SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » JÚN 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 8.6.2015

Na liekoch ušetria najmä dôchodcovia a rodiny
(08.06.2015; Pravda; mut. , Titulná strana , s. 1,6; Zlatica Beňová)

Viac ako 1,8 milióna ľudí ušetrí v budúcom roku na liekoch. Zabezpečí to opatrenie, ktoré je súčasťou druhého sociálneho balíka Ficovej vlády. Ide o úľavu na doplatkoch za lieky, ktorá sa po novom bude týkať všetkých penzistov a detí do šesť rokov. V súčasnosti má takúto výhodu len okolo 20-tisíc poistencov.
Penzista, ktorého dôchodok neprevyšuje polovicu priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo je v tomto roku 412 eur, má dnes pri nákupe liekov výhody. Štát pre neho stanovil tzv. ochranný limit 45 eur za štvrťrok. Ak za lieky zaplatí viac, zdravotná poisťovňa mu vráti sumu, o ktorú prevýšil limit. Napríklad ak ho lieky za štvrťrok vyjdú na 60 eur, od poisťovne dostane späť 15 eur.
Po novom bude limit pre dôchodcov ešte nižší, 25 eur, a podmienka výšky dôchodku sa ruší. Na vrátenie časti doplatkov potom budú mať nárok všetci penzisti starší ako 62 rokov. Pri deťoch je hranica osem eur. Ak ich rodičia nechajú za štvrťrok v lekárni viac ako osem eur, rozdiel im vyplatí zdravotná poisťovňa. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že opatrenie sa môže dotknúť až 1,8 mi lióna poistencov.
Nové pravidlá bude obsahovať novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov a platiť by mali od októbra tohto roka. Zdravotné poisťovne budú podľa nich prvýkrát posielať peniaze v prvom štvrťroku 2016.
Šéf zdravotníckeho rezortu Viliam Čislák tvrdí, že pacienti vnímajú výšku doplatkov za lieky naozaj citlivo. "Je veľmi pozitívne, že po novom bude sociálne znevýhodnených pacientov, ktorých zákon ochráni pred vysokými doplatkami za lieky, omnoho viac," povedal Čislák s tým, že podľa ich predpokladov by sa mohlo poistencom ročne vrátiť približne tri milióny eur.
Cieľom je podľa rezortu chrániť sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľov. "Táto diskusia nie je o rozpočtoch zdravotných poisťovní, ktoré za ostatných približne desať rokov dosiahli zisky v objeme viac ako miliardy eur," dodal hovorca ministerstva Peter Bubla.
Doplatky budú zdravotné poisťovne uhrádzať len v takom prípade, ak si pacienti vyberú lacnejšie generiká. Takto to funguje aj teraz. Ministerstvo v tomto smere nebude nič meniť. "Ak budú pacienti využívať najlacnejšie alternatívy z referenčných skupín a zaplatia na doplatkoch viac ako stanovený limit, zdravotné poisťovne im vrátia rozdiel," vysvetlil Bubla. Ak je v danej skupine len jeden liek a má doplatok, poisťovne budú počítať s ním.
Predseda pacientskej organizácie Kardioklub SK Igor Chamilla poukazuje na to, že podmienka najlacnejšieho lieku je slabinou opatrenia. Nie všetkým pacientom vyhovujú generiká. "Kardiovaskulárne ochorenia nie sú samostatná diagnóza, je spojená s cukrovkou, vysokým krvným tlakom či kŕčovými žilami a predpisovanie liekov sa preto nedá paušalizovať a v každom prípade je to veľmi individuálne," pripomenul Chamilla. Ako príklad uviedol dvoch pacientov, ktorí majú rovnakú diagnózu, rovnaké problémy, napriek tomu každý berie iné lieky. Niekomu stačí generický, ale niekto potrebuje originálny, pretože na lacnejší je alergický alebo mu nevyhovuje v inej kombinácii.
Zdravotné poisťovne ešte nevedia, koľko ich opatrenie bude stáť. Všetky tri spolu štvrťročne vyplácajú poistencom okolo štyristotisíc eur. "Vzhľadom na to, že ešte nepoznáme spôsob výpočtu ochranného limitu vo vzťahu k obdobiu (ročný alebo štvrťročný), v tejto chvíli nevieme spresniť výšku doplatkov, ktoré bude musieť poisťovňa vrátiť," reagovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Podobne odpovedala aj zdravotná poisťovňa Dôvera.
Zdravotná poisťovňa Union odhaduje, že sa jej náklady zvýšia na 500-tisíc eur ročne. Vlani vrátila na doplatkoch za lieky vyše 75-tisíc eur. Výpadok, ktorý jej teraz vznikne, by mal podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej kompenzovať štát.
Pacienti v lekárni najskôr musia zaplatiť celý poplatok za lieky, peniaze poisťovne vracajú až po skončení štvrťroka. Spôsob výplaty sa nemení. Občania nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, tie im automaticky vrátia peniaze do 90 dní od skončenia kvartálu. Nemusia ani odovzdávať doklady z registračnej pokladnice z lekárne. Poisťovňa sama vypočíta, koľko má poistencovi vrátiť. Peniaze posiela poštovou poukážkou alebo priamo na bankový účet poistenca, ak ho má poistenec nahlásený v informačnom systéme.


Národný program Zdravé komunity je v Európe výnimočný
(08.06.2015; www.primarnykontakt.sk; s. -; -)


Aké nové liečby zaberajú na rakovinu
(08.06.2015; Sme; mut. , Veda a technika , s. 15; Michal Ač)


Infekcie HIV dosiahli ďalší rekord
(08.06.2015; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 3; Ján Krempaský)

V roku 2014 pribudlo 83 nových pacientov s HIV vírusom.
Po vyše dvadsiatich rokoch, počas ktorých bolo ochorenie na HIV infekciu u nás veľmi okrajovou záležitosťou, počet nových prípadov za posledné dva roky rekordne rástol. V roku 2013 stúpol počet nových prípadov takmer o sto percent - na 80. Vlani sa rekord zvýšil.

Dvaja ľudia zomreli
"Na Slovensku bolo v roku 2014 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 83 nových prípadov HIV infekcie," píše sa v správe o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS. Materiál, ktorý pripravil Úrad verejného zdravotníctva, sa pripomienkuje. Všetky novodiagnostikované prípady HIV infekcie sa vyskytli u slovenských občanov. V štyroch prípadoch infekcia prešla do choroby AIDS a dvaja ľudia minulý rok na toto ochorenie zomreli. Celkovo na Slovensku od roku 1985, odkedy sa infekcia sleduje, zaznamenali 725 prípadov HIV, z toho bolo 595 slovenských občanov. Infekcia v 78 prípadoch prešla do štádia AIDS a doteraz na ochorenie celkovo zomrelo 53 ľudí. HIV dostali v prevažnej miere muži, u žien bolo len 79 prípadov. Najčastejšie sa infekciou nakazili muži, ktorí mali sexuálny styk s inými mužmi. Z infikovaných tvorili takmer 65 percent. Dlhodobo najväčší výskyt HIV je v Bratislavskom kraji, najmä v hlavnom meste.

Vyšetrenia už nemeškajú
Napriek nárastu nových prípadov sa podľa Jozefa Gnidu, šéfa občianskeho združenia HIV pomoc, skrátil čas čakania na výsledky vyšetrení. Momentálne sa pohybuje okolo dvoch týždňov. Vyšetrenia sú pre HIV pozitívnych ľudí veľmi dôležité. Indikujú, či liečba zaberá. Aby bola účinná, musí nakazený človek chodiť na vyšetrenia pravidelne najmenej dvakrát do roka. Kritická situácia bola minulý rok v auguste, keď sa vyšetrenia, ktoré robí Národné referenčné centrum pre HIV/AIDS, prestali vykonávať. Slovenská zdravotnícka univerzita, pod ktorú centrum patrí, vtedy tvrdila, že dôvodom je nedostatok peňazí od ministerstva zdravotníctva. Jeho vtedajšia hovorkyňa Martina Šoltésová oponovala, že univerzita napriek viacnásobným výzvam nevyčíslila, koľko peňazí na vyšetrenia potrebuje. Neurobila tak dodnes. "Neevidujeme požiadavku Slovenskej zdravotníckej univerzity na zvýšenie zdrojov," povedal včera hovorca ministerstva Peter Bubla. Univerzita na otázky denníka SME do uzávierky neodpovedala. Vyšetrenia vzoriek vírusových záťaží vlani v máji skomplikovala aj porucha stroja, ktorý ich robí. "V jednom kroku zastal a nepokračoval ďalej," opisovala vtedy šéfka referenčného centra Danica Staneková. V prístroji bolo vtedy 90 vzoriek. Všetky sa znehodnotili. Ján Krempaský
53 ľudí u nás od roku 1985 zomrelo na chorobu AIDS. HIV vírus dostalo 725 ľudí.

Alarmujúce štatistiky. Slováci si užívajú zdravie najkratšie v celej EÚ
(07.06.2015; www.europskenoviny.sk; , , s. -; red)


Pribrzdená reforma
(07.06.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 1/26; Michal Kovačič / Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)


V. Novotný chce čakacie zoznamy na všetky plánované hospitalizácie
(07.06.2015; www.teraz.sk; , 14:13, s. -; TASR)


V liečebniach je čoraz viac závislých žien
(07.06.2015; www.aktualne.sk; Slovensko, 22:35, s. -; SITA)


Do Európy sa vracia ďalšia smrteľná detská choroba: Prvý prípad od roku 1986, Slováci, pozor!
(07.06.2015; www.topky.sk; topky.sk, , s. -; zh)

Sú deti v ohrození?
(06.06.2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 1/20; Mária Ölvedyová / Lucia Barmošová)


Lekári dali Dôvere výpovede. Účasť východu je neznáma
(06.06.2015; www.korzar.sme.sk; Spravodajstvo - kosice, , s. -; Redakcia)

Zástupcovia ambulantných lekárov počty vypovedaných zmlúv poisťovni Dôvera za východné Slovensko neukázali.
Dve lekárske organizácie žiadajú od súkromnej poisťovne Dôvera navýšenie platieb. Dôvodom je zrušenie viacerých poplatkov v ambulanciách za administratívne výkony.
Ambulancie nemôžu vyberať peniaze za prednostné ošetrenie alebo objednanie sa na konkrétny termín. Pokles príjmov chcú lekári vyrovnať zvýšením platieb od poisťovní.

Počty za východ
Minulý mesiac prišlo s výpoveďami Dôvere občianske združenie Zdravita. Zastupuje asi 2500 ambulancií súkromných lekárov.
Po nej sa rozhodla pre rovnaký postup Slovenská lekárska komora s asi 1900 lekármi. Obe organizácie žiadajú 20 až 30-percentné navýšenie.
Korzár ich požiadal o počty podaných výpovedí na východnom Slovensku.
Kvetoslava Kotrbová za komoru odpovedala, že "v tejto chvíli nepovažuje za dôležité sústreďovať sa na regionálne rozloženie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, za ktorých podala výpovede."

Jeden áno, jeden nie
Zdravita na otázku o regionálnych pomeroch výpovedí neodpovedala.
Korzár oslovil dvoch ambulantných lekárov - jedného z Košického kraja, druhého z Prešovského kraja.

Lekári proti službám na LSPP
(06.06.2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 2/13; Erik Potocký / Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: "Ambulantní lekári upozorňujú, že za službu na pohotovosti dostávajú príliš málo peňazí. Podľa Asociácie súkromných lekárov existujú aj pohotovosti, kde slúžia bez odmeny a odslúžený čas im nezapočíta do dôchodku. Ministerstvo práce hovorí, že do penzie sa započítava každá práca, z ktorej sa príjem zdaňuje."
Erik Potocký, redaktor: "Asociácia súkromných lekárov žiada zrušenie povinnosti slúžiť na lekárskej službe prvej pomoci pre všeobecných lekárov pre dospelých a detských všeobecných lekárov. Tvrdia, že sa táto služba neriadi Zákonníkom práce. Viceprezident Asociácie súkromných lekárov Dušan Lipták."
Dušan Lipták, viceprezident Asociácie súkromných lekárov: "Základ je, aby sme dostali nejakú slušnú odmenu, minimálne tých osem až dvanásť euro, pretože sú pohotovosti, kde sa slúži za nulu až do troch eur na hodinu. A tá druhá strana je, že odslúžené hodiny, ktoré takto povinne odslúžia všeobecní lekári, nemajú absolútne započítavané do dôchodkového veku."
Erik Potocký: "Ministerstvo práce hovorí, že do výpočtu dôchodku sa má započítať každá práca, z ktorej existuje zdaňovaný príjem. Bez ohľadu na to, či ide o zamestnanca, živnostníka, či podnikateľa. Hovorca ministerstva práce Michal Stuška."
Michal Stuška, hovorca ministerstva práce: "Toto obdobie musí byť danému lekárovi zarátané, ak z výkonu takejto jeho zárobkovej činnosti má taký príjem, ktorý je zdaňovaný v zmysle zákona o dani z príjmov a zároveň zakladá povinné dôchodkové poistenie."
Erik Potocký: "Problém teda vzniká, ak lekár nedostáva za odslúžený čas nijakú mzdu, či inú formu odmeny. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že problematiku pohotovostí chce riešiť. Hovorca rezortu Peter Bubla."
Peter Bubla, hovorca Ministerstva zdravotníctva SR: "Do výšky ohodnotenia lekára slúžiaceho v LSPP vstupuje prevádzkovateľ ambulancie. Pravdou však je, že záverom ministerstva je riešiť problematiku LSPP."
Erik Potocký: "Ambulantní lekári sa v minulosti prostredníctvom generálnej prokuratúry obrátili aj na Ústavný súd. Namietali, že práca na lekárskej službe prvej pomoci je nútenou prácou a teda porušuje ich práva. Ústavný súd však podnet zamietol s tým, že štát im túto službu nariaďuje vo verejnom záujme pre zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľstva. Ministerstvo zdravotníctva preto ani neuvažuje o tom, že by službu skrátil z celonočnej len do dvadsiatej druhej hodiny, prípadne do polnoci ako to viackrát lekári navrhovali."

Drahé ambulancie
(06.06.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 3/24; Michal Kovačič / Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)


Súkromní lekári stále zvažujú mimoriadne ordinačné hodiny
(06.06.2015; www.webnoviny.sk; Ekonomika, 08:48, s. -; SITA)


Univerzitná nemocnica Martin využije na modernizáciu 900.895 eur
(05.06.2015; www.teraz.sk; , 15:28, s. -; TASR)


Rehabilitačné centrum pre pacientov v bdelej kóme
(05.06.2015; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 10/16; Martina Gapčová / Stano Lažo)

Stano Lažo, moderátor: "Trnavská nemocnica má unikátne rehabilitačné centrum pre pacientov v bdelej kóme. Ide o prvé štátne pracovisko tohto typu na Slovensku. Podobné súkromné otvorili pred necelým rokom v Banskej Bystrici. Slovensko by malo mať podľa odborníkov viac takýchto oddelení. Po Trnave by ďalšie mohlo pribudnúť zrejme na východe krajiny."
Martina Gapčová, redaktorka: "Nové oddelenie trnavskej nemocnice má pätnásť lôžok s moderným prístrojovým a zdravotníckym vybavením. Šestnásťčlenný personál oddelenia sa stará o pacientov, ktorí si vyžadujú podporu základných životných funkcií najmä dýchania s pomocou umelej pľúcnej ventilácie. Primárka Jarmila Železkovová."
Jarmila Železkovová, primárka rehabilitačného oddelenia: "Buď sú to pacienti komatózni v bdelej kóme, ktorí nemajú možnosť sa dostať do domáceho prostredia a pacienti dlhodobo hospitalizovaní v nemocnici sú odkázaní na starostlivosť na ventilátore."
Martina Gapčová: "Momentálne leží na oddelení osem pacientov, nové pracovisko podľa riaditeľa nemocnice Martina Neštického odbremení najmä jednotku intenzívnej starostlivosti a ďalšie oddelenia kde doteraz títo pacienti ležali."
Martin Neštický, riaditeľ trnavskej nemocnice: "Toto je hlavný cieľ. Odblokovať oddelenia kliniky od týchto pacientov, aby im bola odsúhlasená ústavná starostlivosť."
Martina Gapčová: "Pacienti budú na oddelení pokračovať v nácviku najmä komunikácie a príjmu potravy. Doteraz fungovalo len jediné takéto oddelenie v Banskej Bystrici. Pacientov v bdelej kóme je u nás podľa riaditeľky súkromného zariadenia Jany Gulasovej veľmi veľa. Rátajú sa v desiatkach."
Jana Gulasová, riaditeľka súkromného zariadenia Banská Bystrica: "Dve zdravotnícke zariadenia je strašne málo. By bolo vhodné keby v každom kraji minimálne jedno takéto centrum existovalo a potom by sa ukázala potreba ako ďalej rozširovať tieto lôžka."
Martina Gapčová: "Aj ministerstvo zdravotníctva priznáva, že potrebujeme viac takýchto oddelení. Minister Viliam Čislák."
Viliam Čislák, minister zdravotníctva SR (Smer-SD): "Uvažujeme o tom, aby tých oddelení bolo viacej a jha verím, že na Slovensku budú minimálne tri na východnom, strednom, západnom Slovensku. To bude určite mesto, kde je väčšia nemocnica aby to spolu nadväzovalo."
Martina Gapčová: "Trnavské oddelenie dlhodobej intenzívnej starostlivosti vzniklo vo vynovených priestoroch, ktoré si nemocnica prenajíma od súkromníka. Vybavenie stálo približne päťstosedemdesiattisíc eur. Nemocnica zatiaľ podpísala zmluvy s dvoma poisťovňami."

Vo Vysokých Tatrách definitívne končí pohotovosť
(05.06.2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 4/19; Ivana Ratkovská / Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: "Vo Vysokých Tatrách definitívne končí pohotovosť pre Tatrancov aj pre turistov. Lekári a sestričky budú v službe len do konca mesiaca. Turisti väčšinou o pohotovostnej službe v Smokovci ani netušili. Miestni, zväčša starší obyvatelia Tatier, však majú obavy."
Ivana Ratkovská, redaktorka: "Mesto Vysoké Tatry dotuje pohotovosť sumou takmer 43-tisíc eur ročne, príjem je necelých 10-tisíc. Stratu viac ako 30-tisíc eur už nemieni prehliadať. Poslanci preto pohotovosť v Starom Smokovci zrušili. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš."
Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry: "Nie sme tak ďaleko od Popradu, to je 12 kilometrov, aby sme nevedeli zabezpečiť akútny prípad."
Ivana Ratkovská: "Poslanec Alexander Gálfy bol ako jediný proti rušeniu pohotovosti. V centre turistického ruchu ju vníma ako službu verejnosti, pri ktorej nemožno hľadieť na ziskovosť."
Alexander Gálfy, poslanec MsZ: "Mesto Vysoké Tatry má, dovolím si povedať, obrovské príjmy, takže argument, že 30-tisíc eur, ktoré mesto dopláca, je pre mňa nedostatočný."
Ivana Ratkovská: "Najmä starší obyvatelia Tatier sú poriadne vydesení."
Ivana Ratkovská: "Aj po zrušení pohotovosti bude v Tatrách pacientom k dispozícii pobočka rýchlej záchrannej služby. Turisti si môžu v prípade núdze privolať na pomoc horskú alebo leteckú záchrannú službu. Praktická lekárka pre dospelých v Tatrách Eva Bérešová."
Eva Bérešová, praktická lekárka: "Zrušenie pohotovosti nevnímam úplne negatívne, pretože tak, ako to funguje v dnešnej dobe, to nemá šancu na prežitie."
Ivana Ratkovská: "V Tatrách nenájdete lekáreň otvorenú po 16-tej hodine, prípadne cez sviatky či víkendy. Po ošetrení na pohotovosti si museli pacienti aj tak zvyčajne ísť vybrať lieky do Popradu. Tomáš Szalay z Inštitútu pre zdravotnú politiku."
Tomáš Szalay, Inštitút pre zdravotnú politiku: "Mám pocit, že lekárska služba prvej pomoci je vo veľkej väčšine prípadov zbytočná služba, ktorá by sa dala nahradiť dobre fungujúcimi centrálnymi, resp. urgentnými príjmami. Tá pohotovosť by mohla mať význam v tých oblastiach, kde je naozaj zložitá dostupnosť do najbližšej nemocnice."
Ivana Ratkovská: "Kritici zrušenia pohotovosti v Tatrách sa chcú pokúsiť rozhodnutie poslancov ešte zvrátiť na zastupiteľstve koncom júna."

Nič nerobia, nepredpisujte ich a nepredávajte. Homeopatiká skritizovala aj lekárska komora
(05.06.2015; www.etrend.sk; eTREND, , s. -; bb)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi