SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2015 » DECEMBER 2015

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 18.12.2015

Lekárov bude môcť sústavne vzdelávať nová akreditačná rada
(17.12.2015; www.teraz.sk; , 13:21, s. -; TASR)


Lieky sa majú preveriť vo všetkých nemocniciach
(18.12.2015; Pravda; mut. , správy Slovensko , s. 2,3; Sabína Nagyová, Vanda Vavrová)

Verejnosť je pobúrená škandálom, ktorý otriasa Národným onkologickým ústavom. Pre ľudí, ktorí kradli lieky určené pacientom s rakovinou, žiada prísne tresty. Polícia zatiaľ deviatich páchateľov obvinila z krádeže, pre ktorú môžu skončiť vo väzení aj na desať rokov. Existuje však možnosť, že vyviaznu len s podmienkou. Čo nemôže byť dostatočný trest za to, že pacientov odkázaných na dôveru voči zdravotníkom obrali o životne dôležité lieky.
Siedmich zdravotníkov z Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave a dve pracovníčky farmafiriem polícia v utorok obvinila z trestného činu krádeže. Šiesti z nich sa pred políciou k svojmu konaniu priznali. Podľa zákona im hrozí väzenie od troch do desať rokov. Obvinení brali z úseku, kde sa pripravujú infúzie, lieky, ktoré boli určené na chemoterapiu. Malo ísť o moderné a drahé lieky na liečbu rakoviny prsníka či hrubého čreva herceptin a avastin, ktoré mali byť vyvážané za hranice, kde sa predali s vysokým ziskom.
Obvinení zdravotníci zrejme nekonali na vlastnú päsť, vývoz do cudziny si totiž vyžadoval aj účasť distribútora. Polícia preto podľa informácií denníka Pravda pracuje aj s možnosťou, že mohlo ísť o organizovanú skupinu. V tomto prípade sú tresty prísnejšie, 10 až 15 rokov väzenia. Advokát Jozef Dobrovič poukazuje, že v takomto prípade by sa páchatelia nevyhli väzeniu.
Obvinenie z krádeže je podľa advokáta Juraja Bašnáka bežný postup vyšetrovateľov. "V prípade majetkovej kriminality vyšetrovatelia spravidla najskôr používajú najtypickejšie skutkové podstaty, za ktorú môžeme považovať aj krádež, a neskôr prípadne špecifikujú vhodnejšiu. Je možné, že sa to neskôr preklasifikuje," myslí si advokát. To znamená, že dnes môžu byť obvinení z trestného činu krádeže, no ak ďalšie vyšetrovanie dokáže, že svojím konaním ohrozili zdravie pacientov, môžu čeliť aj trestnému činu ublíženia na zdraví.
Zatiaľ totiž nie jasné, akým spôsobom obvinení lieky kradli. Jednou z teórií je, že mohli ampulky riediť, tak aby im zostali pre čierny trh neotvorené fľaše. Riaditeľ ústavu Jozef Dolinský to poprel, polícia sa však k tomu nevyjadrila. Ak by sa to potvrdilo, znamenalo by to, že pacienti boli liečení nesprávne a bolo ohrozené ich zdravie.
Túto alternatívu naznačil odborník na zdravotníctvo SDKÚ Valerián Potičný. Podľa neho pacienti s vysokou pravdepodobnosťou nedostali lieky v takej koncentrácii alebo dávke, ako mali dostať. Upozornil, že dávka chemoterapie sa odvíja od váhy pacienta. "Málokedy je to tak, že ide na váhu pacienta jedno balenie," povedal s tým, že pacient môže dostať polovicu alebo jeden a pol balenia liečiva, zvyšná časť má byť zlikvidovaná, a to sa podľa neho nestalo. Podľa Potičného je možné, že zdravotníci použili zvyšok onkologického lieku doplnený fyziologickým roztokom. "Mohlo to tam byť, ale nemuselo. Keď však nedostanete potrebnú dávku, nádor to neovplyvní, ale negatívne sprievodné znaky chemoterapie zostávajú," zdôraznil s tým, že konaním zdravotníkov bolo ohrozené zdravie a život pacientov.
Prezidentka Asociácie pre ochranu práv pacientov Katarína Kafková si myslí, že každý pacient, ktorý bol približne mesiac pred vypuknutím škandálu liečený v NOÚ herceptinom či avastinom, by sa mal obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára. "Onkologické ochorenie neznesie odklad. Potrebuje liečbu a skorý zásah. Z tohto pohľadu je najdôležitejšia komunikácia s ošetrujúcim lekárom, ktorý by mal zhodnotiť, či nie je potrebné zvoliť novú liečbu," myslí si Kafková, podľa ktorej práve príslušní lekári by mali rozhodnúť, ako ďalej. Kafková sa však prikláňa k tomu, že nemuselo dôjsť k ohrozeniu pacientov tak, ako to povedal riaditeľ Dolinský. "Ale malo by sa to určite prešetriť," zdôraznila.
Podľa klinického onkológa Stanislava Špánika je dnes nemožné dokázať, že pacienti mohli dostávať nižšie dávky liekov, ako im lekár predpísal. Niektoré chemoterapeutiká sa podľa neho v priebehu pár dní rozpadnú a v krvi sa nedajú zistiť. "Pacienti sa môžu mať rovnako zle, aj keď dostanú liečbu, aj keď ju nedostanú. Spätne sa už absolútne nedá zhodnotiť, že čo by mali sledovať," dodal Špánik.
Advokát Ivan Humeník z kancelárie h&h PARTNERS vysvetlil, až ak konanie podozrivých spôsobilo pacientovi škodu, ten môže žiadať od ústavu náhradu. Podľa neho sa dá obrátiť aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Na aféru po dvoch dňoch zareagovalo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré chystá kontrolu v nemocniciach. "Ide o štandardnú kontrolu v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach vrátane špecializovaných so zameraním na prípravu a podávanie liečiv," povedal hovorca ministerstva Peter Bubla, podľa ktorého plánuje rezort s kontrolami začať do konca tohto roka.
Na prípad nelegálneho obchodovania s onkologickými liekmi zo strany zamestnancov NOÚ upozornil políciu riaditeľ ústavu Jozef Dolinský. Ten včera zo strany členov SDKÚ čelil obvineniu, že jeho firma ONCO-Consult, s.r.o., sa venuje kúpe tovaru. Vyzvali ho, aby odstúpil. Dolinský v reakcii na obvinenia uviedol, že jeho eseročka sa nevenuje veľkodistribúcii, nákupu ani predaju liekov. "Tieto fakty sa dajú striktne overiť v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv i na ministerstve zdravotníctva, ktoré podáva povolenia na veľkodistribúciu," argumentoval. Tvrdí, že spoločnosť nikdy nebola v obchodnom vzťahu s NOÚ. Riaditeľ vysvetlil, že dlhé roky vykonáva vedeckú, konzultačnú a prednáškovú činnosť, eseročku si preto založil z dôvodu legalizácie tejto činnosti. Poukázal, že niektorí lekári majú živnosti, iní zase právnické subjekty. Po nástupe do funkcie riaditeľa ústavu sa Dolinský vzdal funkcie konateľa firmy, zostal však vlastníkom.

Otvorené otázky v prípade krádeže liekov
- Nie je známe, ako krádež liekov zamestnanci Národného onkologického ústavu (NOÚ) uskutočnili. Naskytá sa viacero možností. Onkologické lieky, ktoré boli určené na prípravu chemoterapie, mohli riediť, teda dávku pre onkologických pacientov mohli znižovať a zvyšok predávať. Lieky tiež mohli predávať ako celé balenie tak, že ich ušetrili v prípade, že sa pacientom, pre ktorých boli určené, zhoršil zdravotný stav a ďalšiu dávku nespotrebovali. K liekom sa páchatelia mohli dostať aj prostredníctvom falošných dokumentov.

- Ak by vyšetrovanie dokázalo, že lieky zdravotníci riedili, mohli tak ohroziť zdravotný stav pacientov. Vedenie NOÚ to zatiaľ vylúčilo.

- Polícia zatiaľ neprezradila, kam sa lieky vyvážali. Zatiaľ všetky informácie nasvedčujú tomu, že boli vyvážané za hranice Slovenska. Medzi páchateľmi by mal byť podľa informácií denníka Pravda človek s trvalým pobytom v Anglicku. Je teda pravdepodobné, že cieľovou krajinou bola práve Veľká Británia.

- Zdravotníci zrejme nekonali na vlastnú päsť. Vývoz do cudziny si totiž vyžadoval aj účasť distribútora. Polícia by mala pracovať aj s možnosťou, že išlo o organizovanú skupinu páchateľov.

- Rovnako polícia nepriznala, ako dlho mali zdravotníci lieky kradnúť. Podľa zdroja blízkeho ústavu sa medzi zamestnancami o tom šepkalo už pred rokom.

Zástupcovia pacientov majú jednoznačný odkaz pre Čisláka
(18.12.2015; Plus jeden deň; AKTUÁLNE , s. 2; mt)

V iných krajinách by minister skončil
Má vyvodiť osobnú zodpovednosť? Kradnutie onkologických liekov je len posledným zo série škandálov, ktoré stíhajú naše zdravotníctvo. Opýtali sme sa zástupcov odborných organizácií a združení pacientov na to, či by mal minister zdravotníctva Viliam Čislák zotrvať vo funkcii.

Tomáš Szalay, Health Policy Institute: "Zatiaľ vydržme, vyšetrovanie sa ešte neskončilo a nevieme, ako vysoko siahala tá chobotnica, či až k námestníkom, riaditeľovi. Minister nemôže niesť zodpovednosť za každého zamestnanca ústavu."

Anna Valachová, Nadácia na pomoc onkologickým pacientom: "Je to obrovský škandál. V normálne fungujúcej spoločnosti by bolo odstúpenie ministra samozrejmosťou. Som presvedčená, že by mal odstúpiť aj riaditeľ NOÚ."

Zuzana Pepichová, Viktorky, združenie pacientok s rakovinou prsníka: "Dôvod na odstúpenie ministra to stopercentne je. Najmä keď máme skúsenosť, že určitá liečba je našim pacientkam nedostupná. Tento škandál vrhá zlé svetlo na všetkých, aj svedomitých pracovníkov na onkológii."

Katarína Kafková, Asociácia na ochranu práv pacientov: "Je to na posúdení každého jednotlivca, či prijme svoju zodpovednosť."

Ľudmila Kolesárová, Dobrý anjel: "Je to, bohužiaľ, ďalší dôkaz toho, že zdravotníctvo a morálka sú u nás v katastrofálnom stave. Nie je to prvá tragická kauza ohrozujúca životy pacientov a v iných krajinách by minister zdravotníctva o funkciu prišiel už skôr."

Monika Kavecká, Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek:"V súvislosti so všetkými kauzami v zdravotníctve si myslím, že pán minister mal odstúpiť už dávno. Absolútne nezvláda situáciu v zdravotníctve."

Kontrola slovenského zdravotníctva, aká tu ešte nebola. Kontrolóri idú do nemocníc
(18.12.2015; www.aktuality.sk; Správy, 00:00, s. -; Ladislav Bariak ml. Ján Kuciak)


Štát zistí počty zaočkovaných
(18.12.2015; Sme; mut., Spravodajstvo , s. 2; Ján Krempaský)

Ministerstvo odpovedá na hlásenia pediatrov, že na Slovensku je nedostatok vakcín
Európska komisia ministerstvu odkázala, že ak sa zo Slovenska vyváža priveľa vakcín, má konať, a nie čakať na ňu.
Pre nedostatok vakcín, najmä pre deti do jedného a pol roka, urobí štát komplexnú kontrolu zaočkovanosti. Dohodli sa na nej v stredu účastníci stretnutia na ministerstve zdravotníctva. K rozhodnutiu prichádza po sérii článkov SME. Málo vakcín je na Slovensku už od jari. Chýba najmä látka infanrix hexa, ktorá sa používa na očkovanie dojčiat proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej mozgovej obrne, žltačke typu B a baktériám Haemophilus influenzae. Nedostatkovou je aj vakcína priorix. Očkuje sa ňou proti osýpkam, mumpsu a červienke. Pediatri hovoria, že nedostatok vakcín ohrozuje zdravie dojčiat. Málo vakcín je na Slovensku jednak preto, že je ich nedostatok v celej Európe, ale aj preto, že sa zo Slovenska vyvážajú. Pre cenovú politiku štátu sú u nás oveľa lacnejšie ako vo väčšine krajín Európskej únie, preto sa ich oplatí opäť vyvážať do cudziny. Ministerstvo to popiera, na stretnutí sa podľa jeho hovorcu Petra Bublu účastníci zhodli, že podľa dostupných údajov nie je za nedostatkom vakcín ich reexport do zahraničia. Po článkoch v SME napísala o nedostatku vakcín premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru aj Asociácia súkromných lekárov. Na otvorený list jej podľa hovorkyne Lujzy Hanovej neodpovedal.

Problém vidia v balení
"Z diskusie vyplynula potreba zhodnotenia správy o administratívnej kontrole zaočkovania na Slovensku," povedal po rokovaní Bubla. Na stretnutie okrem predstaviteľov ministerstva prišli aj zástupcovia výrobcov vakcín, distribútorov, lekárnikov a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Výrobca a dovozca vakcín, britská farmaceutická firma GSK podľa Bublu preverí dostupnosť jednoampulových balení, ktoré by mohli pomôcť lepšej regionálnej distribúcii vakcín. Zlá distribúcia desaťampulových vakcín je podľa neho hlavným dôvodom ich nedostatku.

Čakať nemuseli
Pre reexport vakcín sa Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku pochytilo s ministerstvom, ktoré vedie Viliam Čislák zo Smeru. Ministerstvo tvrdilo, že nemôže prijať návrhy Slovenskej lekárnickej komory na obmedzenie reexportu, lebo musí čakať na stanovisko Komisie. "Ministerstvo zdravotníctva čaká na závery Európskej komisie, až po doručení záverov je možné pristúpiť k odbornej diskusii," povedal na začiatku decembra Bubla. "Nemožno súhlasiť s názorom, že členský štát nemá žiadne možnosti zabezpečiť dostatočné množstvo liekov a vakcín," odpovedal v stanovisko Andrej Králik, šéf tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie u nás. Ak je ohrozené zásobovanie či hrozí nedostatok liekov, môže za určitých okolností podľa neho členská krajina prijať primerané opatrenia vrátane obmedzenia exportu či reexportu. Platí to podľa Králika aj pre situácie, keď nedostatok liekov či vakcín spôsobili paralelné dovozy, ktoré využívajú cenové rozdiely medzi členskými krajinami, čo je situácia Slovenska. Lekárnická komora navrhuje, aby firmám, ktoré vyvážajú lieky, nestačilo vývoz len ohlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, ale museli by žiadať o povolenie. Lekárne by tiež mali mať zakázané spätne dodávať lieky distribútorom. Mali by sa povinne zverejňovať skladové zásoby distribútorov liekov a tí by museli dodať liek lekárni, ak ho majú na sklade.

Únia: Čislák sa vyhovára
(18.12.2015; Sme; mut. , Titulná strana , s. 1; Ján Krempaský)


Kšeftári s onkoliekmi vyvolali kontroly
(18.12.2015; Hospodárske noviny; mut. , SPRAVODAJSTVO , s. 4; Martin Sliz)


Zlodeji onkoliekov našli dieru v systéme
(18.12.2015; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Martin Sliz)

Nepotvrdilo sa, že znižovali dávky liekov
(18.12.2015; Hospodárske noviny; mut. , SPRAVODAJSTVO , s. 4; Peter Kapitán)


Záchranári dostali viac peňazí aj konkurenciu
(18.12.2015; Hospodárske noviny; mut. , FIRMY & FINANCIE , s. 13; Marek Nemec)


Odopieraním prírodnej konopy na liečebné účely porušujeme Európsku chartu práv pacientov
(17.12.2015; www.dennikn.sk; Slovensko Veda, 11:42, s. -; Branislav Galo)


Kauza onkoliekov sľubuje zaujímavé pokračovanie. Môžu viesť k farmabiznisu
(17.12.2015; www.aktualne.sk; , , s. -; Veronika Cosculluela)


Špánik: Nižšie dávkovanie lekár nemusí postrehnúť
(17.12.2015; www.pravda.sk; Spravodajstvo, 12:00, s. -; Katarína Kováčová)


SDKÚ-DS:Pacienti v NOÚ asi nedostali lieky v koncentrácii, v akej mali
(17.12.2015; www.teraz.sk; , 13:48, s. -; TASR)


Cena liekov je na Slovensku nastavená ako priemer troch najlacnejších v Európskej únii
(17.12.2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 4/17; Erik Potocký / Elena Koritšánska)

Elena Koritšánska, moderátorka:"Cena liekov je na Slovensku nastavená ako priemer troch najlacnejších v Európskej únii. A aj to podľa zainteresovaných motivuje nielen k legálnemu vývozu liekov, ale k ich kradnutiu. Ukázal na to aj prípad v Národnom onkologickom ústave, kde sa šiesti zamestnanci priznali, že kradli lieky na chemoterapiu. Minister zdravotníctva Viliam Čislák tvrdí, že Slovensko si svoju zásobu liekov stráži dostatočne."
Erik Potocký, redaktor: "Prípad krádeže liekov v onkologickom ústave ukazuje, že na liekoch na Slovensku sa dá ich vývozom dobre zarobiť, a to aj legálnym spôsobom. Obľúbeným trhom na vývoz liekov zo Slovenska je Veľká Británia, Česko, škandinávske krajiny, Nemecko, Rakúsko. Najviac sa vyvezie liekov na srdcové a respiračné ochorenia. Cenovo vedú onkologické lieky a lieky na nervovú sústavu. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ."
Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory: "Tie ceny sa menia pravidelne, ale rádovo je to v porovnaní s tým, čo sa dá zarobiť na Slovensku na tej marži normálnej, sú to 100, 200-percentné rozdiely."
Erik Potocký: "Podľa Ondreja Sukeľa je úlohou štátu, aby si vývoz ustrážil a zabezpečil občanom dostatok potrebných liekov. Niektoré spoločnosti a lekárne však fungujú len pre obchodovanie s liekmi."
Ondrej Sukeľ: "Existujú dokonca účelovo založené distribučky, takisto aj účelovo založené lekárne, aby sa legálnou cestou dostali k liekom, a potom ich legálnou cestou mohli vyviezť. Pretože aj výrobcovia si strážia ten trh a tie lieky sa nedodávajú v nejakých veľkých množstvách."
Erik Potocký: "Cena liekov je na Slovensku nastavená ako priemer troch najlacnejších v Európskej únii. Z jedného prípadu sa podľa Dušana Zachara z inštitútu INEKO nedá usudzovať, či to spôsobuje nedostatok liekov."
Dušan Zachar, INEKO: "My sme tiež v minulosti upozorňovali na to, keď sme prechádzali na prísnejší model referencovania, že to môže mať vplyv na prípadný nedostatok liekov. Ak by sa však nedostatok opakoval častejšie, bolo by podľa Dušana Zachara vhodné zvážiť zmenu v nastavení cien liekov. Kontrola vývozu sa podľa neho vždy dá sprísňovať, no ani najprísnejší zákon nezabráni, aby niektorí ľudia nekradli. Minister zdravotníctva Viliam Čislák hovorí, že Slovensko si svoje zásoby liekov dostatočne stráži."
Viliam Čislák, minister zdravotníctva: "My ako jediní máme v Európe tento zákon, takže dávame si na to pozor, aby lieky, ktorých je nedostatok alebo je málo, aby sa nestávalo, aby tieto lieky boli reexportované."
Erik Potocký: "Štátny ústav pre kontrolu liečiv urobil v tomto roku päť kontrol u distribútorov, ktorí lieky vyvážajú. V troch prípadoch zistil porušenie zákona a ministerstvu zdravotníctva dal podnet na začatie správneho konania.

Rezort zdravotníctva skontroluje onkologické a špecializované ústavy
(17.12.2015; www.teraz.sk; , 16:20, s. -; TASR)


Onkolieky zrejme predávali do zahraničia
(17.12.2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 3/25; Iveta Gombošová / Janette Štefánková, Viliam Stankay)

Janette Štefánková, moderátorka: "Do obchodovania s liekmi v Národnom onkologickom ústave v Bratislave boli zapletení aj ľudia z farmaceutického biznisu. Lieky údajne putovali do zahraničia, kde sa predávajú drahšie. Obvinených je deväť ľudí."
Viliam Stankay, moderátor: "Doterajšie vyšetrovanie neodhalilo, že by boli ohrození pacienti. Podľa hlavného onkológa ministerstva zdravotníctva je to ťažké zistiť. Všetkým pacientom by museli urobiť nákladné laboratórne testy."
Iveta Gombošová, redaktorka: "Pochybnosti vyvoláva najmä to, že kontrola spotrebovaných balení liekov nie je. Ak sa pacientovi podá polovičná dávka ampulky, zvyšok sa má vyhodiť. Či sa to do koša aj skutočne dostane, alebo to laborant namieša inému pacientovi, je ťažké zistiť."
Stanislav Špánik, hlavný odborník MZ SR pre klinickú onkológiu: "Takáto kontrola by si vyžadovala buď nejaký kamerový systém, ktorý by to presne snímal, alebo kontrolnú osobu, ktorá by stála a pozerala na ruky tomu, kto riedi."
Iveta Gombošová: "Kontrolujú sa iba nespotrebované lieky. Čiže ak pacient ukončí predčasne liečbu alebo zomrie, musí o tom vedieť zdravotná poisťovňa. Buď balenia dovolí podať inému pacientovi, alebo si ich vyzdvihne."
Matej Štepiansky, hovorca ZP Dôvera (telefonát): "Lieky schvaľujeme na konkrétne meno pacienta a náš zmluvný distribútor ich dodáva onkologickému ústavu, ktorý nám vykazuje podanie liekov."
Iveta Gombošová: "Podanie zníženej dávky chemoterapie si nemusí všimnúť ani lekár."
Stanislav Špánik: "To je, si myslím, nemožné zistiť. My tú liečbu podávame s tým, že očakávame účinnosť liečby, ale žiadna liečba v onkológii nikdy nemá stopercentnú účinnosť. Sú pacienti, ktorí na liečbu neodpovedajú vôbec, a nemusí to byť chybou toho, že nedostali danú liečbu v danej dávke."
Iveta Gombošová: "Laboratórne testy by nižšiu hladinu liečby dokázali odhaliť, robí sa to však výnimočne a zisťovanie je nákladné."
Stanislav Špánik: "Predstava, že by každý pacient, ktorý dostane protinádorovú liečbu, mal odobratú krv a vyšetrovali sa hladiny, to je nereálne, samozrejme."
Iveta Gombošová: "Právnik z Bratislavského samosprávneho kraja si preto myslí, že páchatelia by nemali byť obvinení z krádeže, ale z trestného činu všeobecného ohrozenia života."
Ján Keselý, riaditeľ bezpečnosti a práva BSK: "Až pätnásť rokov môže dostať páchateľ, ktorý takýto čin spôsobí na chránenej osobe. Medzi chránené osoby trestný zákon zadefinoval aj osoby choré."
Iveta Gombošová: "Polícia prípad vyšetruje, a preto neposkytuje žiadne detaily. Z trestného činu krádeže obvinila deväť ľudí, siedmi pracovali v onkologickom ústave. Sú medzi nimi piati laboranti, sanitár a magister farmácie. Zvyšné osoby mali byť z prostredia farmaceutického priemyslu."
Tomáš Szalay, analytik HPI: "Vidím pozitívum tejto kauzy v tom, že nakoniec nejaké interné procesy kontrolné v tej nemocnici fungovali, lebo inak by sme na týchto ľudí vôbec neprišli. Ak nepoznáme takéto škandály z iných nemocníc, to neznamená, že sa tam nedejú, je možné, že tam tie interné procesy nefungujú vôbec."
Iveta Gombošová: "Po medializovaní kauzy v Národnom onkologickom ústave ministerstvo zdravotníctva ohlásilo, že vykoná kontroly v onkologických i špecializovaných ústavoch patriacich pod rezort. Mali by sa začať ešte do konca roka. Zameria sa v nich na to, ako zamestnanci narábajú s liekmi."

Sestry a ich platy
(17.12.2015; Televízna stanica TA 3; Téma dňa; 19:50; por. 4/4; Peter Bielik / Peter Bielik)

Komora sestier: Nemocnice šikanujú sestry. Slobodné matky, ktoré dali výpovede
(17.12.2015; www.sme.sk; Z domova, 12:53, s. -; Ján Krempaský)


Rok od kauzy CT v Piešťanoch: Muž, ktorý ju odhalil, opäť prekvapuje
(17.12.2015; www.aktualne.sk; , , s. -; Aktuálne.sk)


Mitrík tvrdí, že kontrolný úrad sa zmení: Preklepneme zdravotníctvo do hĺbky
(17.12.2015; www.aktualne.sk; , , s. -; Veronika Cosculluela)


Prvýkrát na Slovensku: Nový zákrok rieši nezhubné zväčšenie prostaty
(17.12.2015; www.teraz.sk; , 10:20, s. -; TASR)


V Nemocnici Krompachy odovzdali novozrekonštruované odborné ambulancie
(17.12.2015; www.teraz.sk; , 15:58, s. -; TASR)


DOLINSKÝ: Eseročka ONCO - Consult lieky nenakupuje, ani ich nepredáva
(17.12.2015; www.teraz.sk; , 17:16, s. -; TASR)


Braňo Závodský Naživo: Rudolf Zajac
(17.12.2015; Rozhlasová stanica Expres; Braňo Závodský Naživo; 12.10; por. 1/1; - / Branislav Závodský)


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi