SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2016 » OKTÓBER 2016

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 28.10.2016

Drucker: Za epidémie môže migrácia
(28.10.2016; Korzár; č. 251, REGIÓN , s. 5; TASR)
ŽLTAČKA A SVRAB NA ZEMPLÍNE
Kontrola sa podľa neho nezanedbala.
BRATISLAVA, ZEMPLÍN.
V mestách Sobrance, Michalovce, Trebišov a Sečovce, kde sa rozšírila hepatitída a svrab, nedošlo k zanedbaniu hygienickej kontroly. Na hodine otázok v parlamente to vo štvrtok povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smeru): "Naopak, boli nariadené protiepidemické opatrenia regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva vo všetkých dotknutých domácnostiach, zariadeniach, potravinárskych prevádzkach vrátane uzatvorenia niektorých prevádzok a v ďalších organizáciách okamžite po nahlásení ochorení." Prišlo aj k ohniskovej dezinfekcii, lekárskemu dohľadu, očkovaniu, zakázané bolo organizovať hromadné podujatia. "Tiež boli poskytované zdravotnovýchovné informácie verejnosti, prebiehala komunikácia so zástupcami miest a obcí, kde sa vyskytli prípady vírusovej hepatitídy A. Riešili sa problémy so zásobovaním pitnou vodou a likvidáciou komunálneho odpadu v prostredí rómskych osád," doplnil.
Vinníkom migrácia?
Epidémie vírusovej hepatitídy A sa v okresoch východného Slovenska objavili podľa neho v dôsledku prirodzenej migrácie obyvateľstva z oblastí, kde bol zaznamenaný výskyt ochorení na vírus hepatitídy A. "Pri vyšetrovaní prípadov ochorení v obciach výskytu bolo zistené, že v jednotlivých ohniskách dochádzalo k prenosu ochorení úzkym rodinným kontaktom alebo opakovaným kontaktom s priateľmi či širšou rodinou. V niektorých okresoch bolo opakovane zisťované hrubé znečistenie prostredia," uviedol dôvody rozšírenia hepatitídy na východe. Doplnil, že u osôb v prostredí s nízkym hygienickým štandardom dochádza aj k výskytu svrabu. "K jeho rozširovaniu prispieva nedostatočná hygiena a zlé sociálnoekonomické podmienky. Prenos sa deje priamy kontaktom," uviedol Drucker.
Ak sa objaví, treba liečiť.
"A čo je dôležité, po začatí terapie, už po 24 hodinách, sa človek stáva neinfekčný, aj keď kožné príznaky ešte pretrvávajú," zdôraznil minister s tým, že špeciálnu pozornosť treba venovať aj kontaminovaným predmetom.
(TASR)

Drucker odtajnil plány: top nemocnicu rozdelí na dve
(28.10.2016; Hospodárske noviny; mut. , Titulná strana , s. 1; Kristína Böhmer)

ZISTENIE HN
Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera je to lepšie riešenie, ako mať jednu veľkú nemocnicu.
Kristína Böhmer
Bratislava - Najprv spochybnil formu financovania a lokalitu. Teraz aj počet budov. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v rozhovore pre HN potvrdil, že Bratislava novú nemocnicu potrebuje. Avšak nie len jednu. Bratislava je kľúčová spádová oblasť. Okrem toho, v Univerzitnej nemocnici končia najťažšie prípady z celého Slovenska. Preto je potrebné, aby bola dobre prístupná a zároveň dostatočne napojená na infraštruktúru. Podľa Druckera preto treba pri jej polohe zvážiť aj dostupnosť zo západu, z východu a z južnej strany od Bratislavy.
V hre je viac lokalít
"Nebudeme chcieť stavať nemocnicu s 1 200 lôžkami, ale radšej budeme mať dve nemocnice po 600 lôžok, ktoré budú mať dostupnosť nielen pre Bratislavčanov," povedal minister. V hre je opäť aj lokalita. Pôvodné Rázsochy, na ktorých sa začalo stavať v osemdesiatych rokoch, neskôr vystriedala Patrónka. Tá však podľa Druckera bola trochu nešťastná. "Dnes máme k dispozícii pozemok na Rázsochách, ružinovskú nemocnicu aj s možnosťou dostavby a rekonštrukcie," menoval Drucker. Drucker pred pár dňami navrhol vláde zrušenie rozbehnutého súťažného dialógu a PPP projektu.
Financovanie nejasné
Ako potvrdil Štefan Kišš z Inštitútu finančnej politiky, podľa ich analýzy by totiž bolo výhodnejšie, ak by nemocnicu postavil štát sám. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara je dôležité odpovedať si na otázku, či štát dokáže navrhnúť efektívnu nemocnicu, či bude vedieť eliminovať prezamestnanosť a odbúravať predražené nákupy rovnako efektívne ako súkromník. "Ak áno, PPP projekt netreba," dodal Zachar.

Vylučujem, že pacient pocíti finančný stav poisťovne
(28.10.2016; www.dennik.hnonline.sk; Slovensko, , s. -; Marcela Šimková)

Príprava výstavby detenčného centra
(27.10.2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 3/17; Erik Potocký / Oto Görner)
Oto Görner, moderátor:
"Do konca roka by vláda mala schváliť výstavbu detenčného centra, teda väzenia pre duševne chorých a trestancov, kde sú pod dohľadom lekárov aj dozorcov. Podľa ministra zdravotníctva, Tomáša Druckera, na to pôjde zhruba trinásť miliónov eur a zariadenie, ktoré sa dobuduje v Hronovciach, bude mať kapacitu asi osemdesiat miest."
Erik Potocký, redaktor:
"Výstavbu detenčného centra označili na začiatku tohto volebného obdobia za spoločnú prioritu rezorty zdravotníctva aj spravodlivosti. Ide o zdravotnícko-väzenské zariadenie a ministerstvá sa zhodli, že jeho výstavbu bude mať na starosti rezort zdravotníctva. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská."
Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti:
"Podľa mojich informácií by malo byť finančne pokryté u ministra zdravotníctva, ktorý by mal tú výstavbu realizovať."
Erik Potocký:
"Detenčný ústav by mal vzniknúť v obci Hronovce pri Leviciach, kde sa s jeho existenciou počíta už niekoľko rokov. Vláda jeho výstavbu schválila ešte v roku 2008 za takmer päť miliónov eur. Keďže sa do roku 2011 stavba nerealizovala, peniaze prepadli. Dnes sú psychicky chorí väzni buď na samostatných oddeleniach psychiatrických nemocníc, alebo v klasických väzeniach. Zariadenie bude mať kapacitu osemdesiat miest. Vysvetľuje minister zdravotníctva, Tomáš Drucker."
Tomáš Drucker, minister zdravotníctva (nom. Smeru-SD):
"Predbežne diskutujeme s ministerstvom financií o tejto priorite. Ten rozpočet sa pohybuje možno niekde okolo trinásť, štrnásť miliónov v hrubom ponímaní. Ja detaily nepoznám. Určite bude treba mať presný výkaz, výmer, zadať si to. Takže niekde sa pohybujeme v peniazoch."
Erik Potocký:
"Tomáš Drucker dodáva, že samotná výstavba pôjde cez verejné obstarávanie."
Tomáš Drucker:
"Treba si uvedomiť, že ide o zariadenie, ktoré používa aj prvky bezpečnosti Úradu justičnej a väzenskej správy a je možné, že niektoré veci budú musieť byť aj v utajovanom režime."
Erik Potocký:
"Kedy presne bude súťaž vyhlásená, kedy sa začne stavať a kedy začne detenčné centrum fungovať, zatiaľ jasné nie je. Ministerstvo zdravotníctva totiž bude musieť ešte meniť zákony, keďže zatiaľ neexistuje právna norma, ktorá by pre takéto zariadenie určovala kompetencie zdravotníkov a kompetencie dozorcov väzenskej a justičnej stráže."

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi