SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » JÚN 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 12.6.2015

Eurá za lieky vláda súri
(12.06.2015; Sme; mut. , Ekonomika , s. 5; sita)

Nové vratky za doplatky na lieky budú poisťovne vyplácať v čase parlamentných volieb.
Nové doplatky za lieky budú dostávať ľudia v januári až v marci 2016, čo je aj obdobie parlamentných volieb. Ministerstvo zdravotníctva preto, aby stihlo tento termín, posúva nové limity na doplatky za lieky cez trojicu poslancov za Smer. "Občania tak budú mať nárok na vrátenie doplatkov už za posledný štvrťrok tohto roka," uviedol Bubla. Tie sa vyplácajú spätne, preto peniaze dostanú začiatkom budúceho roka. Poslanecké návrhy na rozdiel od ministerských nejdú cez pripomienkové konanie. Ak zmeny odsúhlasí parlament a potom sa pod ne podpíše aj prezident, účinné by mali byť od 1. októbra 2015. Limity, ktoré zaviedla ešte vláda Ivety Radičovej, majú chrániť zraniteľné skupiny obyvateľov pred vysokými doplatkami za lieky, a to tak, že všetko, čo poistenci zaplatia nad tento limit, im zdravotná poisťovňa vráti. Súčasný návrh znižuje ich limit spoluúčasti, čiže na doplatkoch by mali zaplatiť ešte menej, a tiež rozširuje okruh ľudí, ktorých sa opatrenie bude týkať. Zdravotne ťažko postihnutí a invalidní dôchodcovia na doplatkoch za lieky podľa neho zaplatia najviac 25 eur za štvrťrok oproti súčasným 30 eurám. Rovnaký limit, teda 25 eur, sa má vzťahovať aj na starobných dôchodcov, pre ktorých je aktuálna hranica najviac 45 eur.


Zákon proti liečiteľom
(11.06.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 7/28; Michal Kovačič / Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: "Za liečiteľstvo za mreže - najnovšie to navrhuje lekárska komora."
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Ľudia, ktorí hovoria, že vedia napríklad kyvadlom vyliečiť rakovinu, sú dnes podľa ministra spravodlivosti takmer nepostihnuteľní."
Jaroslav Zápala: "Ak za to zoberú peniaze, po novom so môžu za mrežami odsedieť až osem rokov."
Michal Kovačič, redaktor: "Príkladov je mnoho. Jeden tvrdí, že komunikuje s anjelmi a lieči vlastnou energiou, ďalší zas, že vám pomôže pomocou kyvadla dokonca cez telefón."
Tomáš Borec, minister spravodlivosti (nom. Smeru-SD): "Prax ukázala, že takíto ľudia nie sú postihovateľní v zmysle tej formulácie, ktorá je dnes v Trestnom zákone."
Michal Kovačič: "Trestné právo síce pozná pojem nelegálne podnikanie. Liečenie, aj keď je za peniaze, ale pod podnikanie nespadá. Polícia tak oznámenia na šarlatánov často odmieta."
Tomáš Borec: "Pretože nevie zabezpečiť ich skutočné trestné odstíhanie."
Michal Kovačič: "Ani mnohí lekári pritom nemajú nič napríklad proti bylinkám. Problém nastáva, ak niekto tvrdí, že vie vyliečiť bez akýchkoľvek liekov napríklad rakovinu."
Marian Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Môže dôjsť buď k ublíženiu na zdraví, k ujme na zdraví, eventuálne zapríčiní aj smrť pacienta."
Michal Kovačič: "Smutný prípad sa podarilo minulý rok nakrútiť českým novinárom. Liečiteľ Jiří Suchý liečil svojmu klientovi leukémiu tlieskaním."
(ukážka)
Michal Kovačič: "Novela Trestného zákona musí ešte prejsť parlamentom, účinná má byť od augusta. Takže liečitelia za peniaze de facto týmto končia?"
Tomáš Borec: "Asi áno. Samozrejme závisí od toho, že akým spôsobom budú oznamovať ľudia týchto ľudí samozrejme polícii."

Operujú v štyridsiatkach
(11.06.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 8/28; Monika Koleková / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Ročne zoperujú takmer päťtisíc pacientov v nevyhovujúcich podmienkach. Na operačných sálach v topoľčianskej nemocnici nefunguje klimatizácia."
Jaroslav Zápala, moderátor: "Pred polrokom sa v dvoch miestnostiach dokonca zrútil strop. Lekári žiadajú opravu."
Monika Koleková, redaktorka: "Lepia, čo sa dá. Lampy pokope držia drôty, sem-tam chýbajú kryty, pretože sa už jednoducho nevyrábajú. Operačné sály už majú tridsaťpäť rokov a potrebujú urgentne opraviť."
Marta Eckhardtová, riaditeľka nemocnice s poliklinikou v Topoľčanoch: "Ja neviem, môžu fungovať dva roky a môžu fungovať desať dní."
Tibor Pavlík, chirurg, nemocnica s poliklinikou v Topoľčanoch: "Nefunguje klimatizácia, popraskané podlahy, je tam ťažko udržiavať také hygienické podmienky, ktoré majú byť na operačných sálach."
Monika Koleková: "Dezinfekciu sál sťažujú kachličky na stenách, štyri až päť sál sú obsadené takmer nonstop. Ročne v Topoľčanoch zoperujú takmer päťtisíc ľudí."
Marta Eckhardtová: "Topoľčianska nemocnica je vyslovene operačná nemocnica."
Monika Koleková: "Pacienti ale ohrození nie sú?"
Marta Eckhardtová: "Nie, bohudík, samozrejme pacienti nie sú. My dbáme o maximálnu bezpečnosť."
Monika Koleková: "Nutná rekonštrukcia ale dostala nečakanú stopku, pre dlhoročné súdne spory župy ako majiteľa nemocnice s bývalým prevádzkovateľom nemocnice. Ten sa ťahá už od roku 2009."
Tibor Pavlík: "Nemocnica stojí na mŕtvom bode a čakáme, čo s nami bude."
Monika Koleková: "Modernizácii sál bráni aj exekučný príkaz. Kraj podľa neho nesmie nijako nakladať s majetkom nemocnice."
Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja: "Zastupiteľstvo uložilo úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja zabezpečiť rekonštrukciu operačných sál ihneď po ukončení právnych sporov."
Monika Koleková: "Ako dlho sa budú ťahanice o moc v nemocnici vliecť, tak na to odpoveď nepozná nik. Pád stropu spred polroka obmäkčil exekútora, ten dal súhlas aspoň na rekonštrukciu strechy, aby do sál nezatekalo."
Tibor Pavlík: "Ja si neviem predstaviť, keď dôjde k prehriatiu pacienta, alebo k nejakej nozokomiálnej infekcii. Potom sme zvedaví, kto si prevezme zodpovednosť."

Čislák sa chystá prihlásiť Fica do súťaže Doktorofób roka
(11.06.2015; www.hn.hnonline.sk; Blog, s. -; Hlavatý Tíbor)

Nové limity na doplatky za lieky majú ísť cez poslancov
(11.06.2015; www.sme.sk; Slovensko, 14:27, s. -; sita)


Poplatky za vyšetrenie nezmizli. Ambulancie našli medzery v zákone
(11.06.2015; www.aktuality.sk; Aktuality.sk, 06:00, s. -; Silvia Majerová, Aktuality.sk)


Ministerstvo chce mať nákupy rezortných organizácií pod kontrolou
(11.06.2015; www.24hod.sk; , , s. -; Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR)


Ministerstvo vyberalo riaditeľov pre viaceré štátne nemocnice
(11.06.2015; www.teraz.sk; , 20:54, s. -; TASR)

Neistá budúcnosť ambulancií
(11.06.2015; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 16:00; por. 4/15; Ľubomír Bajaník / Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Špeciálni lekári sa obávajú, že ministerstvo zdravotníctva zruší ambulancie pre predčasne narodené deti. V novom zozname špecializovaných ambulancií sa neobjavili. Ministerstvo však tvrdí, že ide len o úpravu názvu. Špecialisti by mali fungovať pod všeobecnejším názvom - Pediatria -. Podľa špecialistov sú to dva odlišné odbory. Na Slovensku sa ročne narodí približne päťtisíc detí predčasne. Starajú sa o ne perinatológovia a neonatológovia."
Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva SR: "Ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k úprave v súvislosti s vydávaní povolení na prevádzkovanie špecializovaných ambulancií, aj na základe podnetov z praxe. Možno povedať napríklad, že často sa vydávali vo veľmi úzkych špecializačných odboroch."
Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ Malíček: "Ministerstvo chce zriadiť ambulanciu podľa názvu, ale nezaujíma ho náplň tej ambulancie."

Kúpele by privítali viac peňazí na prevenciu
(11.06.2015; www.aktualne.sk; Slovensko, 22:40, s. -; SITA)


V ochorení na rakovinu hrubého čreva vedie Slovensko svetový rebríček
(11.06.2015; www.teraz.sk; , 16:35, s. -; TASR)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi