SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2017 » JANUÁR 2017

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.1.2017

Dlh štátnych nemocníc prekročil vlani pol miliardy eur
(09.01.2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 1/24; Lucia Pálešová / Lucia Pálešová)
Lucia Pálešová, moderátorka:
"Dlh štátnych nemocníc prekročil vlani pol miliardy eur. Hoci sa ministerstvu vlani podarilo znížiť tempo ich zadlžovania, dlhy nemocníc naďalej každý mesiac rástli o milióny. Rezort má v tomto roku predstaviť koncept štvrtého oddlženia nemocníc. Ako sa však vyjadril šéf ministerstva zdravotníctva Tomáš Drucker, nevie garantovať, že pôjde o posledný takýto krok."
Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD), minister zdravotníctva:
"To zadlžovanie našich nemocníc je spôsobené viacerými faktormi, určite je tu nejaká neefektivita v oblasti riadenia, určite je tu neefektivita možno nedostatkom pravidiel napríklad v oblasti diagnosticko-liečebných postupov a určite je tu nedofinancovanie, ktoré v zdravotníctve v súčasnosti je dosť vysoké."
Lucia Pálešová:
" Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát - prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu, oddlžoval aj prvý kabinet Roberta Fica a naposledy v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej. Minister zdravotníctva Drucker ešte minulý rok avizoval, že oddlžovanie by malo byť dvojfázové a nebude sa k nemu pristupovať paušálne. Najväčšou a najzadlženejšou štátnou nemocnicou na Slovensku je Univerzitná nemocnica v Bratislave. Preto minister v rámci potrebných opatrení avizuje jej rozdelenie."
Tomáš Drucker:
"Určite budeme chcieť rozdeliť našu Univerzitnú nemocnicu Bratislava, aby sme odčlenili činnosti, ktoré tam nepatria. Riadiť 5 firiem v jednom právnom subjekte vytvára strašne veľa miery a teraz to poviem, aj alibizmu a malej hmotnej zainteresovanosti."
Lucia Pálešová:
" Podrobnosti zatiaľ ministerstvo ani Univerzitná nemocnica v Bratislave nekonkretizujú. Všetky bližšie informácie budú v materiáli, ktorý ministerstvo zdravotníctva pripravuje na marcové zasadnutie vlády."

Ako ďalej s liekmi
(09.01.2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 8/29; Zuzana Javorová / Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)
Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka:
"Zohnali ste už svoje lieky? Zákon, ktorý má zabrániť takzvanému reexportu, platí deviaty deň."
Patrik Švajda, moderátor:
"Minister zdravotníctva dúfal, že lieky budú rýchlo dostupné. Problémové lieky ale niekde stále nemajú."
Zlatica Švajdová Puškárová:
"Lekárne sú zatiaľ pokojné, boli sviatky, hovoria o trpezlivosti."
Zuzana Javorová, redaktorka:
"Výhodný biznis s vývozom liekov od prvého prvý taký výhodný nie je. Platia nové pravidlá. Previnilcom hrozia miliónové pokuty. Vďaka tomu má pacient dostať to, čo potrebuje a nečakať týždne na lieky."
(začiatok archívneho záznamu, TN december 2016)
Tomáš Drucker, minister zdravotníctva (nom. Smer-SD):
"Som zvedavý. Verím na to, že to fungovať bude od prvého dňa."
(koniec archívneho záznamu, TN december 2016)
Zuzana Javorová:
"Od prvého dňa to ale úplne nefunguje. Pýtali sme sa vo viacerých lekárňach. Napríklad aj na problémový liek na riedenie krvi."
Vladimíra Gromová, vedúca lekárne:
"Fraxiparine momentálne nemáme. Máme iba niektoré sily, ale tie, ktoré sa najčastejšie píšu, tak tie bohužiaľ nemáme."
Lekáreň v Košiciach (telefonát):
"Fraxiparine máme."
Tatiana Geročová, vedúca lekárne:
"Čo sa týka dostupnosti alebo teda zásob liekov, je to zatiaľ rovnako ako to bolo v predchádzajúcom roku."
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:
"My sme si zmonitorovali prvý týždeň a tá dostupnosť liekov bola výrazne lepšia. Samozrejme, vychytávame ešte nejaké možné chybičky."
Zuzana Javorová:
"Je po sviatkoch, firmy mali dovolenky, robili sa inventúry."
Tatiana Geročová:
"Postupne sa tie lieky začnú dovážať. Takže očakávam, že sa tá situácia zlepší."
Vladimíra Gromová:
"Podľa mňa je to lepšie, nakoľko niektoré trebárs inzulíny vieme zohnať okamžite."
Zuzana Javorová:
"V lekárňach si myslia, že to, či zákon je alebo naopak nie je účinný, sa ukáže až v najbližších dňoch, možnože až týždňoch."
Ondrej Sukeľ, prezident komory lekárnikov (telefonát):
"Zásobenie na tých sto percent začne fungovať až v tomto, respektíve budúcom týždni. A dá sa očakávať, že v priebehu najbližších týždňov by sa tie lieky do lekární mali dostať."
Zuzana Eliášová:
"Malo by to byť takmer okamžite. Samozrejme, ak sa vyskytne situácia, že nejaký liek v danej lekárni chýba, adekvátne zakročíme."
Zuzana Javorová:
"Ak aj lekáreň liek nemá, musí ho čo najskôr zohnať. Od apríla začne platiť aj ďalší paragraf."
Ondrej Sukeľ:
"Pacient bude mať úplne stopercentnú garanciu, že sa k lieku dostane do štyridsiatich ôsmich hodín."
Zuzana Javorová:
"Uvidíme."

Pohotovosť v mraze
(09.01.2017; Televízna stanica TA 3; Téma dňa; 19:50; por. 2/2; Peter Bielik / Peter Bielik)
Peter Bielik, moderátor:
"Som veľmi rád, že v štúdiu Témy dňa dnes môžeme privítať ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, dobrý večer."
Tomáš Drucker (nom. Smer-SD), minister zdravotníctva (hosť v štúdiu):
"Dobrý večer prajem."
Peter Bielik:
" Je to prvá Téma dňa v tomto roku, o to radšej som, že tu môžeme mať hneď ministra zdravotníctva, nakoľko naozaj tie témy, ktoré sú momentálne aktuálne, sa dotýkajú tohto rezortu. Už som to spomínal, že tie dnešné dni sa dajú prirovnať k akejsi skúške a teraz nie ohňom, ale mrazom, čo sa týka nášho zdravotníctva a jeho odolnosti. Ako to vyzerá v polčase, lebo sme tak zhruba v polovici tej tvrdej zimy, z vášho pohľadu? Zvláda zdravotníctvo tento súboj?"
Tomáš Drucker:
"Myslím, že áno. Tak je prirodzené, že dnešná doba prináša mnohé očakávania a pocity aj v oblasti zdravotníctva a ja evidujem častokrát či už cez Facebook, alebo aj cez komunikáciu, ktorú máme s mnohými ľuďmi, že sa im zdá, že veci nefungujú a predovšetkým sa to týka pohotovostí, ale možno ste zaznamenali aj cez sviatky reportáž jednu ohľadom preplnených pohotovostí v Štedrý deň a potom zas úplne inak to bolo v Novom roku, kde sa ukázalo, že mnohokrát na pohotovosti prichádzajú ľudia aj v tom prípade, kedy nepotrebujú navštíviť túto pohotovosť, čo v prípade, a teraz to možno tak poviem, v prípade tej detskej pohotovosti to považujem za veľmi senzitívne. Ja som rovnako rodič, mám dve deti a pamätám samozrejme aj časy, kedy som mal len jedno dieťa a ešte tá senzitivita na to utrpenie toho dieťaťa je väčšia, to znamená, že človek by urobil hocičo len aby sa polepšilo tomu zdravotnému stavu, čo je prirodzené. Je to náročné vysvetliť dnes rodičovi a častokrát pacientovi, že nemusíš tam ísť, lebo v skutočnosti nie je ten zdravotný stav taký vážny, ale toto sú skutočné a vážne problémy, ktoré častokrát v pohotovostiach máme, alebo pri pohotovostiach, že ten zdravotný stav nie je takého charakteru, že by bolo nevyhnutné ísť na tú pohotovosť, to je prvý moment. Stáva sa nám aj to, že niekedy pacienti, ktorí navštevujú pohotovosť, by za normálnych okolností mali prísť v rámci riadnych ordinačných hodín, ale pre to zjednodušenie pre nich stavu, aby nemuseli ísť počas dňa a čerpať si OČRku a tak ďalej, tak ide v čase pohotovosti, čomu sa úplne asi zabrániť nedá, k tomu slúžia možno aj tie vyberania poplatkov, ktoré nejakým spôsobom majú ako keby demotivovať ľudí navštíviť tú pohotovosť. No najhoršie na tej situácii je ale to, že niekedy na tú pohotovosť a často, ak zoberiem keby to bola jedna tretina, keby to bola polovica, prichádzajú pacienti či už sami, alebo teda deti, že skutočne potrebujú tú zdravotnú starostlivosť a v tom prípade sú častokrát ako keby trošku, teraz to poviem, závislí rukojemníkmi, alebo sú rukojemníkmi toho, že musia čakať, pretože sú tam aj iní pacienti, ktorí tam nemuseli byť a v tej chvíli tí, ktorí potrebovali tú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ju dostávajú trošku neskôr ako by ju mohli dostať."
Peter Bielik:
" Najlepšia je osobná skúsenosť. Vy, usudzujem podľa vášho pracovného tempa, ste asi sa s chrípkou nestretli, mali ste to šťastie zrejme, že sa vám vyhla. Akú vy máte osobnú skúsenosť, kedy ste naposledy napríklad navštívili takúto pohotovosť, museli, alebo s niektorým z členov rodiny museli prísť na pohotovosť?"
Tomáš Drucker:
"Ja nechcem, aby to znelo teraz nejako, že by som hovoril ako nenavštevujem pohotovosť a nemocnice, ale každý rok sa ma v zásade dotkne nejaká chrípka, samozrejme prechladnutie a podobne, ale snažím sa nechodiť do nemocnice. Ja som možnože od mala bol vychovaný, že teda nepoďme do tej ambulancie, pretože tam stretneš viacero chorých detí a ešte niečo môžeš naopak získať ako vyliečiť."
Peter Bielik:
" Ešte tam sa ten zdravotný stav zhorší."
Tomáš Drucker:
"Tým nechcem povedať, že toto je riešenie. Riešenie je skutočne to, aby tí, ktorí to potrebujú tam boli a tí, ktorí to nepotrebujú, neboli. Aj teraz v podstate som 5 týždňov tak trošku prenášal si ochorenie a to je tá individuálna záležitosť osobná každého, subjektívna, každý to inak posudzuje, ja nejdem a tak sme naučení aj rodina, že snažíme sa tú vec nejakým spôsobom vyriešiť. Samozrejme, že ak máte mikrobiálne ochorenie, to znamená, že tam v podstate keby vám urobili CRP testy a ukáže sa, že ste indikovaný na antibiotickú liečbu, tak asi má zmysel, aby ste neboli ďalším nosičom. Ešte dovolím v tejto podotázke trošku si sformulovať ďalšiu podotázku, že často aj ten životný štýl, ktorý ste vy načrtli spôsobuje to, že ľudia dnes nemajú čas preležať ochorenie, čo je tiež nesprávne a to môžem hovoriť aj sám o sebe, že je nesprávne, že ja ho nepreležím, pretože ho prenášam a ešte môžem samozrejme sa stať nosičom toho ochorenia aj pre moje okolie. Za normálnych okolností mal by som zostať doma, ako sa hovorí na lôžku a nejakým spôsobom aspoň 2 - 3 dni, čo asi ..."
Peter Bielik:
" To sú tí takzvaní nepostrádateľní, čo sa hovorí a tých, a to už nechcem zachádzať, je najviac a už teda nepovieme ďalej. V každom prípade, ak sa vrátime k tým pohotovostiam, ak sú tam dve tretiny ľudí napríklad na tej detskej pohotovosti na Kramároch, ktorí tam prídu pre recept, pre informáciu, zistiť, uistiť sa ďalej, či postupujú správne pri liečbe svojho dieťaťa, to znamená naozaj nejde o akútne stavy, nedá sa to riešiť, dnes už máme vyspelé technológie telefónom počnúc, e-mailami pokračujúc, až potom po rôzne aplikácie, ktoré možno automaticky vedia odpovedať na niektoré otázky, nebolo by to riešenie preriediť alebo vyselektovať si tých ľudí ešte predtým, než naozaj sa dostanú do tej čakárne?"
Tomáš Drucker:
"Aj toto čo ste spomenuli je jedno z riešení, to znamená voláme to telemedicína možno, ale je to všeobecne osveta. My dnes nemáme na telemedicínu legislatívu, v zahraničí fungujú možnosti samozrejme aj takéhoto charakteru dostupnej zdravotnej starostlivosti, či už po telefóne zabezpečiť si lekára, indikovať niektoré veci, nechcem povedať, že aby sme nežili v nejakom sci-fi režime, ale myslím si, že spejeme k tomu a v nejakom čase na to pripravení budeme. Ale určite je to aj otázka osvety. Ak sa bavíme o deťoch a doraste, je to práca s pediatrami, je to osveta, je to spolupráca a aj povedzme tých ústavných pohotovostí, pretože možno sme sa málo dotkli ešte jednej témy a to je ľudia pod pojmom pohotovosť si častokrát predstavujú, že v nemocnici idem na pohotovosť. My máme dva typy pohotovosti, je takzvaná lekárska služba prvej pomoci, to je tá klasická ambulantná pohotovosť všeobecných lekárov, pediatrov, ktorí slúžia pohotovosti ako keby nepretržite, to znamená máte čas, kedy máte ordinačné hodiny a potom nastupuje v nejakom bode pohotovosť, kedy môžete prísť."
Peter Bielik:
" Aby si to diváci vedeli predstaviť, to je ten doktor Hrušinský, alebo pán Hrušinský z Vesničko má středisková, ktorý má svoju ambulanciu s jednou sestrou."
Tomáš Drucker:
"Napríklad."
Peter Bielik:
" A keď niečo treba, rieši to potom ďalej s inými lekármi."
Tomáš Drucker:
"Presne tak. To znamená, to je tá pohotovosť ambulantná, to sú tí naši praktickí lekári. Ale potom máme aj takzvanú ústavnú pohotovosť, to znamená nemocničnú pohotovosť, kde už slúži chirurg s internistom, ktorá je v rámci nemocníc, v rámci urgentných príjmov, alebo centrálnych príjmov a tí majú zabezpečovať práve tie urgentné neodkladné stavy, to znamená príde nejaká polytrauma, iným spôsobom povedané z nejakej havárie zlomenina a podobne, ktorá je vážnejšia a tí prijímajú tento stav. Častokrát však na tieto typy pohotovosti, tie ústavné v nemocniciach, prichádzajú pacienti, ktorí by za normálnych okolností mali ísť do tej pohotovosti ambulantnej. V tej chvíli samozrejme zahlcujú túto ústavnú pohotovosť, okrem iného aj z hľadiska nákladov na zdravotnú starostlivosť je to neefektívne. Ale pravda je taká, že mnohí naši občania, ľudia, ktorí tu žijú, ani nevedia kde sa nachádza ambulantná pohotovosť. Preto pripravujeme aj zmenu zákona, ktorým chceme zjednotiť pravidlá, ktorým chceme nastaviť aj komunikáciu, aj vzťah takzvaného, pacient - lekár, to znamená triediť pacienta už na vstupe a určiť mu či má ísť na pohotovosť ambulantnú, alebo má ísť na ústavnú, pretože ak príde nejaký závažný a vážny stav, tak ten stav musí byť okamžite vytriedený, identifikovaná, poskytovaná mu zdravotná starostlivosť, ktorá sa nazýva urgentná, alebo neodkladná zdravotná starostlivosť."
Peter Bielik:
" Čo je samozrejme ale jednoduchšie ak je to v nemocnici, ak potom tá následná liečba môže hneď nasledovať. Je tam aj nejaká tendencia dostávať tie pohotovosti bližšie k nemocniciam?"
Tomáš Drucker:
"Určite, aj dnes máme niektoré pohotovosti, ktoré sú blízko urgentných príjmov a chceme pripraviť novú sieť pohotovostí aj v spolupráci so stavovskou organizáciou a s odbornými spoločnosťami pripravujeme sieť pohotovostí a parametre, kde by sa tá pohotovosť mala nachádzať. My netvrdíme, že prísne vzato musí byť v nemocnici, my hovoríme, že by mala byť dostupná pomerne z hľadiska času v krátkom čase na urgentný príjem, aby skutočne ten pacient sa dostal, ak by ten stav bol urgentný, do urgentnej zdravotnej starostlivosti a samozrejme, teraz to poviem, aj keď sa to možno niektorým nebude páčiť, potrebujeme vytlačiť pacienta z nemocnice smerom do ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ale tých pacientov, ktorí tam patria a na to potrebujeme zabezpečiť istý typ triedenia. Najideálnejší stav je, ak budeme mať praktických lekárov tých štandardných a či to bude pre dospelých alebo pre deti a dorast, ktorí budú blízko priestorov, alebo v samotných priestoroch nemocnice zabezpečovať tú klasickú pohotovosť a hneď pri vstupe, kedy pacient príde, bude existovať takzvané triedenie pacienta, ktoré identifikuje, či ten stav zdravotný zodpovedá ambulantnej pohotovosti, alebo povedzme tej urgentnej ústavnej zdravotnej starostlivosti."
Peter Bielik:
" Aby to ho nebolo málo, práve na margo tých prípadov, ktoré sme zaznamenali v posledných dňoch, keď niektorí ľudia takmer umrzli a často to bolo spôsobené napríklad podnapitosťou, alebo nadmerným užívaním alkoholu, takže aby toho nebolo málo, sa rozbehla aj diskusia, či by sa opäť nemali zaviesť aj záchytky, to boli kedysi jednoducho zariadenia, ktoré slúžili na vytriezvenie, kde naozaj tí ľudia takisto aj na pohotovostiach, alebo aj na urgentnej službe tvoria isté percento ľudí, ktorí tam prichádzajú a možnože tam až tak nepatria."
Tomáš Drucker:
"Súhlasím, dnes nemocnice suplujú starostlivosť, ktorá nie je štandardným poskytovaním zdravotnej starostlivosti a často títo pacienti spôsobujú aj problémy, samotné problémy, ktoré súvisia s hlučnosťou, s agresívnym správaním, ale aj s ekonomickým, pretože ten pacient vám odíde v noci z nemocnice, v tej chvíli vy nemáte ani doklady, tým pádom tá zdravotná starostlivosť nie je uhrádzaná a podobne. Máme tu v podstate znenie ešte zákona z roku 96 o takzvaných záchytných izbách v spolupráci s príslušnou obcou, ale vyžaduje si to legislatívnu úpravu a zmenu, ktorá by túto situáciu riešila. Mnohí volajú aj po istom zohľadňovaní napríklad poistného rizika, respektíve toho, či by mal takýto pacient viac hradiť za zdravotnú starostlivosť a tak ďalej. Táto téma má svoju etickú, humánnu stránku, ja sa nebránim odbornej a vecnej diskusii, ale v prvom rade potrebujeme zabezpečiť, a teraz nechcem aby to znelo, to, kde tá masa je takto veľká a potom sa budeme venovať aj tým osobitým prípadom, ktoré keď to zažijete, tak je to pre vás univerzum, ale vo všeobecnosti potrebujeme vyriešiť skutočne najprv pohotovosti pre väčšinu pacientov a ľudí, tak aby vedeli kam chodiť, vedeli čo urobiť, aby im to bolo zrozumiteľné a hlavne aby dostali tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť v danom čase."
Peter Bielik:
" Určite, je to teda téma, ku ktorej sa môžeme neskôr vrátiť, ale napríklad zdravotné poisťovne, alebo poisťovne, ktoré sa zaoberajú úrazovým poistením, zohľadňujú ak ten, ktorý si spôsobil, alebo bolo mu spôsobené nejaké zranenie, predtým pil alkohol, takže možno tá finančná motivácia je takisto namieste. Prišli mi niektoré podnety, napríklad mesto Šamorín je od Nového roka bez pohotovosti, je to spôsobené tým, že jeden poskytovateľ skončil a druhý ešte nenabehol, ale celkovo v rámci aj tej diskusie a k tomu sa nakoniec dostaneme, zostane tam a je tam perspektíva, že tam bude zachovaná tá pohotovosť?"
Tomáš Drucker:
"Pozrite, súčasný legislatívny rámec, teda zákony, ktoré platia v súčasnosti, vytvorili priestor vzniku pohotovostí, by som povedal, trošku tak živelne. Chýba tu istý prvok ochrany verejného záujmu, to znamená ak niekto požiada o zriadenie pohotovosti vyšší územný celok a splní, tak v podstate získa. Preto dnes máme zhruba 200 pohotovostí, ak beriem aj dospelých, aj detí. Reálne ich potrebujeme dokopy 95 asi a máme viac ako dvojnásobok všetkých pohotovostí. To odčerpáva aj efektivitu alebo teda peniaze z hľadiska efektivity, pretože ich rozdrobujete tie peniaze, neoplatí sa to mnohým poskytovateľom. A potrebujeme vytvoriť nejaký rámec bodov, ktorý chceme, aby bol pevný, aby tam bol dostatočný počet lekárov a aby sa zabezpečovala kvalita aj z materiálovo-technického zabezpečenia, aj z hľadiska personálneho vybavenia ľudí, alebo teda lekárov, ktorí tam budú slúžiť a sestier, to znamená, že ten návrh a zmeny zákona, ktorý dnes pripravujeme je o tom, že bude presne stanovená sieť bodov, takzvaných pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby, bude možné mať aj takzvanú doplnkovú pohotovostnú službu, ktorú budú ale zriaďovať len tí organizátori, ktorí budú zabezpečovať tú pevnú, ale aby som to nekomplikoval, budeme chcieť, aby existovali verejné súťaže na každý jeden bod, aby to nebolo živelné, že kto si to vymyslí akokoľvek. Budú platné licencie počas povedzme doby 6 rokov a budú zabezpečené tieto body aj pre prípad, že by niekto sa rozhodol to uzatvoriť, to znamená budú tam jasné pravidlá, aby daný bod nebolo možné zrušiť a trvale fungoval."
Peter Bielik:
" Vy ste známy tým, že máte rád tie jasné pravidlá, to je bez debaty, váš manažérsky prístup je o vás známy a je to istý symbol vašej práce. Na druhej strane ale keď si teraz zoberiem, že tí ľudia, ktorých ste spomínali aj v tých reportážach aj v televízii TA3, ale aj v iných médiách, skôr hovorili o tom, že tých pohotovostí je málo a že by ich malo byť viac a vy teraz hovoríte o racionalizácii tej siete. Tu vás asi čaká veľmi, veľmi ťažká úloha ako to vysvetliť ľuďom, že je to v ich prospech."
Tomáš Drucker:
"Rozumiem a skutočne to aj pripúšťam, ja ale na to dovoľte mi povedať jednu vec, že zmeny sa pýtajú, tie zmeny nie sú vždy iba tie, ktoré sú ľúbivé. My sa snažíme urobiť zmeny také, ktoré čo najmenej budú mať dopad na človeka teraz v tomto čase. No áno, ak niekto bol zvyknutý chodiť do nemocnice, no tak vytvoríme pravidlá, že nebude chodiť na ústavnú zdravotnú starostlivosť, na urgent, ale bude chodiť na pohotovosť a môže možno trošku frflať, ale nejdeme mu zhoršiť komfort. Je možné, že niekto mal tie dve pohotovosti a bude musieť ísť o 10 minút niekde ďalej a asi ma za to nebudú úplne hneď všetci velebiť, že to tak je, ale tento systém má skvalitniť zdravotnú starostlivosť, ja som presvedčený, v priebehu roka sa ukážu jasné výsledky k tomu, že ľudia budú tomu rozumieť, budú mať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť aj z hľadiska vyšetrení, ale predovšetkým je to systém, ktorý umožní tým pacientom, ktorí už skutočne potrebujú a my musíme odlišovať, viete, stav pacienta, nie ja, ja som nie lekár, ale máme aj zákonom stanovené čo je odkladná zdravotná starostlivosť, neodkladná a urgentná. A ak niekto potrebuje skutočne zdravotnú starostlivosť, tak musíme urobiť opatrenia také, aby ten, kto je závislý na tej zdravotnej starostlivosti, ju dostal v čase. Teraz trošku odbočím ďalej, to platí aj o liekoch, ak niekto je závislý na inovatívnych liekoch, ktoré možno sú drahé, tak je pre mňa prednejší ako ten, ktorý čaká na diagnostiku MR vyšetrenia na koleno, ale nepotrebuje ho dnes to MR vyšetrenie, jemu stačí keď počká 2 týždne. To nie je choré ak niekto čaká 2 týždne na vyšetrenie pokiaľ sa mu nejakým spôsobom nezhoršuje stav. Ale je choré, ak niekto čaká na vyšetrenie povedzme CT a MR a potrebuje to vyšetrenie veľmi rýchlo, pretože je odkázaný z hľadiska následnej a ďalšej liečby. To znamená my sa musíme skutočne zamerať na to, aby prioritou našou bolo odvrátenie zlého ..., záchrana života a tak ďalej, tak presne ako máme v zákone napísané. A asi áno, nájdu sa aj takí spoluobčania, ktorí možno nepožívajú, teraz poviem v úvodzovkách, ten status pacienta a nebude sa im páčiť, že musia čakať 2 - 3 týždne na vyšetrenie, pretože v ich prípade je to legitímne, ale v inom prípade je to nevyhnutné, aby dostal tú zdravotnú starostlivosť a my máme len ucelený objem peňazí a musíme sa zaoberať a zamerať na tých, ktorí ju primárne potrebujú a potom pôjdeme ďalším. A pripúšťam, už poslednú vec, že sme pripravení aj v programovom vyhlásení vlády, aj s našou aktivitou, ktorú už v tomto roku chceme začať, že pre tých, ktorí napriek tomu, že to nepotrebujú a majú záujem o také vyšetrenie, vytvoríme systém aj nejakého pripoistenia a ďalších možností, že budú mať takých poskytovateľov, kde budú chodiť v krásnych mramorových chodbách a budú môcť v podstate si zabezpečiť vyšetrenie, ale už to nemôže ísť na úkor verejného zdravotného poistenia."
Peter Bielik:
" Zaplatia si za to, to je jednoducho povedané. Pán minister, sú vraj takí lekári, ktorí vedia liečiť aj bez liekov, ale vy ste pragmatik, to znamená asi vychádzate z toho, že lekári potrebujú tie lieky na to, aby mohli liečiť svojich pacientov. Prijali ste zákon, alebo teda iniciovali ste zákon, ktorý má zamedziť tomu dosť neetickému vývozu liekov zo Slovenska vzhľadom na zisk a vzhľadom na peniaze, ktoré sa tak dajú zarobiť. Je len 9.-ho, je mi to jasné, ale sú už nejaké výsledky, alebo máte už nejakú predstavu o tom, ako by to mohlo fungovať a ako tá efektivita sa môže naplniť, že tie lieky teda zostanú na Slovensku?"
Tomáš Drucker:
"Z informácií, ktoré mám, máme zabezpečený takzvaný monitor, každý deň sa vyhodnocuje nedostatok liekov, spolupracujeme v tomto monitoringu aj so Slovenskou lekárnickou komorou, takisto so ŠÚKLom a aj s partnerom z Asociácie farmaceutických firiem a máme informácie, že sa zásadným spôsobom zmenila táto situácia od Nového roka a že lieky, na ktoré sa čakalo niekoľko mesiacov, sú k dispozícii v rámci dňa. Je pravda tá, že zákon ešte v niektorých účinnostiach nenadobudol úplne všetky mechanizmy, pretože jedna časť takzvaných emergentných receptov platí až od 1. apríla, ale už dnes platia tvrdé sankcie za prípadný reexport a nedodávanie týchto liekov. Tá situácia je významne a výrazne lepšia z tých informácií, ktoré máme. My si ju monitorujeme ako som povedal na dennej báze a som presvedčený, že je možné, že sa nájdu nejakí špekulanti, ktorí budú hľadať iné okolnosti a budeme na ne reagovať, ale dnes tá situácia z informácií, ktoré mám, je lepšia a od 1. apríla by sa mala ešte výrazne zlepšiť."
Peter Bielik:
" Budeme to takisto sledovať. Pán minister, veľmi pekne ďakujem za to, že ste si našli čas pre prvú Tému dňa v dnešnom roku. Budem rád, keď sa stretneme opäť Príjemný večer."
Tomáš Drucker:
"Ja vám veľmi pekne ďakujem a všetkým divákom prajem ešte raz všetko dobré v novom roku, hlavne veľa zdravia, radosti a lásky."
Peter Bielik:
" Dovidenia."
Tomáš Drucker:
"Ďakujem pekne."

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi