nezávislými komisiami, ktorých členovia vzišli z výberového konania."
Ivan Uhliarik, (KDH), bývalý minister zdravotníctva: "Žiaden minister, ani minister bývalej vlády, ani ministerka Zvolenská, alebo iného rezortu, nie je priamo zodpovedný za vstupovanie do týchto projektov. A to je dobre, pretože nie je možné, aby minister povedal, že tento projekt je dobrý a tento nie, pretože to by mali nejakým spôsobom zhodnotiť odborníci."
Oľga Džupinková: "Fico na výjazdovom zasadnutí vlády v Ubli uviedol, že bude žiadať, aby sa Ivan Uhliarik vzdal poslaneckého mandátu. Dôvodom má byť to, že ako minister podpísal nevýhodný prenájom CT prístroja na 21 mesiacov za milión 750-tisíc eur, a ďalšie z jeho pohľadu nevýhodné zmluvy. V... prípade by mal prísť Figeľ o podpredsednícky post v parlamente. Predseda KDH Ján Figeľ sa nebojí toho, že ho poslanci vládneho Smeru-SD z postu podpredsedu parlamentu, premiérovi Ficovi však odkázal, že odvolať ho môžu, ale ústa mu nezavrú."

V prešovskej fakultnej nemocnici dočasne zrušia takmer polovicu detských lôžok
(13.11.2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 3/14; Diana Murdziková / Stano Lažo)

Stano Lažo, moderátor RTVS: "Fakultná nemocnica Jána Adama Reimana v Prešove ruší od 1. decembra takmer polovicu detských lôžok. Dôvodom je výpadok lekárskeho personálu. Chýbať budú 4 z 8 lekárov, preto nemocnica nebude schopná prevádzkovať ani detskú jednotku intenzívnej starostlivosti. Do vyriešenia situácie ju zatvoria. Vedenie nemocnice tvrdí, že ide o dočasné riešenie a s okolitými nemocnicami je dohoda o preberaní detských pacientov. Najbližšie sú Košice."
Diana Murdziková, redaktorka RTVS: "68 štandardných lôžok a 11 na jednotke intenzívnej i resuscitačnej starostlivosti. To je aktuálny počet detských postelí v prešovskej nemocnici. Od decembra pre detského pacienta tu bude pripravená len polovica lôžok. Pre viac hospitalizácií nevedia zabezpečiť lekársky personál. Renáta Cenková, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana Prešov."
Renáta Cenková, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana Prešov: "Dvaja sú dlhodobo práceneschopní a ďalší dvaja z titulu ustanovení Zákonníka práce sa nezúčastňujú na zabezpečení ústavnej pohotovostnej služby."
Diana Murdziková: "Vedenie nemocnice je nútené znižovať počet detských postelí, aby pacientom zabezpečilo kvalitnú starostlivosť. Opäť hovorkyňa nemocnice."
Renáta Cenková: "V tomto momente naozaj nedokážeme zabezpečiť také množstvo personálu, ktoré by bolo k takémuto počtu lôžok vyhovujúce."
Diana Murdziková: "Dočasnú reguláciu zvládnu a podľa nemocnice je to štandardné riešenie situácie, ktorá nastala. Lekársky personál vzniknutú situáciu komentovať nechcel. Je možné, že zlyhal manažment oddelenia. Rezort zdravotníctva s takýmto rozhodnutím nemocnice súhlasí. Je to logické riešenie, ktoré neohrozí pacientov. Nevyužité sestry o prácu podľa ubezpečenia vedenia nemocnice neprídu, nastúpia na iné oddelenia. Lekárov aktuálne hľadá nemocnica aj cez inzeráty a potrebujú dvoch, aby mali aj rezervu, ak by opäť nastala takáto situácia. Nájsť adekvátneho pediatra je ale na východe ako hľadať ihlu v kope sena a preto sa vedenie nebráni ani lekárom z Ukrajiny. Podmienkou je, aby boli detskí špecialisti. Ak ich nájdu do decembra, detské oddelenie sa vráti do pôvodného režimu. Diana Murdziková, RTVS."

Novým dekanom Lekárskej fakulty UPJŠ je Daniel Pella
(13.11.2014; www.teraz.sk; Školský servis, 17:29, s. -; TASR)


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi