SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » JANUÁR 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 27.1.2015

Brezno ušetrilo na CT milión
(27.01.2015; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Peter Kováč)

Nemocnica s poliklinikou Brezno bude mať nové CT. Podobné tomu, aké chcela vlani kupovať nemocnica v Piešťanoch. Rovnako ide o 128-obrázkový prístroj, ktorý je zhodný aj v mnohých ďalších technických detailoch. Iná však bude cena. Tá je nižšia až o 1,1 milióna eur. Ukázali to výsledky súťaže, ktoré včera zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie. Jej víťazom sa stala spoločnosť Siemens s ponukou za 498-tisíc eur. Ako druhá skončila ponuka banskobystrickej firmy Audioscan. Tá bola pritom vyššia len o 500 eur. "Ponuka úspešného uchádzača je výhodná, keďže v plnej miere spĺňa stanovené požiadavky tak po stránke technickej, ako aj ekonomickej," konštatuje zápis nemocnice z vyhodnotenia ponúk. Výsledok tendra je podľa opozície konečnou bodkou za kauzou CT v Piešťanoch, pre ktorú padla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská či predseda parlamentu Pavol Paška. "Dostali sme sa k cene podobnej ako bola v českom Havlíčkovom Brode, a teda nákup v Piešťanoch sa potvrdil ako neuveriteľne predražený," povedal poslanec Viliam Novotný.
Výrazný rozdiel v cene prekvapil aj exministra zdravotníctva a šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richarda Rašiho (Smer-SD). Porovnať podľa neho treba presný typ prístrojov v Brezne aj v Piešťanoch, ale aj formu a dĺžku splátok. Pokiaľ pôjde o podobné podmienky, o súťaž sa bude zaujímať bližšie.
Ešte ďalej chce ísť Novotný. Na dnešnom parlamentnom výbore pre zdravotníctvo bude iniciovať poslaneckú návštevu breznianskej nemocnice. "Aby sme si mohli vyžiadať všetky podklady súťaže a porovnať ich s tými v Piešťanoch," dodal Novotný.

Ministerstvo dáva ruky preč
Rezort zdravotníctva, na ktorého čele sa práve pre kauzu CT dostal Viliam Čislák, cenový rozdiel pri nákupoch CT v nemocniciach nekomentuje. Odkázal iba, že do cenových ponúk súkromných spoločností nevstupuje. "Rovnako je otázka na výrobcov, prečo niektorý z nich dodáva prístroje priamo obstarávateľovi a druhý len cez sprostredkovateľskú spoločnosť," dodala hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová.
Fakt totiž je, že v Piešťanoch vstupoval do obstarávania aj sprostredkovateľ. Tým sa stala košická spoločnosť Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil Paška. To sa však podľa hovorkyne Siemensu Moniky Orbánovej v tomto prípade nestane a firma dodá takzvaný multidetektorový počítačový tomograf priamo. K rozdielu medzi cenami dvoch prístrojov mohli podľa nej prispieť aj náklady na výcvik pracovníkov a stavbu.

Neziskovka
Breznianska nemocnica je rovnako ako piešťanský špitál nezisková organizácia. Aj v jej správnej rade má teda väčšinu ministerstvo zdravotníctva. Podiel v nemocnici však majú aj Železiarne Podbrezová, Petrochema Dubová a mesto Brezno.
Kauza nákupu CT prístroja kvôli ktorej padla Zvolenská

2012
Nemocnica v Piešťanoch vypísala súťaž na kúpu CT prístroja. Vyhral prístroj CT Somatom DefinitionAS, ktorý vyrobila spoločnosť Siemens. Cena prístroja bola vyše milióna eur s DPH.

2012
Kontrolu nad nemocnicou po voľbách prebral Smer. Predsedníčkou dozornej rady sa stala Renáta Zmajkovičová, ďalšou členkou jej poslanecká asistentka Adriana Herdová.

2014
Vedenie nemocnice vyhlásilo novú súťaž. CT prístroj Philips Ingenuity Core 128 dodáva košická spoločnosť Medical Group SK takmer za 1,6 milióna eur.

2014
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa vzdala svojej funkcie po tom, čo ju na to vyzval premiér Robert Fico. Z postu podpredsedníčky parlamentu odišla Renáta Zmajkovičová.


Zdravotníctvo sa mierne zlepšuje
(27.01.2015; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 5; Ján Krempaský)

Európska správa chváli naše rebríčky nemocníc, ale máme aj priveľa úmrtí
V celoeurópskom hodnotení zdravotnej starostlivosti za rok 2014 Slovensko skončilo na 20. mieste z 36.
Slovensko má priemerný systém zdravotnej starostlivosti, ale tá sa stále zlepšuje. V porovnaní s inými európskymi krajinami dáva dôraz na elektronické služby v zdravotníctve. Znížiť by malo počet úmrtí na srdcovocievne ochorenia, venovať zvýšenú pozornosť nemocničným nákazám a korupcii lekárov. Takýto imidž má Slovensko v celoeurópskom hodnotení zdravotnej starostlivosti. Aktuálny európsky konzumentský index zdravotnej starostlivosti za rok 2014 bude dnes v Bruseli prezentovať švédska spoločnosť Health Consumer Powerhouse, ktorá meria výkonnosť zdravotnej starostlivosti v Európe a Kanade na základe verejných štatistík, pacientskych ankiet a vlastného prieskumu. Z 36 krajín sa Slovensko umiestnilo na 20. mieste. Lepšie obstálo Česko, za nami však skončili Maďari aj Poliaci.

Úmrtnosť a korupcia
Zdravotnú starostlivosť správa posudzuje podľa šiestich indikátorov - pacientske práva a informovanosť, čakacie lehoty, vybrané štatistické údaje, rozsah a dostupnosť poskytovaných služieb, prevencia a lieky. Report Slovensko chváli za rebríčky nemocníc. Pochvalu si vyslúžilo aj za dôraz na eHealth, hoci začiatok elektronického zdravotníctva ministerstvo odložilo na rok 2017. Plusové body máme podľa správy za prístup pacientov k zdravotným záznamom, za registre lekárov, zaočkovanosť detí či nízky počet umelých potratov. Naopak správa kritizuje vysoký počet úmrtí na mŕtvicu, srdcovo-cievne ochorenia, vysoký výskyt odolného zlatého stafylokoka v nemocniciach či neformálne platby, ktoré lekári očakávajú od pacientov.

Odborníci majú výhrady
"Je to unikátna vec," hodnotí správu Tomáš Szalay z Health Policy Institute. Nikto iný podľa neho v Európe v takejto miere zdravotnú starostlivosť nehodnotí. K štúdii má niekoľko výhrad. Nepáči sa mu, že pri niektorých indikátoroch používa staré údaje. Súhlasí s ním aj Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. "Údaje o úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia z použitej WHO databázy pochádzajú za Slovensko najaktuálnejšie z roku 2010." Hlavný odborník ministerstva na kardiológiu Gabriel Kamenský vraví, že sa v tomto smere zlepšujeme, ale pomaly. V správe chýba aj pohľad pacientskych organizácií, hoci sa ich týka najmenej jeden z indikátorov. Radoslav Herda z Aliancie zriedkavých chorôb a Slovenského pacienta tvrdí, že ich tvorcovia ani neoslovili. Dušan Zachar z INEKO namieta pochvalu za priamy prístup k špecialistom bez výmenného lístku, čo "už nejaký čas neplatí". Vždy, keď sa vlády ujal Smer, výmenné lístky opäť zaviedol.

Slovensko
Hodnotenie
Pochvala:
- rebríčky nemocníc,
- dôraz na elektronizáciu zdravotníctva,
- vysoká zaočkovanosť detí,
- málo umelých potratov,

Kritika:
- vysoká úmrtnosť na srdcovo-cievne choroby,
- veľa nemocničných nákaz,
- lekári očakávajú neformálne platby od pacientov.

Rebríček výkonnosti zdravotnej starostlivosti 2014
Bosna a Hercegovina 420
Slovensko 665
Holandsko 898

Poznámka: Rebríček je zostavený na základe bodového ohodnotenia šiestich indikátorov. Zdroj - HEALTH CONSUMER POWERHOUSE

V rebríčku zdravia sme priemer
(27.01.2015; Sme; mut. , Titulná strana , s. 1; jkr)
Česi sú lepší, Maďari a Poliaci horší, ukázal celoeurópsky prieskum.
Naši pacienti sú dobre informovaní, ale zbytočne a predčasne zomierajú, napríklad na srdcovocievne ochorenia. Tak by sa dalo zosumarizovať hodnotenie Slovenska v celoeurópskej správe o výkonnosti zdravotnej starostlivosti. Jej rebríček dnes v Bruseli predstaví švédska spoločnosť Health Consumer Powerhouse. Slovensko sa v konkurencii 36 krajín umiestnilo na 20. mieste. Pred nami bolo Česko, ale za nami Maďarsko a Poľsko. Analytici a ministerstvo zdravotníctva štúdiu oceňujú, nepáči sa im však, že pri niektorých ukazovateľoch správa pracuje so starými údajmi a nie je v nej názor ani jednej pacientskej organizácie. (jkr) Viac na 5. strane

Fakty
Rebríček
- v rebríčku je 36 krajín,
- Slovensko je na 20. mieste,
- hodnotili šesť indikátorov,
- sme dobrí v informovanosti, zlí v úmrtnosti.

Pacientov spoznajú podľa náramkov
(27.01.2015; Pravda; mut., správy Slovensko , s. 6; dt)

Vedci našli cestu, ako uchovať silu antibiotík
(27.01.2015; Pravda; mut. , užitočná pravda veda , s. 20; ČTK)

Vedci z juhošvédskej Lundskej univerzity možno našli spôsob, ako by ľudstvo mohlo čeliť rastúcej rezistencii baktérií na antibiotiká. Tím profesora Andersa Haakanssona totiž zistil, že proteínový komplex v materskom mlieku zvyšuje citlivosť baktérií na antibiotickú liečbu. Pred problémom rastúcej odolnosti baktérií opakovane varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej sa niektoré choroby doteraz považované za banálne stanú behom niekoľkých desaťročí opäť smrteľnými.
Spomínaným proteínovým komplexom, ktorý je označovaný ako HAMLET (Human Alphalactalbumin Made Lethal to Tumor Cells - ľudský alfalactalbumin smrteľný pre nádorové bunky), sa Haakansson zaoberal už pred zhruba dvadsiatimi rokmi v rámci svojho postgraduálneho štúdia. Vtedy spolu s ďalšími kolegami zistil, že látka je schopná likvidovať niektoré rakovinové bunky bez toho, aby poškodila tie zdravé.
Zaujímavejšie však je, že HAMLET robí niektoré baktérie citlivejšími na antibiotiká," povedal Haakansson. "Zatiaľ sa zdá, že HAMLET môže urobiť voči antibiotikám citlivé všetky baktérie," dodal.
Haakansson dúfa, že HAMLET by mohol navždy ukončiť ustavičné preteky vo vývoji nových a silnejších antibiotík, ktoré dokážu prekonať rastúcu odolnosť baktérií voči starším preparátom. Vedci teraz nový liek vychádzajúci z komplexu testujú na zvieratách. Prvé skúšky na ľuďoch, ktorí trpia chronickými infekciami, je možné očakávať za jeden až dva roky.  

Zdravotníctvo sa mierne zlepšuje, úmrtí je ale priveľa
(26.01.2015; www.sme.sk; , , s. -; Ján Krempaský)

V celoeurópskom hodnotení zdravotnej starostlivosti za rok 2014 Slovensko skončilo na 20. mieste z 36.
Slovensko má priemerný systém zdravotnej starostlivosti, ale tá sa stále zlepšuje. V porovnaní s inými európskymi krajinami dáva dôraz na elektronické služby v zdravotníctve. Znížiť by malo počet úmrtí na srdcovo-cievne ochorenia, venovať zvýšenú pozornosť nemocničným nákazám a korupcii lekárov.
Takýto imidž má Slovensko v celoeurópskom hodnotení zdravotnej starostlivosti.
Aktuálny európsky konzumentský index zdravotnej starostlivosti za rok 2014 bude dnes v Bruseli prezentovať švédska spoločnosť Health Consumer Powerhouse, ktorá meria výkonnosť zdravotnej starostlivosti v Európe a Kanade na základe verejných štatistík, pacientskych ankiet a vlastného prieskumu.
Z 36 krajín sa Slovensko umiestnilo na 20. mieste. Lepšie obstálo Česko, za nami však skončili Maďari aj Poliaci.

Úmrtnosť a korupcia
Zdravotnú starostlivosť správa posudzuje podľa šiestich indikátorov - pacientske práva a informovanosť, čakacie lehoty, vybrané štatistické údaje, rozsah a dostupnosť poskytovaných služieb, prevencia a lieky.
Report Slovensko chváli za rebríčky nemocníc. Pochvalu si vyslúžilo aj za dôraz na eHealth, hoci začiatok elektronického zdravotníctva ministerstvo odložilo na rok 2017.
Plusové body máme podľa správy za prístup pacientov k zdravotným záznamom, za registre lekárov, zaočkovanosť detí či nízky počet umelých potratov.
Naopak správa kritizuje vysoký počet úmrtí na mŕtvicu, srdcovo-­cievne ochorenia, vysoký výskyt odolného zlatého stafylokoka v nemocniciach či neformálne platby, ktoré lekári očakávajú od pacientov.

Odborníci majú výhrady
"Je to unikátna vec," hodnotí správu Tomáš Szalay z Health Policy Institute. Nikto iný podľa neho v Európe v takejto miere zdravotnú starostlivosť nehodnotí.
K štúdii má niekoľko výhrad. Nepáči sa mu, že pri niektorých indikátoroch používa staré údaje.
Súhlasí s ním aj Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. "Údaje o úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia z použitej WHO databázy pochádzajú za Slovensko najaktuálnejšie z roku 2010." Hlavný odborník ministerstva na kardiológiu Gabriel Kamenský vraví, že sa v tomto smere zlepšujeme, ale pomaly.
V správe chýba aj pohľad pacientskych organizácií, hoci sa ich týka najmenej jeden z indikátorov. Radoslav Herda z Aliancie zriedkavých chorôb a Slovenského pacienta tvrdí, že ich tvorcovia ani neoslovili.
Dušan Zachar z INEKO namieta pochvalu za priamy prístup k špecialistom bez výmenného lístku, čo "už nejaký čas neplatí".
Vždy, keď sa vlády ujal Smer, výmenné lístky opäť zaviedol.

Slovensko
Hodnotenie
Pochvala:
rebríčky nemocníc,
dôraz na elektronizáciu zdravotníctva,
vysoká zaočkovanosť detí,
málo umelých potratov,

Kritika:
vysoká úmrtnosť na srdcovo­cievne choroby,
veľa nemocničných nákaz,
lekári očakávajú neformálne platby od pacientov.

Návrh zákona o zdravotnom poistení
(26.01.2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 14:00; por. 3/5; Viera Polešovská / Viera Polešovská)

Viera Polešovská, moderátorka: "Ministerstvo zdravotníctva chce, aby sa zdravotná poisťovňa povinne zaoberala všetkými námietkami voči výkazu nedoplatkov a to bez ohľadu na to, či dôvod ich podania považuje za relevantný alebo nie. Po novom by na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mali končiť všetky námietky. Zmenu navrhuje v zákone o zdravotnom poistení, o ktorom bude rokovať parlament. Všetky tri zdravotné poisťovne však tvrdia, že sa všetkými podanými námietkami zaoberajú a vyhodnocujú ich."

Lekári opäť hovoria o skrátení prevádzky ambulantných pohotovostí
(26.01.2015; www.teraz.sk; , 19:35, s. -; TASR)

Lekári volajú po zmene: Pohotovosť len do 22. hodiny!
(26.01.2015; www.pluska.sk; Správy, 17:29, s. -; TASR)


Suplujú záchytky
(26.01.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 19/29; Peter Ziman / Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: "Z psychiatrie sa stáva záchytná izba pre opilcov a aby toho nebolo málo, opití ľudia útočia aj na lekárov. Nedávno opilec napadol lekárku a teraz ďalší zobral dve sestričky ako rukojemníčky."
Peter Ziman, redaktor: "Psychiatrické oddelenie v bojnickej nemocnici. Namiesto toho, aby sa tu naplno venovali liečbe, musia ratovať opilcov. Záchytné izby totiž neexistujú a tak ľudí, čo to prehnali s alkoholom, vozia sem."
(začiatok archívneho záznamu)
Darina Hrabovská, primárka psychiatrie, Nemocnica Bojnice: "Čoraz častejšie sa psychiatria mení na záchytku, hlavne v nočných hodinách a to, bohužiaľ, na úkor vážnych duševných ochorení."
(koniec archívneho záznamu)
Peter Ziman: "Vlani v novembri tu opitý muž napadol lekárku. Kopol ju do líca. Lekárka sa už do práce nechce vrátiť. Problémy s opilcami majú ale na dennom poriadku. Naposledy s opitým štyridsiatnikom. Agresívneho opilca zavreli do tejto postele. Podarilo sa mu z nej ale dostať."
Darina Hrabovská: "A to tak, že ju prehrýzol, potom napadol dve službukonajúce zdravotné sestry, ktoré prinútil odovzdať mobily, nemohli sa dostať k pevnej linke."
Peter Ziman: "Ženám sa neustále vyhrážal a žiadal ich, aby ho vyprevadili von z oddelenia. Poslúchli a muž ušiel. Lekári už majú strach, tvrdia, je na čase, aby sa záchytné izby obnovili."
Darina Hrabovská: "Zdravotníci by mali liečiť. Pomáhať a chrániť by mala polícia. Podľa mňa naozaj konečne čas niečo s tým robiť."
Peter Ziman: "V minulosti opilci končili v záchytkách. Za pobyt a vytriezvenie museli zaplatiť a dokonca sa to dozvedel aj zamestnávateľ. Dnes sa osprchujú, vyspia, naraňajkujú v nemocnici, zadarmo, čo na to ministerstvo?"
Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Ministerstvo zdravotníctva opätovne otvorilo tému protialkoholických záchytných izieb a vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať právny stav a možnosti zmeny zákona."
Peter Ziman: "O to sa už pokúšali pred siedmimi rokmi. Chceli, aby záchytné izby mohli zriaďovať aj samosprávy. Novela zákona vtedy úspešná nebola. Dnes môžu záchytky zriaďovať iba nemocnice. Je tu však klasický slovenský problém."
Jana Paulínyová, hovorkyňa TSK (telefonát): "Problémom je nedoriešené prevádzkovanie, ako aj financovanie protialkoholických záchytných staníc."
Peter Ziman: "Zatiaľ teda platí. Opilci sa budú deliť o lôžka s pacientmi, ktorí pomoc naozaj potrebujú a lekári by mali začať uvažovať o kurze sebaobrany."

Zdravotné poisťovne by mali riešiť aj námietky bez zdôvodnenia
(26.01.2015; www.webnoviny.sk; Podnikám, 21:11, s. -; Redakcia)


Chrípka v plnej sile
(26.01.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 17/29; Veronika Ostrihoňová / Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: "Chorých je stále viac a viac. Chrípka udiera plnou silou, ľudí trápia horúčky a bolesti. Deti sú vyčerpané. Tejto situácii by sa ale dalo predísť. Podľa odborníkov pomôže aj vitamín D."
Veronika Ostrihoňová, redaktorka: "Čakárne bývajú plné od skorého rána. Pacientov s chrípkou stále pribúda. Priebeh je vraj tradičný. Horúčka, slabosť, bolesť hlavy, či dutín. U detí sa pridáva aj obrovská únava."
Martina Marková, Úrad verejného zdravotníctva: "Chorobnosť stúpla vlastne o päťdesiat celá deväť percent. Najvyššia chorobnosť bola hlásená v Nitrianskom kraji a najnižšia v Košickom kraji."
Veronika Ostrihoňová: "Málokto tuší, že kľúčom k tomu, aby sme chrípke a iným ochoreniam odolali, je aj vitamín D. Buduje imunitu a dokážeme ho načerpať zo slnka. V zime je to s ním však náročnejšie."
Soňa Ostrovská, praktická lekárka pre dospelých: "Dajme tomu, keď desať ľudí je sto percent, tak osem má určite nízku hladinu vitamínu D."
Veronika Ostrihoňová: "Aj preto lekárka odporúča si vitamín D na posilnenie imunity dopĺňať aj v strave alebo z rôznych doplnkov. Ak sa chceme vyhnúť tabletkám, na tanieri by nemal chýbať losos, či rybí tuk. Deťom by sa mal vitamín D počas zimných mesiacov podávať každý deň ako prevencia. Treba však dodržať dávkovanie."
Marta Špániková, detská lekárka: "Vždycky sa dáva osemsto jednotiek na deň. Jedna tabletka rôznych D vitamínov."
Veronika Ostrihoňová: "O užívaní sa vždy treba poradiť s lekárom. D-čkom sa totiž môžeme predávkovať. Najväčšie riziko hrozí, ak sa kombinujú viaceré prípravky, ktoré ho obsahujú. Opatrní by sme však mali byť aj pri ďalších vitamínoch."
Soňa Ostrovská, praktická lekárka pre dospelých: "Vitamín A môže aj uškodiť, vitamín C akurát telo vylúči nespotrebované."
Veronika Ostrihoňová: "Napríklad vitamín C je vždy dobré zapíjať citrónovou alebo pomarančovou vodou, ľahšie sa tak vstrebe do organizmu. Lekárka upozorňuje aj na to, že obľúbené multivitamíny nemusia byť vždy na mieste."
Soňa Ostrovská: "Ľuďom môže chýbať jeden-dva vitamíny, ale nie všetky. Čiže jedných má nedostatok a druhým sa môže trošičku predávkovať. Nie že si dám všetko a myslím si, že som chránený, lebo si naozaj môžem spraviť aj zle."

Počet chorých na rakovinu pľúc sa zvyšuje, nový liek už testujú
(26.01.2015; www.webmagazin.sk; Webmagazín, 08:00, s. -; Peter Nedavaška)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi