SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2017 » JANUÁR 2017

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 12.1.2017

Úrady nevedia zastaviť falošného chirurga
(12.01.2017; Pravda; mut. , Slovensko , s. 8,9; Zlatica Beňová)
Zlatica Beňová
Nezastavil ho obrovský škandál, hrozba vysokej pokuty do 33-tisíc eur a nevedia si s ním rady ani úrady. Chirurg Yassine Ghazi, ktorý minulý rok operoval pacientky bez povolenia aj vzdelania, má vo svojej činnosti pokračovať ďalej. A to aj napriek tomu, že mu župa zakázala činnosť a vyšetruje ho polícia.
V pondelok tento týždeň pristihla lekára na klinike krásy Adelaise Clinique v centre Bratislavy redaktorka Nového Času. Zaujímala sa o plastickú operáciu jazvy na tvári. Najskôr podľa denníka natrafila len na jeho brata, ktorý v obchodnom registri figuruje ako konateľ. Povedal jej, že jeho brat je vyťažený na celý január a nevie jej zaručiť, kedy sa dostane na rad. Nakoniec ju prijal aj samotný Yassine. Redaktorke sa pochválil, že operuje prsia či nohy.
Bratislavsky samosprávny kraj pritom ešte začiatkom minulého októbra zakázal tejto klinike poskytovať akúkoľvek zdravotnú starostlivosť a začal proti nej správne konanie. Klinike hrozí pokuta do 33-tisíc eur. Zákaz platí stále.
Podľa hovorkyne župy Lucie Forman lekár do dnešného dňa nepožiadal úrad o vydanie povolenia. "V novembri 2016 sme vykonali kontrolu dodržiavania predbežného opatrenia a v čase kontroly na adrese účastníka konania nebol nikto prítomný," povedala Forman. Ďalšiu kontrolu župa urobila tento týždeň v utorok. Na klinike opäť nikoho nenašli.
"Ak zistíme, že účastník konania poskytuje zdravotnú starostlivosť, podáme trestné oznámenie za marenie výkonu úradného rozhodnutia," doplnila hovorkyňa.
Advokát Stanislav Pavol tvrdí, že nedodržanie predbežného opatrenia lekárovi treba dokázať. Napríklad telefonický kontakt nemožno označiť za porušenie, pretože je to ťažko dokázateľné. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Predpis lekár poruší v takom prípade, ak by sa nachádzal priamo na klinike. "V takom prípade mu hrozí ďalšie správne konanie a uloženie pokuty. A tiež mu hrozí aj obvinenie z viacerých trestných činov, napríklad poškodzovania zdravia, respektíve liečenie bez oprávnenia," pripomenul Pavol, ale to len v takom prípade, ak by sa ozvali poškodené pacientky.
Polícia kauzu odvlani ešte neuzavrela. Trestné stíhanie začaté nebolo. Vecou sa zaoberá príslušný útvar na okresnom riaditeľstve. Aféra s klinikou krásy, ktorá nemala na činnosť povolenie, sa prevalila vlani v septembri. Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou dostal sťažnosť pacientky, ktorá nebola spokojná s operáciou. Úrad sa obrátil na župu, ktorá zistila, že klinika nemá na takúto činnosť povolenie. Navyše sa prišlo na to, že lekár Yassine Ghazi, ktorý tam operoval a bol garantom zariadenia, nemal atestáciu z plastickej chirurgie. Znamená to, že nemohol robiť zákroky v rámci plastickej chirurgie. Chýbajúcu špecializáciu u doktora potvrdila aj Slovenská lekárska komora.
Úradu pre dohľad aj župe sa ozvali ženy, ktorým operovali prsníky len v lokálnej anestézii, a nie celkovej, a trpeli bolesťami. Hovorili o hororových zážitkoch. Sťažoval sa tiež pacient, ktorý po operácii kŕčových žíl prišiel o nohu. Ghazi navyše na sociálnej sieti zverejnil fotografie, na ktorých lekári na operačnej sále nemali rúška, čím riskovali nakazenie pacienta.

Aké praktiky priznal redaktorke v utajení
(12.01.2017; Nový Čas; Bratislava , s. 6,7; Paula Kentošová, Eva Pristašová)
Falošný plastický chirurg Yassine Ghazi opäť operuje:
Autor - Paula Kentošová, Eva Pristašová Foto: pk, jf, facebook YG
BRATISLAVA - Poriadne si zavaril. Nový Čas odhalil, že falošný plastický chirurg s dubajskými koreňmi Yassine Ghazi napriek úradnému zákazu naďalej funguje na svojej klinike v centre Bratislavy, ktorá nemá povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Z toho si kontroverzný lekár evidentne ťažkú hlavu nerobí a ako sám tvrdí, plastické zákroky robí, akoby sa nechumelilo. Čo všetko priznal našej redaktorke, ktorá sa vydávala za pacientku? A čo mu za to hrozí?
Naša redaktorka navštívila Ghaziho kliniku v pondelok popoludní a predstierala, že si chce dať operovať jazvu. Najskôr narazila na Ghaziho brata, ktorý je konateľom kliniky. Ten jej prezradil, že Yassine príde na kliniku o 15.00 hod. popoludní, no je obsadený na celý mesiac. Nakoniec ju Ghazi prijal. ,,Nenechám ťa čakať, môžem to urobiť v pondelok, maximálne v utorok," povedal jej s tým, že by ju liečil kmeňovými bunkami. Zároveň sa pochválil, že pred ňou robil dva zákroky. ,,Ja tu začínam od štvrtej, piatej. Ty si menšia vec, ale teraz som robil prsia a skončil som nohu," hovoril Ghazi. Okrem toho ukázal redaktorke fotku usmievajúcej ženy, ktorej robí plastiku pŕs. Povedal, že jej dali lieky z ópia.
Problém aj pre lieky?
Podľa odborníčky aj z tohto môže mať opletačky so zákonom, pokiaľ nemá povolenie z ministerstva zdravotníctva. Rovnako ako z liečby kmeňovými bunkami. Rezort na to do uzávierky neodpovedal. Polícia už v kauze podľa podľa prokuratúry začala trestné stíhanie vo veci prečinu poškodenia zdravia. ,,Vzhľadom na vykonávané procesné úkony poskytnutie bližších informácií v súčasnosti nie je možné," povedala policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. Na základe podnetu Nového Času prišla na kliniku kontrola z bratislavského VÚC. ,,Stále prebieha správne konanie. V prípade, ak BSK zistí, že účastník konania poskytuje zdravotnú starostlivosť, podá trestné oznámenie," tvrdí župa. Ghazi sa obhajoval tým, že fotky sú z Talianska. Keď sme ho konfrontovali s tým, že sám priznal operácie na klinike, povedal. ,,Tu som operoval? No operoval!" Vzápätí to však poprel.
AK NEMÁ POVOLENIE NA ÓPIUM, JE TO TRESTNÝ ČIN
Helena Ježovitová, plastická chirurgička
- Na začiatok vám môžem povedať, že on nemá atestáciu z plastickej chirurgie, preto nemôže robiť plastické zákroky. Na používanie liekov s ópiom musí mať povolenie od ministerstva zdravotníctva. Pokiaľ nemá toto potvrdenie, je to trestný čin. Čo sa týka ópia, môže nastať nepredvídateľná reakcia v organizme a okamžitý kolaps. Takisto musí mať povolenie na liečbu kmeňovými bunkami. Je to veľmi chránená lekárska báza, pretože tie bunky sa môžu niečím nakaziť.
ČO POVEDAL NA UTAJENÚ KAMERU
Prepáč, ale niektoré u mňa čakajú rok. Na prsia. Rok.
Ja nemám rád chémiu a tieto veci. Aj tie lieky, čo dávame, sú väčšina z ópia. My sme výborní v uspávacích veciach. Pacientke sme robili prsia a ona sa smeje (ukazuje video pacientky).
Ja začínam od štvrtej, niekedy až od piatej. Ty si menšia vec. Ale robil som prsia teraz a skončil som nohu.
Keď mám prípad, nafotím si ho pre svojich kolegov. Pozrie si to 3 000 kolegov a dostanem odpoveď, čo je najlepšie pre vás.
Viete, ja som tu len dva dni v týždni. No mám to tak. Viete, Viedeň, Praha, tu. Viedeň je taká, chodí tam ku mne veľa Slovákov
PRÁVNIK: DÔKAZY NOVÉHO ČASU SÚ ZÁKONNÉ
Marek Benedik, advokát
- Podľa môjho názoru dôkazy, ktoré získal denník Nový Čas, nasvedčujú tomu, že je poskytovaná zdravotná starostlivosť minimálne podľa vyjadrenia lekára. V prípade, že sa tak deje, je podozrenie, že tu dochádza k páchaniu trestného činu neoprávneného podnikania. Bratislavský samosprávny kraj mu môže ako správny orgán uložiť pokutu až do výšky 33-tisíc eur. Je to dôkaz, ktorý je použiteľný, zákonný a nasvedčuje tomu, že sa poskytuje zdravotná starostlivosť napriek zákazu.

Vyššie poplatky za pohotovosť
(12.01.2017; Pravda; mut. , Slovensko , s. 9; odu, sita)
Poplatky za ošetrenie na pohotovosti sa zvýšia, tak v nemocničnej, ako aj v ambulantnej. Zabrániť to má zneužívaniu tejto služby tými, ktorí by s chorobou mohli počkať do bežných ordinačných hodín. V súčasnosti sa na urgentoch platí 1,99 eura, ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že po novom by to mohlo byť minimálne päť eur, pri ambulantných pohotovostiach 2 až 3 eurá.
Rozšíriť by sa mal tiež okruh osôb, ktoré budú od poplatku oslobodené. "To znamená, že ten, kto by skutočne potreboval ísť na urgent, tak ten poplatok nebude platiť," uviedol minister Tomáš Drucker. Dnes majú úľavy takí pacienti, ktorí sú po vyšetrení na pohotovosti hneď hospitalizovaní. "Môžu byť aj iné dôvody, napríklad uloženie na expektačnom lôžku," poznamenal minister.
Rezort v týchto dňoch finišuje s reformou ambulantných pohotovostí (LSPP). Navrhuje rozdeliť ich do dvoch sietí, pevnej a doplnkovej. Pevná sieť bude daná, lekári v nej budú slúžiť od 16. hodiny do 7. hodiny, počas víkendov 24 hodín nepretržite. Bude do nej zaradených menej ambulancií, ako je dnes. V prípade potreby bude rozšírená o doplnkové LSPP.
Okrem toho ministerstvo v zákone určí, že lekári budú mať povinnosť slúžiť do 22. hodiny, neskôr budú môcť ordinovať dobrovoľne.
Projekt Novej pohotovosti by sa mal objaviť v medzirezortnom pripomienkovacom konaní do týždňa a pol. (odu, sita)

J.ŽITŇANSKÁ: Pôrodné asistentky by mali mať pri rodičkách viac právomocí
(11.01.2017; www.lekari.sk; s. -; TASR)

Drucker si vyhrnul rukávy a rozhodol sa riešiť nedostatok zdravotných sestier. Takto ich chce motivovať, aby neodchádzali do zahraničia
(11.01.2017; www.parlamentnelisty.sk; Aréna, 08:06, s. -; TASR)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi