SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » JÚL 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.7.2015

myslím si - Dočkali sa
(10.07.2015; Pravda; mut. , názory , s. 28; Martin Krno)
Martin Krno
Zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré roky bojujú za zvýšenie platov a dokonca im ich predchádzajúci parlament odklepol, ale Ústavný súd zrušil, sa napokon predsa len dočkali! Po troch rokoch, pre ne ukrutne dlhých, dostáva sa návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti do pripomienkového konania. Ak ho poslanci schvália v predloženej forme, mnohé budú zarábať ešte menej ako doteraz!
Nezohľadňuje sa ani počet odpracovaných rokov, dolný limit minimálnej mzdy sa má týkať iba zamestnankýň štátnych zariadení. Vraj vláda sa nemôže miešať do platovej politiky súkromných firiem. Ale prečo to nedávno pri lekároch išlo? Kde je v tom logika? V číslach určite nie. Skôr vo svaloch. Lenže potom platí, že ten, kto nájde v sebe viac testosterónu, bezočivosti a bezohľadnosti, viac dosiahne?
Keď pred rokmi začali lekári ostro štrajkovať, hrozil zdravotníctvu kolaps. Páni doktori hromadne podpisovali výpovede, nechávali pacientov napospas strednému personálu. Sestričky by v sebe možno pozbierali viac odvahy, ale nie ľahostajnosti v srdci, aby ohrozili zdravie a životy iných. Najďalej vo svojej "konfrontácii" zašli, keď sa striedali v stanoch počas niekoľkodňového protestu pred Úradom vlády.
Zase tu chce ktosi šetriť na nesprávnom mieste? Poriadok v rozličných koeficientoch, na čo sú tvorcovia novely hrdí, je pekná vec, ale z nich sestry so svojimi rodinami nevyžijú. Nečudujme sa potom, že najmä tie mladšie opúšťajú Slovensko a idú robiť neraz aj podružnú, no podstatne lepšie platenú prácu do zahraničia.
Komu to prospeje? Sestričkám? Sotva. Určite nie napätým vzťahom na zdravotníckych pracoviskách. A pacientom už vôbec nie.


Nemocnice platia horšie ako v Grécku
(10.07.2015; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 2; tasr)
BRATISLAVA. Slovenské nemocnice si plnia svoje finančné záväzky voči dodávateľom horšie ako grécke. Podľa údajov medzinárodnej asociácie dodávateľov Eucomed z marca 2015 verejné zdravotníctvo v Grécku meškalo s platbami priemerne o 410 dní, na Slovensku to bolo o 81 dní viac. Dlh štátnych nemocníc u dodávateľov zdravotníckych pomôcok narástol na 127 miliónov eur. (tasr)

Minister práce chce rokovať s ministrom zdravotníctva o podmienkach preplácania zdravotníckych výkonov
(09.07.2015; Rozhlasová stanica Regina; Regionálne správy z Bratislavy; 14:00; por. 3/5; Ondrej Holič / Ondrej Holič)
Ondrej Holič, moderátor RTVS:
"Minister práce chce na budúci týždeň rokovať s ministrom zdravotníctva o prehodnotení podmienok preplácania zdravotníckych výkonov v zariadeniach sociálnych služieb. Už takmer rok môžu poisťovne preplácať 9 výkonov, no dodnes zmluvu s poisťovňami uzavreli len dve z celkového počtu okolo tisíc zariadení. Podľa Ľubice Kočanovej z Asociácie sestier a pacientov sú podmienky uzatvorenia zmluvy príliš prísne, čo priznáva aj minister práce Ján Richter."
Ján Richter (Smer-SD), minister práce:
"Moja predstava je taká, že treba rozšíriť ten okruh tých možností z tých deviatich medicínskych výkonov ich posunúť ďalej, ale v prvom rade je treba vyhodnotiť a povedať ako zjemniť možnosť získania týchto prostriedkov zo zdravotných poisťovní, pretože je tam veľmi veľa administratívnych a iných prekážok, ktorú sú skoro až neprístupné."
Ondrej Holič:
" Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla potvrdil, že rokovaniam s ministrom Richterom sa nebránia."

Firma na "unitár" je v strate
(09.07.2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 8/26; Iveta Gombošová / Ľubomír Bajaník)
Ľubomír Bajaník, moderátor:
"Väčšina akciových spoločností ministerstva zdravotníctva bola vlani v zisku, dve sú v strate. Medzi nimi spoločnosť, ktorá má na starosti unitár, teda zavedenie jednej zdravotnej poisťovne. Podľa ministra Čisláka je firma potrebná aj napriek tomu, že projekt je v útlme a v tomto volebnom období jedna poisťovňa určite nebude."
Iveta Gombošová, redaktorka:
"Ešte v novembri minulého roka sa minister zdravotníctva vyjadril, že zákon k vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne je pripravený. Doteraz ho však nikto nevidel. Napriek tomu sa v roku 2014 na projekt unitár minulo viac ako sedemnásťtisíc eur. Takúto stratu totiž vykázala akciovka patriaca pod rezort zdravotníctva, ktorá bola založená iba za účelom zavedenia jednej zdravotnej poisťovne."
Viliam Čislák, minister zdravotníctva SR (nominant Smeru-SD):
"Tieto peniaze išli na analýzu, ktorá sa v súčasnosti robí a ktorá išla na prevádzku a na právnikov."
Iveta Gombošová:
"Spoločnosť nemá ani jedného zamestnanca. V jej predstavenstve sedia napríklad štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí, či financií. V dozornej rade sú okrem iných aj štátni tajomníci ministerstva zdravotníctva a práce."
Predstavenstvo
Peter Javorčík, Radko Kuruc, Zuzana Kucerová
Dozorná rada
Mário Mikloši, Jozef Burian, Jozef Buček, Monika Jankovská, Vazil Hudák
Tomáš Szalay, analytik Health Policy Institute:
"To sú politickí nominanti. Táto organizácia nemá existovať, má byť rozpustená, má byť zrušená a aspoň pár peňazí by sme mohli ušetriť od daňových poplatníkov."
Iveta Gombošová:
"Minister spoločnosť obhajuje, tvrdí, že ju Slovensko potrebuje."
Viliam Čislák:
"Samozrejme v tejto chvíli je potrebná. Riešime situáciu, či pôjdeme cestou unitárneho systému, alebo či to budeme riešiť spôsobom zavedenia zákona o zákaze zisku ústavným zákonom. V tejto chvíli právnici analyzujú, ktorá cesta je pre nás schodnejšia."
Tomáš Szalay:
"Cena právnikov v takto chúlostivých, citlivých, ekonomicky naozaj citlivých a právne veľmi citlivých otázkach je výrazne mnohonásobne vyššia ako je nejakých sedemnásťtisíc eur, pretože tu sa hrá v konečnom dôsledku o stovky miliónov eur. Ak by došlo k tomu vyvlastneniu vlastníkov súkromných zdravotných poisťovní, tak sa bavíme o stovkách miliónov eur."
Iveta Gombošová:
"Výsledok analýzy ministerstvo sľubuje ešte v tomto volebnom období."

Minister si našiel výhybku
(09.07.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 4/32; Barbora Demešová / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka:
"Káuz v zdravotníctve pribúda. Minister Viliam Čislák našiel zaujímavý spôsob, akým sa zbaviť otázok. Pri podozreniach opakuje, že ich dal prešetriť."
Jaroslav Zápala, moderátor:
"Jeho zvyk už rozčúlil aj generálneho prokurátora. Tvrdí, že minister zdravotníctva nevie napísať ani len riadne trestné oznámenie."
Barbora Demešová, redaktorka:
"Z nemocníc miznú peniaze, drahé stroje, jedlo, či medicínske služby. Zastaviť by to mohol tento muž. Vy neurobíte nič v tej nemocnici?"
Viliam Čislák, minister zdravotníctva (nom.Smer-SD):
"Nechajme to tak, nech sa došetrí a potom sa k tomu vyjadríme... Počkáme si na došetrenie... Treba si počkať na výsledok šetrenia..."
(koniec archívneho záznamu, 6. november 2014)
Barbora Demešová:
"Povedal Viliam Čislák ku kauze CT-čko. Na záver čakáme dodnes, no a káuz zatiaľ pribúda. Ďalšie CT-čka, neskôr jedálne a teraz aj ultrazvuky. Minister Čislák ich rieši stále rovnako."
Viliam Čislák:
"Som podal podnet na Generálnu prokuratúru... som dal podnet na Generálnu prokuratúru... som dal podnet na Generálnu prokuratúru naozaj."
Barbora Demešová:
"Prečo posúvate všetko na Generálnu prokuratúru, pán minister?"
Viliam Čislák:
"A pani redaktorka, vy by ste ako postupovali? Vy si myslíte, že..."
Barbora Demešová:
"Napríklad..."
Viliam Čislák:
"Ja som minister zdravotníctva, ja dosah ďalej nemám..."
(začiatok archívneho záznamu, 03.07.2015)
Jaromír Čižnár, generálny prokurátor:
"No, tak ako to ťažko, to už... ako začína mať neúnosnú mieru."
(koniec archívneho záznamu, 03.07.2015)
Barbora Demešová:
"Vyhlásil nedávno generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Minister to vraj s podnetmi trocha preháňa. Podľa Čižnára sú navyše iba formálne. Čislák vraj sám nezisťuje nič."
(začiatok archívneho záznamu, 03.07.2015)
Jaromír Čižnár, generálny prokurátor:
"Som ja slušne odpísal, že to, čo bolo podané, tak to nemá atribúty, základné atribúty trestného oznámenia."
(koniec archívneho záznamu, 03.07.2015)
Barbora Demešová:
"Okrem trestných orgánov však zdravotníctvo potrebuje ešte niečo. Ministra, ktorý chce veci riešiť. Viliam Čislák má armádu odborníkov, ktorí môžu preverovať a navrhovať riešenia. Stačí im len pokyn ministra. Prečo to neskontrolujú vaši kontrolóri?"
Viliam Čislák:
"Ja som v tejto chvíli urobil všetko preto, aby vec bola legitímna a aby bola skoro prešetrená."
(začiatok archívneho záznamu, 03.07.2015)
Jaromír Čižnár:
"Potom keď zistia a majú nejaké závery, potom nech to dajú na prokuratúru. My nebudeme robiť už pomaly tu za všetkých."
(koniec archívneho záznamu, 03.07.2015)
Barbora Demešová:
"Za toto divadlo platíme všetci. Mesiace plynú, minister čaká, no a peniaze z nemocníc miznú ďalej."

V súťaži o novú nemocnicu zostalo päť nadnárodných konzorcií
(08.07.2015; www.primarnykontakt.sk; s. -; TASR)
 http://www.primarnykontakt.sk/spravy/v-sutazi-o-novu-nemocnicu-zostalo-pat-nadnarodnych-konzorcii/

Zdravotné poisťovne mali vlani zisk 12,8 milióna eur

(09.07.2015; www.primarnykontakt.sk; s. -; TASR)
http://www.primarnykontakt.sk/spravy/zdravotne-poistovne-mali-vlani-zi sk-128-miliona-eur/  

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi