SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2017 » FEBRUÁR 2017

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 28.2.2017Ficove zajacoviny sú pre ľud, nie Druckerovi
(28.02.2017; Korzár; č. 49, Denník košického kraja , s. 10; Redakcia)
Reči premiéra, že zakročí proti úsporným opatreniam, sú populizmus
Fico by sa mal kvôli strate Všeobecnej pozrieť do zrkadla, tvrdí analytik Dušan Zachar.
BRATISLAVA. Víkendové vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer), že tvrdo zakročí proti zajacovinám Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nie sú podľa odborníkov zdvihnutým prstom voči ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru). Ide o vyhlásenia určené pre Ficovych voličov, ktorým chce premiér odkázať, že ich ochráni pred obmedzením zdravotnej starostlivosti. Za zajacoviny premiér označil návrhy štátnej poisťovne, ktorými chce obmedziť liečbu pre pacientov, ktorí strácajú zrak a nechať hradiť liečbu žltačky C tým pacientom, ktorí majú pírsing alebo tetovanie. O obidvoch návrhoch informoval denník SME. Všeobecná zdravotná poisťovňa bola podľa odhadu na konci minulého roka v strate približne 200 miliónov eur. Dostala sa do nej hlavne preto, že jej predchádzajúce vedenie za druhej Ficovej vlády nevytváralo dostatočné technické rezervy. Tie slúžia na preplácanie budúcej zdravotnej starostlivosti.
Populista a ochranca
"Bude proti nim veľmi tvrdo zakročené," reagoval Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy na spomínané opatrenia štátnej poisťovne. Takto ostro premiér podľa zdravotníckeho analytika INEKO Dušana Zachara vystupuje vtedy, keď vidí, že verejnosť je s niečím nespokojná a stane sa z toho mediálna téma. "Reaguje potom ako správny populista," dodáva. S tým, že Ficovo vyjadrenie bolo určené skôr jeho voličom súhlasí aj politológ Grigorij Mesežnikov. "Snažil sa vyzerať ako človek, ktorý tu zachraňuje," vraví. Je to podľa politológa rovnaká situácia ako pri nedávnej akcii premiéra proti vysokým cenám elektriny, ktorá viedla až k odvolaniu šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka.
Zachar: Fico by sa mal pozrieť do zrkadla
Rozhorčenie, ktorým Fico cez víkend reagoval proti navrhovaným opatreniam Všeobecnej zdravotnej poisťovne, by však podľa Zachara mal namieriť proti sebe samému, svojim poslancom a nominantom Smeru v bývalom vedení Všeobecnej zdravotnej poisťovne. "Mal by sa skôr pozrieť do zrkadla a niesť zodpovednosť za straty, ktoré Všeobecná vytvorila," tvrdí analytik. Boli to totiž nominanti druhej Ficovej jednofarebnej vlády Marcel Forai a Miroslav Vaďura, ktorí zapríčinili rekordnú stratu poisťovne. Do funkcie šéfov štátnej poisťovne ich vybrali ministri zdravotníctva za Smer Zuzana Zvolenská a Viliam Čislák. Forai uzavrel nadštandardne výhodné zmluvy so siedmimi firmami svojej tety Anny Sučkovej a s masérom Pavlom Kostkom zo Spiša. Jeho nástupca vo funkcii Vaďura uzavrel vlaňajší rok účtovne zo ziskom vyše 17 miliónov eur, hoci podľa odhadu súčasného šéfa poisťovne Miroslava Kočana už vtedy bola poisťovňa v strate najmenej 70 miliónov eur.
Drucker asi nepadne, mantinely však videl
Obidvaja analytici sa zhodujú, že Ficove slová o zajacovinách neboli určené ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi. V pragmatickom záujme Fica je podľa Mesežnikova, aby dal do poriadku zdravotníctvo. Premiér podľa neho aktuálne na post ministra nemá nikoho lepšieho ako Drucker. Jeho výhodou je navyše to, že nie je členom Smeru, čiže v prípade nespokojnosti by ho Fico ľahko vymenil. Výmena by podľa politológa prichádzala do úvahy len vtedy, keby bola veľká nespokojnosť verejnosti so stavom zdravotníctva a Smeru by v dôsledku toho padali preferencie, čo sa zatiaľ nedá povedať. Ani minister si svoju rezignáciu alebo odvolanie premiérom nepripúšťa. "S predsedom vlády má korektnú komunikáciu," uviedla jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Obidvaja analytici aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac však pripúšťajú, že Fico nielen Druckerovi, ale aj poisťovni ukázal mantinely, v ktorých sa môžu pohybovať. Ján Krempaský
Mal by sa skôr pozrieť do zrkadla a niesť zodpovednosť za straty, ktoré Všeobecná vytvorila. Dušan Zachar, zdravotnícky analytik INEKO

VšZP bude šetriť na nemocniciach, liekoch aj kúpeľoch
(28.02.2017; Pravda; mut. , správy Slovensko , s. 2,3; Soňa Pacherová)

Soňa Pacherová Bratislava
Spustiť úsporné opatrenia, ktoré už v tomto roku prinesú 115 miliónov eur. Pokračovať v nich aj v ďalších rokoch tak, aby bol v roku 2019 dosiahnutý vyrovnaný, či dokonca mierne prebytkový rozpočet. No získať aj 150 miliónov eur na dofinancovanie od štátu. Zhruba s takýmito krokmi na vyrovnanie vzniknutého hrozivého dlhu v sume 250 miliónov eur počíta Všeobecná zdravotná poisťovňa. Uisťuje pritom, že pacient na zdravotnej starostlivosti ukrátený nebude.
Pripravený ozdravný plán, ktorý už schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a odobril parlamentný výbor pre zdravotníctvo, mala VšZP včera predstaviť na tlačovej konferencii. Tá sa však nekonala. Ako zdôvodnila hovorkyňa poisťovne Petra Balážová, dôjde k nej až po rokovaní ministra zdravotníctva Tomáša Druckera s premiérom Robertom Ficom. Kedy sa obaja stretnú? "V priebehu najbližších dní. Termín včas oznámi Úrad vlády," informovala hovorkyňa zdravotníckeho rezortu Zuzana Eliášová.
O mimoriadnej dôležitosti ozdravného plánu pritom svedčí aj fakt, že v prípade jeho neplnenia hrozí VšZP až nútená správa. V dlhšom období bude veľmi významne ovplyvňovať nielen subjekty podnikajúce v zdravotníctve, čiže nemocnice, lekárov, farmafirmy a podobne, ale aj samotných pacientov. "Poisťovňa musela niečo urobiť a aj to urobila. Nemám dôvod neveriť, že riešenia navrhnuté jej manažmentom prinesú pozitívne výsledky," vyjadril sa k nemu poslanec, člen zdravotníckeho výboru a riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave Jozef Valocký (Smer).
Oficiálne zatiaľ dokument nikde nebol publikovaný, včera ho však na svojej webovej stránke zverejnil inštitút INEKO. Pridal zároveň aj hodnotenie, v ktorom plán označil za málo ambiciózny a zvolené tempo nápravy za pomalé. "Nevedie príliš tŕnistou cestou a ešte k tomu počíta aj s oddychovými stanovišťami s vankúšmi, kde jej má štát poskytovať finančnú infúziu - či skôr nepovolený doping?" vyjadril sa o ňom expert inštitútu na zdravotníctvo Dušan Zachar.
Podľa návrhu ozdravného plánu chce poisťovňa ušetriť v tomto roku na liekoch a zdravotníckych pomôckach 62,55 mil. eur, na nemocniciach, ambulanciách, dopravných sanitkách a kúpeľoch spolu 51,72 mil. eur a na vlastnej prevádzke 881-tisíc. Plánuje tiež rušiť zmluvy so špecialistami, ktorí majú viac úväzkov. Zariadeniam, kde robia CT a MR diagnostiku, tiež hemodialýzu a dialýzu pečene zníži ceny za výkony. Aj napriek týmto škrtom VšZP neustále presviedča verejnosť, že opatrenia sa pacientov nijako nedotknú. Navrhuje však aj druhý balík opatrení, na ktorý bude potrebovať pomoc zo strany ministerstva zdravotníctva, keďže si to vyžaduje zmenu zákonov. V ňom sú zásahy do kategorizácie liekov, zdravotníckych pomôcok aj dietetických potravín, ktoré by mohli v konečnom dôsledku priniesť vyššie doplatky pre pacientov.
V dokumente poisťovňa definuje aj riziká a hrozby súvisiace s ponúknutými riešeniami. Spomína napríklad zmeny v zákonoch, ktoré môžu negatívne aj pozitívne ovplyvniť celú ekonomiku VšZP, časové sklzy vo verejnom obstarávaní, či sa dokonca obraňuje obavou, že jej opatrenia, hoci boli navrhnuté tak, aby neohrozili dostupnosť zdravotnej starostlivosti, môžu byť verejnosti prezentované opačne.
Dlh poisťovne podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smeru) nevznikol preto, že by z nej ktosi "peniaze ukradol", ale preto, lebo mala viac výdavkov ako príjmov či zle vopred odhadla odpočítateľnú odvodovú položku.
Podľa Druckerovho predchodcu Rudolfa Zajaca z druhej Dzurindovej vlády, ktorého opozičná SaS nedávno prizvala k tvorbe novej zdravotníckej reformy, má momentálny zlý finančný stav inštitúcie korene už v Radičovej vláde. Vtedy, ako tvrdí, bola v priebehu 12 hodín schválená novela, ktorá zmäkčila parametre solventnosti poisťovne, inak by problém prepukol skôr. (c) AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Vybraté úsporné opatrenia VšZP
Opatrenia, ktoré môže zrealizovať VšZP sama
- odpredaj pohľadávok - odhadovaný dosah zníženie o 75 mil. až 125 mil. eur
- zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť - úspora v tomto roku
- nemocnice a ústavy 23 mil. eur, ambulancie 28,12 mil. eur, kúpele 500-tisíc eur
- rozšírenie centrálneho nákupu liekov
- úspora od apríla do konca tohto roka 11,5 mil. eur
- zníženie úhrady za lieky, na ktoré dáva poisťovňa výnimky - úspora v tomto roku 250-tisíc eur
- revízia zameraná na indikačné obmedzenia pri predpisovaní liekov
- úspora od apríla do konca tohto roka 5 mil. eur
- zníženie cien o 5 % v skupine individuálnych zdravotníckych pomôcok
- úspora v tomto roku 1,5 mil. eur
- zníženie cien za špecializovaný zdravotnícky materiál - úspora v tomto roku 10 mil. eur
- zrušenie zmlúv s lekármi, ktorí majú dva úväzky, v ambulanciách aj v nemocniciach - úspora od apríla tohto roka do konca tohto roka 1,5 mil. eur
- zrušenie zmlúv s neefektívnymi zariadeniami - úspora v tomto roku 1,5 mil. eur
- zníženie úhrad pri CT a MR vyšetreniach - úspora v tomto roku min. 12 mil. eur, max. 15 mil. eur
- zníženie objemov v celom spektre diagnostiky - úspora od júla do konca tohto roka min. 6 mil. eur, max. 10 mil. eur
- úprava siete v oblasti denzitometria - úspora od apríla do konca tohto roka 80-tisíc eur
- zníženie nákladov v oblasti dopravnej zdravotnej služby úspora od júla do konca tohto roka 100-tisíc eur
- zníženie cien za výkony pri hemodialýze - úspora od júla do konca tohto roka min. 2 mil. eur, max. 4 mil. eur
- zníženie cien za výkony pri dialýze pečene - úspora od júla do konca tohto roka min. 40-tisíc eur, max. 140-tisíc eur
- zníženie prevádzkových nákladov
- úspora v tomto roku 881-tisíc eur
Navrhnuté opatrenia, s ktorými musí pomôcť ministerstvo zdravotníctva (napr. zmenou zákona)
- zjednotenie DPH na 10 % pri všetkých kategorizovaných pomôckach
- zníženie úhrady poisťovne u kategorizovaných liekov (zvýši sa doplatok pre pacienta)
- vyradenie z kategorizačného zoznamu tých pomôcok, ktoré majú primárny sociálny účel (napr. postele, plienky)
- čiže už ich nebudú preplácať zdravotné poisťovne
- revízia úhrad a vyradenie vybratých dietetických potravín z kategorizácie
- zníženie obchodnej prirážky veľkodistribútorov a lekární na lieky
- plošné zníženie DPH na kategorizované lieky z 10 % na 0 %
- zrušiť povinnosť poisťovne uzatvoriť zmluvu s každou lekárňou
- zrušiť povinnosť poisťovne uzatvoriť zmluvu so všeobecným lekárom, ak ten má dohodu najmenej s jedným poistencom poisťovne
- zrušiť povinnosť uzatvoriť zmluvu o ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, v zariadeniach sociálnej ochrany detí a sociálnej kurately
- zrušiť povinnosť poskytnúť poistencovi príspevok na liečbu alebo vyšetrenie u nezmluvného poskytovateľa

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi