SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2017 » FEBRUÁR 2017

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 20.2.2017

Budú najdrahšie lieky pre viac pacientov?
(20.02.2017; Pravda; mut. , Titulná strana , s. 1,6; Zlatica Beňová)
Zlatica Beňová Bratislava
Len dvadsať percent moderných inovatívnych liekov uhrádzajú zdravotné poisťovne. Na tie ostatné si musia pacienti pýtať výnimky. Problémom je, že každá z troch zdravotných poisťovní má na ich udeľovanie vlastné pravidlá. Zástupcovia pacientov už roky upozorňujú, že celý proces je pomalý a človek sa k účinnej liečbe dostáva neskoro. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmenu a tvrdí, že vďaka nej budú najmodernejšie lieky, ktoré pomáhajú zachraňovať životy, dostupnejšie.
K veľkej časti inovatívnych (najnovších, originálnych, biologických) liekov sa chorí dostávajú v špeciálnom režime. Musia najprv požiadať poisťovňu, aby ich uhradila. Ide pritom o lieky na onkologické, neurologické či zriedkavé ochorenia, ktoré patria medzi najdrahšie. Tri zdravotné poisťovne na ne ročne dajú okolo 30 miliónov eur, dve súkromné poisťovne vlani schválili liečbu viac ako 700 poistencom, štátna poisťovňa tento údaj neuviedla.
Pacienti s výnimkami nemajú až také dobré skúsenosti. "Politika zdravotných poisťovní je taká, že najskôr odporúčajú tie staršie a lacnejšie lieky, aj keď vedia, že riziko, že nezaberú, je veľmi vysoké," poukazuje Anna Valachová z Nadácie na pomoc onkologickým pacientom. Je to podľa nej veľký problém, ak lekár musí začínať s lacnejšou a menej účinnou liečbou, a to aj vtedy, keď príde pacient v pokročilom štádiu ochorenia.
Pokračovanie - s. 6
Dokončenie - s. 1
Hoci máme dostupný moderný liek, musí ho schváliť zdravotná poisťovňa. "Pacient stráca drahocenný čas, účinnejšej liečby sa preto už mnohí nedožijú," mieni Valachová. Ak by sa to zmenilo, bol by to podľa nej veľký prínos pre onkologických chorých.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu, ktorá určí podmienky na to, ako zaradiť viac najdrahších liekov do verejného poistenia. "Podľa súčasného znenia zákona je asi iba 20 percent inovatívnych liekov zaradených do zoznamu kategorizovaných liekov. Naším cieľom je tento podiel zvýšiť," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. O koľko liekov viac by mohlo prejsť do kategorizácie, už nespresnila. Kategorizované lieky zdravotné poisťovne uhrádzajú automaticky. Novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov je podľa Eliášovej zaradená do legislatívnych úloh vlády na tento rok. "Jej dátum predloženia na rokovanie vlády je august tohto roka," dodala.
Rýchlu zmenu žiada aj Občianske združenie Amazonky, ktoré združuje ženy s rakovinou prsníka. "Skutočne sa nám stalo, že onkologička predpísala našej členke liek na výnimku a zdravotná poisťovňa ho neschválila. Vtedy sme sa poskladali a vyzbierali sme na liečbu peniaze my," spomenula predsedníčka združenia Eva Bacigalová. Spojili sa s Asociáciou na ochranu práv pacientov a spoločnými silami tlačili na poisťovňu, až zvyšok liečby uhradila. Hoci pacientka nakoniec liek získala, bolo už neskoro. "Netvrdím, že je to tým, že nedostala včas liečbu, ale úvaha zdravotnej poisťovne bola taká, nech ju onkológ lieči ,inými´ liekmi, rozumej lacnejšími, čo sa aj stalo," konštatovala Bacigalová s otázkou, či žene mohlo pomôcť, keby bol účinnejší liek podaný včas. "V každom prípade by jej to možno predĺžilo život," poznamenala.
Podľa Bacigalovej je jasné, že poisťovne očividne pri posudzovaní liečby hľadajú úsporný variant. "Onkológ asi vie, prečo predpisuje konkrétny liek, určite vie, prečo by ho pacient mal dostať, tak si neviem predstaviť, kto potom rozhoduje a škrtá, a tým pádom má v rukách život človeka," uzavrela. Štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu vlani o výnimku žiadalo 5 008 ľudí, koľkým ju schválila, nechce uviesť. Za tri štvrťroky uhradila za tieto lieky 20,4 mil. eur. Keďže rok ešte nie je uzavretý, očakáva, že celkové náklady budú viac ako 27 miliónov eur. "Hlavný podiel predstavujú lieky určené na liečbu onkologických ochorení, keďže práve v tejto skupine je aj najvyšší počet inovatívnych, mimoriadne finančne nákladných liekov," spresnila Alena Michalicová z referátu komunikácie VšZP. Michalicová odmieta, že by poisťovňa zámerne volila najlacnejšiu liečbu. Podľa nej pri posudzovaní výnimky zohľadňujú, či boli vyčerpané všetky dostupné terapeutické postupy, ako aj celkový liečebný dosah vzhľadom na zdravotný stav poistenca.
V Union zdravotnej poisťovni zasadá k žiadosti pacienta odborná komisia. "Napríklad ak ide o onkologické ochorenie, je zložená z najmenej troch odborníkov, vrátane farmaceuta a onkológa," vysvetlila proces schvaľovania výnimiek hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Súčasne sa podľa nej kladie dôraz na vyjadrenie ošetrujúceho lekára, prípadne lekárov. V minulom roku schválili lieky 65 poistencom v sume 2,2 mil. eur. Išlo o onkologické a genetické ochorenia. "Máme však ešte dvoch poistencov so zriedkavou diagnózou atypický hemolyticko-uremický syndróm, ktorí potrebujú nekategorizovaný liek s úhradou milión eur ročne," dodala Dupaľová Ksenzsighová. Zdravotná poisťovňa Dôvera priznáva, že systém výnimiek je neudržateľný. Podľa jej PR manažéra Mateja Štepianského by mali dostať úhrady takýchto liekov pravidlá. "Mal by existovať jednotný mechanizmus, ktorý by určil, ako sa inovatívne lieky dostanú do kategorizácie," povedal Štepianský.
Náklady za vlaňajší rok poisťovňa nemá vyčíslené. "Na základe starších údajov však môžeme povedať, že žiadostí o udelenie výnimiek každoročne pribúda. Oproti roku 2011 bol ich počet v roku 2015 takmer dvojnásobný," uviedol Štepianský. V roku 2015 dostali 750 žiadostí, schválili 650 v sume 5,3 mil. eur. Zmenu, ktorú avizuje ministerstvo zdravotníctva, podľa šéfky Občianskeho združenia Amazonky Evy Bacigalovej tisícnásobne vítajú, majú však pochybnosti. "Chceli by sme pomôcť, aby to tak skutočne bolo. Obava, či to tak bude, tu skutočne je, pretože rezort plánuje na liekoch výrazné šetrenie a šetria už teraz aj samotné zdravotné poisťovne," pripomenula.
Sprístupnenie moderných a drahých liekov a zároveň aj šetrenie v liekovej politike sa podľa rezortu vzájomne nevylučujú. Ten totiž v tomto roku plánuje aj vyraďovanie liekov z kategorizácie. Malo by ísť o také, pri ktorých nie je preukázaný dostatočný liečebný efekt.
Novela zákona by mohla platiť už od decembra tohto roka, prípadne od januára 2018. Od tohto dátumu sa budú vybavovať aj žiadosti o zaradenie liekov do kategorizačného zoznamu podľa nových požiadaviek. Zdravotné poisťovne by nové lieky mohli automaticky uhrádzať od apríla 2018.

Zistenie HN: tretinu klasických nemocníc čaká oklieštenie
(20.02.2017; Hospodárske noviny; mut. , Titulná strana , s. 1; ZM)

Bratislava - Desiatky slovenských nemocníc už nebudú hospitalizovať pacientov na dlhší čas. A nebudú ani prijímať akútne prípady. Z takmer tretiny všeobecných nemocníc na Slovensku sa stanú buď polikliniky, alebo liečebne dlhodobo chorých či hospice. Hoci sa aj podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej o takomto pláne diskutuje už dlhšie, HN získali jeho podrobnosti. Zo 71 všeobecných nemocníc štát naleje eurofondy do 44. Vďaka tomu by v nich mali byť urgentné príjmy západoeurópskeho štýlu. Zvyšných 27 nemocníc čaká podľa informácií HN obmedzený režim, či zmena zamerania. "Keď že nebudú dostávať eurofondy, nebudú mať financie na budovanie urgentov, zdravotné poisťovne im teda nemusia zazmluvniť akútnu starostlivosť," vysvetlil prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Podľa predsedníčky Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie Evy Vidovej máme najväčšiu sieť najdrahších hotelov, ktorými sú nemocnice. "Redukciu preto považujeme za krok k lepšiemu a efektívnejšiemu zdravotníctvu," dodala. (ZM)

Lekárska pohotovosť v Snine zostane
(20.02.2017; Korzár; č. 42, REGIÓN , s. 6; JANA OTRIOVÁ)

Ministerstvo zdravotníctva s ňou v novom koncepte počíta.
SNINA.
Ministerstvo zdravotníctva predstavilo nedávno nový koncept fungovania ambulantných pohotovostí, tzv. lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP). Malo by ich byť menej, mali by však byť efektívnejšie a napojené na urgentné príjmy nemocníc. V ministerskom návrhu figuruje aj LSPP pre dospelých v Snine. V súčasnosti ju v priestoroch polikliniky prevádzkuje Nemocnica Snina, stopercentná eseročka mesta. "Pohotovosť pre dospelých funguje do 22. hodiny. Pohotovosť pre deti pokrýva detské oddelenie v rámci ústavnej pohotovosti. Sústavne celú noc tam slúži detský lekár," vysvetľuje Andrej Kulan, konateľ spoločnosti a primár chirurgického oddelenia.
Okres je rozľahlý
Návrh ministerstva pokladá za racionálny. "Nechceme, aby ľudia z nášho rozľahlého regiónu museli cestovať na pohotovosť do Humenného. Sninský okres je rozlohou 23. najväčší v rámci Slovenska. Pohotovosť má byť dostupná do polhodiny cesty," dodáva. Andrej Kulan hovorí, že otvorených a nezodpovedaných otázok v súvislosti s LSPP je ešte zatiaľ veľa. "Nechcem predbiehať. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Či budú vypísané verejné súťaže na poskytovateľa. Nevylučujem, že sa prihlásime. Otvorená ostáva aj otázka centrálnych príjmov," zdôrazňuje.
Vysoká operatíva
Sninskú nemocnicu zazmluvnili všetky zdravotné poisťovne. "Fungujeme tak ako doposiaľ, v plnom režime. Vlani sme mali 1 200 operácií. Patríme medzi nemocnice, kde je, vzhľadom na veľkosť okresu, operatíva vysoká. Až 25 percent operovaných pacientov na chirurgickom oddelení pochádza mimo nášho regiónu. Pacienti nás vyhľadávajú," uzatvára Kulan.
Bude ich menej
V návrhu je ambulantná pohotovosť rozdelená na pevnú (povinnú) a doplnkovú (dobrovoľnú) sieť. V navrhovanej sieti je 51 tzv. pevných pohotovostí pre dospelých a 45 pevných pohotovostí pre deti. Pevné pohotovosti majú ordinovať od 16. hodiny do 7. hodiny nasledujúceho dňa v pracovných dňoch a počas sviatkov a víkendov nepretržite. Doplnkové pohotovosti budú fungovať v pracovných dňoch od 16. do 22. hodiny. Počas sviatkov a víkendov budú slúžiť medzi 7. a 22. hodinou. Návrh ministerstva musia schváliť vláda a parlament. Pohotovosti by tak mali fungovať od apríla budúceho roku. Dnes na Slovensku funguje 95 LSPP pre dospelých a 73 LSPP pre deti.

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi