SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » DECEMBER 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.12.2015


Čislák dal peniaze Pente na CT prístroj
(14.12.2015; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 4; Ján Krempaský)


Nemocnica prenáša dlhy na firmu
(14.12.2015; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Michal Skýpala)

Aj keď už je 21. storočie, niektoré slovenské nemocnice stále zostali zaseknuté v minulom režime. Trápi ich zlý technický stav a míňajú každoročne na dlh. A tieto dlhy sa prenášajú aj na firmy. "Univerzitná nemocnica Bratislava nám mesiace neplatí faktúry za tovar," povedal pre HN konateľ firmy ARMATUREX Alojz Koubek. Jeho spoločnosť cez elektronické trhovisko dodala do nemocnice vybavenie do kúpeľní či záchodové misy. Dokopy im už dlhuje vyše 15-tisíc eur a firma zatiaľ nevidela ani cent.
"Uvedomujeme si, že naša ekonomická situácia negatívne vplýva na dodávateľov a aj na renomé nemocnice, čo nás mrzí," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská. Jednou z podmienok nákupu cez elektronické trhovisko však je, že nemocnica mala oznámiť dodávateľovi platobnú neschopnosť pred dodaním tovaru. To sa však nestalo.
Systém elektronického trhoviska je výkladnou skriňou ministerstva vnútra. Zabraňuje podľa neho korupcii a šetrí peniaze. "O efektívnosti systému nie je pochýb. V takýchto situáciách môže dodávateľ dať negatívne referencie obstarávateľovi a zabrániť tomu, aby v budúcnosti sledoval jeho ponuky," odkázal tlačový odbor rezortu vnútra na prípad firmy ARMATUREX.

Čislákove drobné nepomôžu
Paradoxom je, že práve na rekonštrukciu sociálnych zariadení prilial minister zdravotníctva Viliam Čislák do rozpočtu nemocnice ďalších 2,5 milióna eur. Ide o opatrenie z druhého sociálneho balíčka, ktorým vláda rozdelila medzi nemocnice 30 miliónov. Firmy ARMATUREX sa však už peniaze zo sociálneho balíčka netýkajú. "Táto oprava bola skôr," vysvetľuje Maťašovská.
Ani peniaze zo sociálneho balíčka však nezabránia tomu, aby sa nemocnica ďalej zadlžovala. Jej rozpočet tvoria hlavne peniaze zo zdravotných poisťovní a nestačia ani na liečbu pacientov či platy zamestnancov.

Nová nemocnica a oddlženie do volieb
Univerzitná nemocnica v Bratislave je kolos, ktorý tvorí najväčšie dlhy zo všetkých nemocníc. Len v Sociálnej poisťovni majú aktuálne sekeru takmer 80 miliónov eur, ktorá sa každý mesiac zvyšuje. Zadlžujú sa hlavne kvôli tomu, že jej budovy chátrajú. Podľa hovorkyne Maťašovskej nemá nemocnica k dispozícii vlastné peniaze na rekonštrukcie a odstraňuje iba najakútnejšie havarijné stavy. "Opakovane poukazujeme na potrebu novej modernej nemocnice," dodáva. Nová bratislavská nemocnica bola súčasťou programového vyhlásenia vlády. To, že do volieb stáť nebude, je už isté.
Rezort zdravotníctva si ešte za čias ministrovania Zuzany Zvolenskej v roku 2013 zaumienil aj ďalší ambiciózny plán. Vyrovnané hospodárenie fakultných a univerzitných nemocníc do konca tohto roka. "Tento cieľ zadefinovaný pred tromi rokmi v rozpočtovom pláne trvá," povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Minulý rok však skončili štátne nemocnice v mínuse 75 miliónov eur. Analytik je teda skeptický. "To je plán z paralelného vesmíru," hodnotí okresanie dlhov nemocníc Tomáš Szalaj zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku. Podľa ich odhadov prekročí dlh štátnych nemocníc na prelome roka pol miliardy eur. Či si vláda splní svoj sľub, dozvieme sa až v správe o zadlženosti, ktorú ministerstvo zdravotníctva predkladá každoročne v máji. Teda až po voľbách.

VšZP nakúpila 8 500 hygienických balíčkov
(14.12.2015; Pravda; mut. , správy Slovensko , s. 8,9; Zlatica Beňová)

Nafúkal, teraz je námestník
(14.12.2015; Plus jeden deň; SLOVENSKO , s. 10; kon, vip,)


Ambulantní lekári napísali pre nedostatok vakcín list premiérovi
(13.12.2015; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 18:17, s. -; TASR)

Nahlasujte chýbajúce lieky
(13.12.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 8/31; Veronika Ostrihoňová / Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: "Chodíte z lekárne do lekárne a to, čo potrebujete, neviete nikde nájsť? Neplatí to už len pri vakcínach pre bábätká, ale aj pri iných často životne dôležitých liekoch. Po novom môžete nahlásiť chýbajúci liek do celoslovenskej databázy priamo v lekárni a na internete si neskôr overiť, či ho už majú."
Veronika Ostrihoňová, redaktorka: "Dovozcovia k nám musia priniesť toľko liekov, koľko podľa štatistík potrebujeme. Potom je to už v rukách distribučných spoločností, ktoré ich dodávajú do lekární. Záhadou teda je, prečo ich tam nenájdeme."
Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory: "Lieky, ktoré sú podľa štatistík dovezené na Slovensku, sa dosť často strácajú tým spôsobom, že sú vyvážané do iných krajín Európskej únie, kde sú ich ceny vyššie."
Divák TV Markíza (text v obraze): "Môj diabetológ mi povedal, že inzulín sa stáva veľmi dobrý obchodný artikel, nakoľko máme jedny z najlacnejších liekov v EÚ."
Veronika Ostrihoňová: "Ide o takzvaný reexport, teda vývoz liekov do zahraničia. Na tento proces dohliada štátny ústav pre kontrolu liečiv."
Ondrej Sukeľ: "Každý distribútor, ktorý liek vyváža do zahraničia, je povinný túto skutočnosť oznámiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, ale odhady už dnes hovorí, že nie vždy sa takto deje a Štátny ústav už aj udelil nejaké pokuty za to, že distribútor nenahlásil."
Veronika Ostrihoňová: "A tak sa môže stať, že napriek tomu, že liekov je u nás papierovo dosť, v lekárňach chýbajú."
Diana Madarászová, Štátny ústav pre kontrolu liečiv: "Za nedostatkom liekov v lekárni sa môžu podpísať viaceré faktory. V mnohých prípadoch sa v distribučných spoločnostiach tie lieky nachádzajú, ale z rôznych dôvodov prichádza k selekcii dodávok len do určitej lekárne."
Veronika Ostrihoňová: "Často rozhoduje najmä kúpna sila a tak tie menej navštevované ťahajú za kratší koniec. Aj preto sa zástupcovia lekární a pacientov rozhodli prísť s novou databázou. Ak neviete nájsť liek, ktorý potrebujete, nahlásite to lekárnikovi a ten údaje nahodí do systému."
Ondrej Sukeľ: "Následne tieto hlásenia budeme v pravidelných intervaloch vyhodnocovať a budeme mať objektívne dáta o konkrétnej nedostupnosti liekov na Slovensku. Chceme priniesť praktické dáta, aby aj na ministerstve, aj na ŠÚKL sme vedeli ukázať, s akými problémami sa denne potýkame."
Diana Madarászová: "Každý podnet môže pomôcť k riešeniu nedostupnosti liekov."
Veronika Ostrihoňová: "Údaje o nedostupných liekoch nájdete na internete (www.slek.sk/nedostupnelieky). Znamená to, že si pred tým, ako zájdete do lekárne, môžete overiť, či váš liek vôbec majú."

Čo si o ministrovi myslí jedna zo sestier vo výpovedi
(13.12.2015; www.sme.sk; Blogy, 19:08, s. -; Kavecká Monika)

Nemocnica aj napriek výpovediam zabezpečí operatívu v plnom rozsahu
(13.12.2015; www.sme.sk; Spravodajstvo, 08:34, s. -; Roman Kopka)


Čislák dal najviac peňazí Pente
(12.12.2015; Sme; mut. , Spravodajstvo , s. 5; Ján Krempaský)


VšZP ku koncu októbra so ziskom 4,2 mil. eur
(11.12.2015; www.poistovne.sk; poistovne.sk, 12:00, s. -; SITA)


Ako prerobiť milión a pol na dvoch prístrojoch pre pacientov
(11.12.2015; www.sme.sk; Blogy, 14:53, upravené 11.12.2015 o 15:29, s. -; Transparency International Slovensko)


Stiahnuť výpoveď sa rozhodli ďalšie sestry, tvrdí rezort zdravotníctva
(11.12.2015; www.teraz.sk; , 16:42, s. -; TASR)


Chorých na chrípku aj akútne respiračné ochorenia pribúda
(11.12.2015; www.teraz.sk; , 15:14, s. -; TASR)


Penta chce v zdravotníctve preinvestovať 115 miliónov eur, postaví nemocnicu
(11.12.2015; www.aktualne.sk; , , s. -; SITA, TASR)


Penta v zdravotníctve. Aký je prínos finančníkov?
(11.12.2015; www.aktuality.sk; Správy, 16:10, s. -; Martin Odkladal)


POZOR: Z trhu stiahli viacero liekov pre alergikov
(11.12.2015; www.teraz.sk; , 19:09, s. -; TASR)


Mladí lekári diskutovali v Bratislave o novinkách v liečbe detí
(11.12.2015; www.teraz.sk; , 20:03, s. -; TASR)


Hlas pacienta: Čo pacient očakáva od lekára?
(11.12.2015; Lekárske listy; č. 23, VARIA , s. 8,9; Denisa Semková)

V polovici októbra 2015 sa vo Vysokých Tatrách konalo tradične najväčšie odborné podujatie všeobecných praktických lekárov na Slovensku - XXXVI. Výročná konferencia SSVPL z ktorej sme pripravili Kompendium medicíny. Čitateľom prinášame ďalšiu easť správy z tohto významného podujatia.
Zástupca pacientov Ing. arch. Radoslav Herda (OZ Slovenský pacient) v rámci bloku prednášok o prínose všeobecného lekárstva informoval, že Slovenský pacient je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2010 a ktorého hlavnou úlohou je vzdelávanie pacientov v medicínskej, právnej a sociálnej oblasti. Autor sa vo svojej prednáške zameral na to, čo pacient očakáva od lekára, pričom sa venoval týmto štyrom oblastiam: problémy a očakávania pacienta; potreby lekára a pacienta; ako spolu ďalej; prieskumy. Problémy slovenského pacienta. Koncom roku 2014 agentúra Focus realizovala prieskum s názvom Aktuálne otázky z oblasti zdravotníctva, ktorého výsledky boli zverejnené v marci 2015. Problémy slovenského pacienta súvisiace s platením hodnotené ako dosť závažné alebo veľmi závažné boli nasledovné: platenie nad rámec odvodov (uviedlo 85 % pacientov), na zdravotníctve zarábajú hlavne poisťovne (83 %), na zdravotníctve zarábajú hlavne lekárne (74 %), na zdravotníctve zarábajú hlavne lekári (71 %). Pacienti odpovedali na otázku ,,Často sa teraz hovorí o úrovni zdravotníctva a zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Do akej miery vnímate nasledujúce veci ako problémy v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou? Predložím vám teraz niekoľko problémov zdravotníctva a vy prosím každý z nich ohodnoťte na škále 0 až 10, kde 0 = vôbec to nie je problém až po 10 = je to zásadný problém." Čo sa týka problémov súvisiacich s kvalitou, 81 % pacientov si myslí, že zdravotná starostlivosť nedosahuje kvalitu, akú by mala dosahovať. 77 % pacientov uviedlo, že sa dlho čaká na objednanie resp. hospitalizáciu. 70 % pacientov má problém so správaním sa zdravotníckeho personálu a 70 % pacientov nevie, na čo má nárok. Očakávania slovenského pacienta. Pacienti odpovedali na otázku ,,Čo by ste privítali od štátu resp. od ministerstva zdravotníctva, aby pre vás ako pacientov urobili? Do akej miery by ste súhlasili alebo nesúhlasili s nasledujúcimi opatreniami? Predložím vám teraz nieko ľko možností vy prosím každú z nich ohodnoťte na škále 0 až 10, kde 0 = vôbec nesúhlasím až po 10 = úplne súhlasím." Čo sa týka problémov súvisiacich s platením, ktoré boli hodnotené ako dosť závažné alebo veľmi závažné, 92 % pacientov si praje znížiť doplatky za lieky, 91 % pacientov by si prialo znížiť poplatky za zdravotnú starostlivosť, 84 % pacientov by chcelo zrušiť zisk zdravotných poisťovní a 78 % pacientov by chcelo znížiť odvody do zdravotných poisťovní. Najväčšie problémy súvisiace s kvalitou boli tieto: 89 % pacientov by chcelo vedieť na čo majú ako pacienti nárok a chcú hľadať niekoho, kto by im tento nárok pomohol vymôcť; 84 % pacientov by chcelo donútiť poisťovne mať zmluvy s viacerými lekármi, aby ich bolo viac a boli by bližšie k pacientom; 82 % pacientov by chcelo zlepšiť správanie lekárov k pacientom; 79 % pacientov by chcelo zlepšiť správanie ošetrovateľov k pacientom; 71 % pacientov by chcelo zrušiť nekvalitné ambulancie a nemocnice. Autor načrtol aj potreby rodinného lekára - tri sny prof. Igora Švaba - pomáhať ľuďom, byť rešpektovaný a ocenený, byť šťastný. Naproti tomu pacient má len jedno prianie. Prieskum Dôvera v zdravotníctve, ktorý uskutočnilo Centrum pre výskum verejnej mienky v roku 2010 v Ľubľane, zistil, že rodinný lekár má výsostné postavenie v zdravotníctve - až 82 % pacientov dôveruje rodinnému lekárovi na rozdiel od špecialistu, ktorému dôveruje len 8 % pacientov, čo je špecifická situácia v Slovinsku. Vysoká dôvera v rodinného lekára (4,23 na škále od 0 do 5) sa zistila aj v porovnaní s ostatnými zdravotníckymi inštitúciami (3,04) a lekárskou komorou (2,15). V roku 2008 boli publikované návrhy pre politiky zdravotníckej starostlivosti, z ktorých je autorovi najbližšia na človeka orientovaná primárna starostlivosť zameraná na potreby zdravia, kde vzťah lekár a pacient je založený na trvalom osobnom vzťahu, starostlivosť je komplexná, kontinuálna a orientovaná na človeka, preferovaná je zodpovednosť za zdravie všetkých ľudí v komunite počas celého života a za riešenie determinantov zlého zdravotného stavu, ľudia sú partnermi pri starostlivosti o vlastné zdravie a zdravie v ich komunite (tab.). Spojenectvo so všeobecným lekárom vníma Ing. arch. Herda ako veľmi cenné. Ustanovenie § 4 ods. 3 hovorí, že ,,poskytovateľ je povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne. Zdravotná starostlivosť je poskytnutá správne, ak sa vykonajú všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy." Ako uviedol Ing. arch. Herda, lekár s komplexným obrazom o človeku má oveľa vyššiu schopnosť manažovať ho k uzdraveniu. Za kľúčovú osobu v tomto kontexte považuje Ing. arch. Herda všeobecného lekára. Pred čím stoja všeobecní lekári? V súvislosti s touto otázkou poukázal autor na sedem bodov, ktoré predniesol na minuloročnej konferencii SSVPL prof. Igor Švab: sme unikátni a zaslúžime si unikátne miesto v spoločnosti; musíme bojovať o svoje miesto, ináč stratíme svoju reputáciu; musíme byť finančne porovnateľní s ostatnými profesiami; musíme mať viac vplyvu a viac privilégií; musíme mať čas na relaxáciu, aby sme nevyhoreli; musíme ureiť hranice našim pacientom, zvyčajne chcú nemožné; musíme znížiť našu pracovnú záťaž. Ako spolu ďalej? OZ Slovenský pacient spolu so SSVPL realizovalo minulý rok projekt Život bez antibiotík, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie ľudí o antibiotikách, a tým zracionalizovať ich užívanie. Momentálne je na internetovej stránke www.zivotbezantibiotik.sk zaznamenaných 3500 návštev mesačne, celkovo 24 000 návštev. Na stránke je uvedených 62 garantovaných článkov, 2 prieskumy a 4 infografiky. Sueasťou projektu sú dvaja skvelí spolupracovníci MUDr. Peter Lipták a MUDr. Jana Bendová a traja silní partneri - WHO, SSVPL, Európska komisia. Ako uviedol Ing. arch. Herda, OZ Slovenský pacient čakajú projekty týkajúce sa medicínskeho vzdelávania pacienta, psychologickej podpory v rámci kognitívnobehaviorálnej terapie, ďalej prieskumy týkajúce sa dôvery v lekárov a poplatkov pacientov. Na internetovej stránke www.slovenskypacient.sk je momentálne zaznamenaných 105 000 návštev mesačne, pričom každý dvadsiaty až päťdesiaty návštevník sa zapája do prieskumov. Na záver Ing. arch. Herda citoval prof. Igora Švaba, bývalého prezidenta Wonca Europe - ,,Musíme byť vždy verní svojim pacientov. Ak chceme byť šťastní ako rodinní lekári, musíme byť verní našim hlavným hodnotám medicíny a humanizmu" a pridal citát Džigme Khesar Namgjal Wangčhuga, kráľa Bhutánu, ktorý povedal, že Skutočným meradlom úspešnosti národa nie je hrubý domáci produkt, ale ,,hrubé domáce šťastie".

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi