SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » NOVEMBER 2014

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 19.11.2014

Poslanci skontrolujú tri nemocnice, preveria nákupy
(19.11.2014; Pravda; mut. , správy Slovensko , s. 3; sita)

Členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo odsúhlasili poslanecký prieskum v nemocniciach v Piešťanoch, Martine a Trenčíne, preveriť si chcú nákupy zdravotníckych prístrojov od spoločnosti Medical Group SK a jej predchodcu Martek Medical od roku 2010. Prieskum odsúhlasili všetci prítomní poslanci. Návrh predložili zákonodarcovia za SDKÚ, KDH a Most-Híd. Výbor tiež chce, aby mu minister zdravotníctva Viliam Čislák predložil správu o prešetrení tendrov vo všetkých nemocniciach rezortu, v ktorých uspeli spomínané spoločnosti od roku 2010. Na vyžiadanie výboru poskytne šéf rezortu zdravotníctva aj stanovisko k správe Najvyššieho kontrolného úradu SR z januára 2013, ktorý preveroval nákupy v nemocniciach štátu. Čislák má poslancov zároveň informovať o opatreniach, ktoré ministerstvo prijalo.


Paška padol. A Smer nabieha do nemocníc
(19.11.2014; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Peter Kováč)


Výmeny nominantov Smeru vo vysokých štátnych funkciách
(19.11.2014; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Martina Chudá)

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská
Podala demisiu po tom, čo ju predseda vlády Robert Fico vyzval, aby odstúpila z funkcie a niesla za ľudí v jej rezorte zodpovednosť. Z postu ministerky zdravotníctva odišla kvôli predraženému nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Na ministerskom poste ju nahradil Viliam Čislák. Kvôli kauze odstúpila z funkcie predsedníčky dozornej rady nemocnice i Renáta Zmajkovičová, ktorá sa zároveň vzdala aj miesta podpredsedníčky parlamentu. Jej nástupca ešte oficiálne nie je známy, hovorí sa však, že by ju mohol nahradiť šéf mediálneho parlamentného výboru Dušan Jarjabek.

Minister školstva Dušan Čaplovič
Jeden z najaktívnejších ministrov z úvodu tohto volebného obdobia padol v prvej vlne výmen vo vládnom kabinete, ktorú urobil Smer ešte v júli. Aj keď pod jeho odchod sa nepodpísala žiadna konkrétna kauza, počas dvojročného pôsobenia v rezorte čelil zväčša kritike za svoje opatrenia. Zviditeľnil sa drahými nákupmi kytíc, alkoholu či iných reprezentačných predmetov. Z ohlásenej povinnej matematiky, ktorú chcel presadiť, zišlo a rovnako upustil aj od zrušenia povinnej angličtiny či lepšieho financovania výberových škôl. Na nespokojnosti samotných učiteľov pridalo aj rušenie málotriedok či nižšie zvyšovanie platov ako požadovali, a to bez zohľadnenia ich výsledkov a rozdielov medzi pedagógmi.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský
Jedného z dvoch nestraníkov vo vláde odstavil Smer taktiež v polčase vládnutia. Dôvod nebol ani v jeho prípade len jeden, ale skôr celková nespokojnosť s jeho opatreniami. Nepodarilo sa mu totiž dotiahnuť veľkých investorov, Slovensko sa prepadlo v konkurencieschopnosti a firmy sa sťažovali aj na pribúdajúcu administratívu. Malatinský mal navyše problémy aj pri kauze SPP, keď sa vo vlastnostiach dokumentu o kúpe podniku objavila značka J&T. Nezvládal ani komunikáciu o kontroverzných otázkach, napríklad o zoštátnení matky SPP.

Štátni tajomníci
Výmeny na postoch štátnych tajomníkov robil Smer na dva razy. Najprv v úvode leta, keď menil aj ministrov, potom prišlo pokračovanie v septembri. V rezorte hospodárstva, kde bol štátny tajomník súčasný minister hospodárstva Pavol Pavlis, sa na túto stoličku dostal Rastislav Chovanec. Terajšieho ministra školstva Petra Pellegriniho, ktorý prišiel z rezortu financií, zas nahradil Radko Kuruc. Ďalej štátneho tajomníka ministerstva školstva Štefana Chudobu vymenil Juraj Drexler. Štefana Adama v agrorezorte nahradil Jozef Spevár a na ministerstve hospodárstva Dušana Petríka zase vymenil Miroslav Obert.

Výmeny v prvej vláde Roberta Fica
Minister obrany František Kašický podal demisiu z dôvodu predražených miliardových tendrov na upratovanie na ministerstve. V kresle ho nahradil vtedajší štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška, pričom oboch do vlády nominoval Smer-SD. Demisiu podal aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Dôvody mali byť osobné, bližšie ich nespresnil. Jeho nástupcom sa vtedy stal Richard Raši. Z vlády odišiel aj vtedajší minister zahraničných vecí a nominant Smeru Ján Kubiš, pretože sa stal výkonným tajomníkom Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve. Na ministerskom poste ho nahradil Miroslav Lajčák.

Rýchle zdravotnícke riešenia
(19.11.2014; Hospodárske noviny; mut. , NÁZORY A ANALÝZY , s. 14; Martin Filko)


Komentár - Čaká sa na zmenu
(19.11.2014; Pravda; mut. , názory , s. 38; Peter Javůrek)


Rezort by mal dostať o takmer 152 miliónov eur viac
(18.11.2014; www.mediweb.hnonline.sk; Aktuálne, 12:21, s. -; redakcia)

Poslanci preveria nákupy v nemocniciach
(18.11.2014; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 16:00; por. 1/14; Iveta Gombošová / Simona Simanová)

Simona Simanová, moderátorka: "Nemocnice v Piešťanoch, Martine a Trenčíne čaká poslanecký prieskum. Rozhodli o tom členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Preveriť si chcú nákupy prístrojov od spoločnosti Medical Group a od jej predchodcu Martek Medical od roku 2010."
Iveta Gombošová, redaktorka: "Na vykonaní poslaneckého prieskumu, ktorý iniciovala opozícia, sa zhodli všetci poslanci výboru."
Viliam Novotný, člen výboru NR SR pre zdravotníctvo (SDKÚ-DS): "Odstúpili traja ústavní činitelia. A ja od začiatku tejto kauzy hovorím, že dôležité je, aby to neskončilo len v politickej rovine, ale aby sme naozaj prešetrili, čo sa vlastne deje v slovenskom zdravotníctve. Čo sa stalo v prípade predraženého CT-čka v Piešťanoch, ale či to, čo sa stalo v Piešťanoch, sa deje aj v ostatných nemocniciach."
Iveta Gombošová: "Výborom prešiel aj ďalší návrh opozície. Minister zdravotníctva Viliam Čislák má do tridsiatich dní predložiť správu o prešetrení tendrov vo všetkých nemocniciach rezortu, v ktorých uspela spoločnosť Medical Group a jej predchodca Martek Medical od roku 2010."
Richard Raši, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo (Smer-SD): "Treba naozaj vniesť pravdu do toho či to, čo prezentuje opozícia, bolo v skutočnosti tak. Možno sa nájde ešte aj mnoho iných zaujímavých skutočností, o ktorých sa v teréne šepká aj v spôsobení pána ministra Uhliarika, takže ja sa na to veľmi teším, lebo myslím si, že po týchto prieskumoch pán minister Uhliarik definitívne odíde z Národnej rady."
Iveta Gombošová: "Poslanci Smeru poukázali na prípad z novembra 2011, keď exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik podpísal za nemocnicu v Svidníku zmluvu na prenájom CT prístroja na dvadsaťjeden mesiacov za milión sedemstopäťdesiattisíc eur, pričom kúpa prístroja by nemocnicu vyšla lacnejšie."
Ivan Uhliarik, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo (KDH): "Toto bolo podpísané práve bývalým ministrom Rašim v marci 2010, takže ja som rád, že sa pravda naozaj ukáže."
Iveta Gombošová: "Budete niesť zodpovednosť, keď sa skutočne zistí...?"
Ivan Uhliarik: "Samozrejme, ja hovorím, že nemám túto informáciu teraz a som rád, že pôjdeme naozaj do dôsledkov a pôjdeme hľadať túto pravdu."
Iveta Gombošová: "Ak by správa ministerstva zdravotníctva, alebo prieskum ukázal, že v nemocniciach sa nakupovali prístroje za nevýhodných podmienok, poslanci postúpia prípad polícii."

Štát zvýši platby za svojich poistencov
(18.11.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 2/11; Erik Potocký / Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: "Takmer stopäťdesiatdva miliónov eur navyše schválili poslanci zdravotníckeho výboru pre rozpočet zdravotníctva na budúci rok. Ide o náhradu za plánovaný výpadok, ktorý spôsobí odpúšťanie odvodov najmenej zarábajúcim zamestnancom. Za návrh hlasovala aj opozícia. S celkovým množstvom peňazí pre zdravotníctvo však nie je spokojná."
Erik Potocký, redaktor: "Peniaze pritečú do zdravotníctva zvýšením platby štátu za svojich poistencov. Opoziční členovia zdravotníckeho výboru síce návrh podporili, rozpočet však podľa Viliama Novotného z SDKÚ - DS v pôvodnom znení počítal s nižším odvodom za poistencov štátu, ako sú zákonom stanovené štyri percentá z priemernej mzdy spred dvoch rokov."
Viliam Novotný, člen výboru NR SR pre zdravotníctvo (SDKÚ-DS): "Mňa hlavne zaujímajú finančné prostriedky, ktoré budú použité na platenie za zdravotnú starostlivosť. A tento nárast bude len štyridsať miliónov eur napriek novým stopäťdesiatim miliónom, ktorým sa len kompenzuje zníženie odvodov za nízkopríjmových. Stále mi tam ale chýba ešte sto miliónov eur."
Erik Potocký: "Podľa predsedu výboru Richarda Rašiho zo Smeru - SD sú počty opozície nesprávne."
Richard Raši, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo (Smer-SD): "Určite by bolo ideálne, keby bolo o miliardu viac v zdravotníctve alebo o dve, ale v absolútnych číslach je v rezorte o osemdesiat miliónov viac a nie o sto menej. Štyri celé trinásť miliardy eura."
Erik Potocký: "Za svojich poistencov zaplatí štát v budúcom roku spolu viac ako jednu miliardu tristo miliónov eur. Opozícia vidí riziká rozpočtu aj v zadĺženosti nemocníc. Na konci tohto roka sa podľa nich dlh priblíži k štyristo miliónom eur. Minister zdravotníctva Viliam Čislák však trvá na tom, že nemocnice sa darí stabilizovať."
Viliam Čislák, minister zdravotníctva SR (Smer-SD): "Opatrenia, ktoré sa zaviedli na začiatku, samozrejme ďalej budeme sledovať, eventuálne vyhodnocovať s tým, že možno tam aj nejaké pridáme. V tomto prípade chcem povedať, že tempo rastu dlhu medziročne kleslo o päťdesiat miliónov s tým, že za zdravotnícke výkony v nemocniciach sa zvýšili príjmy o desať percent, znížili sa výdavky na ŠZM a lieky."
Erik Potocký: "Minister financií Peter Kažimír na rokovaní zdravotníckeho výboru zopakoval, že o oddlžení nemocníc neuvažuje, pokiaľ budú tvoriť nové dlhy. Štátny rozpočet bude po schvaľovaní vo výboroch ešte predmetom rokovania pléna."

Zázračné schránky
(18.11.2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 2/25; Viktor Serebryakov, Barbora Demešová / Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: "Kúpili by ste si niečo od firmy, ktorá má namiesto skutočného sídla iba poštovú schránku?"
Patrik Švajda, moderátor: "Štátne inštitúcie s tým zjavne problém nemajú."
Zlatica Puškárová: "A to je kauza predraženého CT-čka spojená so schránkovou firmou podľa niektorých iba špičkou ľadovca."
Viktor Serebryakov, redaktor: "Vyzerá to obvykle nejako takto. Desiatky poštových schránok v malej budove. Skutočných majiteľov a kancelárií by ste tu ale hľadali zbytočne. Podobne má podľa opozície vyzerať aj sídlo majiteľa Medical Group. Kto za schránkou v Belize stojí, ale nikto s istotou nevie. Zuzana Zvolenská pre obchod so schránkou zložila funkciu. Jej nástupca však žiadnu stopku nesľubuje. By ste podpísali zmluvu s firmou, ktorá sídli v Belize?"
Viliam Čislák, minister zdravotníctva: "Ja neviem, či by som podpísal."
Viktor Serebryakov: "Pre vás by to nebolo nejaké varovanie?"
Viliam Čislák: "To je jediná firma, ktorá sídli niekde inde?"
Robert Fico, premiér SR (Smer-SD): "Ako padlo SDKÚ? Sme vytiahli spôsob financovania SDKÚ cez schránkové firmy."
Viliam Čislák: "Kto kde má sídlo, to neriešime."
Ľuboš Blaha, poslanec parlamentu (Smer-SD): "Odmietame schránkové firmy."
Viliam Čislák: "Neviem, či toto sú nejaké objektívne kritériá."
Marek Maďarič, minister kultúry (Smer-SD): "By sme mali a ja to budem podporovať, zabrániť tomu, aby sa schránkové firmy mohli zúčastňovať súťaži o verejné zákazy."
Redaktor: "Prečo tie nemocnice nekupujú tie prístroje priamo od výrobcov ale cez sprostredkovateľov?"
Viliam Čislák: "..."
Barbora Demešová, redaktorka: "Vám to preto neprekáža, hej, že je to takto nastavené?"
Viliam Čislák: "..."
Viktor Serebryakov: "Minuloročná analýza mimovládnych organizácií pritom hovorí jasnou rečou. Na účtoch schránkových firiem skončilo za štyri roky minimálne šesťdesiat miliónov eur z našich daní. Vláda prísnejšie pravidlá neodmieta, no zatiaľ ani nepripravuje."
Robert Fico: "Žiadne schránkové firmy nemám. Ja nie som obchodník."

Spory v prešovskej detskej nemocnici
(18.11.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 7/25; Diana Murdziková / Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Škrtanie lôžok na detskom oddelení a hrozba zatvorenia jednotky intenzívnej starostlivosti. Dva vážne problémy rieši vedenie štátnej fakultnej nemocnice v Prešove. Dôvod? Akútny nedostatok detských lekárov."
Diana Murdziková, redaktorka: "Prešovská nemocnica chcela znížiť počet lôžok na detskom oddelení až o polovicu. Nakoniec sa s časťou pediatrov dohodla na službách tak, že ubudne len tretina."
Renáta Cenková, hovorkyňa prešovskej nemocnice: "V prípade komplikovaných prípadov budeme konzultovať s odborníkmi z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach a ak si to bude klinický stav pacienta vyžadovať, bude takýto pacient aj transportovaný na toto vyššie univerzitné pracovisko."
Diana Murdziková: "Od prvého decembra chce ale nemocnica dočasne zatvoriť jednotku intenzívnej starostlivosti. Takýto postup zaskočil jedného z najskúsenejších prešovských kardiológov."
Vasiľ Janko, detský kardiológ Prešov: "Je to nie, že vážna situácia. Je to kritická situácia. Ja som to, keď som to počul, tak som to povedal, aby sa to riešilo okamžite tak, ako sa riešia záplavy alebo ako sa rieši požiar."
Diana Murdziková: "Podľa neho prevoz do najbližšej nemocnice v Košiciach, kde sú dohodnutí na preberaní pacientov, nemusí dieťa v kritickom stave prežiť."
Vasiľ Janko: "Nie je mysliteľné, aby v súčasnej dobe krajské mesto a veľké krajské mesto, aby nemalo jednotku intenzívnej starostlivosti. Samo osebe ako viete, to znie veľmi vážne. Všeličo sa môže ako zrušiť, ale tá najbazálnejšia potreba zachrániť dieťaťu život, keď je v zlom stave, to nemôže sa odkladať. Jednotka intenzívnej starostlivosti, to sú základné funkcie. To je dýchanie a srdcová akcia samozrejme. Základné životné funkcie."
Diana Murdziková: "Chod JIS-ky, ktorá je ročne vyťažená na šesťdesiatšesť percent, je vedenie nemocnice nútené dočasne odstaviť pre chýbajúci lekársky personál. Od decembra na oddelení budú chýbať štyria lekári, teda polovica. Dvaja sú od začiatku mesiaca práceneschopní, ďalší majú malé deti a podľa zákonníka práce nemusia na pohotovosti slúžiť. Nemocnica dnes potvrdila, že napriek tomu našla pre JIS-ku náhradné riešenie."
Renáta Cenková: "Na pracovisku jednotky intenzívnej starostlivosti bude zabezpečená základná intermediárna intenzívna zdravotná starostlivosť."
Diana Murdziková: "Podľa vedenia nemocnice, pri tak náhlom výpadku lekárov, pochybilo o samotné vedenie detského oddelenia. Už minulý týždeň sme sa pokúsili získať aj názor od personálu samotného detského oddelenia. Nepodarilo sa. Neuspeli sme ani tento týždeň. Na situáciu reagovalo ministerstvo zdravotníctva. Tvrdí, že v Prešove sa rozhodli správne."
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Konali tak, aby zabezpečili poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov tak, aby naozaj o týchto detských pacientov bolo postarané."
Diana Murdziková: "Postup nemocnice naopak kritizuje asociácia zameraná na ochranu pacientov."
Peter Kučera, prezident Asociácie na ochranu práv pacientov SR: "V tomto prípade vedenie by malo mať nastavené také štandardy, aby toto sa nestalo. Aby dochádzalo k spolupráci a nie k tomu, aby v každom prípade pacient sa opravdu stával štítom, jednoznačne."
Diana Murdziková: "Prešovská nemocnica akútne hľadá minimálne dvoch lekárov. Do dočasného obmedzenia ostávajú ešte dva týždne. Ak dovtedy nemocnica lekárov nájde, detské oddelenie vrátane jednotky intenzívnej starostlivosti sa vráti do režimu bez obmedzení."

Poslanci preveria nemocnice
(18.11.2014; Televízna stanica TA 3; Téma dňa; 19:50; por. 3/3; Peter Bielik / Peter Bielik)


Šéfka piešťanskej nemocnice zostáva po kauze CT vo funkcii
(18.11.2014; Trnavské noviny; č. 45, Spravodajstvo , s. 9; SITA)

Podľa lekára, ktorý na predražené CT upozornil, je návrh na odvolanie riaditeľky pri terajšom zložení rady zbytočný.
Nová správna rada Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch je podľa jej člena Alana Suchánka kreovaná v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách a zakladacou listinou nemocnice. Suchánek aj s kolegyňou Magdalénou Kovačovičovou na jej prvom rokovaní namietali menovanie štyroch zástupcov ministerstva zdravotníctva. Podľa ich názoru má ministerstvo nárok len na troch členov správnej rady. Noví členovia správnej rady si na jej prvom rokovaní vyžiadali od riaditeľky nemocnice Márie Domčekovej dokumentáciu o predraženom nákupe CT prístroja a informácie žiadali aj od Suchánka a Kovačovičovej, ktorí na sporný nákup upozornili. Návrh na odvolanie Domčekovej z funkcie nepadol, podľa Suchánka je to pri terajšom zložení správnej rady zbytočné. Suchánek však upozornil na to, že terajšia riaditeľka, ktorá je vo funkcii od roku 2012, neprešla výberovým konaním. Minister zdravotníctva Viliam Čislák menoval do správnej rady Janu Kováčovú, Milana Brdárskeho, Petru Kováčikovú a Petra Magulu po tom, ako jeho predchodkyňa Zuzana Zvolenská štyroch členov v súvislosti s kauzou CT prístroja odvolala. Piešťanská nemocnica si ešte v roku 2012 vo verejnom obstarávaní vybrala CT prístroj za približne milión eur, napokon ho však nekúpila. V tomto roku si v novom výberovom konaní vybrala iný prístroj za 1,6 milióna eur, ktorý mala dodať firma Medical Group SK.

Antibiotiká treba užívať zodpovedne, varujú odborníci
(18.11.2014; www.webnoviny.sk; Zdravie, 08:40, s. -; SITA)


Chronickou chorobou pľúc trpelo v roku 2013 viac ako 85.000 Slovákov
(18.11.2014; www.teraz.sk; , 18:02, s. -; TASR)


Pacientov je viac, lôžok menej
(18.11.2014; Kysucké noviny; č. 45, MY V REGIÓNE , s. 4; IH)

V Kysuckej nemocnici prestalo 1. júla 2011 fungovať onkologické i doliečovacie oddelenie. Napriek tomu, že pod petíciu za ich zachovanie sa podpísalo 13 248 ľudí. Podarilo sa zachovať iba "paliatívne", ktoré teraz pomáha onkologicky chorým pacientom.
Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť vyše 126-tisíc obyvateľov. Už v minulosti v rámci úsporných opatrení prestali v nej fungovať pľúcne, infekčné či ušno-nosno-krčné oddelenie. Od 1. júla 2011 k nim pribudlo aj onkologické a doliečovacie. Pod petíciu za ich zachovanie sa pritom podpísalo 13 248 ľudí. "Transformovanie onkologického oddelenia poisťovňami neprinieslo odliv pacientov do špecializovaných centier, ako deklarovali. Tieto centrá sa totiž nedobudovali. To znamená, že o všetkých onkologických pacientov, ktorí potrebujú chemoterapiu, sa staráme v našej nemocnici. Pritom nielenže nedošlo k odlivu pacientov, naopak, pribudlo ich," informuje riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld. Vraví, že keď onkologické oddelenie fungovalo, podali napríklad v roku 2010 452 chemoterapií, v roku 2013 ich bolo už 1 725, čo je alarmujúce číslo."Napriek tlaku poisťovní na zrušenie onkologických lôžok sa nám tieto podarilo zachovať, boli sme však donútení pretransformovať ich na paliatívne oddelenie, ktoré malo pôvodne 10 lôžok a onkologické 15. Po transformácii nám zostalo 25 lôžok na paliatívnom," vysvetľuje Šenfeld. V súčasnosti vykonávajú onkologickú liečbu v stacionári onkologickej ambulancie, pričom dlhšie trvajúce chemoterapie podávajú na paliatívnom oddelení, kde vytvorili priestor pre onkologických pacientov. Pri nedávnom rokovaní so VŠZP vraj tento problém predostreli. "Dostali sme akurát prísľub, že to zanalyzujú," hovorí Šenfeld. Kysucká nemocnica prišla v minulosti aj o lôžka infekčného oddelenia. Najbližšie sú až v Martine, pričom umiestniť tam pacienta je takmer nemožné. "Smutné je, že tlak na redukciu akútnych lôžok bude podľa koncepcie ministerstva zdravotníctva zrejme pokračovať," dodáva Šenfeld.

Na boj proti ebole sú potrebné ďalšie tisíce zdravotníkov
(18.11.2014; www.teraz.sk; , 21:13, s. -; TASR)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi