SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » AUGUST 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 6.8.2015

Výrobcovia falošných receptov majú stopku: Nové opatrenia čoskoro!

(05.08.2015; www.pluska.sk; Správy Z domova, 15:21, s. -; Pluska.sk/ela, TASR)

Zdá sa, že doposiaľ bolo recepty na lieky sfalšovať veľmi jednoduché. Podľa najnovších informácií, recepty budú dopĺňať ochranné prvky. Malo by sa tak predísť ich falšovaniu.

Falošných receptov je čoraz viac. Ministerstvo sa snaží zaviesť opatrenia.

Autor - archív, Plus 7 dní

Prípadov, v ktorých sa ľudia snažia vybrať na falošné recepty drahé lieky, pribúda po celom Slovensku. Tvrdí to lekár Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Valerián Potičný.

Hoci Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa neho sľúbilo, že tento problém vyrieši rýchlo, ešte sa tak nestalo. Na takýto výber liekov upozornili predstavitelia kraja koncom marca 2015.

,,Od tohto obdobia bolo zaznamenaných 21 prípadov, išlo o lieky v celkovej sume 40.000 eur," povedal v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave Potičný. Napríklad skalická polícia v utorok (4.8.) informovala, že vo veci falšovania receptov obvinila dvoch mužov. V prípade dokázania viny im hrozí až päť rokov.

Falošné recepty pomôže rozpoznať ochranný prvok

Ministerstvo zdravotníctva iniciovalo k tejto veci podľa neho málo stretnutí. Ochranné prvky na receptoch nemusia byť podľa jeho slov vôbec drahou záležitosťou. "Účinné na receptoch môžu byť aj tie jednoduchšie. Pomôcť by mohol mikroprint, nápis "neplatný" či vodotlač," uviedol.

Mikroprint je text napísaný na dolnej obrube receptu, ktorý sa pri kopírovaní stane nečitateľným. Nápis ,,neplatný" sa podľa Potičného objaví na recepte tiež po kopírovaní, vodotlač je zase viditeľná pod určitým uhlom. Náklad za jeden recept je niečo vyše jedného centa, náklad na vodotlač by podľa neho zvýšil jeho cenu na zhruba tri centy.

Na pozore by sa mali mať aj lekárne

K falošným receptom sa nedávno vyjadrila aj Slovenská lekárnická komora (SLeK). Lekárňam odporučila, aby si v prípade pochybností overili pravosť receptu u lekára. Ak pochybnosti pretrvávajú, podozrivý lekársky predpis treba zadržať a oznámiť to príslušnému kraju, uviedla v stanovisku.

Rokovania o zavedení ochranných prvkov na receptoch od lekára stále pokračujú. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tvrdí, že o jeho konkrétnej podobe sa ešte nerozhodlo, do úvahy však prichádza vodoznak, ceninová farba, mikroštruktúry a hĺbkotlač. Predbežné termíny jeho zavedenia rezort zatiaľ nevie odhadnúť.

,,Nie je to záležitosť jedného alebo dvoch mesiacov," povedala pre TASR šéfka komunikácie ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Ceny receptov by sa meniť nemali

Čižmáriková sa vyjadrila aj k cene receptu. ,,Chceme, aby prvok nezvýšil cenu receptu pre lekára či zdravotnícke zariadenie. Prípadne len minimálne, najviac o desať percent," priblížila. V tejto veci komunikuje rezort zdravotníctva s ministerstvom financií. Rovnako tak robí s ministerstvom školstva a hospodárstva, ktoré majú s používaním ochranných prvkov skúsenosti. MZ SR má záujem o také, ktoré nebudú vyžadovať čítačky.

,,Takisto je to témou diskusií so zástupcami stavovských rezortných organizácií či vyšších územných celkov, ako aj so zástupcami tlačiarní o technických možnostiach zavedenia ochranných prvkov na tlačivách," dodala.

Autor - Pluska.sk/ela, TASR

Fico nemá len balíčky, ale aj sľuby, ktoré vyšumeli

(06.08.2015; Denník N; mut. , Spravodajstvo , s. 2; MIRO KERN)

Robert Fico odhaľuje predvolebné balíčky, ktoré ho majú posunúť do tretieho premiérskeho funkčného obdobia, a odškrtáva, čo všetko zo svojich sľubov splnil. Č Smer nesplnil a s čím mešká

1 JEDNA ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA

"Vláda jednomyseľne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej," hovoril premiér Robert Fico v lete 2012. Jedna poisťovňa mala zostať od roku 2014. V lete 2015 už premiér o zrušení súkromných poisťovní nehovorí. "Do akej miery by verejnosť bola pripravená akceptovať vyvlastnenie zdravotných poisťovní a vyplácanie peňazí do rúk nejakých súkromných firiem, ktoré dnes vlastnia tieto súkromné zdravotné poisťovne? Toto považujem za veľkú výzvu pre novú vládu," povedal Fico v rozhovore pre aktualne.sk.

2 ŠIROKOROZCHODNÁ ŽELEZNICA

Za svojej prvej vlády Robert Fico s Rusmi dohodol výstavbu širokorozchodnej železnice z ukrajinských hraníc cez Slovensko do Viedne. V roku 2008 po stretnutí s ruským premiérom Viktorom Zubkovom vravel, že sa "asi" začne stavať v roku 2010. Myšlienku na projekt, ktorého cenu na zhruba 4,3 miliardy eur a dnešné odhady sú najmenej o miliardu vyššie, si šéf Smeru preniesol aj do tejto vlády. O záujme slovenskej vlády vybudovať železnicu, ktorej ekonomický prínos je prinajmenšom sporný, písali naposledy ruské médiá v júni, keď bol Fico na návšteve Moskvy. Napriek tomu nie je stále jasný investor, presné náklady a ani to, kedy a či vôbec ju začne niekto stavať.

3 NÁRODNÝ FUTBALOVÝ ŠTADIÓN

"Napriek tomu, v akom sme finančnom marazme, verím, že za tejto vlády budeme spoločne otvárať národný futbalový štadión," hovoril v roku 2012 nastupujúci premiér Fico. Je leto a na mieste bývalého štadióna Slovan je vybagrovaná diera zarastená burinou. Cesta k Ficovmu štadiónu viedla cez partnerstvo s podnikateľom Ivanom Kmotríkom. Ten však z projektu vycúval. Premiér reagoval hneď - projekt preberie štát. Hoci je jasné, že to Fico za tejto vlády nestihne, chce stavbu nastaviť tak, že to "neumožní nikomu, kto príde po parlamentných voľbách 2016, aby tento priebeh prerušil a nedajbože úplne zastavil".

4 ZNAČKA MADE IN CZECHOSLOVAKIA

Obnovme značku Made in Czechoslovakia, zhodli sa v novembri 2013 Fico a predseda dočasnej českej vlády Jiří Rusnok. "Existujú krajiny v Ázii či Afrike, kde by sme sa radi postavili spoločne s Českou republikou so zaužívanou značkou z minulosti a spoločne ponúkali produkciu našich firiem," vysvetľoval vtedy slovenský premiér. Je leto 2015 a značku Made in Czechoslovakia sa dá nájsť, tak na dne hrnčekov v staničných bufetoch.

5 ĽAHŠÍ ŽIVOT PÁROM ROVNAKÉHO POHLAVIA

Smer najprv spolu s KDH v ústave zakonzervoval manželstvo ako zväzok muža a ženy, Robert Fico tento rok vo februári, tesne pred referendom, v parlamente hovoril o tom, že je povinnosťou vlády uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života. O pomoci párom rovnakého pohlavia hovoril aj poslanec Ľuboš Blaha. Pár mesiacov pred voľbami reči o "uľahčení praktických stránok života" stíchli.

6 DIAĽNICA DO KOŠÍC JE V NEDOHĽADNE

Ešte v júli 2007 Robert Fico trval na tom, že jeho sľub na diaľnicu Bratislava - Košice v roku 2010 je reálny. Diaľnice síce stavajú, na splnenie sľubu predsedu Smeru si však počkáme najmenej do roku 2019. Aj za druhej Ficovej vlády sa termíny posúvali. Minister dopravy Ján Počiatek hovoril o prepojení východu so západom v roku 2018. Medzičasom takmer skrachovala jedna z najväčších stavebných firiem Váhostav. Pomohla aj vláda a stavať môže ďalej.

7 MODERNÉ ZDRAVOTNÍCTVO

Definitívne spustenie miliardového projektu elektronického zdravotníctva, ktorý sa rozbehol za prvej Ficovej vlády, stále neprichádza. Slúbované platby za diagnózu namiesto paušálnych platieb tiež. Nominanti Smeru na ministerstve zdravotníctva nesplnili ani sľub prehľadného porovnávania cien lekárskych prístrojov so zahraničím, ktoré minister Viliam Čislák prisľúbil po minuloročnej kauze CT Robert Fico teraz ponúka obnovu spoločných priestorov nemocníc, napríklad aj toaliet v zlom stave.

8 ZBAVOVANIE SA ŠTÁTNEHO MAJETKU

Privatizácia strategických podnikov bude za mojej éry vylúčená, dušoval sa Fico. Predaje majetku sa však dejú. Štát sa zbavuje menšinového podielu v Telekome a dlhodobo prenajal vojenské opravárenské podniky v Trenčíne, Banskej Bystrici a Novákoch. Prenájmy sú na 20 rokov, čo sa fakticky rovná privatizácii. Ficova vláda plánuje tento rok dlhodobo prenajať aj Letecké opravovne Trenčín. Hoci štát získal 100-percentný podiel v SPP, išlo o časť firmy, ktorá má dlhodobo straty na predaji plynu domácnostiam. Skupine okolo J&T a českého podnikateľa Daniela Křetínskeho tak zostala výnosná časť SPP-Distribúcia a Eustream.

9 FINANCOVANIE POLITICKÝCH STRÁN

Hoci Smer ešte pred voľbami 2012 podpísal mimovládkam záväzok sprísniť pravidlá financovania straníckych aktivít do roka od nástupu nového parlamentu, nič zásadné sa v tejto oblasti nestalo. Nič zatiaľ nie je ani z opätovne sľubovaných podrobnejších majetkových priznaní politikov, z ktorých by si voliči mohli zistiť viac, než majetok vo forme "byt, chata, auto"

10 ZRUŠENIE FONDU NÁRODNÉHO MAJETKU

"Môžem povedať v tomto okamihu, že nám nič nebráni definitívne zrušiť Fond národného majetku," hovoril Robert Fico v marci 2012. Tento okamih sa pretiahol na takmer tri a pol roka a FNM obsadený nominantmi Smeru je stále v rovnakej kondícii - spravuje ďalej štátne firmy a pravidelne púta kauzami, ako napríklad predajom bytov za podhodnotené ceny. Dnes to vyzerá tak, že ho naozaj zrušia, ale iba premenovaním, takmer všetky funkcie prejdú od januára na Správcovskú agentúru.

11 EUROFONDY MÔŽU PREPADNÚŤ

Vláda vo svojom programovom vyhlásení sľubovala "efektívne využiť prostriedky z fondov Európskej únie na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti". V skutočnosti však môže veľká časť eurofondov prepadnúť, alebo sa nevyčerpajú. K 30. júnu sme využili 8,113 miliardy eur, teda len približne 70 percent zo sumy, na ktorej čerpanie sme mali deväť rokov. Na dočerpanie zvyšku máme už len pol roka. Slovensko má však už vyše roka zablokované tri operačné programy - Informatizácia spoločnosti. Regionálny operačný program a Cezhraničná spolupráca Česko-Slovensko. O ďalšie milióny eur môžeme prísť následkom chýb v projektoch či pri obstarávaniach.

MIRO KERN reportér

Záväzok vlády je vytvoriť podmienky na výstavbu a sprevádzkovanie sto kilometrov diaľnic do roku 2010. My máme vládny záväzok. Ak ho nesplníme, potom vyvodíme politickú zodpovednosť.

Málo lekárov špecialistov

(05.08.2015; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 4/24; Mária Ölvedyová / Ján Mečiar, Dana Strculová)

Ján Mečiar, moderátor: "Obyvatelia západného Slovenska majú problém. Tvrdí to hlavný lekár bratislavského VÚC."

Dana Strculová, moderátorka: "Pacienti si vraj nevedia nájsť lekárov špecialistov, hoci podľa predpisov ich počet sedí. Lekári sa vraj koncentrujú v hlavnom meste."

Ján Mečiar: "Na vyšetrenie sa tak čaká aj niekoľko mesiacov. Viac Mária Ölvedyová."

Mária Ölvedyová, redaktorka: "Otázka dostatku či nedostatku lekárov samozrejme na Slovensku nie je nová. Niektorí hovoria, že nám chýbajú stovky lekárov, iní zase že tisícky. Taký najvypuklejší ten problém však začína byť v Bratislavskom kraji, kde ľudia, ktorí nebývajú v hlavnom meste, majú naozaj problém nájsť si špecialistu."

Valerián Potičný, hlavný lekár BSK: "V minulosti to nebolo také vypuklé. Teraz sa to však priebehu posledného roka extrémne zhoršilo."

Mária Ölvedyová: "Tento problém majú najmä starší ľudia a v malých obciach na západnom Slovensku, kde jednoducho špecialistu v týchto dedinkách nenájdete. Preto musia cestovať až do Bratislavy. Nuž a v Bratislave majú však rovnaký problém. Špecialistov je málo a ak sa k nim dostanú, majú termíny aj s niekoľkomesačným čakacími dobami. Preto sa obracajú často na svoje zdravotné poisťovne, aby im teda poradili ku komu sa majú ísť dať liečiť."

Judita Smatanová, hovorkyňa ZP Union: "Máme mesačne päťdesiat až sedemdesiat hovorov vlastne s otázkou - viete mi odporučiť zmluvného lekára v mojom okolí?"

Mária Ölvedyová: "Na tento problém s lekármi špecialistami upozorňuje hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja, ministerstvo zdravotníctva a hovorí, že ak toto nevyriešia a minimálnu sieť, ktorá na Slovensku naozaj musí byť a musí byť pokrytá špecialistami, nejakým spôsobom nezoptimalizujú, že sa Slovensko dostane do naozaj veľkých problémov."

Zuzana Čižmáriková, riaditeľka tlačového odboru MZ SR: "Väčšinou iné vyššie územné celky majú s tým problém, ale nie s tým, že je malá minimálna sieť, ale práve naopak nie sú lekári, ktorí by chceli robiť odľahlých regiónoch."

Petíciu už podporilo viac ako šesťtisíc ľudí

(05.08.2015; www.sme.sk; Spravodajstvo, 13:14, s. -; Andrej Luprich)

Podpisy budú organizátori zbierať o týždeň dlhšie. Odvolanie primára ovplyvnilo atmosféru na klinike, nemocnica sa petíciou bude zaoberať.

TRENČÍN. Podpisy pod petíciu proti odvolaniu Petra Kaščáka z funkcie primára gynekologicko - pôrodníckej kliniky v Trenčíne budú organizátori zbierať dlhšie o jeden týždeň. Po novom sa petícia bude dať podpísať až do 10. augusta. "Zmenu sme urobili na základe mnohých požiadaviek. Ľudia sami vyvíjajú aktivity ohľadom petície a zriaďujú podpisové miesta," povedala predsedníčka petičného výboru Monika Faltinková.

Doteraz sa pripojilo už viac ako šesťtisíc občanov nielen z Trenčína, ale aj z celého Slovenska. "V týchto dňoch evidujeme už 43 zberných a podpisových miest a ľudia posielajú naďalej nové adresy miest, ktoré vytvorili z vlastnej iniciatívy."

V Trenčíne zbierajú podpisy na 23 miestach. Okrem toho je petícia dostupná v okolitých mestách, ale aj v Bratislave, Trnave, Hlohovci, Nových Zámkoch alebo Piešťanoch. Petícia beží aj na internete. "Táto vec sa týka každého z nás, máme možnosť nebyť ticho a prejaviť svoj názor," dodala Faltinková.

Odvolaný primár Peter Kaščák hovorí, že výrazná podpora na sociálnych sieťach a tiež organizácia petície ho veľmi prekvapila.

"Priazeň, ktorú cítim po mojom odvolaní z postu primára od primátora, kolegov, od pacientok a rodičiek, od mnohých známych i neznámych ľudí, je pre mňa silným povzbudením a súčasne je zaväzujúca pri mojej ďalšej práci lekára," povedal.

Túto medializáciu si ale podľa vlastných slov určite neželal a jeho odvolanie výrazne ovplyvnilo aj atmosféru na klinike. "Nielen ja, ale celý kolektív vníma moje odvolanie ako nekorektný a neférový zásah do chodu kliniky."

Nemocnica musí vyhlásiť výberové konanie na post primára. "To, či sa ho zúčastním, bude závisieť od mnohých okolností. K súčasnému vedeniu nemocnice už nemám žiadnu dôveru," uzavrel Kaščák.

Fakultná nemocnica v Trenčíne občiansku petíciu eviduje. "Vedenie nemocnie sa bude petícou zaoberať," uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Gembešová.

Podobne sa vyjadrilo aj Ministerstvo zdravotníctva. "Zaoberáme sa každou petíciou, ktorá príde. Personálne otázky primárov ale rieši vždy riaditeľ nemocnice, nie ministerstvo," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

ZDRAVIE: Poistencom Dôvery sa zľahčí prístup k liečbe v Protónovom centre Praha

(05.08.2015; www.lekari.sk; s. -; TASR)

Bratislava - Poistenci Dôvery budú mať jednoduchší prístup k liečbe v Protónovom centre Praha (PTC). "Ak pacient a jeho choroba budú spĺňať indikačné kritériá, ktoré sú detailne dohodnuté, zjednoduší sa celý administratívny proces a tým aj urýchli nástup pacienta na liečbu," povedal šéf poisťovne Martin Kultan.Protónová liečba umožňuje presné zacielenie ožarovania, maximálne zvýšenie dávky a zachovanie zdravého tkaniva v okolí nádoru. Je vhodná pri diagnózach ako nádory hlavy a krku, mozgu a centrálnej nervovej sústavy, nádory v oblasti chrbtice, nádory prostaty, lymfómy či nádory u detí. Pacienti, ktorí absolvovali protónovú liečbu, zaznamenali menej návratov nádoru a pociťovali menej zdravotných komplikácií.Dôvera má dohodnutú zmluvnú spoluprácu s PTC ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku. Prvá poistenka absolvovala liečbu v centre koncom roka 2013. Odvtedy zdravotná poisťovňa liečbu schválila ďalším 13 poistencom.TASR informoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

RUŽOMBEROK: Interiér detského oddelenia nemocnice žiari pestrými farbami

(05.08.2015; www.lekari.sk; s. -; TASR)

Ružomberok - Nedávno nanovo vybielený interiér detského a novorodeneckého oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku sa vďaka dlhodobej iniciatíve združenia Osmijanko a zdravotnej poisťovne (ZP) Dôvera rozžiarili pestrofarebné rozprávkovo ladené maľby.Riaditeľka občianskeho združenia Jana Pecsérke Kubranská priblížila, že namaľované rozprávkové postavičky a ďalšie motívy zdobia izby, chodby, ambulancie i detský kútik. "Deti sa väčšinou boja cudzieho prostredia. Veselé obrázky na stenách im majú navodiť príjemnejšie myšlienky," vysvetlila."Naši maliari tu mali k dispozícii ideálny biely podklad a naplno na ňom prejavili hravosť a fantáziu, čo sú vlastnosti veľmi blízke deťom," skonštatovala s tým, že za osem rokov zrealizovali už 31 obdobných projektov a do konca tohto roka pribudnú ešte ďalšie tri v Spišskej Novej Vsi, Revúcej a Rimavskej Sobote.Generálny riaditeľ ZP Dôvera Martin Kultan zdôraznil, že takéto investície do renovácie nemocníc majú obrovský zmysel. "Nepochybne na prvom mieste musí byť vždy kvalitná zdravotná starostlivosť, no najmä v prípade detských pacientov zohráva rovnakú dôležitosť prostredie, v ktorom sa liečia," dodal.

Máme sa báť smrteľnej nákazy?

(06.08.2015; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 2,3; vm)

Ako sme chránení pred zavlečením infekcií od utečencov

Bratislava - Rakúske úrady sa boja rozšírenia infekčných chorôb v utečeneckých táboroch. Sú totiž preplnené a migranti spia aj na zemi. Do Gabčíkova má prísť 500 žiadateľov o azyl z Rakúska. Nedonesú k nám aj infekcie?

Zo zlých ubytovacích podmienok podľa Ivana Vojteche, primára Kliniky infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava-Kramáre, často hrozí, že prepukne žltačka, hepatitída typu E, týfus, tuberkulóza, zápal pľúc, cholera, meningokoková meningitída, škvrnitý týfus. Rozšíria sa aj vši a svrab. A práve z takýchto podmienok k nám príde už tento mesiac 250 utečencov. Pokiaľ ide o sýrskych kresťanov, upozorňuje najmä na ochorenia prenášané vzduchom a špinavými rukami. Takéto ochorenie by však mala odhaliť lekárska prehliadka. "Pri bežnom vyšetrení je možné vyjadriť podozrenie na infekčnú chorobu. Je to vtedy, keď už má pacient teplotu, kašeľ, je slabý, malátny, má hnačky či je žltý," vraví infektológ. "Ak je však pacient v inkubačnej lehote, teda nemá ešte klinické prejavy infekcie, choroba sa odhalí až počas karantény," dodáva lekár. Ministerstvo vnútra Slovákov upokojuje. "Žiadni ľudia, ktorí prídu na Slovensko, či už sú to azylanti z Rakúska, alebo sýrski kresťania, netrpia žiadnymi chorobami, ktorých by sa mohli Slováci obávať. Navyše im je poskytnutá zdravotná starostlivosť," povedal Ivan Netík, hovorca ministerstva vnútra. Od roku 2012 bolo v nemocnici Humenné hospitalizovaných celkovo 40 pacientov z tamojšieho záchytného tábora pre utečencov. Z nich iba dvaja mali infekčné ochorenia. vm

Ako preveria zdravotný stav migrantov

Utečenci z Rakúska: Žiadatelia o rakúsky azyl musia prejsť kompletným lekárskym vyšetrením už v Rakúsku. Podľa riaditeľa Migračného úradu Bernarda Priecela Rakúšania ručia za to, že k nám prídu len ľudia, ktorí absolvovali zdravotnú prehliadku. V Gabčíkove budú mať aj vlastného lekára.

Sýrski kresťania: Hneď po príchode na Slovensko pôjdu do záchytného tábora v Humennom. Prejdú povinnou vstupnou lekárskou prehliadkou. V tomto režime majú obmedzený voľný pohyb karanténu 30 dní. Ak u niektorého z nich zistia pri vstupnej prehliadke ochorenie, ostane v záchytnom tábore a lieči sa. Po udelení azylu sa môžu pohybovať a bývať hocikde na našom území. vm

Ťažké pitie zabíja čoraz viac

(06.08.2015; Sme; mut. , Téma , s. 3; Ján Krempaský)

Počet úmrtí spôsobených alkoholom stúpol za posledné tri roky až o 60 percent

Za nárastom ťažkého pitia spôsobujúceho smrť je podľa odborníka frustrácia a existenčné problémy časti populácie.

BRATISLAVA. Za posledné tri roky na Slovensku výrazne stúpol počet úmrtí spôsobených dlhodobým a nadmerným pitím alkoholu. Týka sa to najmä mužov v staršom strednom veku. Počet úmrtí spôsobených nadmerným pitím alkoholu zaznamenal za roky 2011 až 2014 najväčší nárast zo všetkých príčin spôsobujúcich smrť. Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenska. Dokument je v pripomienkovom konaní.

Nárast až o 60 percent

"V roku 2014 sa oproti roku 2011 zistil vzostup úmrtí zapríčinených priamo alebo nepriamo dlhodobým nadmerným užívaním alkoholu o 14 percent," píše sa v správe. Po revízii čiže objektivizovaní príčin úmrtnosti sa podľa správy zistil až 60-percentný nárast štandardizovanej úmrtnosti spôsobenej nadmerným pitím alkoholu. Štandardizovaná úmrtnosť "stiera" rozdiely medzi vekovými kategóriami, pretože s pribúdajúcim vekom stúpa úmrtnosť. V absolútnych číslach stúpol podiel ľudí, ktorých príčinou smrti bolo nadmerné pitie alkoholu z takmer 15 v roku 2011 na bezmála 24 v roku 2014 v prepočte na stotisíc obyvateľov. U rizikovejších mužov bol tento podiel v roku 2014 ešte vyšší. Išlo takmer o 40 mužov na stotisíc obyvateľov. Miera úmrtnosti spôsobená dlhodobým a nadmerným pitím alkoholu stúpa po 45. roku života a kulminuje medzi 55. a 64. rokom. U mužov je v danej vekovej skupine štyrikrát vyššia ako u žien. Najväčší podiel na úmrtiach spôsobených alkoholom mala cirhóza pečene. V dôsledku nej sa deformujú a odumierajú pečeňové bunky, čo spôsobuje stvrdnutie pečene. Dlhodobé a nadmerné pitie alkoholu spôsobuje aj krvácanie žíl pažeráka, rozširovanie dutín srdca a jeho zväčšovanie, bolesti brucha a žalúdka, epileptické záchvaty či trasenie rúk. Všetky tieto príznaky spôsobujú ochorenia, ktoré sa podpísali pod zvýšenú úmrtnosť spôsobenú alkoholom. "Nemalý počet úmrtí pre chronický etylizmus (alkoholizmus) sa naďalej skrýva napríklad pri úrazoch," píše sa v správe.

Na hlavu 29 litrov alkoholu

"Ľudia, ktorí nenašli sebauplatnenie alebo majú existenčný problém, často hľadajú útechu v alkohole," komentuje nárast Ivan Novotný, šéf AT Sanatória, ktoré sa venuje aj alkoholikom. Podľa Ľubomíra Okruhlicu, hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva na závislosti, je príčinou zvýšenej, dlhodobej a nadmernej konzumácie alkoholu jeho cenová dostupnosť, prístupnosť v ktoromkoľvek potravinovom obchode a masívna reklama, ktorá jeho predaj podporuje. "Pri ťažkých pijanoch vychádza spotreba 29 litrov čistého alkoholu na hlavu," zdôrazňuje alarmujúci ročný podiel u alkoholikov Okruhlica. Novotný poznamenáva, že v poslednom období síce konzumácia čistého alkoholu celoslovensky klesla, "ale fakt je, že individuálne neklesá". Podobne ako správa aj odborníci na závislosť považujú za alarmujúci podiel alkoholu na úmrtiach spôsobených úrazmi. "Človek si neuvedomuje, že aj minimálna dávka alkoholu - okolo 0,5 promile už predlžuje reakčné časy," vraví Novotný. Pod takýmto vplyvom alkoholu si človek podľa neho už napríklad "nestihne odtiahnuť prst od píly, aby si ho neodrezal". Dôvodom zvýšeného podielu alkoholu na úmrtiach spôsobených úrazmi je podľa šéfa sanatória skutočnosť, že ľudia nerešpektujú všeobecnú zásadu, že pri činnostiach, pri ktorých hrozí zranenie, sa nepije.

Ján Krempaský (c) SME

----

"Ľudia, ktorí nenašli sebauplatnenie alebo majú existenčný problém, často hľadajú pomoc v alkohole."
Ivan Novotný, odborník na závislosti

----

Postihnuté orgány chronického alkoholika
Nadmerné pitie alkoholu postihuje najdôležitejšie orgány človeka a nevratne ich poškodzuje.

MOZOG
Epilepsia, alkoholová encefalopatia - sa prejavuje stratou pamäti, zmenou osobnosti, demenciou a záchvatmi, delíriami a haluciáciami.

ŽILY
Krvácanie žíl pažeráka - pri poškodení pečene sú zaťažené žily pažeráka, ktoré môžu praskať a spôsobovať vnútorné krvácanie.

SRDCE
Alkoholová kardiomyopatia - dutiny srdca sa rozširujú a srdcový sval sa zväčšuje, čo vedie k jeho zlyhávaniu.

PEČEŇ
Cirhóza pečene - je deformácia a nekróza pečeňových buniek. Ochorenie vedie k stvrdnutiu pečene.

PANKREAS
Chronická pankreatitída - prejavuje sa páchnucou stolicou a chudnutím. Spôsobuje bolesti brucha, zažívacie ťažkosti a rozvoj alebo zhoršenie cukrovky.

KONČATINY
Chronický etylizmus - spôsobuje neovládateľné trasenie končatín.

ZDROJ - SPRÁVA O ZDRAVOTNOM STAVE OBYVATEĽSTVA SR (2012-2014), FOTO - FOTOLIA, GRAF - SME/MM

Počet úmrtí na zhubné nádory mierne stúpol
 
(06.08.2015; Sme; mut. , Téma , s. 3; jkr)

V prevencii a záchyte zhubných nádorov sú ženy zodpovednejšie ako muži. Viac chodia na prehliadky.

BRATISLAVA. Rakovina hrubého čreva u mužov a rakovina prsníka u žien sú dva typy zhubných nádorov, ktoré sa najviac podpísali pod vzostup úmrtí na toto ochorenie na Slovensku za posledné tri roky. Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenska.

Rakovina viac zabíja

"V roku 2014 sa oproti roku 2011 zistil mierny vzostup úmrtí na zhubné nádory," píše sa v správe. Za posledné tri roky stúpol počet úmrtí na rakovinu takmer o päť percent. "Nádory patria dlhodobo medzi dve najčastejšie príčiny smrti s podielom okolo 25 percent," píše sa v správe. Výskyt zhubných nádorov v populácii Slovenska medziročne stále rastie, čo zvyšuje aj vysokú úmrtnosť na ne. Do 64. roku života majú podľa údajov Národného onkologického registra z roku 2008 (novšie údaje správa neuvádza, register ich nemá) viac zhubných nádorov ženy. Po šesťdesiatpäťke získavajú prevahu muži.

Muži črevo, ženy prsník

Muži najviac trpia na rakovinu hrubého čreva. Tento typ rakoviny má až 15 percent mužov, ktorí majú nejaký zhubný nádor. V roku 2012 ju malo podľa odborníkov 2347 mužov. Na druhom mieste je u mužov rakovina priedušnice a pľúc. Toto ochorenie diagnostikovali podľa odhadov odborníkov v roku 2012 1804 mužom, čo je len o štyri percentá menej než v roku 1999. Vtedy ju zistili 1862 mužom. U žien sa najviac vyskytuje rakovina prsníka. V roku 2012 ju malo podľa odhadov odborníkov 2643 žien.

Ženy sú zodpovednejšie

Hoci toto zhubné ochorenie má u žien mierne stúpajúcu tendenciu, vďaka ich častejšiemu absolvovaniu preventívnych prehliadok oproti mužom, vysoký počet ochorení sa podarí zachytiť vo včasnom štádiu. Na druhom mieste v počte žien, ktorým diagnostikovali zhubný nádor, je rakovina hrubého čreva. Výskyt tohto typu rakoviny je u nich však o štvrtinu nižší ako u mužov. U mužov je okrem rakoviny hrubého čreva a pľúc vysoký aj výskyt rakoviny prostaty, močového mechúra a žalúdka. Naopak u žien sú to zhubné nádory tela a krčka maternice a tiež priedušnice a pľúc.

(jkr)

Fajčenie môže viesť k schizofrénii

(06.08.2015; Sme; mut. , Veda a technika , s. 7; Denisa Ballová)

Výskum naznačuje, že nezdravý návyk zvyšuje riziko ďalších problémov, nielen rakoviny

Vznik a vývoj mentálnych problémov môže súvisieť aj s fajčením.

LONDÝN, PARÍŽ. Doteraz si vedci mysleli, že ľudia s psychickými poruchami častejšie fajčia z jednoduchého dôvodu. Domnievali sa, že v ich prípade ide o istú formu samoliečby, ktorá týmto ľuďom pomáha zmierniť úzkosť a strach z halucinácií či hlasov, ktoré počujú. Dávalo to zmysel, až kým sa vedci nepozreli bližšie na súvislosť medzi fajčením a schizofréniou.

Preskúmať štúdie

Podľa výskumu v časopise Lancet Psychiatry môže fajčenie zohrávať bezprostrednú úlohu pri vzniku a vývoji schizofrénie. Vedci z londýnskej Kings College to zistili na základe analýzy 61 samostatných štúdií, podľa ktorých môže nikotín z cigariet meniť mozog. Tieto štúdie zahŕňali viac ako 14-tisíc fajčiarov a 273 nefajčiarov. Ich analýza následne ukázala, že až 57 percent ľudí s psychózou fajčilo v čase, keď mali prvú psychotickú príhodu. Rovnako zistili, že ľudia, ktorí denne fajčili, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku schizofrénie ako nefajčiari. V priemere sa tiež u fajčiarov vyvinula schizofrénia o rok skôr. "Je ťažké stanoviť príčinnú súvislosť týmto typom štúdie," zdôrazňuje podľa BBC James MacCabe z Inštitútu psychiatrie, psychológie a neurovedy na Kings College. "To, v čo dúfame, je, že by nám to otvorilo oči pred možnosťou, že tabak by mohol byť pôvodcom psychózy." Je jasné, že u väčšiny fajčiarov sa nevyvinie schizofrénia, ale vedci predpokladajú, že tabak by mohol zvýšiť jej riziko. Jej výskyt býva jeden prípad na sto zdravých ľudí, čo by sa vplyvom fajčenia mohlo zvýšiť na dva.

Katalyzátor problémov

Vzhľadom na schizofréniu je tak fajčenie viac ako len samoliečba a u niektorých ľudí sa môže prejaviť obojsmerne. Pri tých, ktorí sú geneticky náchylní na schizofréniu, môže fajčenie pôsobiť ako katalyzátor. "Aj keď je vždy ťažké určiť smer príčinnej súvislosti, naše zistenia naznačujú, že fajčenie treba brať vážne ako možný rizikový faktor pre vývoj psychózy a nie len ho jednoducho považovať za dôsledok choroby," dodal podľa časopisu Forbes MacCabe.

Denisa Ballová (c) SME

Dunajskostredská a Galantská nemocnica predstavili nových riaditeľov

(05.08.2015; Televízna stanica STV 2; Hírek - správy; 16:50; por. 2/4; Sándor Angyal / Csilla Benes Tarr)

Csilla Benes Tarr, moderátorka: "Od polovice júla majú dunajskostredská a galantská nemocnica pre zmenu majiteľa nových riaditeľov, ktorí v utorok na spoločnej tlačovke informovali o svojich plánoch. Najväčšou výzvou pre oboch je splatenie zdedených dlhov. Neskôr plánujú nemalé investície."

Sándor Angyal, redaktor: "Obe nemocnice chcú v prvom rade naplniť svoj integračný plán."

Róbert Marmilla, riaditeľ, Nemocnica s poliklinikou, DS: "Ten integračný plán má niekoľko častí, je to v rovine teda medicínsky, je to v rovine vlastne facility managementu, čo je správa budov a technická časť, ďalej je to v rovine teda ľudských zdrojov a v neposlednej miere je to aj marketing."

Sándor Angyal: "Chcú všetko modernizovať, od internetovej stránky cez výmenu okien až po prístrojové vybavenie."

Marián Haviernik, riaditeľ, Nemocnica s poliklinikou, Galanta: "Snažím sa nejakým spôsobom navrhnúť celkovú koncepciu areálu nemocnice. To znamená, veci okolo komunikačných tokov, parkovania, vstupov do nemocnice, umiestnenia centrálneho príjmu, respektíve urgentného príjmu."

Sándor Angyal: "Do konca roka príde do Galanty aj nové CT, Dunajská Streda bude mať nový digitálny röntgen. Majiteľ nemocnice, spoločnosť Svet zdravia, prisľúbila, že v nasledujúcich piatich rokoch investuje do modernizácie nemocníc vyše 20 miliónov eur."

Prečo odvolali primára

(05.08.2015; Plus 7 dní; č. 32, Listy , s. 49; Magdaléna Ježová)

Rozhodla som sa napísať vám, pretože ma prinútili okolnosti, ktoré sa odohrali na gynekologickom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, kde ma nedávno operovali. Takých príjemných lekárov a sestričky na čele s primárom MUDr. Petrom Kaščákom som ešte ani v jednej nemocnici nezažila - mám 71 rokov a za sebou deväť operácií. Pán primár sa obklopil príjemnými mladými lekármi a sestričkami, ktorí môžu byť vzorom pre naše zdravotníctvo. Keď som prišla domov z nemocnice, rozprávala som manželovi, aká som bola spokojná a milo prekvapená prístupom lekárov a zdravotných sestier k pacientom. Manžel mi ukázal noviny, v ktorých písali, že primára Kaščáka z funkcie odvolali (Prekážal im?, 30/2015). Verte mi, bola som z toho zhrozená. Neverím, že nejaký videoklip bol pravým dôvodom na odvolanie pána primára. Určite sú v tom nejaké kamarátske alebo politické dôvody. Takéto spôsoby a rôzne iné ruinujú naše zdravotníctvo a celú spoločnosť. Ak bolo potrebné pána primára potrestať, sú iné možnosti ako odvolanie. Niekto má záujem rozbíjať kolektív, ktorý môže byť vzorom. Keby sa páni, ktorí rozhodli o odvolaní, radšej starali o rozpadávajúce sa okná, toalety, sprchy a posteľnú bielizeň.

Magdaléna Ježová

Lacný trest

(05.08.2015; Plus 7 dní; č. 32, Zaujalo nás , s. 22,23; ĽUDMILA LACKOVÁ)

Rooseveltova nemocnica sa rozlúčila s chirurgom, ktorý na luxusnom aute farmafirmy spôsobil v opitosti haváriu

Sudca sa tváril fakt prísne. Vraj - ešte raz policajti nachytajú pána doktora opitého za volantom a doživotne, áno, doživotne bude mať zákaz šoférovať. Po verdikte o peňažnom treste nepresahujúcom priemerný mesačný plat lekára fakultnej nemocnice znela sudcova vyhrážka ako nie príliš vydarená snaha udržať v súdnej miestnosti zdanie spravodlivosti. Lebo, po prvé, musela by to byť poriadna náhoda, aby sa banskobystrický chirurg ,,nabudúce" dostal pred tohto istého sudcu, a po druhé, dotyčný lekár je buď magor už vo svojej podstate, alebo má mimoriadne vážny problém s alkoholom. Ani v jednom z týchto prípadov sudcovo falošné bu-bu-bu nemá potenciál jeho správanie zmeniť.

Šoféroval naliaty: S 1,6 promile alkoholu v krvi za volantom chytili banskobystrického chirurga Zdenka Ruska v auguste 2012 v Lučenci. Súd mu vtedy uložil peňažný trest štyristo eur a na osemnásť mesiacov mu zakázal sadnúť za volant. Človek by predpokladal, že niekto, kto má skončenú medicínu, má dosť veľké IQ na to, aby mu predvedenie pred sudcu bolo dostatočným poučením. Záznam v registri trestov sa už považuje za výstrahu aj pre pomalšie chápajúcich. Lenže ak niekto čakal, že chirurg Rusko sa pred jazdou autom už nikdy pohárika ani len nedotkne, hlboko podcenil aroganciu pána doktora.

Pár mesiacov po tom, čo Ruskovi vrátili vodičák, brázdil ulice Banskej Bystrice opäť naliaty. Devätnásteho júna 2014 ráno nedokázal udržať auto na pravej strane cesty a s luxusným Audi Q5 prešiel v banskobystrickej časti Podlavice do protismeru. Našťastie, v tej chvíli sa na mieste Ruskovho podguráženého zmätkovania nenachádzali malé deti či debatujúci dôchodcovia. Vrazil ,,iba" do špeciálneho vozidla Stredoslovenskej energetiky. Škoda na audine bola vyčíslená na viac ako jedenásťtisíc eur, na Avii niečo vyše tisícky. To, že havária nemala za následok aj ujmu na zdraví či, nebodaj, ľudské životy, nemožno pripisovať chirurgovi ako poľahčujúcu okolnosť. On nemal zásluhu na pomerne šťastnom konci búračky. Išlo len a len o zhodu náhod. A či sa opil hneď, ako vstal, alebo mal ráno o ôsmej 1,62 promile alkoholu v krvi ako pozostatok nočnej pitky, nie je dôležité.

Potrestaný stratou miesta: Ako vyplýva z rozsudku Okresného súdu v Banskej Bystrici, Zdenko Rusko nie je len nezodpovedný pijan, ale aj zakomplexovaný násilník. Na ventilovanie agresie nevyužil štamgasta z krčmy, ale vlastnú manželku. Doma v spálni ju v posteli najprv škrtil oboma rukami, potom ťahal za vlasy, päsťami zúrivo búšil do jej hlavy, kopal ju a celý čas jej vulgárne nadával. Muž, ktorý zložil Hippokratovu prísahu, spôsobil útlej žene otras mozgu a množstvo ďalších zranení, ktorých liečbu odhadol znalec na desať až dvadsaťjeden dní.

Podľa právnikov zaoberajúcich sa trestným právom by bolo poctivé, keby Rusko len za napadnutie manželky dostal trest odňatia slobody, aj keď s podmienečným odkladom. Obdobie takzvanej podmienky dáva totiž súdu možnosť kontrolovať, či si odsúdený zaslúžil benevolenciu pri určovaní trestu. A ak nie, ak napriek poskytnutej šanci zákon opätovne poruší, šup s ním tam, kam patrí. Do basy. V prípade finančného trestu sa dosah súdov na odsúdenú osobu končí, len čo dôjde k vyplateniu určenej sumy. Trebárs hneď na druhý deň po vyhlásení rozsudku. Hneď sa vymaže aj zápis o spáchaní trestného činu z registra trestov a k odsúdenému sa všetci musia správať, akoby nebol trestaný.

Prokurátor nadobudol dojem, že Zdenkovi Ruskovi netreba strpčovať život podmienečným trestom. Súdu predložil dohodu o vine a treste, podľa ktorej pre pána doktora za obidva spáchané trestné činy postačí peňažný trest tisícosemsto eur a zákaz šoférovať na obdobie päť rokov. Okresný súd v Banskej Bystrici pochybnú dohodu pána prokurátora a pána doktora schválil. Sudca asi nepovažoval za podstatné, že peňažný trest uložený Ruskovi za jazdu pod vplyvom alkoholu iba nedávno zjavne svoj účel nesplnil a on sa navyše dopustil násilnej trestnej činnosti, pričom násilie na členoch domácnosti sa považuje za jedno z najnebezpečnejších. Navyše, ako sme už spomínali v úvode, výška tohto peňažného trestu je v prípade lekára fakultnej nemocnice smiešna, pretože nedosahuje ani len priemerný mesačný plat! Jedinú vec, ktorú úrazový chirurg Zdenko Rusko môže pociťovať ako trest, je jeho nedobrovoľný odchod z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta. Vedenie nemocnice spočiatku strkalo hlavu do piesku, vraj čo lekár robí mimo pracoviska, je jeho vec. A to aj vtedy, keď nepríčetne mláti manželku a opitý ohrozuje ľudí na uliciach. Napokon predsa len niekto pochopil, že pán doktor nerobí nemocnici dobré meno. Takže od prvého augusta už Rusko nie je zamestnancom banskobystrickej nemocnice.

Farmafirma mlčí: Zdôrazňovanie skutočnosti, že odsúdený Zdenko Rusko pracuje ako lekár, chirurg, nie je v tomto článku samoúčelné. Obavy, či vždy prichádza za operačný stôl triezvy, keď do auta si pokojne sadol opitý a s týmto hazardom neskončil ani po súdnom verdikte o uznaní viny z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, sú istotne oprávnené. Okrem toho má prípad ešte jeden závažný aspekt, ktorým sa doposiaľ zrejme nikto nezaoberal.

Haváriu spôsobil lekár Rusko v audine, ktorej nie je vlastníkom. Toto luxusné auto patrí firme Pharmeco, zaoberajúcej sa distribúciou liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Prečo táto spoločnosť poskytla firemné auto lekárovi Ruskovi, sme sa pýtali majiteľa a súčasne konateľa tejto firmy Miroslava Fecka.

,,Teraz nemám čas. Zavolajte mi o dve hodiny," povedal po krátkom zaváhaní. Lenže v určenom čase ani neskôr nám telefón nezodvihol. Otázka, prečo farmafirma Pharmeco poskytla drahé Audi Q5 chirurgovi zamestnanému v štátnej nemocnici, ostala teda nezodpovedaná. Hoci daniari a možno aj iné orgány by odpoveď poznať mali.

ĽUDMILA LACKOVÁ 

Chirurg Rusko päsťami dotĺkol manželku: Už len za to by si zaslúžil väčšiu príučku ako finančný trest nepresahujúci priemernú mesačnú mzdu lekára.

Vrazil do vozidla energetikov: Ráno po ôsmej hodine mal lekár v sebe 1,62 promile alkoholu. 

Rooseveltova nemocnica: Odsúdený lekár tu už od 1. augusta nepracuje.

Audina: Patrila spoločnosti zaoberajúcej sa predajom liekov a zdravotníckych pomôcok. Jej majiteľ nevysvetlil, prečo luxusné vozidlo poskytli chirurgovi štátnej nemocnice.

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi