SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » 2017 » MAREC 2017

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 6.3.2017

Objednávanie po starom?
(06.03.2017; Pravda; mut. , Titulná strana , s. 1,6; Ivana Štefúnová)

Lekári odmietajú prednostné ošetrenia popoludní, minister pripúšťa, že ich nezavedú
Ivana Štefúnová Bratislava
Kedy objednávať pacientov za peniaze na termín? Po ordinačných hodinách alebo v rámci nich? Ambulantní lekári odmietajú ministerský návrh, aby si na takéto vyšetrenia vyčlenili čas popoludní. Uprednostnili by návrat k dnes zrušenému prednostnému ošetreniu, čo minister Tomáš Drucker vylučuje. Ak jeho model lekári odmietnu, avizuje, že ho jednoducho nezavedie.
Drucker chce presadiť tzv. doplnkové hodiny od januára 2018. Počas nich budú môcť lekári prijať pacientov za peniaze až po bežných ordinačných hodinách, najskôr však po 14. hodine. Pacient bude platiť lekárovi priamo za výkon, nepôjde o teda o paušálny poplatok. Jeho hornú hranicu stanoví ministerstvo. Zatiaľ uvažuje o sume od 15 do 30 eur. Pôjde o dobrovoľnú službu, lekár ju teda nebude musieť zaviesť povinne.
"Medzi našimi členmi sme robili prieskum, viac ako 90 percent z nich o doplnkové ordinačné hodiny zatiaľ nemá záujem v takom znení, ako boli prezentované," povedala Edita Hlavačková zo Zväzu ambulantných poskytovateľov Marián Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory, sa v súvislosti s návrhom obáva najmä "šialenej administratívy" či veľkého množstva povinností. "Aby lekár potom nemusel riešiť len papiere a nezostane mu čas na pacienta," mieni Kollár.
V prípade, ak Drucker od zámeru neustúpi, budú zdravotníci žiadať, aby pacient platil nielen za výkon, ale aj za ich čas. Podľa nich by takáto služba mala byť spoplatnená, keďže ide o prácu navyše.
Minister bude s lekármi ešte debatovať. "Ak väčšina s niečím nebude súhlasiť, tak sa to jednoducho nezavedie," tvrdí.
Pokračovanie - s. 6
Dokončenie - s. 1
Podľa neho pri doplnkových hodinách ide najmä o vytvorenie priestoru na podnikanie pre lekárov tak, aby pri tom neutrpel neplatiaci pacient. "Chcem, aby sa pacient, ktorý si hradí verejné zdravotné poistenie, nedostal do sekundárnej pozície oproti pacientovi, ktorý si chce priplatiť navyše," zdôraznil šéf rezortu.
Zástupcovia lekárskej komory, Asociácie súkromných lekárov aj Zväzu ambulantných poskytovateľov s ministrom diskutovali minulý týždeň v utorok. Séria takýchto stretnutí bude počas najbližších dvoch týždňov pokračovať vo všetkých krajských mestách.
Špecialisti aj všeobecní lekári navrhli viacero variantov. Väčšina z nich by privítala návrat k pôvodnému systému, ktorý bol zrušený v roku 2015. Lekár si podľa tohto systému vyčlenil počas ordinačných hodín konkrétne hodiny pre platiacich pacientov na prednostné ošetrenie. "Keď som mala tieto hodiny zavedené od siedmej do pol deviatej ráno, tak ostatní jednoducho vedeli, že v tom čase tam nemajú čo robiť," argumentovala očná lekárka Ivana Filová na prvom rokovaní s ministrom v bratislavskej ružinovskej nemocnici, ktoré sprevádzali emócie.
Takému systému však šéf rezortu nie je naklonený. "Keď si vyčleníte čas počas riadnych ordinačných hodín pre tých, čo platia, tak vlastne beriete čas pre neplatiacich pacientov," vysvetlil. Uznáva však, že jeho model nie je vhodný pre každého a vytvoriť systém objednávania pacientov nie je jednoduché. "Doplnkové ordinačné
hodiny si lekár nemusí povinne stanoviť, bude to dobrovoľné," pripomenul Drucker. Popoludňajší čas nevyhovuje najmä pediatrom. "Nemôžem objednať rodiča s dieťaťom na poobedie, keď mám vtedy poradňu," upozornila detská lekárka Beata Kartousová.
Všeobecní lekári pre dospelých by presunuli doplnkové hodiny na poludnie. "Pacienti v minulosti pri prednostnom ošetrení využívali najmä čas medzi 12. a 13. hodinou, keď sa počas obedňajšej prestávky nemuseli uvoľňovať z práce a zároveň akútni pacienti boli už vybavení," doplnila jedna z bratislavských praktických lekárok.
Podľa lekárky Kataríny Sollárovej dodatočné hodiny stíhať nebudú, lebo už teraz sú zavalení prácou. "Toľko času, čo strávim s pacientmi, venujem aj papierom, pre čo pracujem aj 12 hodín denne," priblížila Sollárová. Dodala, že po ordinačných hodinách zvyčajne vypisuje návrhy na kúpeľnú liečbu, invalidné dôchodky či sociálne služby.
Zástupcom pacientov sa skôr pozdáva návrh ministra ako lekárov. "Peniaze z verejného zdravotného poistenia by mali ísť k pacientovi čo najľahšou cestou," mieni predseda občianskeho združenia Slovenský pacient Radoslav Herda. Predpokladá, že mnoho lekárov k objednávaniu po 14. h ani nepristúpi. Dôvodom bude aj ich únava. "Mnohí mi povedia, že už po 11. h by sami za sebou nešli, že už nemajú čistú hlavu a môžu sa ľahšie pomýliť," vysvetlil Herda. Odmieta však, aby spoplatnené objednávanie fungovalo v doobedňajších hodinách. "Chcel by som, aby tie najkvalitnejšie lekárske časy boli prístupné z verejného zdravotného poistenia, lebo majú najväčšiu hodnotu," argumentuje Herda.
Zároveň upozorňuje, že zaviesť platby za výkon aj za čas lekára nebude jednoduché a nedá sa to urobiť celoplošne. "Prieskumy ukazujú veľké rozpory medzi jednotlivými skupinami pacientov či regiónmi. Pacienti s malými deťmi, tí, ktorí často navštevujú lekárov, či pacienti z východného Slovenska - tí sú menej ochotní dávať peniaze," priblížil Herda. Pri poplatkoch navyše sa tiež obáva zneužívania systému. "Problémom sú stále ubúdajúci špecialisti, ktorých cena rastie. Stačí, že budú len trochu neetickí a prerastie nám to cez hlavu," varuje.
Drucker predstavil zmeny v objednávaní pacientov na termín začiatkom februára. Návrh je súčasťou novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa pripravuje a už čoskoro by mala ísť do medzirezortného pripomienkového konania.
(c) AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Čo chce rezort a čo lekári
Z návrhu ministra zdravotníctva
- Ak bude chcieť lekár vyberať peniaze od pacientov v doplnkových ordinačných hodinách, musí najskôr garantovať bežné ordinačné hodiny v určitom rozsahu, napríklad u všeobecného lekára je to 35 hodín týždenne (7 hodín denne), u špecialistu 30 hodín týždenne (6 hodín denne).
- Doplnkové hodiny budú môcť tvoriť maximálne štvrtinu z celkových ordinačných hodín, počas nich lekár nemôže ošetriť viac ako jednu tretinu z počtu pacientov, ktorí za týždeň navštívia jeho ambulanciu.
- Pri porušení pravidiel, napríklad ak lekár v doplnkových hodinách vyšetrí viac ako jednu tretinu pacientov, mu hrozí pokuta 2 000 eur.
- Pacienti sa budú objednávať cez internet.
Z návrhov lekárov
- Vrátiť sa k pôvodnému systému, ktorý bol zrušený v roku 2015.
- Presunúť doplnkové ordinačné hodiny na čas medzi 12. a 13. hodinou.
- Úprava podmienok doplnkových hodín zvlášť pre pediatrov a pre praktických lekárov pre dospelých.

Komora žiada ministra Richtera, aby riešil dlhy lekárov v Sociálnej poisťovni
(03.03.2017; www.nextfuture.sk; , , s. -; Next Future SITA)

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) - Slovenská lekárska komora (SLK) žiada ministra práce a sociálnych veci Jána Richtera, aby riešil situáciu lekárov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) spätne predpisuje povinné dôchodkové a nemocenské odvody a k tomu prislúchajúce penále.
Na protestnom zhromaždení pred Ministerstvom práce , sociálnych vecí a rodiny SR za účasti zhruba dvoch desiatok lekárov to uviedol prezident SLK Marian Kollár. Lekárska komora pritom žiada, aby minister práce novelou zákona o sociálnom poistení zaviedol tzv. generálny pardon a umožnil tak dotknutým lekárom odpustiť aspoň penále. Podľa Kollára je takéto riešenie legislatívne možné a v danej situácii nevyhnutné.
SP začala doručovať niektorým lekárom rozhodnutia o tom, že im zaniklo povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) v iný dátum, ako si lekári mysleli, a tieto rozhodnutia sú podkladom na predpísanie dlžného poistného. Do takejto situácie sa lekári dostali tak, že sa ako fyzické osoby prevádzkujúce ambulanciu transformovali na spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo odišli do dôchodku a ponechali si licenciu na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, ktorá má charakter živnosti. Títo lekári si tak neuvedomili, že licencia zakladá status SZČO a nepožiadali SLK o jej zrušenie.
Šéf lekárskej komory hovorí o legislatívnej pasci
"Aj Sociálna poisťovňa má na súčasnom stave svoj podiel, nakoľko sa nesprávala dostatočne preventívne, ako od nej dotknutí občania mohli oprávnene očakávať a nikoho za tie roky na možné riziká neupozornila," povedal Kollár. Väčšina z lekárov pritom podľa neho licenciu vykonávanie samostatnej zdravotníckej praxe nikdy nevyužila, a napriek tomu majú títo lekári platiť SP tisícky eur. Podľa šéfa SLK išlo o "legislatívnu pascu", ktorú si radový občan nemôže uvedomiť. "Je absolútne neprípustné, aby občan trpel len preto, že nesplní nezrozumiteľný a zavádzajúci zákon," dodal Kollár.
"Sociálna poisťovňa rozhodne odmieta nátlak SLK za odpustenie poistného a penále pre lekárov - držiteľov licencie L1A, ktorí sa v minulosti nesprávne odhlásili zo živnosti," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Poisťovňa nemôže podľa neho zo zákona vyňať jednu skupinu poistencov, v tomto prípade lekárov, a zvýhodniť ich oproti iným skupinám. "SLK teda klope na nesprávne dvere a nabáda Sociálnu poisťovňu k protizákonným postupom," upozornil hovorca poisťovne.
Tvrdenia komory sú podľa poisťovne zavádzajúce
"Nestotožňujeme sa so zavádzajúcimi tvrdeniami SLK, podľa ktorej mala Sociálna poisťovňa dotknutým lekárom "preventívne" oznamovať, že majú povinnosť odhlásiť sa z poistenia z dôvodu licencie L1A," povedal Višváder. Takúto povinnosť poisťovňa v danom období podľa neho nemala a až od roku 2015 oznamuje jednotlivým živnostníkom a ostatnými SZČO zánik, resp. vznik povinného sociálneho poistenia a výšku vymeriavacích základov pri platení poistného.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí ešte v septembri minulého roka upozornilo na to, že iné postupy ako tie, ktoré zákon o sociálnom poistení ustanovuje, a ktoré SP uplatňuje voči všetkým SZČO, nie je možné použiť. "Teda nie je možné odpustiť povinnosť platiť poistné a penále," poznamenalo ministerstvo vlani v septembri. Lekári sa do tejto situácie dostali podľa rezortu práce preto, že pri odhlásení sa z povinného poistenia SZČO neoznámili pobočke SP, že sú držiteľmi aj ďalšieho oprávnenia na výkon samostatnej zárobkovej činnosti.
Ministerstvo sa problémom zaoberá dlhodobo
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vo štvrtkovej reakcii uviedlo, že sa spolu so Sociálnou poisťovňou týmto problémom zaoberajú dlhodobo. So SLK sa uskutočnilo už niekoľko rokovaní. "K vzájomnému porozumeniu určite prispieva už aj to, že si dotknutá skupina cca 600 poistencov uvedomuje skutočnosť, že akékoľvek diskusia je možná len ohľadom vzniknutého penále, nie istiny, to znamená samotného poistného. Dôležité je aj uvedomenie si skutočnosti, že zaplatením dlžného poistného vzniknú týmto SZČO osobám aj poistné nároky, prípadne sa im ešte zvýšia," povedal riaditeľ tlačového a komunikačného odboru rezortu práce Michal Stuška.
K vecnej stránke návrhu SLK ministerstvo práce zopakovalo, že legislatívne zmeny navrhované Slovenskou lekárskou komorou s cieľom odpustiť dlžné poistné a penále len určitej skupine SZČO, ktorí sú podskupinou poistencov, nie je možné zapracovať do legislatívy. Okrem iného aj preto, lebo by podľa Stušku nastala situácia, že tieto SZČO by získali obdobie poistenia bez zaplateného poistného. Tým by boli zvýhodnené oproti tým poistencom, ktorí si riadne splnili svoje povinnosti. "V súčasnosti sa ministerstvo zaoberá novým listom od prezidenta SLK, v ktorom nás žiada o uplatnenie generálneho pardonu (odpustenie penále), čo si však vyžaduje širšiu analýzu dopadu, pretože generálny pardon nie je možné uplatniť iba na určitú skupinu poistencov, ale iba plošne na všetkých," upozornil Stuška.
Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR , Slovenská lekárska komora , Sociálna poisťovňa , zdravotníctvo Zdroj - Webnoviny.sk - Komora žiada ministra Richtera, aby riešil dlhy lekárov v Sociálnej poisťovni (c) SITA Všetky práva vyhradené.

Keď byrokrati rozhodnú, že o dvanástej je jedna
(04.03.2017; Slovenské národné noviny; č. 09, ROZHOVOR TÝŽDŇA , s. 6; Eva ZELENAYOVÁ)

Medzinárodná asociácia naturálnej medicíny sídli od vlaňajška v Slovenskej republike
MUDr. Gustáv SOLÁR, PhD., prevádzkuje v Šamoríne kliniku akupunktúry a naturálnej medicíny. Medicínske zariadenie predlžuje dlhoročnú tradíciu akupunktúrnych pracovísk na Slovensku. Spolupracuje s poprednými svetovými centrami naturálnej medicíny, najmä so Všeruským centrom očnej a plastickej chirurgie Ministerstva zdravotníctva RF v Ufe. Pred niekoľkými mesiacmi zorganizovala slovenská Lekárska spoločnosť naturálnej medicíny a Všeruské centrum kongres, na ktorom sa zúčastnil aj jeho riaditeľ prof. Ernst Muldašev, DrSc. S doktorom Gustávom Solárom sme sa rozprávali o možnostiach naturálnej medicíny navracať ľuďom zdravie.
* Ako si má laik vysvetliť názov Klinika akupunktúry a naturálnej medicíny?
Ide o zdravotnícke zariadenie, kde sa robí komplexná akupunktúrna starostlivosť a všetky zložky medicíny, ktoré spadajú do okruhu naturálnej medicíny.
* A čo spadá do jej okruhu?
Okruh naturálnej medicíny je tá časť medicíny, ktorá dominantne pracuje s energo-informačnými procesmi. Základom naturálnej medicíny z medicínskych odborov je akupunktúra, pretože akupunktúrny systém tak ako ho poznáme, je energo-informačný systém organizmu. Okrem toho je súčasťou naturálnej medicíny infointerakčná medicína, čo je vlastne pôsobenie organizmu na organizmus, medicína displayových mikrosystémov, apiterapia, fytoterapia, naturálna dietetika, morfoenergetická medicína, regeneračná medicína a ďalšie.
* Sú metódy naturálnej medicíny doplnkové ku klasickej medicíne alebo je to samostatný medicínsky odbor?
Nie je to doplnok, ale nedeliteľná súčasť medicíny ako vedy o zdraví. A každá jej súčasť má svoju prevenciu, diagnostiku i terapiu.
* Keď sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia rozšírila psychotronika a zasiahla aj do oblasti zdravotníctva, mnohí to považovali za šarlatánstvo. Posunula sa táto oblasť po roku 1989 ďalej k vede alebo stále je mimo pozornosti vedeckého bádania? Vy ste sa tým zaoberali.
Psychotronika sa dnes tak vymedzila, že naturálna medicína s ňou v podstate nemá veľa spoločného. Najmä pokiaľ ide o prístup, interdisciplinárnosť a exaktnosť. Psychotronika mala v istej dobe svoje opodstatnenie, zohrala svoju historickú úlohu, ale naturálna medicína sa vyvíja v súlade s vývojom modernej vedy.
* Vlani ste spoločne s ruskými kolegami organizovali rusko-slovenský seminár a v Štúrove. Na na jubilejný XX. interdisciplinárny lekársky kongres s medzinárodnou účasťou prišiel okrem iných zahraničných účastníkov aj profesor Muldašev. Verejnosti je známy knihami, v ktorých opisuje svoje bádateľské výpravy do Tibetu. Ako očného lekára ho zaujalo tretie oko. Prečo práve on? Mne sa vidí, že má veľa spoločného s psychotronikou.
Musíme si povedať, že pojem psychotronika je dnes, žiaľ, už značne zdiskreditovaný. A nielen pojem, ale aj spôsob, akým sa robí. Zostáva iba laickým liečiteľstvom, nie je to súčasť medicíny. Psychotronická spoločnosť sa dnes už dostala inde, ako sme plánovali pri jej založení, a je to škoda. Pokiaľ ide o profesora Muldaševa, je to lekár a vedec, ktorý uskutočnil zatiaľ jedinú úspešnú transplantáciu oka na svete. S istým poľutovaním treba povedať, že z rôznych dôvodov to nie je medzi lekármi na Slovensku všeobecne známe. Urobil ju na princípoch, z ktorých niektoré časti by sme mohli zahrnúť do energo-informačnej a regeneračnej oblasti.
* Čo vás spája s týmto vedcom?
Nielen prof. Muldašev, ale celý jeho tím robí veľa v oblasti energo-informačných vzťahov. Profesor Petuchov je ďalší významný ruský vedec, s ktorým spolupracujeme. Je prvý svetový matematik symetrológ, ktorý vypočítal genetický kód z tabuliek staročínskej Knihy premien I-ťing. V našej klinike sme vyvinuli pyramídový model akupunktúry, ktorý má tiež svoje analógie v Knihe premien. A toto je napríklad problematika, v ktorej sme sa stretli s prof. Petuchovom aj s prof. Muldaševom.
* Vaše výsledky zaujali Rusov?
Áno, a pozvali nás do svojho centra v baškirskej Ufe, ktoré je špičkovým pracoviskom na svetovej úrovni. Navzájom nás mnohé veci zaujali a v tomto roku plánujeme na Slovensku usporiadať kongres s ešte silnejším interdisciplinárnym a medzinárodným vedeckým obsadením než vlani. Už sa nám ozývajú aj odborníci z ďalších častí sveta. Vlani na kongrese bola vytvorená Medzinárodná asociácia naturálnej medicíny. Zakladajúcimi členmi sú Japonci, Rusi, Nemci a Slováci. Táto medzinárodná organizácia je významná a odborne silná práve svojou interdisciplinárnosťou. Na vlaňajšom kongrese sa okrem lekárov zúčastnili aj matematici, molekulárni biológovia, fyzici, symetrológovia, geológovia - jednoducho pestré obsadenie. Organizácia má svoje sídlo na Slovensku, medzinárodne schválené a registrované stanovy, exekutívu, teda prezidenta, a troch viceprezidentov.
* Predpokladám, že prezidentom ste vy?
Áno, a viceprezidenti sú z Ruska, Japonska a Nemecka. Práve počas tohtoročného kongresu bude ustanovujúce valné zhromaždenie tejto organizácie, ktoré určí jej úlohy a smerovanie. V nasledujúcom období sa zameriame na dobudovanie infraštruktúry, ktorá by mala byť nosnou zložkou naturálnej medicíny v tom najširšom slova zmysle.
* Vystúpenie prof. Muldaševa po kongrese na stretnutí s občanmi bolo veľmi zaujímavé. Hovoril o živej a mŕtvej vode, že jestvuje veda o duši, a povedal, že tibetské poznanie nie je náboženstvo, ale poznatky zachované tisícročia. Tiež spomínal technológiu Alloplant, ktorá vraj robí zázraky a lieči všetky choroby. Záujem o ňu mali Nemci, ale on dal prednosť Slovensku. Mohli by ste o tom povedať viac?
Alloplant je extrakt z mŕtvych ľudských tkanív. Rusi majú v centre pekné motto: Mŕtvi pomáhajú živým. Ide o špeciálnu technológiu, ktorú majú patentovanú a má o ňu záujem celý svet. Ale práve tým, že s prof. Muldaševom máme veľmi blízke názory a ciele, rozhodol sa, že európske centrum pre aplikáciu tejto metódy bude na Slovensku. Vyžaduje to však množstvo práce - od legislatívnej cez vzdelávaciu až po vybudovanie konkrétneho pracoviska. Naša Lekárska spoločnosť naturálnej medicíny má so Všeruským centrom očnej a plastickej chirurgie Ministerstva zdravotníctva RF dohodu o vzájomnej spolupráci, vzdelávaní a výmene odborníkov.
* V Rusku ide o pracovisko ministerstva zdravotníctva, u nás o jednu z lekárskych spoločností a súkromnú kliniku ako jej odbornú bázu. Máte predstavu, ako by na Slovensku mohlo vzniknúť centrum na aplikáciu Alloplantu?
Ťažko mi je hovoriť za ministerstvo, zatiaľ sa usilujeme nájsť odpoveď na otázky, akým spôsobom bude táto technológia registrovaná, ako sa bude robiť, aby bola v súlade s našou i európskou legislatívou. Samozrejme, aj odborné pracovisko musí byť vybudované v súlade s požiadavkami kliniky, vzdelávania a výskumu na medzinárodnej úrovni. A to určite nebude ľahké. Ruské pracovisko je zariadením ministerstva zdravotníctva a nebýva bežným zvykom, aby na kongres prišiel naraz generálny riaditeľ, jeho prvý námestník i ďalší námestník riaditeľa pre vedu a výskum. V takej zostave prišli k nám na minuloročný kongres, aby sme položili základy spolupráce. Na projekte budú zrejme participovať aj odborníci z iných štátov. Sme si vedomí, že bude treba prekonať množstvo predsudkov, ktoré našu medicínu neobchádzajú. Uskutočnili sme prvý kontakt s naším ministerstvom zdravotníctva na informatívnej úrovni. Bol slušný a ústretový.
* Aký prínos je z použitia technológie Alloplant? Prof. Muldašev povedal, že lieči všetky choroby...
No, všetky choroby znie nadnesene, ale je to technológia, ktorá má obrovské výsledky, inak by to nerobili. Do centra v Ufe chodia pacienti z vyše šesťdesiatich štátov sveta. Videli sme niekoľko špičkových operácií oka, ktoré robil prof. Muldašev v podmienkach, ktoré by im závideli všetky naše lekárske fakulty.
* Akú úlohu pri transplantácii oka má spomínaná technológia?
Kľúčovú, pretože spúšťa regeneračné procesy, ktoré by sa inak ani naštartovať nedali. Touto technológiou dokážu riešiť choroby, aké sa inak liečiť nedajú. Centrum v Ufe má odborníkov z rôznych oblastí, majú vlastné výskumné centrum, dobre vybavené klinické pracoviská, takže uvažujú o zmene názvu na centrum regeneračnej medicíny.
* Čo je Alloplant?
Sú to tak upravené extrakty z tkanív mŕtvych ľudí, že neobsahujú nijaké antigénne ani iné zložky, takže nie sú pre organizmus rizikové. Táto technológia je, samozrejme, tajná. Oni Alloplant používajú aj do akupunktúrnych bodov alebo pri ochoreniach kĺbov. Na spomínanom kongrese vlani v Štúrove bol tomu venovaný celý blok. Súčasťou bolo tiež diskusné fórum, na ktorom sme analyzovali stav v slovenskej, japonskej, ruskej a nemeckej naturálnej medicíne vzhľadom na možnosti jej aplikácie v praxi. Problém je v tom, že podľa prof. Muldaševa výchova špičkových odborníkov, ktorí by mohli pracovať s Alloplantom, napríklad v očnej chirurgii, trvá pätnásť rokov.
* Spomenuli ste, že Alloplant sa dá aplikovať cez akupunktúrne body. Čiže aj vy by ste mohli využívať túto technológiu? Už ste mali možnosť s ňou pracovať?
V Ufe som sa mal možnosť stretnúť s aplikáciou Alloplantu, ale priamo som s ním nerobil. Rusi mali záujem o naše techniky, lebo by umožnili ešte lepšie využitie akupunktúry.
* Čomu sa venuje vaše pracovisko?
Vo všeobecnosti diagnostike s akcentom na techniky, ktoré vychádzajú z akupunktúry. Venujeme sa najmä špeciálnej diagnostike, ktorá je tak trochu výsledkom nášho výskumu. Štát na tento medicínsky okruh finančne vôbec neprispieva. Aplikujeme poznatky starších civilizácií, nie naše, nám sú iba sprostredkované. Všetci, ktorí robíme naturálnu medicínu, si v tom veľmi dobre rozumieme.
* Existuje nejaká systematická starostlivosť o oblasť naturálnej medicíny?
Výskum v naturálnej medicíne nie je nijako štátom dotovaný, aj keď táto medicína môže v krajnom prípade účinne fungovať aj v časoch mimoriadnych energetických situácií (napríklad pri masových výpadkoch elektrickej energie). Napriek tomu sa pomerne úspešne, aj keď ťažko v takýchto podmienkach rozvíja. Na druhej strane jestvujú aj v odborných kruhoch rôzne snahy diskreditovať túto časť medicíny. Niekedy krajne nekvalifikovane a účelovo. Priestor a možnosť na skutočne odbornú a kvalifikovanú diskusiu prakticky nie je. Prispievajú k tomu aj médiá, ktoré dávajú priestor laikom, čo sa často sami pasujú za odborníkov najmä v tejto oblasti. Keď sa ohradíme proti často vysloveným dezinformáciám, dostaneme odpoveď, že to je len náš názor. Rozdiel medzi laickým a odborným stanoviskom sa už akosi nerešpektuje, čo výrazne degraduje serióznosť a dôveryhodnosť médií. Takto sa vo všeobecnosti pomohlo aj niektorým antibiologickým úchylkám (napríklad teória gender) do legislatívy a praxe, ale napríklad aj zavedenie tzv. "letného" času prechádza bez výraznejšieho mediálneho či vedeckého povšimnutia.
* Môžete uviesť jeho negatívne následky?
To je veľmi zložitá problematika. Pokúsim sa ju vysvetliť veľmi zjednodušene. Biorytmus človeka je nastavený tak, že o dvanástej hodine napoludnie vrcholí pôsobenie dráhy srdca. Vplyv a rytmus ostatných biorytmov sa od toho odvíja. Keď človek cestuje do iného časového pásma, adaptácia chvíľu trvá, ale princíp sa nemení a adaptácia je pomerne jednoduchá. Ale keď sa byrokrati rozhodnú, že o dvanástej je jedna, tak sa sociálny biorytmus posunie voči biologickému, čo už má svoje následky. Napríklad prvé dni významne stúpne počet dopravných nehôd a porúch biologických funkcií. Potom sa to už tak navonok neprejavuje, lebo organizmus sa usiluje adaptovať. Lenže sa pritom dostáva do nefyziologického stavu, ktorý nie je bez následkov. Na to sa nedá zvyknúť, lebo je to trvalý posun a v podstate znásilnenie biorytmov desiatok miliónov ľudí. Na ďalšie pokračovanie tohto škodlivého nezmyslu nie je žiaden logický, vedecký ani vecný dôvod okrem zotrvačnosti a nepružnosti byrokracie. Prekvapilo ma, že sa ho zatiaľ nepodarilo zrušiť ani v Európskom parlamente.
* Čím sa môže pochváliť vaše pracovisko?
Som hrdý na každého pacienta, ktorému pomôžeme. A je ich dosť. Ak opakovane príde pacient až z Prešova, pričom nemáme zmluvu s poisťovňou, tak to o niečom hovorí. Napokon prof. Muldašev mal pozvanie na kongres do USA a dal prednosť nášmu. Myslím si, že aj toto je to dosť veľká pocta nielen pre naše pracovisko, ale aj pre Slovensko.

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi