SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2016 » DECEMBER 2016

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 2.12.2016

Operácie v decembri nie sú ohrozené
(01.12.2016; Televízna stanica STV 2; Správy RTVS z regiónov; 17:32; por. 2/7; Jana Obrancová / Martina Kvačkajová)
Martina Kvačkajová, moderátorka RTVS:
"Anestéziológovia v nitrianskej nemocnici odmietajú robiť nadčasy. Naplánované operácie na december však ohrozené nie sú. Odborári upozorňujú, že ide o krízový stav. Ministerstvo zdravotníctva vidí situáciu nateraz ako stabilizovanú."
Jana Obrancová, redaktorka RTVS:
"Nedostatok anestéziológov sa prejavil už počas leta, keď nemocnica fungovala v takzvanom letnom režime. Ten však pokračoval aj v ďalších mesiacoch. Bývalý riaditeľ Jozef Valocký odklad operácií opakovane poprel a tvrdil, že situácia v nemocnici sa rieši. Jeho nástupca po dvoch dňoch vo funkcii potvrdzuje, že ideálne to nie je. 11 atestovaných a 10 neatestovaných anestéziológov je nutné minimum."
Kamil Koleják, poverený riaditeľ FN Nitra:
"Je to stav, ktorý síce umožňuje realizovať základnú prevádzku, ale osobne to vnímam ako stav, ktorý s určitosťou bude potrebné navýšiť."
Jana Obrancová:
"Samotný riaditeľ priznáva, že pre aktuálny počet anestéziológov nemocnica funguje len asi na 80 %. Na 100 %-nú prevádzku operačných sál by bolo potrebných aspoň 30 anestéziológov. Lekári navyše od decembra vypovedali dodatky k zmluvám o slúžení nadčasov. Napokon sa však s vedením dohodli, aspoň na najbližší mesiac služby pokryjú, za to však budú čerpať náhradné voľno."
Kamil Koleják:
"Prejaví sa to možno v dlhšej čakacej dobe k operačným výkonom, ale s určitosťou zase všetky tie výkony, ktoré musia byť realizované, budú realizované."
Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD), minister zdravotníctva:
"Sa podarilo vystabilizovať počet, priemerný počet služieb na anestéziológa, zhruba z tých 8 v minulom období sa dostal na štandard 5."
Peter Visolajský, Lekárske odborové združenie:
"Je to síce isté krízové riešenie a dočasné riešenie. Sám neviem ako to bude ďalej, pretože hlavná požiadavka na to, ktorá je, aby tam bol dostatok personálu, nebola doteraz splnená."
Jana Obrancová:
"Od dnes do nemocnice nastúpil jeden lekár na čiastočný úväzok, dvaja nastúpia v januári. Podľa odborov však bude stále chýbať aspoň 5 atestovaných odborníkov."
Tomáš Drucker:
"Netvrdím, že táto situácia je pre budúcnosť vyriešená."
Kamil Koleják:
"Doba minimálne pol roka je potrebná na to, aby ste získali postupne ďalších lekárov."
Jana Obrancová:
"Lekári vraj ústupky spravili len na tento mesiac. Otázne teda zostáva, či sa situácia o pár týždňov nezopakuje. Jana Obrancová, RTVS."

Spoločnosť NUTRIFOOD je partnerom projektu ,,Zdravýživka"
(04.11.2016; Maminka; č. 11, Stravovací špeciál , s. 109; NutriFood)
Ide o projekt, ktorý je na trhu už od roku 2013 a ktorý každoročne prináša zaujímavé aktivity nielen pre detí, ale aj rodičov a to v oblasti získavania zdravých stravovacích návykov vedúcich k zlepšeniu zdravotného stavu prostredníctvom zmeny životného štýlu.
Komunikátorom tohto posolstva je bábková postavička Zdravýživka, ktorá edukovala už viac ako 10 000 deti i rodičov k správnym stravovacím návykom. Tento projekt tak pomáha predchádzať chronickým neinfekčným ochoreniam ako sú - obezita, cukrovka a vysoký krvný tlak. Zdravýživka vytvorila a je spoluorganizátorom projektov na podporu zdravého životného štýlu, ktoré sa riešia na slovenskej i európskej úrovni pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. V roku 2016 začala spolupracovať s Human Health Institut v rámci projektu Zdravý predškolák a jeho rodina, pod ktorý prevzalo záštitu aj Ministerstvo zdravotníctva SR i kancelária WHO na Slovensku.
Tento rok prichádza Zdravýživka s úplne novým pilotným projektom: ,,Mama, tato schudnite so Zdravýživkou! Vaše deti. Odborným garantom a autorom tohto projektuje certifikovaná nutričná poradkyňa NutriFood PhDr. Mgr. Petra Vadovičová, PhD, ktorá vyštudovala verejné zdravotníctvo, ošetrovateľstvo a výživu ľudia má bohaté skúsenosti v klinickej a preventívnej oblasti, nakoľko pracovala na úrade verejného zdravotníctva SR, na Ministerstve zdravotníctva SR, kde pôsobila ako riaditeľka Odboru verejného zdravia a ďalšie skúsenosti, ktoré nadobudla v pracovnej zdravotnej službe i v poisťovníctve.
,,Podľa posledných štatistík patrí Slovensko medzi štáty s najväčším výskytom obezity. Tá veľa krát vzniká už od útleho detstva a to aj z dôvodu nesprávnych stravovacích návykov, ktoré deti získavajú od svojich rodičov. Naším najbližším
cieľom je zvýšenie zdravotného uvedomenia u slovenskej populácie a zmena stravovacích návykov, ktoré vedú k lepšiemu a zdravšiemu životnému štýlu. Pre rodičov organizujeme prednášky i semináre pod vedením odborníkov na výživu. Cieľom projektu - Mama, tato schudnite so Zdravýživkou je vyzvať školy, aby medzi sebou súťažili a ,,schudli" čo najviac kilogramov prostredníctvom zapojených rodičov," približuje projekt PhDr. Mgr. Petra Vadovičová, PhD.
Ďalšie podrobnosti o projekte sa dozviete na www.zdravyzivka.sk a viac informácií o spoločnosti NutriFood nájdete na www.nutrifood.sk

Zmenili ste poisťovňu? Starý preukaz už po novom nemusíte vracať
(01.12.2016; www.etrend.sk; GAZDUJ/Články, , s. -; Gazduj.sk)
Poistencom ubudne časť povinností pri zmene zdravotnej poisťovne. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Nové pravidlá začnú platiť od januára.
Zdroj - Gazduj
Poistenci, ktorí si do 30. septembra podali žiadosť o zmenu zdravotnej poisťovne (a bola im schválená), museli každoročne podľa zákona do 8 dní vrátiť kartičku poistenca pôvodnej zdravotnej poisťovni.
Keďže k zmene poisťovne dochádza po podaní žiadosti vždy prvého januára nasledujúceho roka, túto povinnosť museli stihnúť v priebehu necelých dvoch januárových týždňov. Za neodovzdanie preukazu im hrozila pokuta vo výške 165 eur. Od 1. januára 2017 sa táto povinnosť ruší.
Ministerstvo zdravotníctva SR poznamenalo, že zdravotné poisťovne po zániku poistného vzťahu preukazy poistencov nepotrebujú a poistencov táto povinnosť zbytočne zaťažuje. Staré poistenecké kartičky zostávajú aj poistencom, ktorí o zmenu poisťovne požiadali už tento rok.
Od januára zaniká aj povinnosť nahlasovania zmeny zdravotnej poisťovne lekárom. "Na webovom sídle Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je pritom verejne dostupný centrálny register poistencov a súčasne pri spracovaní faktúr to vedia zdravotné poisťovne poskytovateľom oznámiť, obvykle už v okamihu spracovania ich zúčtovacích dávok," konštatoval rezort.
Spracované s využitím agentúrnej správy SITA

ŽILINA: Fakultná nemocnica otvorila lekáreň s výdajom zdravotníckych pomôcok
(01.12.2016; www.lekari.sk; s. -; TASR)
Žilina - Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline dnes ako prvá zo štátnych nemocníc otvorila nemocničnú lekáreň s výdajom zdravotníckych pomôcok.Podľa riaditeľa nemocnice Ivana Mačugu si úpravy v lekárni pred budovou detskej polikliniky vyžiadali náklady zhruba 17.000 eur. "Našou snahou je skvalitniť služby pacientom. Rozhodli sme sa to urobiť kvôli tomu, aby sme finančne pomohli nemocnici a urobili všetko pre našich pacientov. Budeme radi ak tí, ktorí chcú podporiť žilinskú nemocnicu, navštívia našu lekáreň," povedal Mačuga.Vedúca farmaceutka nemocničnej lekárne Daniela Kyselicová doplnila, že v lekárni pracuje päť zamestnancov - dve farmaceutky, dve farmaceutické laborantky a jeden pomocný pracovník v zdravotníctve. "Vzhľadom na to, že sme pri detskej poliklinike, sortimentom sme sa zamerali predovšetkým na detského pacienta. Novinkou je výdaj zdravotníckych pomôcok či dovoz nadrozmerných liekov - predovšetkým prípravkov nutričnej výživy alebo plienok priamo domov," doplnila Kyselicová.Ďalšou službou je možnosť objednania liekov telefonicky, pričom pacient si ich môže rezervovať napríklad deň vopred. "Oddelenie výdaja pre verejnosť bude otvorené v pracovných dňoch od 7.00 do 15.30 h. Zisk bude smerovať do nákupu liekov, špeciálneho zdravotného materiálu, prípadne do materiálno-technického a prístrojového vybavenia. FNsP Žilina prevádzkuje aj nemocničnú lekáreň pre potreby pacientov na lôžkových oddeleniach a verejnú lekáreň Farmácia na prízemí v budove polikliniky," dodala hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi