SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » NOVEMBER 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 23.11.2015

Lekárnikov trápia falošné recepty
(23.11.2015; Pravda; mut. , správy Slovensko , s. 4; Zlatica Beňová)


Štátnu poisťovňu si vyberajú nákladní pacienti
(23.11.2015; Denník N; mut. , Ekonomika , s. 7; VERONIKA FOLENTOVÁ)

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roku zmení viac ako 110 tisíc ľudí. Najviac stratila poisťovňa Penty, na celkovom podiele na trhu sa však už roky prakticky nič nemení  
Od budúceho roku zmení poisťovňu viac ako 110 tisíc ľudí. Prepad poistencov zaznamenala len poisťovňa Dôvera, ktorá patrí skupine Penta. Ostatným dvom poisťovniam poistenci pribúdali. Najviac pribudlo najmenšej, Union   takmer 16 tisíc. Podiely poisťovní na trhu sa však významne nezmenili. Stále je najväčšia štátna Všeobecná zdravotná, nasleduje Dôvera a najmenšia je Union.  

NEJDE LEN O POČTY  
Pre poisťovne je nielen počet poistencov dôležitý, ale aj ich zloženie. Napríklad pracujúci ľudia v produktívnom veku platia vysoké odvody a nie sú často chorí. Drahá je, naopak, starostlivosť o deti a starších, za ktorých navyše platí odvody štát   ale veľmi nízke. Pre poisťovne sú lukratívna skupina aj ľudia žijúci v osadách, pretože za nich síce štát platí málo, ale k lekárovi takmer vôbec nechodia. Aby sa poisťovne nesústredili len na bohatých a zdravých poistencov, zo zákona posielajú všetky príjmy do spoločného fondu, z ktorého sa 95 percent prerozdelí podľa toho, akých klientov poisťovne majú. Do úvahy sa berie vek, pohlavie, to, či si platí poistenie, alebo za neho platí štát, a posledný, najnovší, parameter je chorobnosť. V praxi to znamená, že poisťovňa dostane viac peňazí za starších, ženy, chorých a za poistencov štátu. Najnákladnejší kmeň má Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vlani tak od ostatných poisťovní ako kompenzáciu dostala zhruba 150 miliónov eur. Aj napriek tomu, že sa zdá byť výhodné mať viac nákladných poistencov, súkromné poisťovne sa o nich nebijú. Podľa údajov, ktoré zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií, práve poistenci s vyššími nákladmi sa prepoisťovali vlani do štátnej poisťovne. Do štátnej poisťovne prichádzali starší poistenci viac, ako odchádzali, prišlo viac žien, ako odišlo, a prišlo aj viac poistencov, ktorí boli v niektorej skupine extra evidovanej chorobnosti. Vidieť to aj na porovnaní poistencov podľa nákladov. Do štátnej poisťovne prišli poistenci s priemernými nákladmi 67 eur, naopak, do súkromných poisťovní z nej odišli poistenci s priemernými nákladmi 42,3 eura. Pri súkromných poisťovniach to je naopak.  

PREČO SA TO DEJE  
Otázne podľa analytika INEKO Dušana Zachara je, či nejde len o jednoročný výkyv. Ten by mohla podľa neho spôsobiť napríklad masívna reklamná kampaň cielená na určitú skupinu. Dôvodom môže podľa neho byť aj to, že starší, a teda i nákladnejší poistenci možno viac inklinujú k štátnej poisťovni, lebo im môže imponovať možno o čosi konzervatívnejší prístup pri komunikácii s poisťovňou. "Alebo majú subjektívny pocit, že štátna poisťovňa na ich zdraví, na rozdiel od súkromných poisťovní, šetriť nebude," hovorí Zachar. Na to však nie sú dáta. Presun poistencov môže podľa neho spôsobovať aj to, že ide o voličov alebo sympatizantov Smeru. "Medzi ktorými sú nadpriemerne zastúpení ľudia s nižším vzdelaním a s vyšším vekom. Títo podľa hypotézy nasledovali odkaz premiéra, ktorý systematicky rétoricky brojí proti súkromným poisťovniam a ich zisku, a tak nepriamo podporuje štátnu poisťovňu," dodáva. Poisťovne na to nemajú vysvetlenie. "Je to otázka k poistencom, prečo, keď potrebujú starostlivosť, vrátane finančne náročnej starostlivosti, sa spoliehajú na Všeobecnú zdravotnú," reagovala štátna poisťovňa. Dôvera tvrdí, že podľa svojich údajov majú najviac poistencov, za ktorých platí zdravotné odvody štát   teda napríklad mamičky, deti, dôchodcovia, nezamestnaní. Union reagoval, že sa snaží získať poistencov bez ohľadu na vek či chorobnosť.
 
Poistenci ubúdali len Dôvere
Výsledok prepoistenia platný od januára budúceho roka:
Union 15 858  
VšzP 7167  
Dôvera  23 025  

Aký podiel budú mať poisťovne od budúceho roku  
VšzP 63,4%  
Union 9,1%  
Dôvera 27,5%  

Výber  
Ľudia môžu meniť poisťovňu len raz ročne,  
V minulosti získavali súkromné poisťovne na úkor štátnej, tento rok ubudlo Dôvere.

Neúčinné antibiotiká
(22.11.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 12/21; Soňa Cipínová, Barbora Mareková / Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: "Antibiotík jeme priveľa. Slovenskí lekári nám ročne predpíšu až osem miliónov balení."
Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: "Nadspotreba antibiotík má pritom vážne následky. Mnohé z nich sa stávajú neúčinné."
Soňa Cipínová, redaktorka: "Slovensko patrí medzi krajiny s nadpriemernou spotrebou antibiotík a vysokou mierou rezistencie. To znamená, že u veľa ľudí u nás antibiotiká nezaberú. Jeden z dôvodov je to, že ich berieme priveľa."
Darina Sedláková, Svetová zdravotnícka organizácia na Slovensku: "V minulosti, keď bolo také množstvo antibiotík a fungovali veľmi dobre, nezdráhali sa predpisovať ich možno aj pri príležitostiach, keď to nebolo náležité."
Soňa Cipínová: "To, či pacient potrebuje antibiotiká, odhalí takzvaný CRP test. Pomáha lekárovi rozlíšiť, či ide o vírus alebo bakteriálnu infekciu. Tento test sa dá robiť dvoma spôsobmi   buď vám lekár zoberie krv a pošle ju do laboratória, čo je ale zdĺhavé, alebo vám urobí CRP vyšetrenie priamo v ambulancii a hneď tak zistí, či antibiotiká potrebujete alebo nie. Asociácia súkromných lekárov vraví, že takýto prístroj má v ambulancii len okolo desať percent obvoďákov. Problém je v peniazoch. U všeobecných lekárov ho prepláca len jedna poisťovňa."
Barbora Mareková, redaktorka: "Nechce ministerstvo určiť, aby CRP preplácali všetky tri poisťovne?"
Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva: "Ide v prvom rade o zmluvný vzťah medzi konkrétnou zdravotnou poisťovňou a teda konkrétnym poskytovateľom, do ktorého ministerstvo nemôže, ani nemá ako vstupovať. Ak sa to dá v prípade jednej poisťovne, nie je dôvod, prečo by sa to možno nedalo v iných poisťovniach, čiže stojí za úvahu."

Smer rušil v Revúcej nemocnicu, zachránili ju zlé cesty v okrese
(21.11.2015; Sme; mut. , Voľby 2016 , s. 2,3; Ján Krempaský)

Pacientov a sektor čaká ďalší ťažký rok, tvrdia ochrancovia práv
(20.11.2015; www.sme.sk; Slovensko, 17:16, s.  ; sita)


Oftalmológ Ľudovít Veselý napísal prvú slovenskú učebnicu Choroby oka
(20.11.2015; www.teraz.sk; , 06:05, s.  ; TASR)

Trenčianska onkológia je bez prístrojov
(20.11.2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 9/14; Ctibor Michalka / Elena Koritšánska)

Elena Koritšánska, moderátorka: "V trenčianskej nemocnici prestali fungovať prístroje, ktoré slúžia na ožarovanie onkologických pacientov. Ide pritom o jediné takéto zariadenie v kraji. Ľudia tvrdia, že k poruchám dochádzalo aj v minulosti. Vedenie nemocnice chce problémy vyriešiť čo najskôr. Ministerstvo zdravotníctva už prisľúbilo finančnú pomoc.
Ctibor Michalka, redaktor: "Onkologické oddelenie je bez funkčných prístrojov už niekoľko dní. Podľa vedenia nemocnice došlo k poruche v rámci verifikačnej a plánovacej siete, cez ktorú sa koordinujú napríklad dáta z CT vyšetrenia alebo výpočet ožarovacieho plánu. Hovorkyňa Petra Gembešová."
Petra Gembešová, hovorkyňa trenčianskej nemocnice: "Požiadali sme zdravotnícke zariadenia v Žiline, v Martine, v Bratislave a v Nitre o pomoc pri zabezpečení potrebnej zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov."
Ctibor Michalka: "Tí, ktorých sme oslovili, sú presvedčení, že takáto situácia by sa vo fakultnej nemocnici nemala stávať. Táto pani si ale na podobný prípad spomenula."
Pacientka: "Raz to bolo pokazené. Som tu ležala šesť týždňov, prakticky sa potom predlžuje ležanie tuná."
Ctibor Michalka: "Sama vďaka ožarovaniu absolvovala úspešnú liečbu. Zároveň ale dodala."
Pacientka: "Ľudí treba liečiť a čakajú na to a tam je rozhodujúca každá chvíľa, kedy sa začne liečba."
Ctibor Michalka: "Manželka tohto pána mala zase v tomto čase naplánovaných postupne dvadsaťpäť ožarovaní."
Manžel pacientky: "Doteraz namiesto toho ešte doberie nejakú chemoterapiu a potom, keď to opravia, pôjde na tie ožarovania."
Ctibor Michalka: "Podľa hovorkyne Gembešovej prístroj denne využívalo zhruba šesťdesiat pacientov. Kedy budú opäť funkčné, nevedela spresniť, no predpokladané investície by mali byť asi osemstotisíc eur. O situácii už s vedením nemocnice rokovalo aj ministerstvo zdravotníctva. Hovorca Peter Bubla."
Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva: "Bol zabezpečený manažment rozliečených pacientov, aby mali k dispozícii potrebnú zdravotnú starostlivosť. Zároveň minister rozhodol o pridelení finančných prostriedkov na zakúpenie potrebných komponentov a odstránenie poruchy."
Ctibor Michalka: "Nakoľko ide o havarijný stav, je pri nákupe podľa neho možné využiť v súlade so zákonom aj rýchlejší postup ako štandardné verejné obstarávanie."

Sestričkám nedali peniaze ale uznesenie
(20.11.2015; www.sme.sk; Blogy, 13:59, upravené 20.11.2015 o 17:10, s.  ; Viliam Novotný)


Asociácia nemocníc žiada 95 miliónov: Hrozí rušenie oddelení?
(20.11.2015; www.pluska.sk; Správy Ekonomika, 08:00, s.  ; Plus JEDEN DEŇ/vm)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi