SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » AUGUST 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 21.8.2015

Praktické lekárky sa zo Solivaru presťahovali na Sekčov
(21.08.2015; www.korzar.sme.sk; Spravodajstvo, 00:00, s. -; Anna Košuthová)


Žiaľ, čas anonymov
(21.08.2015; Sme; mut. , Názory , s. 8; Denisa Fulmeková)

Pred necelým mesiacom som si všimla informáciu, že Slovenská lekárska komora nesúhlasí s tým, aby pacienti na stránke poisťovne hodnotili jednotlivých lekárov. Pokiaľ mi je však známe, nejde o novinku, jedine ak v spojitosti so zdravotnou poisťovňou. Takýchto stránok je už dlhšie viac. Samozrejme, pre mnohých lekárov to nemusí byť nič príjemné. Anonymná spŕška nespokojnosti, urážok či zhadzovania odbornej spôsobilosti. Pochopiteľne, ozývajú sa (asi) skôr tí sklamaní či rozčúlení než spokojní a nadšení (ale sú aj takí). Uznávam, nič príjemné, no podobným internetovým radostiam čelia aj ľudia iných povolaní, napríklad spisovatelia. Ich knižky velebia či deklasujú čitatelia na rôznych kníhkupeckých portáloch, tiež pekne v opare anonymity a s právom napísať azda čokoľvek. Lekárska komora svojich členov bráni, že hodnotenia pacientov budú v pomere k počtu ošetrených málo relevantné a určite aj neobjektívne. Podobné je to aj s pomerom predaných výtlačkov knihy a počtom čitateľov, ktorí o knihe napíšu zopár slov. Ako inak - čisto subjektívne. Človeka to vie pekne rozladiť, ak sa nejaký anonym opováži napísať negatívne hodnotenie na jeho knižku. Vtedy si kladie otázku, či je toto ešte propagácia kníh, alebo skôr ich poškodzovanie a znevažovanie. Dokonca sa povráva, že niektorí autori si sami píšu kladné komentáre a tí, čo sa neštítia naozaj ničoho, intrigánsky vypisujú protivnosti na svojich konkurentov. Neviem, ako to chodí v lekárskej brandži, možno sú doktori k sebe prajnejší a férovejší. Ja osobne negatívne komentáre nepíšem (ani o knižkách) a dokonca, ale to je už trochu na inú tému, som pred niekoľkými rokmi ani nenahlásila lekárku, ktorá si na mňa vypisovala fiktívne, teda mnou neužívané lieky... Nemienila som k jej zlodejstvu pripojiť ešte aj svoje bonzáctvo. Neuznávam anonymné komentáre, lebo na ne platí ono povestné psí hlas do neba nedôjde. Internet však nešetrí nikoho, veď aj na sociálnej sieti sú skupiny, kde si ľudia podávajú referencie napríklad na remeselníkov či obchodníkov. A tak je nedotklivosť, a najmä nedotknuteľnosť lekárskeho stavu už takisto neudržateľná. Alebo zrušte internet.

Kiskovi operovali bedrový kĺb v Česku
(21.08.2015; Denník N; mut. , Spravodajstvo , s. 6; MATEJ DUGOVIČ)

Lekári z vládnej nemocnice poslali prezidenta na zákrok do Česka, zaplatí to poisťovňa. Dôvera tvrdí, že to nie je prvý prípad ani pri rovnakej operácii
Ešte pred necelým mesiacom vyzeral prezident Andrej Kiska zdravý, pri jeho prejave a ani na jeho chôdzi nebolo vidieť bolesť. Včera ráno jeho kancelária náhle oznámila, že prezidentovi budú ešte v ten deň predpoludním operovať bedrový kĺb v narkóze. A nie na Slovensku, ale v Plzni. Kiska slovenské zdravotníctvo kritizoval už v prezidentskej kampani, v marci tohto roku sa stretol s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (Smer), aby mu vytkol, že nevidí žiadne opatrenia a zlepšenie zdravotníctva. Zmeny v zdravotníctve žiadal aj v júni vo svojom prvom prejave o stave krajiny. Pre českých lekárov sa však nerozhodol Kiska, ale jeho lekári, oznámila ráno prezidentská kancelária. Nemocnica sv. Michala, ktorá spadá pod ministerstvom vnútra. Prezidentovi odporučili, aby ho operovali na špecializovanom zahraničnom pracovisku, aké je v Plzni. Odporučili miniinvazívny zákrok endoskopickou technikou, ktorý sa síce robí v narkóze, je však výrazne šetrnejší ako bežný chirurgický zákrok. "Operáciu schválila a hradí zdravotná poisťovňa," povedal Roman Krpelan z tlačového odboru prezidentovej kancelárie. Poisťovňa Dôvera vysvetľuje, že zahraničnú liečbu preplácajú, ak ju odporučia slovenskí lekári. Ak si ju vyžiada pacient sám, musí zaplatiť rozdiel v cene, ak sú náklady v zahraničí vyššie. Tak to je aj pri iných zákrokoch a vyšetreniach v zahraničí v rámci Európskej únie.

AKÉ MÁ SLOVENSKO SKÚSENOSTI
V Nemocnici sv. Michala zákrok, aký podstúpil prezident, nerobia. Podľa informácií Denníka N by prezidenta podobným postupom endoskopicky vedeli operovať minimálne v jednej ďalšej slovenskej nemocnici. Všeobecná zdravotná poisťovňa však tvrdí, že na Slovensku nie je špecializované pracovisko s dostatočnou odbornou skúsenosťou, ktoré by takto operovalo. A v takých prípadoch podobné žiadosti pacientom schvaľuje a prepláca. Za posledné dva roky takto štátna poisťovňa odobrila liečbu bedrového kĺbu v zahraničí siedmim ľuďom. Išlo o opätovnú výmenu kĺbu, komplikácie a pokračujúcu liečbu, teda trochu iné prípady ako ten prezidentov. Súkromná Dôvera v minulosti preplácala aj rovnaký zákrok, aký absolvoval vo štvrtok prezident. Kiskovi bedrový kĺb nemenili, postup, ktorým ho operovali, sa používa napríklad pri odstraňovaní výrastkov v kĺbe. Prezident ešte v zime lyžoval bez bolestí, potom sa mu stav zhoršil. "Mal bolesť aj v pokoji, konzervatívna liečba trvala niekoľko mesiacov, ale nezabrala," hovorí Krpelan. Z nemocnice by mal prezident odísť už v sobotu. Ešte z nemocničného lôžka krátko po prebratí sa z narkózy Kiska kondoloval obetiam štvrtkovej leteckej tragédie, pri ktorej zomreli siedmi ľudia.

V PLZNI MAJÚ METÓDU Z USA
Český lekár Petr Zeman, ktorý Kisku operoval, hovorí, že výmena kĺbu zatiaľ nebola nutná. Keby ho však neošetrili, v budúcnosti by sa tomu nevyhol, informoval portál eurozpravy.cz. Operácia mala podľa neho zbaviť prezidenta bolesti a vrátiť ho čo najskôr do bežnej dennej záťaže. V Plzni sa podľa portálu tomuto typu operácie venujú už desať rokov, ročne spravia sedemdesiat až sto operácií a medzi pacientmi majú aj špičkových športovcov. Metódu priniesol v roku 2006 zo Spojených štátov lekár Petr Nepraš, ktorý Kisku tiež operoval. Metódu sa v Plzni podľa eurozpravy.cz učia lekári z celej strednej a východnej Európy.

SCHUSTER VONKU, GAŠPAROVIČ DOMA
V zahraničí pred pätnástimi rokmi operovali aj prezidenta Rudolfa Schustera. Prasknuté hrubé črevo mu pôvodne operovali v nemocnici ministerstva vnútra, no po druhej operácii mu lekári našli v brušnej dutine mikroorganizmy, na ktoré nezabrali ani antibiotiká. Odborníci predpokladali, že za to mohla hygiena v nemocnici. Keď mu už slovenskí lekári nevedeli pomôcť, zachránili ho po prevoze do rakúskeho Innsbrucku, v zariadení, kde predtým pomohli aj Václavovi Havlovi. Schuster potom hovoril, že nemá až takú dôveru nechať sa operovať na Slovensku. Stotisíceurovú liečbu v Rakúsku vtedy preplatila poisťovňa. V roku 2006 musel pod nôž aj vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. Pri lyžovačke si zlomil nohu, po prevoze z Oščadnice ho v bratislavskej ružinovskej nemocnici operoval chirurg Peter Šimko. Ten istý lekár pred štyrmi rokmi menil bedrový kĺb vtedajšiemu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vlani zase operoval odtrhnutú achilovku Robertovi Ficovi. Premiér sa zranil počas futbalového zápasu v Košiciach, keď jeho mužstvo nastúpilo proti Mladým sociálnym demokratom.

Kisku poslali na operáciu v Česku lekári, poisťovne ju hradia aj iným
(20.08.2015; www.dennikn.sk; , , s. -; Matej Dugovič)  


Prečo cestujú za lekármi
(20.08.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 7/25; Barbora Demešová / Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka:
"Zahraničná operácia Andreja Kisku vyvoláva otázky o stave slovenského zdravotníctva. Nie je to prvýkrát, čo slovenský prezident nešiel do slovenskej nemocnice. Môžeme našim zariadeniam veriť, keď dokonca samotná hlava štátu za operáciou cestuje do zahraničia?"
Barbora Demešová, redaktorka: "Naši prezidenti sa liečili rôzne. Rozruch vyvolal najmä zdravotný stav Rudolfa Schustera, ktorého operovali v Innsbrucku v roku 2000. Naopak, Ivan Gašparovič sa nedávno zveril do rúk slovenských lekárov. Aj výber Andreja Kisku ľudí zaujal. Po tom, čo na Facebook zavesil svoju fotku z plzenskej nemocničnej izby, dostal množstvo otázok."
Redaktor (text v obraze, zdroj: Facebook): "By ma zaujímalo, prečo musel ísť do Čiech, keď máme také super zdravotníctvo?"
Barbora Demešová: "Otázku sme poslali ministrovi zdravotníctva. Viliam Čislák odpísal toto."
Viliam Čislák, minister zdravotníctva (nom. Smer-SD, text v obraze)):
"Je to rozhodnutie pána prezidenta."
Barbora Demešová: "Zaujímalo nás, aké možnosti by mal bežný slovenský občan, keby potreboval podobnú operáciu v zahraničí. Prišli sme sa spýtať najväčšej štátnej zdravotnej poisťovne."
Petra Balážová, hovorkyňa VšZP: "Na Slovensku nie je špecializované pracovisko s dostatočnou odbornou skúsenosťou, ktoré by operovalo touto metódou."
Barbora Demešová: "Podľa prezidentskej kancelárie skúmali Kiskov zdravotný stav niekoľkí slovenskí lekári. Vyšetrili ho v Nemocnici svätého Michala, ktorá lieči našich ústavných činiteľov, a odborný posudok si nechal spraviť aj u lekára súkromnej kliniky. Operáciu v Česku mu odporučili spoločne. Ak by bol v podobnom stave váš poistenec, kam by ste ho poslali?"
Petra Balážová: "Liečba pacienta je plne v kompetencii ošetrujúceho lekára."
Barbora Demešová: "Podľa štátnej poisťovne má teda rovnaké práva, ako Andrej Kiska, každý Slovák. Otázne je už len to, či by mu bežný lekár dal rovnako kvalitný posudok."

Zdravotníkov v štátnych nemocniciach úprava platov zvýhodní
(20.08.2015; www.teraz.sk; , 19:38, s. -; TASR)


Vyšetrenia v zahraničí, ktoré musí povoliť poisťovňa
(20.08.2015; www.noviny.sk; , , s. -; Mária Ölvedyová)


Strieborný prístroj "vypne" tras, bolesť a ovláda močový mechúr
(20.08.2015; www.pravda.sk; Zdravie, 06:00, s. -; Bianka Stuppacherová Pravda)


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi