SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 21.12.2010

Česko trápia masové výpovede lekárov (link)
(21.12.2010; Hospodárske noviny; s. 7; Tvardzik Jozef)


Českí lekári húfne odchádzajú. Nahradia ich Slováci? (link)
(21.12.2010; www.aktualne.sk; Domov, Harkotová Daniela)

Štátne nemocnice dlhujú Sociálnej poisťovni milióny (link)
(21.12.2010; Pravda; s. 7; Pacherová Soňa)

Audity nemocníc zaplatí štát (link)
(21.12.2010; Sme; s. 8; Folentová Veronika)

Minister lekárom verí
(21.12.2010; Sme; s. 8; sita)

Ivan Uhliarik dúfa, že pripravované zmeny udržia našich lekárov na Slovensku.
V Českej republike podalo doteraz výpoveď vyše 3500 lekárov. Informoval o tom včera Martin Engel, predseda Lekárskeho odborového klubu - Zväzu českých lekárov. Najviac lekárov odchádza z nemocníc na Vysočine a Morave.
Českí lekári žiadajú zvýšenie základného platu na úroveň 1,5- až 3-násobku priemerného platu, v závislosti od dosiahnutej kvalifikácie. Dnes dostávajú plat vrátane nadčasov a služieb asi 50-tisíc českých korún. Žiadajú však základný plat 70-tisíc korún. Ak by chcela vláda požiadavky lekárov splniť, musela by nájsť asi 3 miliardy korún.
Slovenské ministerstvo zdravotníctva podľa jeho hovorkyne Kataríny Zollerovej situáciu v Čechách pozorne sleduje a vníma. Minister Ivan Uhliarik verí, že slovenskí lekári nebudú mať záujem zapĺňať miesta po ich českých kolegoch. "Minister verí, že všetky zmeny v zdravotníctve, ktoré sa pripravujú, pozitívne motivujú slovenských lekárov a zostanú pracovať na Slovensku," dodala Zollerová.

Nemocnice neplatia
(21.12.2010; Sme; s. 8; sita)

Druhú splátku z návratnej finančnej výpomoci zaplatili zatiaľ iba tri zariadenia.
So splácaním návratnej finančnej výpomoci, ktorú získalo koncom minulého roka od štátu 25 nemocníc, majú problémy takmer všetky zariadenia. Druhú splátku úrokov z požičanej sumy nezaplatilo 22 nemocníc. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová.
Opozícia, ako aj analytici pritom upozorňovali, že nemocnice nebudú schopné požičané peniaze vrátiť. Celkovo mali nemocničné zariadenia v druhej splátke uhradiť úroky vo výške 2,5 milióna eur.
V stanovenom termíne na účet ministerstva zdravotníctva odviedli iba 26 377,77 eura. Ako doplnila Zollerová, nemocnice, ktoré zatiaľ neuhradili druhú splátku, nepožiadali ani o splátkový kalendár.

Zúčtovanie bude do konca marca
(21.12.2010; Sme; s. 8; sita)

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2010 budeme musieť podať do konca marca budúceho roku, teda v rovnakom termíne ako daňové priznanie. Ministerstvo zdravotníctva už druhý rok po sebe neposunulo termín stanovený v zákone o zdravotnom poistení na koniec júna. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú rezort zdravotníctva predložil do pripomienkového konania.

Výmenné lístky pre pacientov končia (link)
(21.12.2010; www.korzar.sk; Košický korzár,Gécziová Katarína)

Českí lekári podávajú výpovede. Je ich viac ako 3 500
(21.12.2010; Pravda; s. 15; am)

Ďakujeme, odchádzame. S týmto heslom podávajú českí lekári výpovede. Bojujú tak za zlepšenie platových podmienok. Podľa odborárov už úmysel odísť z nemocníc prejavilo 3 513 doktorov z približne 16-tisíc.
"Nejde o to, koľko nás je. Dôležité je pre nás spektrum sympatizantov. Sú to lekári z anestéziológie, chirurgie, interného oddelenia, zobrazovacích metód. V Prahe má veľké zastúpenie neurológia. V prípade, že odídu, nebude v mnohých nemocniciach pokrytá akútna ani chronická starostlivosť," vyhlásil na tlačovej konferencii šéf Lekárskeho odborového klubu Martin Engel.
Akcia sa už dotkla 78 z asi 200 zdravotníckych zariadení. Najviac výpovedí, 508, sa zatiaľ objavilo v Moravsko-sliezkom kraji. Stovky lekárov už prejavili záujem odísť i v Juhomoravskom kraji, kde preto zasadala aj Bezpečnostná rada. Tá vydala príkaz na vypracovanie krízového plánu fungovania nemocníc.
Lekársky odborový klub pripomína, že hodinová mzda doktora sa pohybuje podľa vzdelania od 100 do 200 českých korún. Odbory žiadajú jej zdvojnásobenie.
"Požiadavky na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach sú úplne oprávnené. Nevnímam z poslednej doby žiadneho politika ani ministra zdravotníctva, ktorý by hovoril, že nie je správne, aby sa platy v nemocniciach zvýšili. Jedine stále tvrdia, že nie je dostatok finančných prostriedkov, ale to je argument, ktorý tu počujeme už dvadsať rokov," citovala stránka idnes.cz Pavla Pafka, prednostu chirurgickej kliniky nemocnice Praha-Motol.
Ani odborári nepredpokladajú, že všetci doktori, ktorí podali výpoveď, odídu. Ide im však o to, aby vytvorili tlak na ministerstvo zdravotníctva. Jeho šéf Leoš Heger (TOP 09) vyzval lekárov, aby mu dali čas na naštartovanie reforiem. Tie vraj majú postupne presmerovať peniaze do platov. Heger tvrdí, že podľa neho väčšina doktorov neodíde. "Ak ich bude maximálne 700, 800, bude to pre mňa veľké prekvapenie," vyhlásil minister.
Slovenské ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika podľa jeho hovorkyne Kataríny Zollerovej situáciu v Česku pozorne sleduje. "Minister verí, že všetky zmeny v zdravotníctve, ktoré sa momentálne pripravujú, pozitívne motivujú slovenských lekárov a tí zostanú pracovať na Slovensku," uviedla Zollerová pre agentúru SITA.

VIAC AKO 3,5-TISÍC ČESKÝCH LEKÁROV DALO VÝPOVEĎ
(20.12.2010; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; 1,5 min.; SUDECKÝ Radoslav)

České zdravotníctvo bije na poplach. V tamojších nemocniciach dalo hromadné výpovede už asi 4-tisíc lekárov. Najviac z nich je z Moravy, čo vyvoláva obavy aj v našom rezorte.
Českí lekári zarábajú v priemere 50-tisíc korún a žiadajú o polovicu viac. Vláda tvrdí, že toľko peňazí nemá a necháva lekárov odísť. Tí sa spoliehajú na prácu v Nemecku a Rakúsku, ktoré v máji otvoria pracovný trh. Podľa Antona SZALAYA zo zdravotníckych odborov sa teda domino efekt môže posunúť aj k nám: "No, a to je veľká hrozba, pretože priemerný zárobok lekára v Českej republike je viac ako 50-tisíc korún českých, čiže lekári z Trenčianskeho alebo Žilinského kraja to majú na skok."
To, čo sa českým lekárom máli, je pre tých našich vysnívaný plat. Milan DRAGULA z Lekárskej komory: "Samozrejme, že môžme očakávať odchod. Zhruba to robí 900 eur rozdiel v Čechách, takže ten plat a pracovné podmienky sú ďaleko lepšie."
Podľa DRAGULU však odbory u nás hromadné odchody neorganizujú. Skôr očakáva individuálne výpovede.

Nový návrh novely o rozsahu ZS v prvom štvrťroku 2011 (link)
(20.12.2010; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)

BRATISLAVSKÝ KRAJ A ČERPANIE EUROFONDOV
(20.12.2010; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 10.00; 1 min.; POLEŠOVSKÁ Viera)

Ako je známe, Bratislavský kraj nemôže ako jediný na Slovensku čerpať eurofondy. Z pohľadu Európskej únie je totiž najbohatší. Týka sa to aj nemocníc, pričom vo viacerých v hlavnom meste sú špecializované centrá, v ktorých sa liečia ľudia z celého Slovenska. Tento handicap chce čiastočne kompenzovať rezort zdravotníctva. Minister Ivan UHLIARIK:
"Práve preto, že Bratislava nemôže čerpať musíme hľadať v rozpočte ďalšie zdroje. Ale zase my potom môžeme z rozpočtu investovať peniaze pre Bratislavu a regióny môžu využívať peniaze z európskych fondov. Takže musíme sa jednoducho len podeliť."

NEMOCNICE AVIZUJÚ PROBLÉMY (reportáž)
(20.12.2010; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.40; 1,75 min.; NAGYOVÁ Katarína)

Kariéra v zdravotníctve? Iba ak s Pentou (link)
(20.12.2010; www.eTrend.sk; Blog, Múčka Fero)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi